Προς το περιεχόμενο

HERITAGE VS GIBSON


ex-bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το story έχει κάπως έτσι...για τους μη ήδη γνωρίζοντες.

Το 1985 η Gibson αφήνει το παλιό εργοστάσιο στο Calamazoo (Michigan) και μετακομίζει στο σημερινό καινούριο κτήριο στο ΝASHVILLE.

Kάποιοι εκ των παλιών master builders αρνούνται την μετακόμιση έχοντας παιδιά εγγόνια και ...αισθήματα βρε αδερφέ για τον τόπο που ζουν. (<--- άκρως ελληνικό δεν νομίζετε?)

Αυτά λοιπόν τα μαστόρια που έφτιαξαν τις πρώτες γαμάτες gibson κρατούν το παλιό εργοστάσιο την απίστευτη τεχνογνωσία τους, το μεράκι τους και μαζί με κάποιους νέους στο club αλλά εξίσου έμπειρους και μερακλήδες luthiers ανοίγουν την...HERITAGE GUITARS.

80% ; ΙΔΙΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΜΕ ΤΙΣ GIBSON ΑΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ LOGO ΚΑΙ HEADSTOCK.

 

Αν ο Έλληνας καταφέρει να ξεπεράσει τα ψυχολογικά του με το logo τότε ίσως προβεί σε μια πανέξυπνη αγορά διότι 4000e η gison lespaul (bon studio) standard ας πούμε η gold top, ενώ μόνο 1900ε η αντίστοιχη heritage (Kουρμπής Π.)

Αξίζει εδώ να αναφέρω επίσης ότι η heritage στα μισά περίπου λεφτά έχει ως στάνταρ honduras mahogany, ενώ για τέτοιο ξύλο στην gibson πρέπει να παραγγελθεί custom μοντέλο αρκετών χιλιάδων ε.

Από ήχο τι γίνεται?

Τις gibson τις ξέρουμε, το μόνο που φτιάχνουν ίδιο πια είναι το logo, ενώ για να παίζει η κιθάρα.......τα καταστήματα μουσικών οργάνων (οι ίδιοι και όχι εγώ παραδέχονται) ότι παίζει 1 στις 10. Να τα λέμε τα πράγματα κάποια στιγμή.

Τώρα για το πως παίζει η heritage.....e ψάχτε το μόνοι σας.

 

Πάντως είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι ο γράφων είναι κάτοχος μιας gisonlespaul standard και μιας heritage lespaul επίσης.

Δηλαδή καταθέτω προσωπική γνώμη έχοντας και τα δύο όργανα και δεν τα .....κανω κρεμαστάρια

ΨΑΧΤΕΙΤΕ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά φοβερές κιθάρες οι Heritage (Ο Gary είχε δείξει προ πολλού τον δρόμο)

Είχα παίξει με μια στον Κουρπή σε μια κεφαλή Custom audio και μου είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις.

Ωστόσο, ευτυχώς έχω τη μια από τις 10 LesPaul που "παίζουν" και νιώθω σιγουριά :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις gibson τις ξέρουμε' date=' το μόνο που φτιάχνουν ίδιο πια είναι το logo, ενώ για να παίζει η κιθάρα.......τα καταστήματα μουσικών οργάνων (οι ίδιοι και όχι εγώ παραδέχονται) ότι παίζει 1 στις 10. Να τα λέμε τα πράγματα κάποια στιγμή.[/quote']

 

δεν το λεω για εσενα boko αλλα οποιος το λεει αυτο μαλλον κουλος ειναι ο ιδιος και καθεται και λεει οτι δεν παιζει η..κιθαρα..

ειναι απο τις κορυφαιες ατακες που ακουω συχνα...η μια στις δεκα παιζει... :lol:

παντως οι heritage ειναι οντως ΚΟΡΥΦΗ! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά η επόμενη αγορά μου θα είναι μια heritage lespaul....μέσα στο επόμενο δυμηνο

boko πραγματικά αν είχα την ευκαιρία να ακουσω την δικιά σου...θα σου ήμουν κάτι παραπάνω απο υπόχρεος..

nuno aλήθεια παίζει καλα με το CAE μου?! 8)

HERITAGE HERE I COOOOOOOOOOOOOOOME!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nightcrawler, ήταν μια από τις εμπειρίες που θα χαρακτήριζα "μοναδικές"

Μιλάω φυσικά για γκαζωμένο ήχο οκ?

Το CAE ήταν εκπληκτικό, ήμουν έτοιμος για "χτύπημα", αλλά μου έκατσε μετά το soldanaκι και ηρέμησα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές κιθάρες οι Heritage και υποτίθεται ότι είναι αντίστοιχες πολλών Gibson Custom Shop στην μισή τιμή! Από playability μάλιστα μπορεί και να τις ξεπερνούν στα σημεία, αλλά δυστυχώς από ήχο...νομίζω πως υπολείπονται αισθητά οι μαγνήτες τους.

Τούλάχιστον αυτό συνέβη με μια Η157 που έπεσε στα δικά μου χέρια, δεν ξέρω αν ισχύει γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτερες Heritage φορανε SEYMOUR DUNCAN η εταιρια δεν φτιαχνει μαγνητες.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου