Προς το περιεχόμενο

RIP Bob Brozman


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ο Bob Brozman κιθαριστας και εθνομουσικολόγος που κάποιοι απο εμάς είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν και στην Ελλάδα, έφυγε απο τη ζωή. Γνωστός εδώ κυρίως για τα acoustic blues έπαιζε και Gypsy jazz, calypso, ragtime, Hawaiian και Caribbean μουσική.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιιιι? Ποτε? Πως?  :'( :'( :'(

 

 

Ειχα την τυχη να τον γνωρισω και να συζητησω μαζι του μετα απο μια συναυλια του πριν απο μερικα χρονια, πραγματικα απιστευτος ανθρωπος...δε ξερω κατα ποσο αυτο περναει μεσα απο το youtube αλλα απο κοντα ο ανθρωπος ηταν πραγματικα awe-inspiring. Εκεινο το διωρο ηταν απο τις πιο διδακτικες μουσικες εμπειριες που ειχα ποτε μου. Moλις πριν απο κανα μηνα ελεγα σε φιλους μου οτι οπωσδηποτε θα τους παω να τον δουνε την επομενη φορα που θα περνουσε απο εδω.

 

He will be missed ρε γαμωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ μεγαλος καλιτεχνης...

κριμα..

o ανθρωπος γυριζε ολο το πλανητη και εκανε το κοινο απο

κατω να παραμιλαει, -και φοβερη αισθηση του humor..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνετε, έτσι...?

Άλλο μπήκα να δω και άλλο βρήκα...

 

Τον είχα δει τρεις φορές.

Την πρώτη ήμουν τυχερός, ήταν στον Αέρα, Πετρούπολη, κάπου το '03-'04, σχεδόν άδειο το μέρος.

Ευτυχώς για μένα δλδ, γιατί βρήκα και έκατσα στο καλύτερο σημείο.

Είχε ξεκινήσει το live με το Down The Road, αλλά χωρίς resonator.

Τέλος. Δεν είχα ξαναδεί τέτοια ενέργεια από ένα άτομο με μόνο ένα κιθαρόνι οκτάχορδο.

Την επόμενη χρονιά, στο ίδιο μέρος πάλι, δεν μπορούσα ούτε αναπτήρα να βγάλω απ'την τσέπη μου.

Ξανά μετά κάπου στο Μαρούσι, όπου και του μίλησα.

Είχαμε έναν κοινό γνωστό, κατασκευαστή resonator, ονόματι Frantisek Javurek και έτσι βρήκα το θάρρος.

Ευγενέστατος, με φώναξε στα καμαρίνια, με ρώτησε πως ήξερα τον Frantisek και πως θα τον έβλεπε εκείνο το καλοκαίρι γιατί ήταν guest στην έκθεση του.

Όταν του είπα πως παίζω, μου χάρισε ένα διπλό dvd του και το υπέγραψε κιόλας, έδωσε συμβουλές για συντήρηση των reso και σχετικά με το παίξιμο...

Δεν έχω γνωρίσει και πολλούς ξένους μεγάλους παίχτες, μετρημένοι στα δάχτυλα είναι.

Αλλά ο Brozman, μου είχε κάνει (θετικά) άλλη εντύπωση.

Ειλικρινά, κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σιγά σιγά αρχίζουν και αναμεταδίδουν την είδηση κάποια site. Εδώ (http://www.insidebayarea.com/ci_23109960/music-collaboration-giant-bob-brozman-dies-at-age) υπαρχει ενα αρθρο ως επικηδειος.

Γενικά δεν μου αρεσει να σχολιαζω απωλειες ανθρωπων αλλά όπως και σε άλλους στο forum μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση η απλότητά του και η προθυμία του να μιλήσει μαζί σου και να σε βοηθήσει σε θέματα μουσικά.

Θυμαμαι ακομα την εκπληξη της μητέρας μου (Ιαπωνεζα γαρ) όταν διαβασε μια ιδιοχειρη αφιέρωση του Brozman προς αυτή, γραμμένη στα λιγα Ιαπωνικά που ειχε μαθει στα ταξίδια του!

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου