Προς το περιεχόμενο

Περί Καλλιτεχνικής Αξίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παναγιώτη(αν μου επιτρέπεις)...

 

Ασφαλώς, αλλά αν θέλεις πες και εσύ το όνομά σου, ώστε όταν αρχίσουν τα διάφορα "Παναγιωτάκη", να ξέρω πως να απαντήσω...

 

Ένα σύστημα αξιών είναι θεμιτό και χρήσιμο στον πολιτικό βίο.Στις θρησκευτικές κατηχήσεις.Στις αθλητικές διοργανώσεις.Στην ανατροφή ενός παιδιού.Στο άνοιγμα του αβγού χωρίς να σου πέσει το τσόφλι μέσα...

Όχι στη μουσική δημιουργία!

 

Δεν συμφωνώ βέβαια, και υποπτεύομαι ότι πολλοί άλλοι δεν συμφωνούν επίσης. Ένα αξιακό σύστημα (έστω, υπό δοκιμήν) χρειάζεται για οποιαδήποτε αξιολόγηση.

 

Δεν θα στηλιτεύσω την μη ιδιότητα σου ως μουσικού,όπως ο ίδιος αναφέρεις.

 

Μα, τι να στηλιτεύσεις; Ανάμεσα στους 80785 που δεν έχουν να παρουσιάσουν μουσικό έργο στο noiz.gr εγώ είμαι ο μόνος που δεν κολλάει να το γράψει. Όταν λέω ότι "δεν είμαι μουσικός" εννοώ "δεν έχω το θράσος να παριστάνω το μουσικό επειδή παίζω λίγα πλήκτρα, λίγο τύμπανα και λίγο μπάσο", δεν εννοώ ότι όταν βλέπω κιθάρα την περνάω για τσατσάρα.  Σιγά μην δηλώσω και μάστερ-σεφ επειδή φτιάχνω ωραίο κοτόπουλο και μου λένε οι κολλητοί μου πόσο το ευχαριστήθηκαν.

 

Απλά θα σταθώ στο γεγονός ότι η έλλειψη αυτής ακριβώς της ιδιότητας ίσως δεν σε αφήνει να καταλάβεις πως μία μουσική σύνθεση πολλές φορές δεν βρίσκεται καν στο χέρι αυτού που τη δημιουργεί.Είναι κάτι έξω και γύρω απο αυτόν...Ένα στιγμιαίο στοργικό ράπισμα στην πλάτη από τη music mermedia.

 

Οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί με οποιαδήποτε Τέχνη, έχει επίγνωση της διαδικασίας στην οποία αναφέρεσαι. - και εγώ επίσης. Δεν είναι πάντοτε στοργικό βέβαια.

 

Σκέψου το λίγο.Σε αντίθετη περίπτωση όλα τα κομμάτια ενός καλλιτέχνη θα ήταν σχεδόν ισοδύναμα!

 

Ισοδύναμα; Περίεργη επιλογή λέξης και θα σε εκπλήξω με το ότι θα συμφωνήσω.

 

Αυτή περίπου είναι και η άποψη των διαφωνούντων που περιγράφεις...Με τους οποίους Παναγιώτη(πάλι αν μου επιτρέπεις),δεν υπάρχει κανένας λόγος να το γυρίσεις επί προσωπικού.

 

Δε νομίζω ότι αυτή είναι η άποψη των "διαφονούντων"  ούτε έχουν όλοι την ίδια άποψη. Όσον αφορά το "επί προσωπικού", σε καλώ να διαβάσεις (και να τοποθετηθείς εφ' όσον με κατηγόρησες) πάλι τα ποστ του georgekz750, ο οποίος α) με ειρωνεύεται για το nickname μου (που έχω πει 100 φορές από τι προέρχεται), β) με μέμφει ότι τρολάρω το δικό μου νήμα (ας του πει κάποιος ότι αυτό το πράγμα δεν υπάρχει), γ) επιμένει ότι του οφείλω απαντήσεις (μάλλον νομίζει ότι όπου ζητάει, του οφείλουν) και γενικώς συμπεριφέρεται με το γνωστό υποκριτικό τρόπο που υιοθετούν όλοι όσοι δεν έχουν ούτε μισό επιχείρημα.

 

Αν τα είχα γράψει εγώ (και θα το κάνω στην επόμενη επίθεση, ας μην ανησυχεί), τότε θα είχαμε νύξεις περί απαράδεκτης συμπεριφοράς μου και έμμεσες μομφές προς τη Διαχείριση για προνομιακή μεταχείρισή μου - τις γνωστές βρωμιές δηλαδή.

 

Προφανώς και έχεις πράγματα να πεις...Το νου σου μόνο στον τρόπο που τα λες.

 

Ευχαριστώ, και λαμβάνω υπ'όψιν μου την παρατήρησή σου.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μία μικρή διόρθωση στη λίστα ανθρώπων που παρουσιάζουν μουσικό έργο στο noiz, και τους οποίους ξεχνάω κάθε φορά και είμαι μαλάκας επ' αυτού : με αλφαβητική σειρά, τους Earendil και Fleamail, των οποίων τα δισκάκια κοσμούν τον πάτο της συρταριέρας μου στο φάκελλο "Σκάνδαλα".  :) :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφειλω να αναγνωρισω το γεγονος οτι ο trolley απαντησε με θερμη στα περι του τι εχει και τι δεν εχει καλλιτεχνικη αξια κατα τη γνωμη του. ;)

 

Φιλε trolley νομιζω οτι το κειμενο σου εχει το εξης τραγικο σφαλμα:

Τι σχεση εχει ο ''λαικος καλλιτεχνης''(τελικα δεν μιλησες μεταφορικα-καταχρηστικα αλλα κυριολεκτικα) με την παραδοση?

Αυτα που αναφερεις ως επιχειρηματα για το οτι το ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ τραγουδι δεν εχει καλλιτεχνικη αξια,αφορουν τους λαικους ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΕΣ.

 

Αυτα που γραφεις ισχυουν για τον Ποντιο,τον Ηπειρωτη και τον Κρητικο πανω στα βουνα και στα λαγκαδια,στο ορεινο χωριο,οπου επαιζε και τραγουδουσε τον 19ο αιωνα?

 

Σορρυ αν δεν καταλαβα,τοσο φτανει το μυαλο μου.

 

Δεν θελω να αμφισβητησω την ικανοτητα σου να κρινεις γιατι ειμαι γεματοποτηρης,αλλα επΙτρεψε μου να θεωρω το κειμενο σου μια ελαφρολαικη προσεγγιση στερουμενη γνωσης που θα στηριζε την αποψη σου.

Ειναι απλα μια προσωπικη αποψη η οποια φυσικα και ειναι καλοδεχουμενη! :)

Αν ειχε και επιφυλαξεις θα ειχε και οπαδους... ;)

 

Απο κει και περα,θεωρω την κουβεντα περι καλλιτεχνικης αξιας...ευκαιρια για καινουρια σεντονια...

Δεν ειν κακο...Αν ομως ειχαμε και τη γνωμη ενος ανθρωπου που εχει πραγματικα ασχοληθει ποικιλοτροπως με την ΠΑΡΑΔΟΣΗ,θα ηταν ενδιαφερον... :)

 

Ταπεινα κ φιλικα! :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νομίζω ότι ψάχνουμε για "καλλιτεχνική αξία" εκεί που δεν υπάρχει. Η υπόθεση "μουσική και τέχνη" έχει λήξει εδώ και αιώνες, και πάλι καλά που έγινε και αυτό που έγινε, δοξα το θεό να λέμε, ήταν μια ευτυχής συγκυρία για τη μουσική το ότι υπήρξε μια περίοδος που μεγάλα μυαλά την υπηρέτησαν λόγω κοινωνικών συνθηκών (η μουσική έγινε το αντίβαρο των καθολικών εικαστικών για τον προτεσταντισμό και έπεσε το βάρος εκεί), σήμερα τέτοια μυαλά πηγαίνουν όλα ανεξαιρέτως στην επιστημονική έρευνα, για τη μουσική μένουν μόνο οι καμμένοι, τα αποτελέσματα τα βλέπουμε και σε αυτό το φόρουμ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν αντί για τη Μουσική, εστιάσουμε σε ένα άλλο είδος Τέχνης, όπως πχ τη Φωτογραφία, τότε, έχω την εντύπωση ότι τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα:

 

  θεωρεί, κάποιος από εμάς ότι οι φωτογράφοι γάμων κάνουν Τέχνη ή ότι οι φωτογραφίες από προσωπικές μας στιγμές με φίλους και συγγενείς σε γιορτές και λοιπές εκδηλώσεις αποτελούν Τέχνη;

 

  Σίγουρα, έχουν το ενδαφέρον τους, ειδικά, όταν περάσουν τα χρόνια, είτε συναισθηματικό είτε "λαογραφικό" (πχ πως ντυνόμαστε πριν δέκα, είκοσι κτλ χρόνια), αλλά απέχουν παρασάγγας από το να θεωρηθούν Τέχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  θεωρεί, κάποιος από εμάς ότι οι φωτογράφοι γάμων κάνουν Τέχνη ή ότι οι φωτογραφίες από προσωπικές μας στιγμές με φίλους και συγγενείς σε γιορτές και λοιπές εκδηλώσεις αποτελούν Τέχνη;

 

Παιδια..αν θελετε να μιλησουμε για τους ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΕΣ ή φωτογραφους σε γαμους και βαφτισια,πολυ ευχαριστως...(Οχι οτι καποιοι απο αυτους δεν ''κουβαλανε'' παραδοσεις ετων).

 

Εδω μιλαμε για τη δημοτικη μουσικη.Νομιζω.

 

Τεσπα,οποιος θελει,βρισκει αξια στην παραδοση.Οποιος δε θελει,δε χρειαζεται να απολογειται...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νομίζω ότι ψάχνουμε για "καλλιτεχνική αξία" εκεί που δεν υπάρχει. Η υπόθεση "μουσική και τέχνη" έχει λήξει εδώ και αιώνες, και πάλι καλά που έγινε και αυτό που έγινε, δοξα το θεό να λέμε, ήταν μια ευτυχής συγκυρία για τη μουσική το ότι υπήρξε μια περίοδος που μεγάλα μυαλά την υπηρέτησαν λόγω κοινωνικών συνθηκών (η μουσική έγινε το αντίβαρο των καθολικών εικαστικών για τον προτεσταντισμό και έπεσε το βάρος εκεί), σήμερα τέτοια μυαλά πηγαίνουν όλα ανεξαιρέτως στην επιστημονική έρευνα, για τη μουσική μένουν μόνο οι καμμένοι, τα αποτελέσματα τα βλέπουμε και σε αυτό το φόρουμ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Η άποψή σου είναι σεβαστή ,αλλά εξίσου προσβλητική,τουλάχιστον απέναντί μου .Ξέρεις τέχνη προυπήρξε του προτεσταντισμού,ακόμη, ακόμη και του καθολικισμού και αν εσύ πιστεύεις πως εκεί τελείωσε ,είναι άποψή σου ,όσο για τους καμμένους που μένουν στη μουσική και δεν τραβιούνται στην επιστήμη και είναι εδώ γύρω στο φόρουμ ,τι να πω .

 

Σε προηγούμενο ποστ ,είχες αναφέρει για καλλιτεχνία που εκφράζεται με κουράδες. Ασφαλώς υπάρχει και τέτοια σε ακραίες μορφές της οποίας δεν υπήρξα ποτέ φίλος ,αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Εγώ εκφράζω τον εαυτό μου και δεν προσπαθώ να περιχαρακώσω τον συνομιλητή μου ,ούτε να τον χαρακτηρίσω απ αυτά που θεωρεί για τον εαυτό του αισθητικά όμορφα. Δεν θεωρώ εαυτόν Πάπα για να μου καταλογίζω το αλάθητο,απλά εκφράζω μια άποψη,σαν άνθρωπος μέσω του λόγου μου ,ή μέσω της μουσικής που πότε,πότε βγάζω ............

@φίλε Τρόλει ;)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=XhyHlKHIeZY#!

Όποιος θέλει βλέπει και το Νο2 της συνέντευξης..............Ασχετο με το θέμα μας, αλλά μιλάμε για πολύ γέλιο η κοινωνία που κάποτε διαφήμιζε το τσιγάρο με τέτοιο σθένος να είναι ο πρώτος διώκτης του σήμερα .

 

Ο Σαλβατόρ ο ίδιος μιλάει για την ανάγκη που νοιώθει να εκφραστεί μέσω της τέχνης . Το έκανε συνειδητά ,μα ήταν το στυλ του τέτοιο ,να φωνάζει για να τον ακούσουν ,να προκαλεί για να προσελκύσει .Μη Ξεχνάς πως υπάρχουν και οι άνθρωποι που δεν θέλουν να φωνάξουν,δεν επιζητούν ακροατήριο,ότι κάτσει κι αν τύχει.Δεν είναι ο σκοπός όλων να χτίσουν Παρθενώνες ,κάποιοι αρκούνται σε ένα καλύβι που θα υποδέχονται 2 φίλους να πιούν ένα ποτήρι κρασί και να πουν 2 κουβέντες . Είναι τέχνη οι 2 κουβέντες? Ασφαλώς και είναι . Γίνονται από πρόθεση ? Όχι απαραίτητα ,αλλά δεν παύουν να είναι τέχνη .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια..αν θελετε να μιλησουμε για τους ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΕΣ ή φωτογραφους σε γαμους και βαφτισια,πολυ ευχαριστως...(Οχι οτι καποιοι απο αυτους δεν ''κουβαλανε'' παραδοσεις ετων).

Εδω μιλαμε για τη δημοτικη μουσικη.Νομιζω.

 

Το παράδειγμα με τη Φωτογραφία ήταν τυχαίο.

 

θα μπορούσαμε, κάλλιστα, να μιλάμε πχ για κινηματογράφο.

Ποιος θεωρεί ότι οι ταινίες της Φίνος Films ήταν Τέχνη & όχι διασκέδαση?

 

 

Ποιος, στην τελική, μας είπε ότι οι της δημοτικής μουσικής δεν ήταν, απλά, διασκεδαστές; (αναφέρθηκε σχετικά ο myrsias, αν δεν κάνω λάθος)

 

Προσωπικά, θεωρώ ότι η αξια της δημοτικής μουσικής έγκειται, περισσότερο, στα λαογραφικά της στοιχεια, παρα στα καλλιτεχνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεία σου ρε Σάμυ...

 

ωραίος και ο freerock.

 

η μουσική είναι παντού και ήταν πάντα, ο άνθρωπος απλά ανακαλύπτει.

και η κινητήρια δύναμη είναι το συναίσθημα. ο πραγματικός πηλός της δημιουργίας.

 

 

υγ: τα παραδοσιακά μουσικά ιδιώματα θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ως κλασσική μουσική. Και το ανάποδο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράδειγμα με τη Φωτογραφία ήταν τυχαίο.

 

θα μπορούσαμε, κάλλιστα, να μιλάμε πχ για κινηματογράφο.

Ποιος θεωρεί ότι οι ταινίες της Φίνος Films ήταν Τέχνη & όχι διασκέδαση?

 

 

Ποιος, στην τελική, μας είπε ότι οι της δημοτικής μουσικής δεν ήταν, απλά, διασκεδαστές; (αναφέρθηκε σχετικά ο myrsias, αν δεν κάνω λάθος)

 

Προσωπικά, θεωρώ ότι η αξια της δημοτικής μουσικής έγκειται, περισσότερο, στα λαογραφικά της στοιχεια, παρα στα καλλιτεχνικά.

 

Η διασκέδαση ,όπως την αναφέρεις υποτιμητικά ,δεν παύει να είναι τέχνη ,Κωμωδία την έλεγαν .

Όσο για τα περί διασκεδαστών ,δημοτικών,μη ξεχνάς πως έβγαλαν κάποιους ρυθμούς ,τσάμικος,ποντιακός,ρούμπα,σάμπα κλπ κλπ .Πάνω σε αυτούς πατάμε όλοι συνειδητά ή ασυνείδητα .

Κανένας Μπετόβεν δεν ανακάλυψε ρυθμό ,ή τεχνοτροπία.

 

Ως προς τη φωτογραφία ,μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν ήταν τέχνη ,απλά η καταγραφή της στιγμής .Ένας φωτορεπόρτερ που τραβάει τη στιγμή ενός θανάτου ,μιας βάφτισης ενός γάμου .Το γεγονός ήταν ακούσιο της πρόθεσης του φωτογράφου .

Χτες διάβαζα ένα άρθρο για τη χρήση του φώτοσοπ σε βραβευμένες φωτογραφίες φωτορεπόρτερ ........τρίχες κατσαρές . Δέχομαι τη καλλιτεχνική φωτογραφία σαν έκφραση τέχνης ,μα η τοποθέτηση  σε συγκεκριμένη γωνία ,ή με συγκεκριμένες ρυθμίσεις -πόσο μάλλον φώτοσοπ- για την αποθανάτιση ενός γεγονότος άσχετου με το καλλιτέχνη ,ΔΕΝ είναι τέχνη ,είναι απλά πρόθεση ,μια διασκευή σα να λέμε στη μουσική . Μπορεί να είναι ''τέχνη'' ,αλλά δεν είναι δημιουργία ,είναι σα τον μουσικό μιας συμφωνικής ορχήστρας που αναπαράγει αυτολεξεί ένα δημιούργημα , ή σα το σέσσιον μουσικό ,έναν επιστήμονα ,που λέει και ο Μάνος . Επιστήμονα σε τι? Στο χειρισμό της φωτογραφικής? ή της κιθάρας πχ. Δεν έξεφρασε τπτ δικό του,απλά μας μετέφερε την εικόνα του δημιουργού ,ο φωτογράφος του θανόντα πχ και ο μουσικός του συνθέτη .

Τα τελευταία χρόνια η φωτογραφία θεωρήθηκε τέχνη επειδή ο φωτογράφος δημιουργεί το θέμα, δεν αποθανατίζει ,γράφει σενάριο και το κάνει πράξη ,σα τις ταινίες ταινίες του Φίνου  ;)

Φιλικά κουβεντιάζοντας  

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου