Προς το περιεχόμενο

Φτιαχνοντας μια tele rockinger


ikaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρε ειναι απο μονοι τους μια ολοκληρη κατηγορια,για ευκολια απλως τους κατατασω εκει :lol: (ετσι κι αλλοιως αυτες οι ταμπελες ειναι γελοιες..)

 

στις μονες νοτες μπορει να σταζει μελι..μολις ομως πας να παιξεις κανα ακκορντο βρωμιζει ο ντουνιας... :lol: (τουλαχιστον οταν το αυτι σου εχει συνηθισει το articulation & την αττακα μιας καλης Fender :lol: )

too much sustain ruins it.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όντως λόγω της πιό κοντής σκάλας και των humbuckers σε ακκόρντα δεν μπορείς να ακούσεις την κάθε χορδή ξεχωριστά, όπως π.χ. σε μια tele ή strat! Κανένας δεν είπε το αντίθετο νομίζω... Όταν θες όμως δεμένο ήχο στα ρυθμικά σου πιό εύκολα θα σου κάτσει μια les paul... 8)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο τα κλιπακια που εδωσες που να ακουσεις και robben ford οταν παιζει με την les paul του σε εναν fender twin reverb και με ενα zendive πεταλι...εκει να ακουσεις τα απιστευτα γλυκα καθαρα και ενα drive που πιο..κρεμα δεν γινεται...

κατα τα αλλα οι les paul ξυνουν και δεν εχουν καθαρα..ελα χριστε και παναγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και στους μουσικους κυκλους ειμαι γνωστος ως master of rhythm :lol: :lol: ποτε στη ζωη μου δεν μπορεσα να παιξω ρυθμικα με Les Paul,η μονη Gibson που σκοτωνει στα ρυθμικα ειναι η Les Paul SPECIAL με τους P90 (και μερικες ES335).

 

Παντως ουτε η tele ειναι η απολυτη ρυθμικη κιθαρα (ειδικα αν παιζεις καθαρα) ο τιτλος αυτος κατα την ταπεινη μου γνωμη ανηκει στην Jaguar ,απο την ημερα που την πηρα εχω παθει την πλακα μου & δεν λεω να ξεκολλησω...λες να εγινα Jaguarholic?? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ουτε η tele ειναι η απολυτη ρυθμικη κιθαρα (ειδικα αν παιζεις καθαρα) ο τιτλος αυτος κατα την ταπεινη μου γνωμη ανηκει στην Jaguar ' date='απο την ημερα που την πηρα εχω παθει την πλακα μου & δεν λεω να ξεκολλησω...λες να εγινα Jaguarholic?? :lol:[/quote']

 

ειμαι και γω προσφατο θυμα μιας αμερικανικης vintage white jaguar(δυστυχως δανεικης..) και ειλικρινα εχω χαζεψει..τετοιο τονικο ευρος και τετοιο neck μαγνητη δεν εχω ξαναναματαδει8O 8O θα ανοιξω καποια στιγμη ξεχωριστο θεμα γι αυτο, γιατι ειναι ισως η πιο παρεξηγημενη κιθαρα στο NOIZ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ουτε η tele ειναι η απολυτη ρυθμικη κιθαρα (ειδικα αν παιζεις καθαρα) ο τιτλος αυτος κατα την ταπεινη μου γνωμη ανηκει στην Jaguar ' date='απο την ημερα που την πηρα εχω παθει την πλακα μου & δεν λεω να ξεκολλησω...λες να εγινα Jaguarholic?? :lol:[/quote']

 

ειμαι και γω προσφατο θυμα μιας αμερικανικης vintage white jaguar(δυστυχως δανεικης..) και ειλικρινα εχω χαζεψει..θα ανοιξω καποια στιγμη ξεχωριστο θεμα γι αυτο, γιατι ειναι ισως η πιο παρεξηγημενη κιθαρα στο NOIZ..

 

αντε ελα απο το σπιτι να την..παιξουμε.. :oops: :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--> Jaguar ' date='απο την ημερα που την πηρα εχω παθει την πλακα μου & δεν λεω να ξεκολλησω...λες να εγινα Jaguarholic?? :lol:[/quote']

Πρέπει...!!!!!

εϊναι απλά φανταστική.... Αυτή η κιθάρα παράγει Μουσική απο μία νότα!!!

Θα πάρω τον κοπερφιλντ να την κλωνοποιήσει.... ή να σου την εξαφανίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως καποια στιγμη πρεπει να ασχοληθουμε και με αυτες τις δυο κιθαρες (Jazz & Jag)

εγω ομολογω οτι τις ειχα εκτιμησει λαθος (ειχαν περασει απο τα χερια μου αρκετες τα περασμενα χρονια :oops: ),ισως ο Leo ειχε δικιο ειναι οντως The higher evolution of the Fender guitar.

 

Iσως θελει ωριμοτητα για να τις εκτιμησεις......

 

Aυτο που με ενθουσιαζει πανω απο ολα ειναι η ελειψη του sustain & το articulation....

 

Πρέπει...!!!!!

εϊναι απλά φανταστική.... Αυτή η κιθάρα παράγει Μουσική απο μία νότα!!!

Θα πάρω τον κοπερφιλντ να την κλωνοποιήσει.... ή να σου την εξαφανίσει...

 

σου αρεσε ε??? :lol:

 

 

jag15.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου