Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη "SF" superstrat


immortalx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα πολυ μικρο update:

 

Περαστηκαν τα πλαϊνα dots

SAM_1725.jpg

 

Εφτιαξα μερικα δοκιμαστικα καπακια απο ενα αγνωστο ξυλο, για να τσεκαρω πως θα ειναι η αντιθεση του alder με ενα σκουρο ξυλο

SAM_1714.jpg

 

Αυτο που σκεφτομαι να κανω τελικα, ειναι ενα "σαντουιτς" απο πολλα φυλλα καπλαμα pomelle, που ειναι αρκετα σκουροτερος και με πολυ ιδιαιτερη φιγουρα.

Εχω κανει και καποιες αλλες εργασιες αλλα ξεχασα να βγαλω φωτος. Την Κυριακη πιστευω να εχω νεοτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Eχω το θεμα σου ανοιχτο και περιμενω πως και πως για φωτογραφιες...

Τι να σου πω?Μπασιστα ανθρωπο και θα με κανεις κιθαριστα...δηλαδη..αμαν και ημαρτον!

Η πλαινη οψη της ταστιερας ειναι το κατι αλλο(εχω φυλαξει και υπογλωσσια για τις επομενες φωτογραφιες!!!)

Το pommele εχει πολυ ωραια νερα και πιστευω θα ειναι πολυ ωραιο!!!

Αντε και με το καλο να φτιαξεις και κανενα μπασο!!!

 

(μετραω αντιστροφα μεχρι τις επομενες φωτιγραφιες!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Το pommele εχει πολυ ωραια νερα και πιστευω θα ειναι πολυ ωραιο!!!

Αντε και με το καλο να φτιαξεις και κανενα μπασο!!!

 

(μετραω αντιστροφα μεχρι τις επομενες φωτιγραφιες!)

 

Είδες... εξωτικά κσύλα (βλέπε όπως στα... ακατονόμαστα μπάσα) και έπαθες κάτι. Ένα... κοκομπόλο (κοκομπλόκο) ένα πράγμα  ;D

 

Πάντως μαζί σου- περιμένω εναγωνίως την συνέχεια, καθώς ο φίλος immortalax έχει κάνει παπάδες  8) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες... εξωτικά κσύλα (βλέπε όπως στα... ακατονόμαστα μπάσα) και έπαθες κάτι. Ένα... κοκομπόλο (κοκομπλόκο) ένα πράγμα  ;D

 

Πάντως μαζί σου- περιμένω εναγωνίως την συνέχεια, καθώς ο φίλος immortalax έχει κάνει παπάδες  8)   

 

 

Ααααααα γεια σου!Κοκομπόλια απο κοκομπολιές!(δεν κατεχω απο κοκομπλοκα και συναφη...).

Κυριε Τερρυ εδω μας εχει καθηλωσει με την ολη του δουλεια ο ανθρωπας!Ουτε τουρκικο σηριαλ να ηταν!

Ασε που φανταζομαι το μπρατσακι αυτο επανω σε μπασο...μμμ...δε λεω αλλα.stop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω μάτι το thread από την αρχή, άσχετα με το ότι μια τέτοιου τύπου superstrat δεν συγκαταλέγεται στους πόθους μου. Πράγματι η δουλειά προχωράει γεμάτη υποσχέσεις. Μπράβο και καλή συνέχεια!

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι ευχαριστω απαντες για την ψυχολογικη υποστηριξη  :)

@juggler μπασο δεν εχω κανει αλλα θα ηθελα πολυ. Με μηδεν εμπειρια πανω σε αυτο, φανταζομαι οτι αν δοκιμασω θα το κανω σαν τα μουτρα μου. Το βλεπω ως τελειως διαφορετικο οργανο, για να μην αναφερω οτι εσεις οι μπασιστες ειστε πολυ πιο απαιτητικοι  ;D (αλλα και συγχρονως πιο "ανοιχτοι" σε ιδεες περα απο τα καθιερωμενα  :) )

Σημερα εκανα αρκετα πραγματα και εβγαλα απειρες φωτογραφιες αλλα δυστυχως η καρτα της καμερας αποφασισε να με αφησει... Με ενα recovery προγραμμα καταφερα να σωσω μονο μια χουφτα απο αυτες:

 

Με ενα μειγμα απο σκονη maple και εποξικη κολλα σφραγιστηκαν οι ακρες των ταστων

SAM_1731.jpg

 

Μασκαρισμα της ταστιερας για fret levelling

SAM_1727.jpg

 

Με την ολοκληρωση του levelling εγινε recrowning των ταστων και τριψιμο εως και νουμερο 800. Λογω του οτι η ταστιερα θα βερνικωθει δεν προχωρησα σε μεγαλυτερα νουμερα, γιατι καποια ποσοτητα βερνικιου θα "καθησει" πανω σε αυτα και θα χρειαστει να αφαιρεθει. Μετα απο αυτο το σταδιο θα επανελθω με ψιλοτερα γυαλοχαρτα.

 

Παιρνοντας μια βαθια ανασα (juggler επρεπε να ησουν εδω να μου δανειζες κανενα υπογλωσσιο  :D ) σημαδεψα την ταστιερα

SAM_1737.jpg

 

Δεν ξερω αν αυτο λεγεται semi-scallop ή 1/4 του scallop, αλλα ελπιζω ο φιλος/μελλοντικος ιδιοκτητης να μην το χρησιμοποιησει ως λαβη για να μου το φερει στο κεφαλι  ;D

SAM_1740.jpg

 

SAM_1751.jpg

 

Το scallop εγινε στα τελευταια 10 ταστα κατω απο τις e/B/G μονο.

Στη συνεχεια περασα χορδες, ρυθμισα action και intonation και επαιξα λιγο ακουστικα για να βεβαιωθω οτι ολα ειναι OK. Το floyd ειχε περιορισμενο ευρος στα pull-ups και ετσι βαθυνα λιγο ακομη την περιοχη που ειναι recessed.

Ειχα βγαλει φωτος και με το hardware περασμενο, αλλα δυστυχως ατυχησα και ζητω συγνωμη που το update δεν συνοδευεται απο φωτογραφιες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

@juggler μπασο δεν εχω κανει αλλα θα ηθελα πολυ. Με μηδεν εμπειρια πανω σε αυτο, φανταζομαι οτι αν δοκιμασω θα το κανω σαν τα μουτρα μου. Το βλεπω ως τελειως διαφορετικο οργανο, για να μην αναφερω οτι εσεις οι μπασιστες ειστε πολυ πιο απαιτητικοι  ;D (αλλα και συγχρονως πιο "ανοιχτοι" σε ιδεες περα απο τα καθιερωμενα  :) )

 

 

 

Μπαααα... με λίγα απλά πράγματα είμαστε καλυμμένοι:Λίγο alder, λίγο maple και όλα ΟΚ  ;D

 

Πάντως αν θες να ξεκινήσεις κάνα μπάσο και θες tester, στην διάθεση σου ανά πάσα στιγμή  ;)

 

Και φυσικά συνεχίζεις να μας εντυπωσιάζεις με την υψηλότατης ποιότητας δουλειά σου.

 

Θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη (Juggler)- θα ήθελα να δω ένα μπάσο από τα χέρια σου  8) 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνοντας μια βαθια ανασα (juggler επρεπε να ησουν εδω να μου δανειζες κανενα υπογλωσσιο  :D ) σημαδεψα την ταστιερα

 

Να με συγχωρησεις,αλλα θελω να ειμαι σιγουρος για το τελος οτι θα αντεξω την τελικη συγκινηση,οποτε λεω να τα κρατησω για να χαπακωθω με μπολικα απο δαυτα!

 

Με το σκαψιμο στα ταστα θυμηθηκα τα signature μπασα του Billy Seehan...τα attitude της Yamaha(αν το googlάρεις θα καταλαβεις!)

Α και προσφερομαι και εγω για (ψευτο)τέστερ των οργανων σου αν ποτε(θες δε θες θα φτιαξεις με το ζορι!)φτιαξεις καποιο μπασο!

Περιττο να σου ξαναπω με τι ανυπομονησια περιμενω την επομενη παρτιδα φωτογραφιων...το ξερω θα καταντησω πιο γραφικος και απο τη Σαντορινη,αλλα....μας καλο/κακομαθες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγιναν λοιπον και τα καπακια και εβαλα ξανα προχειρα ολο το hardware για μερικες φωτος οπως υποσχεθηκα. Το βαρος ειναι 3.5 κιλα, να το αφησω?  ;D

Μετα και απο αυτο θα ξεκινησω επιτελους τη διαδικασια για χρωμα και βερνικι!

 

SAM_1821.jpg

 

SAM_1824.jpg

 

SAM_1828.jpg

 

SAM_1851.jpg

 

SAM_1859.jpg

 

SAM_1866.jpg

 

SAM_1871.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου