Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Custom Lite Limited


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει δοκιμάσει κανείς αυτήν την κιθάρα ;

 

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_custom_lite_limited.htm

 

Αν υποθέσουμε ότι το σημείο αναφοράς είναι 1958 re issue . Τότε αυτή πόσο μακριά βρίσκεται ; Με ενδιαφέρει να είναι solid body . Ξέρετε τι μουσική παίζω , ποιο είναι το αγαπημένο μου γκρουπ οπότε οποίος εχει δοκιμάσει εδώ είμαι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την εχω δοκιμασει. Η τιμη, specs και το look δειχνουν πολυ αξιολογα, ΑΛΛΑ *αν δεν κανω λαθος* η συγκεκριμενη κιθαρα εχει μια πολυ σημαντικη διαφορα απο οποιαδηποτε κλασσικη les paul. Το σωμα ειναι αρκετα πιο λεπτο απο ο,τι συνηθως.

 

Οποτε αν στο μυαλο σου εχεις το feel και τον ηχο μιας κλασσικης vintage les paul αυτη η κιθαρα δεν θα στο προσφερει 100%. Μια φορα που επαιξα με παλαιοτερη lite μου αρεσε αρκετα, ηταν πολυ βολικη αλλα εκανε μπαμ η διαφορα στον ηχο.

 

Y.Γ. Aν θυμαμαι καλα καποιος συνφορουμιτης εχει μια παλια ροζε lite custom η οποια πρεπει να ειναι αρκετα κοντα σε αυτο το καινουριο reissue, αν δει το θεμα ισως σε φωτισει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την εχω δοκιμασει. Η τιμη, specs και το look δειχνουν πολυ αξιολογα, ΑΛΛΑ *αν δεν κανω λαθος* η συγκεκριμενη κιθαρα εχει μια πολυ σημαντικη διαφορα απο οποιαδηποτε κλασσικη les paul. Το σωμα ειναι αρκετα πιο λεπτο απο ο,τι συνηθως.

 

Οποτε αν στο μυαλο σου εχεις το feel και τον ηχο μιας κλασσικης vintage les paul αυτη η κιθαρα δεν θα στο προσφερει 100%.

 

Οκ αυτό και μόνο είναι αρκετό σαν απάντηση ... Εφόσον το ζητούμενο είναι η R8 τότε με καλυψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/Les-Paul-Custom-Lite.aspx

 

 

Εδω επιβεβαιωνει οτι το σωμα ειναι πιο λεπτο,οπως στις custom lite που κυκλοφορησαν καπου στα τελη του 80 αν δεν κανω λαθος.

Βεβαια εκεινες απο οτι θυμαμαι στα υπολοιπα χαρακτηριστικα ηταν κανονικες custom,με τους εβενους τους κλπ.

 

Αλλα

 

εχεις πιασει 50s neck απο gibson?

 

Για εμενα προσωπικα αυτο και μονο ειναι απαγορευτικο καθως δεν με βολευει με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ όμορφη! Αλλά αν θέλεις πραγματικό ήχο les paul, που από ότι κατάλαβα αυτό θες..τότε θα σου πρότεινα να αγοράσεις μεταχειρισμένη και πριν το 2000 σε χρονολογία παραγωγής.

 

Καλές αγορές σε ότι και να αποφασίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ όμορφη! Αλλά αν θέλεις πραγματικό ήχο les paul, που από ότι κατάλαβα αυτό θες..τότε θα σου πρότεινα να αγοράσεις μεταχειρισμένη και πριν το 2000 σε χρονολογία παραγωγής.

 

Καλές αγορές σε ότι και να αποφασίσεις!

 

Η σκέψη μου είναι η custom με το rich lite η traditional που δεν είναι κούφια ... Τώρα δεν ξέρω κιόλας ... Είναι δύσκολη η απόφαση για την πρώτη αλλά ίσως και τελευταία les paul που θα απόκτησω . Εξάλλου αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που δεν έχω πάρει λπ ακόμα . Θέλω να πάρω μια φορά λπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την κιθαρα αυτην την εχω εγω κ ειναι εξαιρετικη...με την μονη διαφορα οτι η δικη μου εχει 60 slim μανικι,αλλους μαγνητες κ εβενο στην ταστιερα..... ;)

Αρη ειμαι ο Δημητρης που μιλησαμε τις προαλλες στο τηλεφωνο,αν θελεις κατι να με ρωτησεις για την συγκεκριμενη μπορω να σου πω...βεβαια η επανακυκλοφορια μπορει να διαφερει ως ενα βαθμο με αυτην που εχω,αλλα πανω κατω σαν κιθαρες ειναι σχεδον ιδιες οπτικα τουλαχιστον..... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημερα παιδες....μιλαμε για μια κιθαρα παχους tele αν δεν κανω λαθος  και αν βαλεις και το μοχλο με το split μιλαμε για ενα πολυ versatile intsrument που λενε και οι αμερικανοι...κουβεντα να γινεται!καλα σουβλισματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου