Προς το περιεχόμενο

Πληκτράδες "Ντράμερ κάτσε σπίτι"!


Παστίτσιός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Δουλευε ποτε για την Roland, στη Λ. Αλεξανδρας?

Ναι, αν θυμάμαι καλά πρέπει να με είχε αντικαταστήσει όταν είχα φύγει από το συγκεκριμένο μαγαζί (όχι από την Roland). Δέν θυμάμαι ακριβώς ημερομηνία, θα πρέπει να τον ρωτήσω, αν θυμάται κι αυτός  ;D

 

Οπως είπε πιό πάνω ο Terry:

Ωραίες ημέρες που δυστυχώς έφυγαν ανεπιστρεπτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρωταω γιατι τον ειχα πετυχει πιτσιρικας, στη Roland νομιζω, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ηταν οντως στη Roland. Το εχω ξαναγραψει αυτο περσι σε ενα αλλο θρεντ:

 

Πρεπει να ηταν το 1990-91, ειχα παει να δω απο κοντα το Roland JD-800 και θυμαμαι ο τυπος επαιζε φοβερα. Μας εκανε μια "ξεναγηση" και θυμαμαι οτι στο στουντιο ειχε ενα PPG synth και ενα περιεργο παλιο κιτρινο micro-synth, το Wasp! :P

Ωραιος και ευγενικος τυπος. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρωταω γιατι τον ειχα πετυχει πιτσιρικας, στη Roland νομιζω, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ηταν οντως στη Roland. Το εχω ξαναγραψει αυτο περσι σε ενα αλλο θρεντ:

 

 

Σίγουρα ο Νίκος γιατί ήταν όντως πολύ ευγενικός τύπος και άτομο με χιούμορ. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ηταν αυτος, αυτο που "παιζει" ειναι το που τον ειχα πετυχει. Εχω την εντυπωση οτι ηταν στη Roland ή οτι τελος παντων μας εδειχνε ενα Roland (JD 800), αλλα εχω επισης την εντυπωση οτι ηταν τελη 80s και οχι το 90-91. Αν ηταν τελη 80s δεν κολλαει το JD 800 στην ιστορια, δεν ειχε βγει ακομα. :P

Τεσπα, τα μονα σιγουρα ειναι τα PPG και Wasp synths που ειχε στο χωρο, το πολυ καλο παιξιμο του και η ευγενεια με την οποια αντιμετωπισε δυο synth-οπληκτα πιτσιρικια, εμενα με τον φιλο μου δηλαδη. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Roland τον είχα πετύχει κι εγώ κάπου στα μέσα δεκαετίας 90. Είχα πάει με έναν φίλο κάνοντας τότε μια έρευνα αγοράς για ένα συνθ και μας έκανε σχεδόν το ίδιο demonstration που κάνει και στο βίντεο.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρος επειδη η μανα μου δουλευε διπλα απο το λυρικο και τους ηξερε με αφηνε και πηγαινα εκει καμια φορα, χαζευα , ελιωνα και με αφηνε ο Νικος και επαιζα στο ensoniq.

Ο ιδιος δε επαιζε απιστευτα, το βιντεο δεν ειναι αντιπροσωπευτικο των πραγματικων του δυνατοτητων. Πραγματικα τον εβλεπες τι επαιζε και τι προγραμματιζε και τα παραταγες ανετα lol

Φυσικα το σκετς ειναι απιστευτο , το ειχα δει στην τηλεοραση τοτε που προβληθηκε, αργοτερα οταν ανεβηκε στο γoutube και τωρα εδώ.

Ειναι classic, εργο τεχνης. Φοβερες ατακες.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου, τα Ensoniq ήταν τα καλύτερα synths της περιόδου. Κατέβαινα σχεδόν κάθε Σάββατο πρωί στον Γιάννη και τα χάζευα, ή έβλεπα άλλους να τα χαζεύουν, μεταξύ των οποίων κάποιοι πολύ επώνυμοι. Ο Γιάννης ήταν μηχανή : μπορούσε να λέει τα ίδια πράγματα, με το ίδιο κέφι για ολόκληρες ώρες, σε κάθε έναν από τους επισκέπτες του παταριού στο οποίο βρισκόταν. Απίστευτος τύπος.

 

Αυτά που λέει ο Ζουγανέλης βέβαια είναι κρυάδες (όπως πάντα άλλωστε). Πουθενά στον κόσμο δεν έχασε ντράμερ, ή σαξοφωνίστας τη δουλειά του εξ' αιτίας των synths.  Απλά, ανέβηκαν λίγο τα στάνταρ.. π.χ. σε μία μπάντα με την οποία τραβιόμουν εκείνη την περίοδο νόμιζε ότι είχε ντράμερ (έναν κόπανο είχε) οπότε όταν βάλαμε το Ensoniq, καταλάβαμε ότι ο καθένας μας μπορούσε να παίξει καλύτερα από εκείνον... αλλά -όπως είπα- ο άνθρωπος νόμιζε ότι ήταν ντράμερ.

 

Ίσα-ίσα, από τον Peter Gabriel μέχρι τους Toto, η άνοδος των synths υπαγόρευσε την σπουδαιότητα του καλού ντράμερ (και ο πρώτος, και οι δεύτεροι έχουν γράψει δίσκους με τεράστιες μορφές του χώρου, παρ' ότι ο ήχος τους ήταν από νωρίς συνδεδεμένος με αυτές τις τεχνολογίες).

 

Για το ότι ήταν "ωραία χρόνια", ούτε συζήτηση. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι τότε μάζευα και δανειζόμουν χρήματα επί ένα έτος για να πάρω το Ensoniq.. σήμερα θα το έπαιρνα σε μία ημέρα με όλα τα κομφόρ, οπότε προσωπικά δε θα γύριζα πίσω.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου