Προς το περιεχόμενο

Θεωρίες συνομωσίας - Σοβαρές... ή ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ!!!!;;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα θέματα δεν παίρνουν από μόνα τους πολιτική τροπή.Κάποιος τους τη δίνει.

 

Mόνο που το συγκεκριμένο θέμα έχει, από τη φύση, του πολιτική χροιά.

 

Εκτός, αν το πάρουμε μόνο ελαφρά (όπως το ποστ με τη φωτό, που ανέβασα) και τρολάρουμε.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συνωμοσίες υπήρχαν πάντοτε. Στην ουσία η ανθρώπινη ιστορία αποτελείται από δαύτες. Σήμερα αυτό δεν έχει αλλάξει. Μπορεί να μην υπάρχουν παλάτια, σκοτεινοί διάδρομοι και δαχτυλίδια με δηλητήριο αλλά υπάρχουν lobbies και συμφέροντα που συχνά δρουν εντελώς υπογείως και με τα πιο βρόμικα μέσα. Όλοι θυμόμαστε πώς "κάποιοι" δηλητηρίασαν τον πρόεδρο της Ουκρανίας πριν από μερικά χρόνια.

 

Από το "υπάρχουν συνωμοσίες" μέχρι το "υπάρχουν όλες οι συνωμοσίες", υπάρχει μια χαώδης απόσταση, μια θαυμάσια διαδρομή γεμάτη με διάσπαρτα αξιοθέατα, όπως οι προφητείες του Παΐσιου και κουφάρια από Ελ και Βριλ.

 

Φυσικά υπάρχουν και θεωρίες που είναι γοητευτικές, όπως αυτές του Ντένικεν, που όταν ήμουν παιδί μου εξήπταν πολύ τη φαντασία και είναι διατυπωμένες με πολύ μεγαλύτερη σοβαρότητα. Μπορεί κανείς να τις θεωρήσει μέρος μιας σοβαρής ποπ κουλτούρας, αλλά βέβαια δεν πληρούν τις προϋποθέσεις της επιστήμης.

 

Επίσης υπάρχουν και ελάχιστες θεωρίες συνωμοσίας που έχουν συμπαθητικές πιθανότητες να ισχύουν. Μια και το έφερε η κουβέντα, προχθές μου φάνηκε ότι είδα στο μανάβη τον Έλβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία θεωρία συνωμοσίας που να πλησιάζει έστω και υποτυπωδώς την πραγματικότητα. Ένα απλό παράδειγμα. Η παγκόσμια οικονομία χρωστούσε 69,15 τρισεκατομμύρια το 2012. Σε ποιους θα πείτε; Μα προφανώς σε εξωγήινους.

 

Debt - external:

 

$69.15 trillion (31 December 2012 est.)

$64.08 trillion (31 December 2011 est.)

note:this figure is the sum total of all countries' external debt, both public and private

 

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/xx.html

 

 

Τι δεν καταλαβαινεις ακριβως και απορεις?

 

Το συνολο των ομολογων των κρατων του κοσμου που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη ειναι πολυ λογικο να φτανει αυτο το νουμερο.

 

Αν εχεις υπομονη κανε τη προσθεση

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

 

καπου εκει βγαινει (μονο η ΕΕ & οι ΗΠΑ εχουν καμμια 30αρια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρόταση και τέλος σε κάθε ηλίθια θεωρία συνομωσίας. Αν δεν μπορείτε να ακολουθήσετε τον συλλογισμό αναζητήστε τις ευθύνες αλλού.

 

Το γεγονός ότι ΔΕΝ υπάρχουν αποδείξεις οτι κάτι ΔΕΝ έγινε δεν σημαίνει αυτόματα ότι αυτό το κάτι όντως ΕΓΙΝΕ.

 

Πείτε την προηγούμενη πρόταση σε έναν θιασώτη των θεωριών συνομωσίας και παρακολουθήστε με σχεδόν επιστημονικό ενδιαφέρον την επιταχυνόμενη διαδικασία καψίματος εγκεφαλικών κυττάρων. Σε περίπτωση υπερβολικής αντίδρασης αναζητήστε επειγόντως ιατρική βοήθεια, κρίμα είναι, άνθρωπος είναι κι αυτός.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε την προηγούμενη πρόταση σε έναν θιασώτη των θεωριών συνομωσίας και παρακολουθήστε με σχεδόν επιστημονικό ενδιαφέρον την επιταχυνόμενη διαδικασία καψίματος εγκεφαλικών κυττάρων. Σε περίπτωση υπερβολικής αντίδρασης αναζητήστε επειγόντως ιατρική βοήθεια, κρίμα είναι, άνθρωπος είναι κι αυτός.

 

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι απαξιωτικά μόνο σε αυτούς που τρέφονται αποκλειστικά από τέτοιες θεωρίες αλλά ανάμεσα στους συγκεκριμένους και στους "ένα κι ένα κάνουν δυο" υπάρχει και μια ενδιάμεση κατηγορία σκεπτόμενων(θέλω να πιστεύω) ανθρώπων που μαθαίνουν,εξετάζουν και κρίνουν την κάθε θεωρία...Άλλες τους κερδίζουν και άλλες τους προκαλούν νευρικό γέλιο.

Just sayin'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Grey

Αναφέρομαι τελείως μα τελείως απαξιωτικά σε όλους αυτούς που αδυνατούν να αντιληφθούν την λογική της πρότασης την οποία ανέφερα.

Τώρα αν τρέφονται ή δεν τρέφονται απ' αυτές είναι άλλο θέμα.

Ξέρεις, το σκεπτόμενος μπορεί να το χρησιμοποιήσει σαν αυτοπροσδιορισμό ο οποιοσδήποτε χωρίς να σημαίνει ότι έχει την ικανότητα να είναι.

Just sayin'.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news.in.gr/perierga/article/?aid=1231252264#ref=newsroombox

 

Ο Έλβις ζεί ή τελοσπάντων υπάρχει κάπου ή .. εε .. 'ντάξει, δεν ξέρω...

;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οι συνομωσιες ειναι φαινομενο αστικου μυθου που ακολουθησε την βιομηχανικη επανάσταση?

Στη Ρωμη δεν γινονταν συνομωσιες

Στην αρχαιοτητα δεν δηλητηριαζαν ηγετες?

 

Οχι, Οχι , Οχι.

 

Επισης η καθηγητρια κυρια Τζανη αν θυμαμαι καλα το ονομα της η οποια αντιμετωπιστηκε γραφικα ξεκαθαρισε δημοσια το θεμα των πλουτοπαραγωγικων πηγων που διαθετει η χωρα και σε συνεργασια με την εκμεταλλευση του ηλιου και του αερα αλλα και του τουρισμου, οι Ελληνες επρεπε να εξαγουν ενεργεια, να πουλανε μονο τουρισμο και να δουλευουν απο χομπι.

 

Το οτι η Ελλάδα εφτασε σε αυτο το σημειο ειναι αποτελεσμα δολου, υποκρισίας και ουτω καθ εξης.

 

 Το να μιλας για τις δυνατοτητες της Ελλαδας και των Ελληνων και αυτοματως να χαρακτηριζεσαι ως γραφικος, εθνικιστης κλπ , το να επικαλεισαι την ιστορια της και να θεωρεισαι αναχρονιστικος ειναι αποτελεσμα του μηχανισμου μιας προπαγανδας που καποιοι συνομώτησαν προς ιδιων οφελος για να την εφαρμοσουν.

 

Και δεν κολλαω επειδη ειμαι Έλληνας.

Ουτε θεωρω τον εαυτο μου ανωτερο επειδη ειμαι Ελληνας (ενταξει τον θεωρω λιγο , δεν ειναι σωστο, αλλα ετσι νιωθω τι να κανω, ειναι θεμα κλασσικης παιδείας αλλα οσο χωριζομαστε σε χωρες και λαους αναγκαστικα θα κλινω προς την δικη μου καταγωγη και θα επιχειρηματολογω υπέρ της)

 

Ολα αυτα εχουν σχεση με τις συνομωσίες.

 

Για τους εξωγήινους επισης υπαρχει ενα ωραιο ντοκυμαντερ που αναφερεται στο θεμα της μοδας της δεκαετιας του 70 και 80 αλλα δινει μια εξηγηση στη μοδα, η οποια υποκινηθηκε με την επιστρατευση των μεσων ενημερωσης της αμερικης καθαρα για να υποβαθμιστει το γεγονος.

 

μπορει ολα αυτα που βλεπουμε στον ουρανο και που καταγραφονται να μην ειναι αληθινά όλα, η να μην ειναι αυτο που νομιζουμε.

 

Αλλα υπάρχουν αρα καποια εξηγηση εχουν και το οτι δεν ειναι εξωγηινοι ειναι αυθαίρετο όσο και το οτι ειναι παντα για τον απλο ανθρωπο που οπως ειπα ξανα δεν εχει τα μεσα να επιβεβαιωσει παρα διασπαρτες πληροφοριες και την λογικη του για να τις αξιολογησει.

 

Και για να το πω και ευθεως γιατι δεν θελω να το στρογγυλευω.

 

Εγω πιστευω οτι υπαρχει μια παγκοσμια συνομωσια η οποια προσπαθει να ελεγξει τα εθνη και τους λαους και το κανει με αρκετη επιτυχια.

Η διαδικασια θα κλιμακωθεί.

 Και βλεπουμε ηδη τα αποτελεσματα.

 

Δεν θα γινει η διαδικασια για το καλο της αλλα για το καλο των ελαχιστων απληστων ματαιόδοξων ισχυρων.

 

Επειδη σας αγαπω ολους και το ξερετε ας με πειτε γραφικο, αστοιχειωτο, προτογονο.

 

Εγω σας λεω οτι ειμαι και αδερφη, δεν με νοιαζει πια.

 

Ας μην με κανετε παρεα, ας με περιθωριοποιήσετε και ας με μαστιγωσετε μεχρι θανατου, δεν με χαλαει καθολου.

 

Λοιπον, υπαρχουν συνομωσίες. Ευχαριστω πολυ. Σας ευχαριστω!!!

 

Οπως δεν με χαλαει οποιος ειναι πιο πραγματιστης.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου