Προς το περιεχόμενο

Θεωρίες συνομωσίας - Σοβαρές... ή ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ!!!!;;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το γεγονός ότι ΔΕΝ υπάρχουν αποδείξεις οτι κάτι ΔΕΝ έγινε δεν σημαίνει αυτόματα ότι αυτό το κάτι όντως ΕΓΙΝΕ.

 

Η μαθηματική λογική πάντα ταπώνει  ;D ;D  8)

 

Εύγε octapus   ;) :)

 

Νομίζω δεν έχει νόημα να γράφετε ''σεντόνια'' όταν και εσείς παραδέχεστε ότι τα επιχείρηματα σας προέρχονται από ενδείξεις και μεταφυσικές έννοιες.

Σίγουρα δεν μπορούν να απορριφθούν 100%...οι πιθανότητες όμως μόνο υπέρ τους δεν είναι.

 

κατα τα αλλα οι θεωρειες συνομωσιας ΠΑΝΤΑ ξεκινανε απο οπισθοδρομικα και αναχρονιστικα κομματια της "κοινωνιας" (π.χ. οι φανατικοι "ισλαμιστες" σημερα,οι κομμουνιστες πριν απο μερικα χρονια καθως και τα σημερινα μορφωματα που εχουν απομεινει απο αυτους  ,οι ναζι στη Γερμανια του 30 κτλ) τα οποια απλα ειτε δεν μπορουν να κατανοησουν,ειτε απλα δεν τους συμφερει οτι η μοιρα της ανθρωποτητας ειναι μια: Η ΕΞΕΛΙΞΗ σε ολα τα επιπεδα (οικονομικο,πνευματικο,κοινωνικο)

 

Sf κρατιέμαι με δυσκολία  ;D

 

...

Συγγνώμη για την παρεμβολή αλλά να διευκρινίσω πως απο δική μου παράληψη γίνεται το πήγαιν' - έλα της κουβέντας μεταξύ Περι ανέμων και Espresso.

 

Η κουβέντα θέλουμε να εξελιχτεί στο Περι ανέμων χωρίς πολιτικοκομματικές προεκτάσεις. Αν προκύψει ατασθαλία με τους Κανονισμούς θα κάνουμε edit στο σχόλιο και ενημερώνουμε τον παραβάτη τυπικά.

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαθηματική λογική πάντα ταπώνει  ;D ;D  8)

 

Ας κάνουμε λίγο λάθος επιστήμη.

Δεν έχω καμία απόδειξη ότι οι μερεντοφάγες αρκούδες δεν υπάρχουν, αρα μάλλον υπάρχουν, σωστά;  ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρόταση και τέλος σε κάθε ηλίθια θεωρία συνομωσίας. Αν δεν μπορείτε να ακολουθήσετε τον συλλογισμό αναζητήστε τις ευθύνες αλλού.

 

Το γεγονός ότι ΔΕΝ υπάρχουν αποδείξεις οτι κάτι ΔΕΝ έγινε δεν σημαίνει αυτόματα ότι αυτό το κάτι όντως ΕΓΙΝΕ.

 

Αλήθεια για πες μου τη γνώμη σου σε μερικά περιστατικά που θα σου παραθέσω παρακάτω και τι συμπεράσματα βγάζει η απλουστευτική μαθηματική σου σκέψη.

 

1. ο κορμοράνος βουτηγμένος στη πίσσα του κακού Σαντάμ που μόλυνε το περσικό κόλπο καταστρέφοντας τα Κουβετιανά διυλιστήρια.....................φωτογραφία από την Αλάσκα και το ναυάγιο του Exxon Valdez , ήταν αλλά δεν πειράζει

 

2. Οι εκθέσεις της C.I.A. που ανακοινώνονταν με περισπούδαστο ύφος απ το Ραμσφελντ και διάφορους επιστήμονες τύπου Μπους , Μπλερ για τα πυρηνικά του κακού Σαντάμ, τις σχέσεις του με την Αλ γκάιντα ;D, μόνο ότι είναι τέκνο εξωγήινων δεν μας είπαν για να μας πείσουν .

 

3 Παλαιότερο περιστατικό ........οι κομμουνισταί έκαψαν το Ράιχσταγκ ..........εκ των υστέρων αποκαλύφθηκε πως το είχαν κάψει οι ίδιοι οι εθνικοσοσιαλιστές

 

4. Το πειραματάκι των αμερικανών το 51 σε γαλλικό χωριό που ψέκαζαν lsd το κοσμάκι ...........δεν είμαι φυσικά οπαδός των αεροψεκαστικών θεωριών ;D υπάρχουν και καλύτεροι τρόποι χειρισμού των μαζών,αλλά πειραματάκια γίνονταν και γίνονται και δεν εννοώ το αντικαυλωτικό που μας πότιζαν στο γάλα του στρατού, εγώ μια χαρά ντούρασελ ένοιωθα ;D ;D

 

5. Αν έλεγες την εποχή μετά τη διάσκεψη της Γιάλτας σε έναν ΚΚΕ πως ο Στάλιν έκατσε με τον Ρούσβελτ και καθόρισαν τι μορφή θα πάρει ο κόσμος τα επόμενα χρόνια θα σε πέρναγε για αναγνώστη του Ντένιγκεν. Βασικά και σε δεξιό να το έλεγες πάλι την ίδια άποψη θα είχε για σένα που το σκέφτηκες.

 

Δυστυχώς αυτά-μερικά απ τα πάμπολλα παραδείγματα- εκ των υστέρων αποδείχθηκαν . Αν κάποιος τότε διατηρούσε αμφιβολίες ,ήταν ή παρανοικός ,ή ουφολάγνος και αυτό το σκοπό είχε και η εκπομπή του Θεοδωράκη . Να ευτελίσει στο κόσμο ,όσους πιθανόν σκέφτονται πως κάποια πράγματα γίνονται με συνωμοτικό τρόπο και πάντως όχι μπροστά στα μάτια μας,γιατί είμαστε μικροί και ανώριμοι για να αναγνωρίσουμε την υψηλή σκέψη κάποιων, που παλεύουν για το ''καλό μας''

Τιμωρήθηκε ποτέ κανείς γι αυτές όλες τις απάτες? Ναι ο κόσμος που τις υπέστει ,ποτέ οι υποκινητές .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF, οπως ειπα πιστευω στην ενωση, την κοινη διοικηση, την κοινη πολιτικη των κοινωνιων με γνωμονα παντα το καλο της ανθρωποτητας.

Αυτο θα ειναι το μελλον του ανθρωπου και θα ηθελα να το ζησω.

 

Αλλα δεν λειτουργει ετσι προς το παρον.

Το οτι καποιες χωρες στην αρχη γευονται το δυτικο τροπο ζωης που ειναι το τυρακι και μετα καταληγουν χειροτερα απο πριν με χαλαει.

 

Οσο περναει ο καιρος θα δουμε το αποτελεσμα των πολιτικων χωρις καμμια διακριση σε καθε μερος του πλανητη και believe me my friend, θα ειναι ενας εφιάλτης μεχρι να ξαναγινει ο κύκλος.

 

Η Συνομωσία Βασιλεύει.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@samy paraga

Δεν ξέρω αν είναι απλουστευτική μαθηματική σκέψη, ξέρω ότι ανεξάρτητα ΟΛΩΝ των άλλων είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ και ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ορθή. .&-

 

Φυσικά και συμβαίνουν τα αίσχη στην ανθρώπινη ιστορια και πολλά εκ των οποίων πίσω απ' την πλάτη μας, κρυφά, τι λες δηλαδή να νομίζω ότι όλα είναι αγγελικά πλασμένα; Αν ψάχνεις για ηλίθιους ψάξε αλλού.

 

Το ότι υπάρχουν και υπήρξαν συνομωσίες δεν σημαίνει ότι δικαιολογείται η ΚΑΘΕ θεωρία συνομωσίας.

 

Ξέρεις τι με ενοχλεί, όχι ότι υπάρχουν θεωρίες αλλά ότι πολλοί από τους εκφραστές τους αντί να παραδέχονται ότι η πιθανότητα να λένε μαλακίες όχι μόνο δεν είναι μηδενική αλλά είναι αρκετά μεγάλη, προσπαθούν με κάθε δυνατό άκυρο επιχείρημα να μας πείσουν ότι ξέρουν την αλήθεια. Υποκριτές. Λίγη ειλικρίνεια βρε αδερφέ, λίγη αυτοκριτική, μια υποτυπώδης αναγνώριση του ποιά είναι η πραγματική θέση μας στον κόσμο. Πες το ρε φίλε, "δεν έχω αποδείξεις άρα μπορεί και να κάνω λάθος".

 

Και το ωραίιο της υπόθεσης ξέρεις ποιο είναι; Εμείς οι υπόλοιποι, οι "απέναντι", επειδή σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι η κάθε βλακεία δεν είναι πραγματική φαίνεται να χάνουμε το παιχνίδι των ηλιθίων. Σε κάποιες περιπτώσεις όντως δεν μπορούμε να τις απορρίψουμε, σε άλλες (πολλές) δεν γίνεται δεκτό ότι έχουν απορριφθεί με αποτέλεσμα η πραγματική ή η φαινομενική έλλειψη άρνησης να εκλαμβάνεται ως επιβεβαίωση. Έτσι παγιδευόμαστε κατά κάποιο τρόπο λόγω του "κακού συνήθειου" να χρησιμοποιούμε ορθώς την Λογική. Αλλά αυτά παθαίνει κανείς όταν συζητάει με άτομα με μονοψήφιο IQ.

 

Καταλαβαίνεις τώρα τι νόημα έχει η "απλουστευτική μαθηματική σκέψη" μου;

 

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν με ρωτας προσωπικα δεν τραβαω και κανα ζορι με την εννοια πατριδα...μου ειναι παντελως αδιαφορη και αχρηστη (δεν με προσδιοριζει δηλ. σαν ατομο)

 

Μπορεις να το εμπλουτισεις λιγο το θεμα?

 

Δεν σε καταλαβαινω.........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γιατί για κάποιο ανεξήγητο λόγο κάθε σου αναφορά φίλε samy paraga, έχει το δίπολο της "ιμπεριαλιστικής" Αμερικής και της ΕΣΣΔ και τις διεθνείς προεκτάσεις τους; :( Πολύ σε βασανίζει...

 

Το θεμα των θεωριών συνωμοσίας, όχι όπως το θέτεις εσύ (αυτό είναι κοινή προπαγάνδα) είναι κοινωνικό. Που το εκμεταλλεύονται αν θες κάποιοι για πολιτική σκοπιμότητα.

 

Ευτυχώς η τεχνολογία που μας φέρνει περισσότερη πληροφόρηση και αναπόφευκτα παγκοσμιοποίηση, επιτρέπει σε όσους μπορούν να παρακολουθούν διεθνή ανεξάρτητα πρακτορεία να χτίζουν προσωπική άποψη. Επίσης τη χτίζουν και όσοι δεν έχουν αντικειμενικά κριτήρια να αξιολογήσουν την πηγή τους. Και εκεί ξεκινούν οι θεωρίες.

 

Το σημαντικό που δεν έχει επιτευχθεί ακόμα, είναι η εκπαίδευση του αναγνώστη στο πως να καταλήγει σε αξιόπιστα συμπεράσματα. Κάτι που διδάσκεται στα σχολεία δημοσιογραφίας αλλά φυσικά και στα ανώτατα ιδρύματα.

 

Δηλαδή αν πρέπει να ενημερωθώ για κάποιο γεγονός, πρέπει να απευθυνθώ σε πηγές που κατα παράδοση είναι ειδησεογραφικές και όχι σχολιασμού. Δηλαδή πως είναι τα ελληνικά τηλεοπτικά μέσα; ...Καμία σχέση! ;D  

 

Τα μεγάλα διεθνή πρακτορεία ειδήσεων του δυτικού κόσμου, τηρούν κανόνες δεοντολογίας και αναφέρουν πάντα το γεγονός σύμφωνα με μαρτυρίες παρόντων, συν τις απόψεις των δύο αντιμαχόμενων.

 

Και αν είσαι δύσπιστος παρακολουθα αρκετά μέχρι να καταλήξεις σε 2-3 που θα δεις σε βάθος χρόνου πως μεταφέρουν είδηση και όχι σχόλιο. Απο εκεί πλέον διασταυρώνοντας την είδηση καθώς σίγουρα ο κάθε μάρτυρας δεν τα είδε όλα, καταλήγεις σε κάποιο αξιόπιστο και όσο πιο πολύ γίνεται αντικειμενικό συμπέρασμα.

 

Τώρα αν θες και έχεις βίτσιο διάβαζε και την προπαγάνδα. Και των δύο όμως, αλλά άκρη δεν θα βγάλεις καθώς φροντίζουν να τα φουσκώνουν και να μην αναφέρονται στο γεγονός καθαυτό αλλά στις συνέπειες και τα "προηγούμενα". Παράδειγμα προσπάθησε να παρακολουθήσεις τι γίνεται στη Συρία απο τα κρατικά μέσα και τους επαναστάτες. Θα φρικάρεις!

 

Το Α και το Ω που πρέπει να γνωρίζει ο αναγνώστης είναι το ότι πρέπει να διασταυρώσει την πληροφορία απο περισσότερα απο ένα έγκυρα πρακτορεία (όχι απο το apaftoseto.blogspot.gr). Τα υπόλοιπα είναι γνωστά και ως ράδιο-αρβύλα.

 

Πάντως επαναλαμβάνω να μην πάει προς την πολιτική η κουβέντα γιατί τα ποστ θα σβήνονται.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην παρουσα φαση και καμπη της ιστοριας, το να μην υποστηριζεις, αγαπας, προβαλλεις και υπερασπιζεσαι την πατριδα σου ειναι απλα σαν να μην εχεις λογο υπαρξης. (no offence)

 

Το οτι δεν εχω τιναξει τα μυαλα μου στον αερα ακομα οφειλεται κυριως στο γεγονος οτι θελω να τιμω τις θυσιες και τα ονειρα των προγόνων μου.

 

Οταν ολα τα αλλα γινουν ιδανικα, τοτε θα το ξανασκεφτω.

 

Υπήρξα και θα υπάρχω πάντα πιστος και φιλοτιμος Έλληνας Στρατιώτης, οχι για κανεναν άλλο, για εμένα. Γιατι έτσι την βρίσκω πραγματικά, νιωθω οτι ανήκω σε κατι μεγάλο που συνομωσίες κανουν το πάν απροκάλυπτα πλεον για να το υπονομεύσουν.

 

Παραλληλα είμαι και ανθρωπιστής γιατι αυτή την παιδεία έχω και βλεπω με συμπάθεια και αλληλεγγύη όλους τους λαους της γής, τους δινω το χέρι, αφου πρώτα εξασφαλίσω τα συνορά μου, την ταυτότητα μου, την εθνική μου υπόσταση και κυριαρχία.

 

Θυμαστε τι ελεγαν για αυτά οι αρχαίοι Έλληνες, διδαχές που τις ασπάζεται, τις μελετά και της εφαρμόζει κάθε ισχυρη αυτοκρατορία, αρχες τις οποιες εμεις ξεχναμε λογω της προπαγάνδας και αυτοι που πραγματικα τις εφαρμόζουν, μας εχουν ουσιαστικά αδυναμους σκλαβους.

 

Μην μου ριξετε ban γιατι θα αυτοκτονησω αφου γραψω γραμμα υποδεικνύοντας τους υπευθύνους του noiz ως ηθικους αυτουργούς.

 

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου