Προς το περιεχόμενο

''Δώσε μου αγάπη για λίγο'' Superfunk, Freerock, LK.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

Για το video-clip έχω την ίδια ένσταση με τον δημιουργό του

 

Μα και εγώ πειθάρχισα τελικά.  ;D ;D ;D ;D

 

Αλλά δεν μπορεί να "μου τη λέει" ο Jonas Akerlund, στο girl panic. :P ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@Ampelofilosofos Σε ευχαριστούμε πολύ!!!

@ Nίκος Vegetarian

 

Νικ, να είσαι καλά!

Πρακτικά αδύνατον να έπαιζαν ο SF και ο Freerocks στο οβίδεον διότι απουσιάζουν στα εξωτερικά.

 

Εγώ είχα στο μυαλό να το κάνω κατά το Σεπτέμβριο, αλλά έτυχε (?) να έχω την κάμερα μαζί μου σε ένα mini ταξιδάκι, και αποφάσισα να το "τελειώσω" overnight.  ;D ;D ;D

Έστω και έτσι το κλιπάκι παραμένει Σούπερ! Παρακαλώ να μου δανείσεις κανένα μοντέλο και μένα αν κάνω τίποτα ορίτζιναλ μελλοντικά  ;D

 

αφου σου αρεσε τοσο check your email.... ;D

Ευχαριστώωωωωωωωωωω!!!  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο δικό σου Νίκ, θα έρθω να παίξω γω!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ώρα για λίγο tough love  ;D :-*

Έχω την αίσθηση ότι σε δαύτο το φόρουμ ευλογάμε λίγο τα γένια μας. Θέλω να ρωτήσω τους αξιότιμους κυρίους στην συζήτηση τούτη αν άκουγαν το συγκεκριμένο τραγούδι χωρίς να γνωρίζουν ποιός το έγραψε/τραγούδησε/ηχογράφησε/whatever τι γνώμη θα είχαν;

Νομίζω ότι θα το προσπερνούσατε.

Στα δικά μου αυτιά (τα οποία ομολογουμένως είναι αρνητικά προκατειλημμένα για τέτοιου είδους άσματα) ακούγεται εντελώς αδιάφορο.

 

Λοιπόν, κάτω τα χέρια απ' τον freerock, θα μου τον κάνετε φλώρο τον άνθρωπο.  ;D Συνέχισε εσύ παλικάρι μου με τις αμερικανόροκιες σου και τα φωνητικά τσιγάρο/βρογχίτιδα/20 χρόνια λαχαναγορίτης κι άσε αυτούς τους κακοί ανθρώποι να κάνουν τα δικά τους.  ;D Άκου εκεί ελληνικός στίχος, μπρρρρ....  ;D

 

Αυτά από 'μένα.

 

Υ.Γ. LK, πολύ πλάτη βρε παιδί μου, σαν ορθοπεδικός ένιωσα.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Υ.Γ. LK, πολύ πλάτη βρε παιδί μου, σαν ορθοπεδικός ένιωσα.  ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Θα μπορούσες να νιώσεις και ως μασέρ, αλλά εσύ διάλλεξες το κοινωνικά αναγνωρίσιμο επάγγελμα. ;D ;D ;D ;D ;D

 

Να πω και εγώ δυο λόγια για το τραγούδι (ξέχασα) ;D.

Μου το έστειλε ο Σταύρος ενα βράδυ.

Είναι γνωστό ότι ΔΕΝ ακούω τέτοια μουσική.

 

Παρ' όλα αυτά του είπα αμέσως ότι είναι "εμπορικό" (σε όλες τις παραμέτρους του).

Και σε ύφος και σε στίχους και σε ενορχήστρωση.

Η εκτέλεση του Σταύρου επίσης μου άρεσε πολύ...και αυτή ως "εμπορική". (απέδειξε ότι είναι  "a Gun for Hire" και εγώ αυτά τα εκτιμώ πάρα πολυ.-)

 

Αν ΔΕΝ μου άρεζε το τραγούδι θα έβρισκα μια (καλή) δικαιολογία να μην ασχοληθώ.

 

Φυσικά και ΔΕΝ ακούω τέτοια μουσική σπίτι μου , μόνος μου....αλλά άλλο η "δουλειά" και άλλο η "διασκέδαση".

 

Το κομμάτι το πιστέυω πολύ, αλλά είναι δύσκολες εποχές.

Πριν από 10 χρόνια θα πήγαινε πολύ καλά....τώρα οψόμεθα.

Εγώ πάντως εύχομαι στο Νίκο ό,τι καλλίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου εκεί ελληνικός στίχος, μπρρρρ....  

 

Δυστυχως χταποδι μου... ;D ειμαστε Ελληνες οποτε ,μπα που να χτυπας τον απαυτονε σου κατω,η ΜΟΝΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ εκφραση μας ειναι ΦΥΣΙΚΑ ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ στιχος,ο ξενος στιχος ειναι απλα μια ΑNΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ,ΑΧΡΗΣΤΗ ΠΟΖΕΡΙΑ...& I am sticking to it.... ;D

 

Δεν ειναι αλλωστε καθολου τυχαιο που ο Σταυρος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ακουγεται ΑΜΕΣΟΣ και ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ τραγουδωντας εστω και ενα απλο ποπ τραγουδι σαν και αυτο... ;),και φυσικα και ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολο να τραγουδησεις στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ χωρις να κινδυνευεις να σε παρουν με τις ..πετρες (αφου στα αγγλικα ετσι κι αλλοιως κανεις δεν καταλαβαινει ΤΙ λες και ΠΩΣ το λες... ;D)

 

Κακα τα ψεμματα,απο τη στιγμη που απευθυνεσαι σε ΕΛΛΗΝΕΣ μονο ΕΛΛΗΝΙΚΑ θα τραγουδησεις (εκτος κι αν εχεις ψευδαισθησεις....διεθνους καριερας... ;D)

 

Και αυτα στα λεει καποιος που εχει ζησει χρονια στο...Αμερικα και ομιλει την  αγγλικη ωσαν την μητρικη του.....(και παλι οταν παει να γραψει αγγλικο ασμα...ΤΡΙΧΕΣ και ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ γραφει.... ;D....)

 

Στα δικά μου αυτιά (τα οποία ομολογουμένως είναι αρνητικά προκατειλημμένα για τέτοιου είδους άσματα) ακούγεται εντελώς αδιάφορο.

 

 

δεν ξερω αν ειναι αδιαφορο ή οχι αλλα μια και λες οτι ειναι..προκατειλημμενα τα αυτια σου μαλλον δεν εισαι και ο  εγκυροτερος κριτης...ειναι σαν να βαλεις εμενα να κρινω το νεο shredd metal  κομματι του Malmsteen... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν ειναι αδιαφορο ή οχι αλλα μια και λες οτι ειναι..προκατειλημμενα τα αυτια σου μαλλον δεν εισαι και ο  εγκυροτερος κριτης...ειναι σαν να βαλεις εμενα να κρινω το νεο shredd metal  κομματι του Malmsteen... ;D

 

Φυσικά και δεν είμαι ο εγκυρότερος κριτής αλλά δεν είμαι και παντελώς άκυρος. Ο βασικός λόγος που το σχολίασα είναι αυτός:

 

Έχω την αίσθηση ότι σε δαύτο το φόρουμ ευλογάμε λίγο τα γένια μας. Θέλω να ρωτήσω τους αξιότιμους κυρίους στην συζήτηση τούτη αν άκουγαν το συγκεκριμένο τραγούδι χωρίς να γνωρίζουν ποιός το έγραψε/τραγούδησε/ηχογράφησε/whatever τι γνώμη θα είχαν;

Νομίζω ότι θα το προσπερνούσατε.

 

Νομίζω ότι οδηγούμενοι απ' τις γνώσεις μας για τις τεχνικές δυσκολίες ενός τέτοιου εγχειρήματος τείνουμε να το αξιολογούμε θετικότερα όταν από τεχνικής πλευρά είναι άρτιο και ολίγον ξεχνάμε το καλλιτεχνικό μέρος.

 

Τώρα, όσον αφορά την γλώσσα διαφωνώ. Το θέμα δεν είναι σε ποιά εθνικότητα απευθύνεσαι αλλά σε ποιά αυτιά τα οποία δεν εξαρτώνται και τόσο απ' την μητρική γλώσσα. Π.χ. yours trully δεν τα μπορώ τα ελληνικά σε αρκετές περιπτώσεις (όπως κι αυτή), με χαλάνε.

 

Δεν ειναι αλλωστε καθολου τυχαιο που ο Σταυρος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ακουγεται ΑΜΕΣΟΣ και ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ τραγουδωντας εστω και ενα απλο ποπ τραγουδι σαν και αυτο... ;),

 

Υπερβάλλεις, Και πάλι η αμεσότητα εξαρτάται απ' τα αυτιά. Εσένα πουχου σου ακούγεται άμεσος εμένα όχι. Θα μου πείς το τραγούδι δεν γράφτηκε για άτομα σαν του λόγου μου αλλά για κοινό που έχει άλλα γούστα. Συμφωνάω  ;D, αγνοήστε ότι είπα (εκτός αυτού για τις πλάτες στο οβίδεο).  8)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος ακούει το Χ non-pop είδος και καλειται να κρίνει ένα ποπ τραγούδι, οφείλει να φορέσει το "ποπ καπέλο" του πριν το κάνει, διαφορετικά το τραγούδι είναι εκ προοιμίου κακό.

 

Pop δεν ακούν αρκετοί από όσους το βρήκαν καλό, κι αν δεν κάνω λάθος δεν ακούει ούτε καν αυτός το τραγούδησε...

 

Ο χαμαιλεωντισμός ορισμένες φορές είναι χρήσιμος...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν κάποιος ακούει το Χ non-pop είδος και καλειται να κρίνει ένα ποπ τραγούδι, οφείλει να φορέσει το "ποπ καπέλο" του πριν το κάνει, διαφορετικά το τραγούδι είναι εκ προοιμίου κακό.

 

Pop δεν ακούν αρκετοί από όσους το βρήκαν καλό, κι αν δεν κάνω λάθος δεν ακούει ούτε καν αυτός το τραγούδησε...

 

Ο χαμαιλεωντισμός ορισμένες φορές είναι χρήσιμος...  ;D

 

Αυτό ακριβώς.

Πολύ σωστά συντεταγμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου