Προς το περιεχόμενο

''Δώσε μου αγάπη για λίγο'' Superfunk, Freerock, LK.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πήγαινα για δικηγόρος ως τα 16 μου   ;D  ;D  ;D

 

Ωρίμασες γρήγορα λοιπόν και εγκαίρως δεν έκανες τη χαζομάρα!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι μεν αλλά. Φυσικά και πρέπει να βάλεις ένα pop καπέλο και εγώ αυτό έκανα, έβαλα εκείνο το φυστικί που λέει keep calm and make me a sandwich  ;D (καλά δεν ήταν και τόσο αστείο αλλά γενικά τα pop είναι ξενέρωτα  ;)) Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα γίνω πιο θετικά προσκείμενος στο συγκεκριμένο άσμα. Το βρήκα ανάλατο, οι στίχοι κάτω του μετρίου και η φωνή χωρίς ένταση και εναλλαγές .&- Δεν είμαι κανένας κάφρος κολλημένος, ξέρω τι πρέπει να προσέξω όταν ακούω κάτι. Άρα η γνώμη μου έχει αξία και πρέπει να προσμετρηθεί. Τα "δεν ακούς τέτοια μουσική άρα δεν μας νοιάζει τι λες" βάσιμα μεν δεν ισχύουν και τόσο εδώ δε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άρα η γνώμη μου έχει αξία και πρέπει να προσμετρηθεί. Τα "δεν ακούς τέτοια μουσική άρα δεν μας νοιάζει τι λες" βάσιμα μεν δεν ισχύουν και τόσο εδώ δε.

 

Να διευκρινίσω κάτι.

Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο.

Η γνώμη σου φυσικά και έχει αξία..... no matter what μάλιστα (αφού το θες και στα English) ;D ;D ;D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι στιχοι ειναι παιδικοι παντως.

Ο LK επεμενε να βαλουν στιχους απο καποιο ποιημα του Καβαφη, αλλα ο SF που ειναι της πιατσας (επ)εβαλε τελικα τους στιχους που ακους. Οπως και να το κανεις, ειναι πιο πιασαρικο να τραγουδας στο ρεφραιν 

"δωσε μου αγαπη για λιγο, οταν ξημερωσει θα φυγω"

αντι για

"νεος εικοσι οκτω ετων με πλοιον τηνιον, εφθασε εις τουτο το συριακον επινειον"... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Λακης φταιει  ;D ,οι original στιχοι ηταν

 

 

‘‘ Στιγμιότυπα μας απέδειξαν

 

την ορθότητα της πορείας μας

 

προς τον προπονητήν του ιδίου φαντάσματος

 

της προελεύσεως των ονείρων

 

και του καθενός κατοίκου της καρδιάς

 

μιας παμπαλαίας πόλης.

 

 

Όταν εξαντληθούν τα χρονικά μας

 

θα φανούμε γυμνότεροι και από την άφιξι

 

της καταδίκης παρομοίων πλοκαμιών

 

και παστρικών βαρούλκων γιατί όλοι μας είμεθα εντός...

 

της σιωπής του κρημνιζομένου πόνου

 

στα γάργαρα τεχνάσματα του μέλλοντός μας. ‘‘

 

Αλλα επεμενε οτι δεν ηταν αρκετα ραδιοφωνατζιδικοι....δεν ξερω μπορει και να εχει δικιο... ;D

 

Παντως μου ειπε οτι ακουσε τη μελωδια και ενας Πωλ Μακαρντεϊς,Μακμαρντεϊς δεν ξερω να σου πω ακριβως και τους εστειλε αυτους τους στιχοι

 

Oh yeah, I'll tell you something

I think you'll understand

When I'll say that something

I wanna hold your hand

I wanna hold your hand

I wanna hold your hand

 

Oh please, say to me

You'll let me be your man

And please, say to me

You'll let me hold your hand

I'll let me hold your hand

I wanna hold your hand

 

αλλα τους βρηκε ΠΟΛΥ παιδικους και τους απεριψε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλατες:

σαφης αναφορα στα εργα του S.Dali 8)

 

 

....γατακια.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

:-P και σαφήs αναφορά τόσο στον Άρη Κωνσταντινίδη όσο και στα case stady houses 1945/1966 :-P.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ώρα για λίγο tough love  ;D :-*

Έχω την αίσθηση ότι σε δαύτο το φόρουμ ευλογάμε λίγο τα γένια μας. Θέλω να ρωτήσω τους αξιότιμους κυρίους στην συζήτηση τούτη αν άκουγαν το συγκεκριμένο τραγούδι χωρίς να γνωρίζουν ποιός το έγραψε/τραγούδησε/ηχογράφησε/whatever τι γνώμη θα είχαν;

Νομίζω ότι θα το προσπερνούσατε.

Στα δικά μου αυτιά (τα οποία ομολογουμένως είναι αρνητικά προκατειλημμένα για τέτοιου είδους άσματα) ακούγεται εντελώς αδιάφορο.

 

Λοιπόν, κάτω τα χέρια απ' τον freerock, θα μου τον κάνετε φλώρο τον άνθρωπο.  ;D Συνέχισε εσύ παλικάρι μου με τις αμερικανόροκιες σου και τα φωνητικά τσιγάρο/βρογχίτιδα/20 χρόνια λαχαναγορίτης κι άσε αυτούς τους κακοί ανθρώποι να κάνουν τα δικά τους.  ;D Άκου εκεί ελληνικός στίχος, μπρρρρ....  ;D

 

Αυτά από 'μένα.

 

Υ.Γ. LK, πολύ πλάτη βρε παιδί μου, σαν ορθοπεδικός ένιωσα.  ;D

 

Άλλοι ευλογούν τα γένια τους και άλλοι ψάχνουν να βρούν ντέ και καλά λάθος εκεί που δεν υπάρχει :-X

 

Προσωπικά προσπερνώ κομμάτια σε επισύναψη απο χρήστη πχ VAGGOSGLX ή THANATOS25 με τίτλο, "ρίξτε ένα αυτί μάγκες".

Όταν βλέπεις ένα κομμάτι με τόσο ωραία παρουσίαση με videoclip άξιο αναφοράς και ήχο που εγώ προσωπικά με τις λίγες γνώσεις μου και τις λίγες μίξεις μου τα τελευταία χρόνια το βρίσκω άψογο, δε θα το προσπερνάς!

 

Ακούω progressive metal - ηλεκτρονική chillstep φάση τα τελευταία χρόνια. Οι βασικές μου επιρροές είναι απο εκεί. Όταν άκουσα αυτό το κομμάτι και καθώς έβλεπα το κλιπάκι, κατευθείαν φαντάστηκα καλοκαιρινό μουντ βραδιάς Αυγούστου με ολίγον καψούρα και πολύ παραθαλάσσιο μπαρ. Στο δεύτερο ρεφραίν τραγουδούσα κιόλας μιας και το αποστήθισα. Νομίζω ο καλλιτέχνης που έγραψε το κομμάτι ,ο τραγουδιστής και ο σκηνοθέτης πέτυχαν το στόχο μιας και άγγιξαν εμένα που έχω άλλα ερεθίσματα μουσικά, εντελώς διαφορετικά. Πώς έγινε αυτό? Φυσικά επειδή το κομμάτι είναι άψογο σε όλα τα μήκη και πλάτη του και ένας που έχει αυτί θα το καταλάβει αμέσως. Τώρα αν εσύ λες πως σου είναι εντελώς αδιάφορο  ??? θα πρέπει να είσαι ή ο κλασικός χεβιμεταλάς που κάνει χέντμπάκινγκ σε οτιδήποτε έχει ντιστόρσιον και πάντα κουνάει το κεφάλι του άμετρα ή κάποια άλλη ιδικά μη συγκινήσιμη κατηγορία παραπλήσια  ???

Δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο ρε αδερφέ  ???

 

οι στιχοι ειναι παιδικοι παντως.

Πως φαίνεται αυτός που δεν έχει καψουρευτεί τη τελευταία βραδιά των διακοπών.................................  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου