Προς το περιεχόμενο

''Δώσε μου αγάπη για λίγο'' Superfunk, Freerock, LK.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μπράβο παιδιά, ωραίο πράγμα οι διαπλανητικές συνεργασίες.

Το κομμάτι μου άρεσε, νομίζω 2-3 bpm παραπάνω θα βοηθούσαν τη φωνή να ρολάρει καλύτερα με το συγκεκριμένο στίχο.

 

Κατά τα άλλα, στο video ο Lakis έχει υποπέσει σε θανάσιμα παραπτώματα όπως π.χ. η κυρία που βγαίνει από την πισίνα ξυπόλυτη. Έλεος Lakis, μια γόβα, ένα βατραχοπέδιλο, crocks, κάτι τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ποιοι έπαιξαν τις κιθάρες, το μπάσο και τα ντραμς? Όλα ο SF?

 

Δυστυχως...ολα ο SF πλην της τζαζοκιθαρας στο τελευταιο ρεφραιν που την επαιζει ο Stavros... :)

 

Τα ντραμς ήταν φυσικά ή από software (και ποιο)? Και καμιά λεπτομέρεια για το σετάπ της κιθάρας και της ηχογράφησης?

 

τα ντραμς τα εχω παιξει εγω σε pads τριγκαρωντας τα Superior Drums (ενα φοβερο σετ Ludwig του 1962 με 26αρα κασα και 5αρι ταμπουρο Rogers Dynasonic που ειναι το καλυτερο sampled  σετ που εχω ακουσει στη ζωη μου....και εχω ακουσει....εκατονταδες...) φυσικα εχουν ολα επεξεργαστει...βαρυτατα με eq & comp (καποιες συνηθειες δεν κοβονται... ;D)

 

Και καμιά λεπτομέρεια για το σετάπ της κιθάρας και της ηχογράφησης?

 

oι κιθαρες ειναι μια Fender Mustang του 1966 στα καθαρα & μια thinline tele δικης μου συναρμολογησης στα βρωμικα & εχουν γραφτει με εναν Tweed Deluxe μικροφωνισμενο με ενα RHODE NT1 και ενα Senheiser E906 πλαϊ,πλαϊ μονο με close miking.τα πεταλακια ειναι ενα EH Memory Boy Delay,ενα Joyo Vintage od &ενα BBE Mind Bender Vibrato

 

το μπασο ειναι ενα Fender Sting bass με αρχαιες flat Pyramid παιγμενο φυσικα με πενα...μια και δεν ξερω να παιζω με τα δακτυλα  ;D  connect στον ΤL Audio PA1 που χρησιμοποιω και για τις κιθαρες  & βεβαια επεξεργασμενο με IK Multimedia  Ampeg SVX  

 

Ευχαριστω τον Superfunk* που μου εμπιστευτηκε ενα δημιουργημα του(ο καθε δημιουργος καταλαβαινει τι αξια εχει το να εμπιστευεσαι καποιον να συμμετασχει στην ολοκληρωση) και ειμαι πολυ χαρουμενος που εχω γνωρισει το Λακη τον Καλλιανιδη που ειναι μαμω τα ατομα!

 

ΕΓΩ θα ηθελα να ευχαριστησω τον Σταυρο* που ειναι ΟΝΤΩΣ μουσικαρα και ‘‘ακουει‘‘ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πραγματα (εν αντιθεσει με εμενα που δεν ειμαι μουσικαρα αλλα πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης)...& φυσικα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλος τραγουδιστης ,και δεν το λεω εγω αυτο αλλα ΔΥΟ συνθετες που ακουσαν το τραγουδι και  τυγχανει να ειναι και πολυ καλοι μου φιλοι (με συνολικα γυρω στα 50 ΝΟ.1 στα τσαρτς και τους μισους....τραγουδιαρηδες της Ελλαδας στη δισκογραφια τους) ,ο ενας μαλιστα μου ειπε οτι ‘‘κριμα που ειναι τοσο ροκας‘‘ ενω ο αλλος ‘‘αν ειναι τεκνο και κατω απο τα 25 στον τσιμπησα κι ολας‘‘  ;D ;D ;D

 

Ο Λακης ειναι απλα το πιο cool & μαμω τα ατομα που εχω ‘‘γνωρισει‘‘ εδω και ΠΟΛΛΑ χρονια... (και με τα 2 παιδια εχουμε γνωριστει μονο...ιντερνετικως)

 

*To Hammond μαμει!! ;D  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλωs  Χαρίλατρον, καταλαβαίνω τι λέs, αλλά περνάω την 'γυμνό πόδι' φάση μου :-P. Η εκτίμηση μου

τόσο για το Νίκο,όσο και για το Σταύρο είναι sine qua non.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Χταπόδι σε μεγάλο βαθμό. Αν ξαφνικά έμπαινε στο πόρδουμ ο Σι ρίαλς  ;D πχ ,οι περισσότεροι εξ ημών ή θα το περνάγαμε στο ντούκου-όπως εγώ- ή κάποιοι άλλοι θα το τσάκιζαν στη καζούρα ,περί ανούσιας εμπορικότητας και χιλιοειπωμένης μελωδίας και στίχου.

 

Πέραν αυτού βέβαια υπάρχει και το μαμ ,οπότεΣ και καθόσον ο ΣΦ ,είναι δεδηλωμένος φραγκοφονιάς καπιταλΗτσής  ;D ;D ;D, τα λόγια είναι περιττά. Τρεις φίλοι μας προσπάθησαν και σε μεγάλο βαθμό πέτυχαν να σιάξουν ένα σουξέ ,σύμφωνα με τα ήθη και τα έθιμα των καιρων μας . Όλα είναι όμορφα στο άσΘμα ,καλή επιτυχία και με κάθε ειλικρίνια να ανταμειφθούν οι κόποι σας.

 

Λάκης ωραίες οι πλάτες-υπέροχος ο εξερχόμενος της πισίνας πισινός ;D ,αλλά υπέπεσες σε μονταζιερίστικα σφάλματα ,τουλάχιστον σε 2 περιπτώσεις και αυτό δεν θα το ανεχθώ ξανά από σένα  ;D

 

ΥΓ Θα ήθελα από δω να σας ανακοινώσω πως η Παράγκα records διακόπτει κάθε συνεργασεία με τους Hush & Rush καθόσον παρά τις σχετικές οχλήσεις αυτοί ηρνούντω να σκώσουν ακόμη και το τηλέφωνο. Ντροπή και αίσχος τους  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις φίλοι μας προσπάθησαν και σε μεγάλο βαθμό πέτυχαν να σιάξουν ένα σουξέ ,σύμφωνα με τα ήθη και τα έθιμα των καιρων μας

 

μαλλον δεν παρακολουθεις και πολυ τους καιρους μας... ;D το κομματι αυτο συμφωνα με το 99% των ραδιοφωνικων σταθμων στην Ελλαδα θεωρειται απο ‘‘πολυ ψαγμενο και δυσνοητο-κουλτουριαρικο" εως και avant garde   ;D......αν ειχαμε 2009 ισως κατι γινοτανε....

 

προσωπικα δεν παω για...κανενα ...χιτ καθοτι ρεαλιστης  ;D,απλα ενα απο τα πολλα τραγουδια που εχω γραψει τον τελευταιο χρονο ,για τη παρτη μου δυστυχως πλεον μια και η δισκογραφια τελεψε, εστειλα μαζι με αλλα 5 στον Σταυρο και αυτος επελεξε να πει αυτο για να κανουμε την πλακα μας και να περασουμε ομορφα... ;)

 

παντως μια και δεν σε βλεπω και πολυ ενημερωμενο σου παραθετω τα 2 ΤΕΡΑΣΤΙΑ χιτ του φετινου καλοκαιριου,μπροστα στα οποια ΟΥΔΕΜΙΑ ελπιδα εχουμε... ;D

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=82WfRCOmt0c

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μια και δεν σε βλεπω και πολυ ενημερωμενο σου παραθετω τα 2 ΤΕΡΑΣΤΙΑ χιτ του φετινου καλοκαιριου,μπροστα στα οποια ΟΥΔΕΜΙΑ ελπιδα εχουμε... ;D

 

E μωρε, με διαφορα στηθους χανετε.

 

*badum-tssss*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάλι από την μεριά μου (μιλάω για το τραγούδι)  δεν το είδα να υστερεί σε τίποτα για το είδος.

 

Είμαι της θεωρίας "ποτέ δεν ξέρεις".

Κάντο και άστο.

Αν πάει...πήγε..αν όχι , πάμε παρακάτω.

 

Σε άλλους θα αρέσει , σε άλλους όχι.

 

Το video (για να μην φανεί ότι αποφεύγω τη συζήτηση) εμένα μου άρεσε , φευ, αλλά φυσικά κατανοώ απόλυτα το να μην αρέσει σε κάποιον άλλο.

 

Κινηματογραφικά (σαν θεατής) περνάω μια πολύ συγκεκριμένη φάση, και ναι μου βγήκε αυτό.

 

Αν κάτι θα άλλαζα τώρα, είναι ότι θα έδειχαν ακόμα περισσότερες "πλάτες" και καθόλου πρόσωπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτι θα άλλαζα τώρα, είναι ότι θα έδειχαν ακόμα περισσότερες "πλάτες" και καθόλου πρόσωπα.

Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά! ;D ;D ;D ;D ;D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά! ;D ;D ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Όταν θα γίνει μόδα...θα με θυμηθείς. ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου