Προς το περιεχόμενο

Η κριτική στο Νόιζ


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Π.χ. κατόπιν ενός γερού καυγά για κσύλα.

 

Καλά, αν ήταν έτσι τότε δεν θα έπρεπε να ανεβάζω ποτέ τίποτα...  ;D (σεσημασμένος "Ξυλάς", άρα αιρετικός για τον μέσο νοιζοχρήστη... ;D)

 

 

Πάντως είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει κι εμένα.

Εδώ και κάμποσο καιρό έχω αραιώσει πολύ τα μυνήματα μου στο section των clips. (Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τα ακούω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Εμένα πάλι με ενοχλεί η ειρωνεία και η αγένεια μερικών "παλιών", ως επι το πλείστον σε κλιπς καινούριων μελών που, εντάξει, θέλουν δουλειά ακόμη. Λίγο τακτ δεν έβλαψε ποτέ κανέναν! Από την άλλη, βέβαια,είναι και κάποιοι uploaders που νομίζουν ότι ανεβάσαν το δικό τους  stairway to heaven  ;D ;D ;D                                                                                                                            off topic:

Εδώ και κάμποσο καιρό έχω αραιώσει πολύ τα μυνήματα μου στο section των clips.
Κακώς τα έχεις αραιώσει longshadow. Είσαι από τους λίγους εδώ μέσα, που οι κριτικές σου βοηθάνε!       
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σχολιασω οταν :

α) δεν εχω χρονο να ακουσω κατι προσεκτικα

β) δεν βρισκω οτι καποιο σχολιο μου εστω κι αρνητικο, θα βοηθησει πουθενα (ασχετως ποιος το ανεβασε)

 

+1 σ αυτά τα δύο. Κι εγώ έτσι λειτουργώ. Όμως πολλές φορές έχω τύψεις που παρ όλο που άκουσα, καταδίκασα ότι "που να γράφω τώρα, δε θα βοηθήσει πουθενά".

Είναι πολύ σχετικό και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν αυτό που γράφεις βοηθάει κανέναν ή όχι. Είναι ευκολότερο το να μη γράφεις. Παίρνει λιγότερο χρόνο και προσπάθεια.

Μιξάροντας αυτό με την παραπάνω φράση επαναδιατυπώνω για μια 3η διαπίστωση:

γ) δε θα σχολιάσω όταν νιώσω πως αυτός που ανέβασε το κομμάτι έχει αφιερώσει λιγότερο χρόνο και προσπάθεια απ όση θα κάνω εγώ για να γράψω την άποψή μου.

 

Όταν κάτι είναι one take, τζαμαρίσματα, προθέρμανση τι να κάτσω να σχολιάσω; "πολύ ωραίος αλλά παίχτο άλλες τρεις φορές και ξαναανέβασε";  ::)

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως δηλώσεις του τύπου "παιδιά πρόχειρα το έπαιξα, δεν πολυ-ασχολήθηκα, είναι one-take" απέχουν λίγο - ως πολύ - από την πραγματικότητα... Κανένας δεν προβάλλεται επώνυμα στο φόρουμ με τόση επιπολαιότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πριν δεχτω κριτική εχω φροντίσει να πληρώσω τους κριτές.

Και οταν κρίνω, κρίνω ανάλογα με το ποσο με εχουν πληρώσει, αν με πληρώσουν καλα δε, μπορω και να γραψουν αυτοι την κριτικη που θα ήθελαν και εγω απλα να την ποστάρω. Σκεφτομαι τελευταια να ζηταω περισσότερα για να πληρώνω και άλλους να κανουμε το ίδιο.

Στο τέλος μου έρχεται βεβαια μια η άλλη. Αλλα το χρήμα κινείται, αυτό εχει σημασία.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέρ της κριτικής και μπόλικης. Σε όλες τις μορφές της και όπως την αισθάνεται ο καθένας.

Το ότι ένα παλιότερο και με παρουσία μέλος δέχεται περισσότερες απαντήσεις και γίνεται και πλάκα κ.τ.λ. δεν νομίζω να πειράζει κανένα.

Μου αρέσει που η στήλη των κλιπς έχει επισκεψιμότητα. Μόνο επειδή είμαι λίγο περίεργος βαριέμαι λίγο τα πέρα δώθε με τα συγχαρητήρια και τα ευχαριστώ και ξανά με τα συγχαρητήρια και ξανά με τα ευχαριστώ.

Νομίζω ότι σε γενικές γραμμές η κριτική που ασκείται είναι μαλακή. Της παρέας.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέβομαι την ανησυχία του ΟΡ,αλλά δεν θεωρώ πως έχουμε φτάσει στο σημείο να υπάρχει θέμα σε αυτό το κομμάτι του φόρουμ.

 

Οι κριτικές,πλην ελαχίστων εξαιρέσεων,φρονώ ότι δεν εμπεριέχουν το στοιχείο ούτε της εμπάθειας αλλά ούτε και του "κανακέματος" στο βαθμό που θα δημιουργούσε πρόβλημα στον κριτή και τον κρινόμενο.

Άλλωστε,στις περιπτώσεις που έχει συμβεί κάτι από τα δύο,πιστεύω πως στην τελική γίνεται εύκολα αντιληπτό από τους περισσότερους.

 

Και σίγουρα,η λύση της ανωνυμίας για μένα δεν ωφελεί both ways...Aλλιώς θα εισπράξει ο κρινόμενος το δικό μου σχόλιο και αλλιώς φερ' ειπείν το σχόλιο του JJ.Είτε θετικό είτε αρνητικό,η επίδραση είναι και πρέπει να είναι διαφορετική.

 

Το θέμα στο οποίο προσωπικά πιάνω τον εαυτό μου να τρώει σκάλωμα είναι όταν ακούω και ξανακούω κάτι και πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω αν το γουστάρω ή όχι...Οπότε δεν γράφω τίποτα και απλά διαβάζω τα υπόλοιπα σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα εγω αν ξερω τον αλλο δεν μπορω να τον κρινω αντικειμενικα 100% η εστω θα αμβλυνω την παρατήρηση μου παραλληλα προτεινοντας και τις λυσεις που πιστευω εγω (βεβαια αναλογα με την λιγη η πολλη εμπειρια που μπορει να εχω στο είδος).

Απο την αλλη γενικα δεν μπορω να ειμαι σκληρός με κανεναν γιατι συμπάσχω με την προσπαθεια ή ισως την αγωνία του, την απορία του..............

 

Το συγχαρητηρια , μπραβο , ευγε οντως ειναι λιγο κλισε  αλλα απο την αλλη το βγαζω και σαν μια αναγνωριση για την προσπαθεια, το εχω συνυφασμενο στο ανυπαρκτο μυαλό μου.

 

Εγω παντως θα ηθελα να με βριζουν και να με απαξιώνουν ακομα και αν δεν εχουν δικιο σε κατι που ανεβαζω, δεν υπάρχει πιο ωραιο πραγμα απο την απαξιωση και τον ευτελισμό ενος μεγάλου καλλιτέχνη, με εξιτάρει.... μμμμ ,μμμμμ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα ηθελα να με βριζουν και να με απαξιώνουν ακομα και αν δεν εχουν δικιο σε κατι που ανεβαζω, δεν υπάρχει πιο ωραιο πραγμα απο την απαξιωση και τον ευτελισμό ενος μεγάλου καλλιτέχνη, με εξιτάρει.... μμμμ ,μμμμμ

 

Ο Ζαν-Πωλ Σαρτρ, να ξέρεις άνθρωπε με την μοναδική λάμψη, όταν πια συνειδητοποίησε ότι δεν θα πέθαινε άγνωστος έβρισκε παρηγοριά στην σιγουριά ότι θα πέθαινε τουλάχιστο παραγνωρισμένος.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εμένα πάλι με ενοχλεί η ειρωνεία και η αγένεια μερικών "παλιών", ως επι το πλείστον σε κλιπς καινούριων μελών που, εντάξει, θέλουν δουλειά ακόμη. Λίγο τακτ δεν έβλαψε ποτέ κανέναν! Από την άλλη, βέβαια,είναι και κάποιοι uploaders που νομίζουν ότι ανεβάσαν το δικό τους  stairway to heaven  ;D ;D ;D                                                                                                                            off topic:  Κακώς τα έχεις αραιώσει longshadow. Είσαι από τους λίγους εδώ μέσα, που οι κριτικές σου βοηθάνε!         

 

ότι είπε ο cigaret13 - επίσης το τακτ δεν πρέπει να συγχέεται με την κριτική αυτή καθ αυτή και είναι σημαντικός παράγοντας - μια εποικοδομητική κριτική δοσμένη όμορφα χωρίς εξυπνάδες είναι το μόνο που χρειαζόμαστε.

 

 

Επίσης, σαν προσωπική γνώμη:

 

Ίσως να μην είναι σωστό, αλλά για μένα παίζει ρόλο το γενικότερο feeling ενός κομματιού, δεν είμαι μουσικός από κουνια οπότε κρίνω λίγο πιο ελαστικά την τεχνική, ίσως να είναι λίγο δήθεν σε φάση μη κρίνεις για να μη κριθείς, αλλά πιστεύω ότι όλα τα μέλη, με σωστή κριτική βελτιώνονται. ΊΣως να εχει προβλήματα πχ ένα κλιπ αλλά συνήθως την πρόοδο σε πολλούς χρήστες  την βλέπεις με τον καιρό και καμιά φορά ειναι θεαματική.

 

Αν αποπάρεις κάποιος όμως (και εδώ παίζει ρόλο και το τακτ) πολύ πιθανόν να το πάρει προσωπικά και να τα παρατήσει. Ειναι λεπτός ο ρόλος όλων μας. Στο τέλος βέβαια πιστεύω ότι όσο περισσότερες γνώμες, έστω και επιγραμματικές, βγαίνει μια πολύ σφαιρική κριτική.

 

Είναι λεπτό το θέμα και εμπεριέχει και μεγάλη δόση υποκειμενικότητας και αισθητικής. Παίζει επίσης ρόλο και η οπτική γωνία που υιοθετούμε : κάποιοι ρίχνουν περισσότερο βάρος σε συγκρίσεις με πολύ καλού επιπέδου παραγωγές ανεξαρτήτος του παρόντος επιπέδου του εκάστοτε μουσικού, κάποιοι άλλοι παρακολουθουν πιο στενά καποια μέλη απο ενδιαφέρον και έχουν περισσότερο συνείδηση πως ανήκουν σε κοινότητα που σκοπό έχει να βελτιώνονται όλοι διαρκως και όχι να απονείμει βραβεία.

 

 

Επίσης σκεφτείτε ότι το νοιζ είναι τελικά πολύ περισσότερο ανομοιογενές απ όσο δείχνει - και πιστευω ότι το γεγονός αυτό λειτουργεί αρνητικά όταν τα σχόλια έρχονται από λίγα άτομα και πολύ ευεργετικά όταν έρχονται από πολλά.

 

Α, τελος είναι πολύ χρήσιμο ο ανεβάζων να δίνει μια κατεύθυνση σχετικά με το τι είδους κριτική ζητάει: κάποιος πχ μπορει να θέλει να εστιάσει την κριτική που θα ζητήσει για τον ήχο της κιθάρας αδιαφορώντας για τα ντραμς, κάποιος περισσότερο για το μπάσσο, κάποιος για τη συνολικότερη ενορχήστρωση κτλ. Αυτό δεν είναι τόσο οξύμωρο όσο ακούγεται καθότι συχνά, καθώς μαθάινουμε, εστιάζουμε λίγο περισσότερο σε κάτι (πχ ενορχήστωση, καλύτερο ήχο στα ντραμς) και θα θέλαμε να έχουμε μια peer γνώμη επι του προκειμένου.

 

Πιστεύω ότι στο νόιζ στην κριτική δίνεται περισσότερο έμφαση στο ηχητικό του θέματος (καθότι είναι και φόρουμ μουσικής τεχνολογίας) και λιγότερο στο αισθητικό / καλλιτεχνικό. Από την άλλη, το επίπεδο είναι πιστεύω πολύ υψηλό και το μεγαλύτερο όφελος για όλους μας έρχεται όταν ανοίγουμε λιγο το μυαλό μας και μαθαίνουμε από αυτά που φτιάχνουν οι συμφορουμίτες μας αναπροσαρμόζοντας τα κριτήρια μας (πχ μου ρχονται στο μυαλό 2-3 μέλη που πρωτοτυπούν αρκετά στις δημιουργίες τους και αλλάζουν παράλληλα τον τρόπο που οι υπόλοιποι προσεγγίζουμε την κριτική μας σκέψη). Θέλω να πω ότι τα κριτηρια μας θα πρέπει να ειναι και αυτά λίγο ευέλικτα και να ανανεώνονται όσο γίνεται.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου