Προς το περιεχόμενο

Octave Fuzz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συνεχίσω και εγώ, με τη σειρά μου, τις ερωτήσεις/απορίες για το mxr blue box.

 

Σε σχέση με ένα παλαιότερο σχόλιο του matawan, σχετικά με το σατανικό μπλε κουτάκι:

 

Το Blue Box ειναι πολυ μπελαλιδικο μικρο κουτακι. Βεβαια , εχει και πολυ ιδιαιτερο χαρακτηρα ακριβως εξαιτιας αυτου του γεγονοτος. Δυσκολα θα μπορεσεις να το κανεις κουμαντο, παντως σιγουρα θα χρειαστεις ενα μπουστερ πριν απο αυτο για να μπορεσεις να το χρησιμοποιησεις αποδοτικα.

 

απέκτησα, προσφάτως, ένα μονταρισμένο με volume boost (από τον rat pedals) mxr blue box.

 

Aπό όσα έχω καταλάβει, το output knob ελέγχει μόνο την ένταση (και όχι την ποσότητα) του fuzz, οπότε δεν είναι απαραίτητο να το έχω στο τέρμα;

 

Μετά τη μόντα με το volume boost, θα ήταν υπερβολή να το έχω ταυτόχρονα ανοικτό με ένα treble booster (rangemaster clone by blue pedals)?

 

Ποια είναι η πιο "λογική" σειρά σύνδεσης των 3 παρακάτω πεταλιών:

rangemaster treble booster, telegun msd, mxr blue box (με αυτήν τη σειρά παίρνω το λιγότερο θόρυβο);

 

"Πρέπει" το mxr ως octave fuzz να είναι υποχρεωτικά πρώτο, για να κάνει καλύτερο tracking;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aπό όσα έχω καταλάβει, το output knob ελέγχει μόνο την ένταση (και όχι την ποσότητα) του fuzz, οπότε δεν είναι απαραίτητο να το έχω στο τέρμα;

 

Nαι. Ενας απο τους κυριους λογους της "δυσχρηστιας" του πεταλιου ειναι οτι δεν εχεις gain control οπως δεν εχεις και tone. Το output λειτουργει σαν master volume, οποτε το αφηνεις οπου σε ικανοποιει απο θεμα εντασης. Η διαφορα στην χροια ειναι θα ελεγα αμελητεα.

 

Μετά τη μόντα με το volume boost, θα ήταν υπερβολή να το έχω ταυτόχρονα ανοικτό με ένα treble booster (rangemaster clone by blue pedals)?

 

Επειση το Blue Box κοβει τα πριμα με το μπουγατσομαχαιρο, δεν ειναι κακη ιδεα να εχεις γενικα στον ηχο σου οσο περισσοτερα μπορεις. Πολλοι χρησιμοποιουν μαζι του treble boosters, εγω συχνα το παιζω με τον bridge της τελε μου κλπ κλπ. Ποσα απο αυτα τα πριμα ομως θα περασουν στον τελικο σου ηχο εξαρταται απο το setup σου.

 

Ποια είναι η πιο "λογική" σειρά σύνδεσης των 3 παρακάτω πεταλιών:

rangemaster treble booster, telegun msd, mxr blue box (με αυτήν τη σειρά παίρνω το λιγότερο θόρυβο);

 

Το ολο θεμα βρισκεται στο αν θα εχεις το booster πριν ή μετα το blue box. Το θεμα εχει ως εξης - πρεπει να δεις πως συμπεριφερεται το blue box (οσον αφορα την αφαιρεση των πριμων) χωρις το booster στην αλυσιδα σου. Σε πολλες περιπτωσεις (θα ελεγα και στη δικη μου) το blue box δεν κανει απλα ενα attenuate στα πριμα (οπως πχ ενα mid-heavy od) αλλα τα κοβει σαν τοιχος/φιλτρο απο ενα σημειο και πανω. Οποτε ακομα και αν του δωσεις ενα γελοιο ποσο πριμων πριν το πεταλι, θα κοψει τα περισσοτερα anyway. Αναλογα με το set-up σου η διαφορα με το treble booster πριν το blue box μπορει να ειναι αμελητεα, μπορει και αισθητη. Βαζοντας το επισης πριν ειναι και η πιο ορθοδοξη τοποθετηση και συνηθως εχει καλα αποτελεσματα απο πλευρας θορυβου.

 

Τωρα το να το βαλεις μετα το mxr εχει επισης ενδιαφερον. Εκει μαλιστα ισως καταφερεις να εχεις παραπανω πριμα. Αντι να ταιζεις πριμα στο mxr και αυτο να τα στελνει στον κουβα συλληβδην, αν εχεις το treble booster ή ενα eq μετα το blue box μπορεις να παρεις οτι επεζησε και να το boostareis σε καποιο αξιολογο επιπεδο. Επειδη ομως τα πριμα σου στην εξοδο του blue box θα κανουν παρεα με το noise floor, οταν σηκωσεις τα πριμα μαλλον θα σηκωσεις και το noise floor και αυτο μπορει να ειναι προβλημα.

 

 

"Πρέπει" το mxr ως octave fuzz να είναι υποχρεωτικά πρώτο, για να κάνει καλύτερο tracking;

 

Ναι και οχι. Οταν ειναι πρωτο σιγουρα το βοηθαει στο tracking. Απο την αλλη, το tracking του ειναι της πλακας σε σημειο που συχνα μπουρδουκλωνεται απο μονο του, οποτε αναλογα και τι αποτελεσμα επιζητεις μπορεις να πεις ενα "fuck it" και να το βαλεις μετα απο αλλα πεταλια για εξτρα επιπεδα χαζομαρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ενα απλο update για το mxr blue box. Το απεκτησα πριν λιγες εβδομαδες καινουριο και ηχητικα με αφησε απολυτως ικανοποιημενο. Χρησιμο και για παραδοσιακο παιξιμο με fuzz και για noise πειραματισμο. Απο κει και περα, το θεμα της εντασης του ειναι δυστυχως αληθες. Αφου το χρησιμοποιησα (για την ακριβεια προσπαθησα να το χρησιμοποιησω) σε live, το συμπερασμα ειναι οτι ουτε κατα διανοια δεν μπορεσα να πετυχω unity gain, ακομα και με boost +5 dB μετα απο αυτο. Τραγικη απωλεια εντασης με τερματισμενο το volume του πεταλιου. Η κιθαρα απλα χανοταν. Ψαχνω λοιπον κι εγω καποιον που μπορει να μονταρει το πεταλι γιατι, οπως ειπα, ηχητικα ειναι πολυ ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απλο update για το mxr blue box. Το απεκτησα πριν λιγες εβδομαδες καινουριο και ηχητικα με αφησε απολυτως ικανοποιημενο. Χρησιμο και για παραδοσιακο παιξιμο με fuzz και για noise πειραματισμο. Απο κει και περα, το θεμα της εντασης του ειναι δυστυχως αληθες. Αφου το χρησιμοποιησα (για την ακριβεια προσπαθησα να το χρησιμοποιησω) σε live, το συμπερασμα ειναι οτι ουτε κατα διανοια δεν μπορεσα να πετυχω unity gain, ακομα και με boost +5 dB μετα απο αυτο. Τραγικη απωλεια εντασης με τερματισμενο το volume του πεταλιου. Η κιθαρα απλα χανοταν. Ψαχνω λοιπον κι εγω καποιον που μπορει να μονταρει το πεταλι γιατι, οπως ειπα, ηχητικα ειναι πολυ ενδιαφερον.

 

έχεις πμ, μίστερ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τα Fulltone Ultimate Octave και Octafuzz, και έχω ακόμα στην κατοχή μου το Octavio (βρίσκεται προς πώληση στις αγγελίες) και το Angry Fuzz της Visual Sound.

 

- Fulltone Ultimate Octave: Το πρώτο που πήρα, επηρεασμένος από το live στο San Francisco του Satriani και πώς το χρησιμοποιούσε. Είναι πιο γκαζάτο από τα υπόλοιπα, και πιο μοντέρνο στη χροιά (στην πορεία αποφάσισα ότι ήθελα να πάω προς πιο κλασικά της κατηγορίας, για αυτό και κάποια στιγμή το αποχωρίστηκα). Και πάλι μπορεί να βγάλει το Χεντριξικό χαρακτήρα όμως.

 

- Fulltone Octafuzz: Παρόλο που το χρησιμοποιεί μάλλον ο περισσότερος κόσμος, ήταν αυτό που μου άρεσε λιγότερο. Δεν μου έβγαζε τον όγκο που ήθελα, και νομίζω είχε και την περισσότερη φασαρία.

 

- Dunlop Jimi Hendrix Octavio: Κλασικό, και κάνει ακριβώς αυτό που θες. Από τα λίγα πετάλια που βγάζει το octave effect σε όλο του το μεγαλείο με το fuzz control εντελώς off, πράγμα το οποίο είναι και κλειδί για ένα καλό octave fuzz για τους περισσότερους (τουλάχιστον για μένα), γιατί κατά βάση το εφέ προστίθεται είτε στο drive κανάλι του ενισχυτή σου, είτε σε κάποιο overdrive, fuzz, είτε και σε όλα τα προηγούμενα σε πιο over the top φάσεις.

 

- Visual Sound Angry Fuzz: Αποφάσισα να κρατήσω αυτό εντέλει στο pedalboard, για τον απλό λόγο ότι κάνει αυτά που κάνει και το Octavio (έχεις το octave effect χωρίς να χρειάζεται να το βρωμίσεις περαιτέρω ανεβάζοντας το fuzz control), είναι ακόμα πιο versatile (μου θύμισε και λίγο Ultimate Octave), και έχει και την ευκολία ότι μπορεί να τροφοδοτείται από standard 9v αντάπτορα όπως το 1-Spot.

 

Γενικά πάντως, αν έχεις έναν καλό ήχο βάση, τα περισσότερα από τα πετάλια της αγοράς μπορούν να σου βγάλουν το αποτέλεσμα που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου