Προς το περιεχόμενο

Απατεώνες απο αγγελίες έχετε πετύχει;


ex-ΑΓΓΕΛΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως αυτοι καραδοκουν παντου...ακομα και στο ebay θα τους βρεις..την επαθα καποτε απο γνωστο καταστημα αθλητικων στην Αγγλια κ οχι μονο εγω,αλλα πηγα τραπεζα και πηρα τα χρηματα πισω...θα συμφωνησω με την αποψη των παιδιων πιο πανω που λενε να ζηταμε φωτογραφια και οτι αλλο σχετικο...αλλα και παλι ρισκο ειναι.. :(

 

Η φωτο δεν ειναι τιποτα ... ανετα φτιαχνω μια η βρίσκω μια έτοιμη και στέλνω... και μενα που μου εστειλε τι εγινε? μπορουσε να μου στειλει μονο το κουτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε μου έστειλε φώτο απο αλλο μοντελο...

 

Επρεπε να κρατησεις το μικροφωνο για τα εξοδα σου! Αφου ηταν ξεκαθαρα απατεωνιά..Ας σου εστελνε τα εξοδα των αποστολών σου αν το ηθελε πισω! Τωρα θα μου πεις, ισως να μη θελεις να μπαινεις σε φασαριες..

 

Η φωτο παντως ειναι μια δικλειδα ασφαλειας γιατι δεν εχουν ολοι οι μικροαπατεωνισκοι το θρασος να στειλουν πχ φωτο απο ιντερνετ κ να σου στειλουν αλλο πραγμα (ή και καθολου). Εμενα ενας μικρος μου ειχε στειλει εναν τυπου rails μαγνητη, διαφορετικο μοντελο απο αυτο που ειχαμε συμφωνησει (μέτρησα kΩ) και μετα με δουλευε. Ε τον τραμπουκισα λιγο.. ;D και ξαναανταλλαξαμε ενω μου πληρωσε τα εξοδα μου. Αν μου ειχε πουλησει κι αυτος τσαμπουκα δεν ξερω τι θα εκανα. Τελος παντων αν του ειχα ζητησει εξ'αρχης φωτο ειμαι σιγουρος οτι δε θα γινοταν η ανταλλαγη γιατι δεν ειχε ονομα μοντελου πανω ο rails του.

 

Σιγουρα θελει προσοχη γιατι κυκλοφορουν πολλοι ελληναραδες βλαχοαπατεωνισκοι. Νομιζω οι φωτο, το τηλεφωνο (για να "κοψεις" τον αλλο) και η αντικαταβολη ειναι απαραιτητα για να μειωσουν τον κινδυνο εξαπατησης.. Εγω παντως θα το σκεφτω αν θα ξανακανω ανταλλαγη απο αποσταση. (Βεβαια μενω Αθηνα..οποτε με παιρνει γιατι εχω εναλλακτικες.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτο παντως ειναι μια δικλειδα ασφαλειας γιατι δεν εχουν ολοι οι μικροαπατεωνισκοι το θρασος να στειλουν πχ φωτο απο ιντερνετ κ να σου στειλουν αλλο πραγμα

 

Φίλε όταν ο άλλος είναι διατεθιμένος να κάνει απάτη, στη φωτό θα κωλώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε όταν ο άλλος είναι διατεθιμένος να κάνει απάτη, στη φωτό θα κωλώσει;

 

Αυτό ακριβς .. αν σου πω τι μου εκανε εμενα ο τυπος... άστο... και επειδή είμαι  και στο στρατό δεν ήθελα να πάρει διάσταση  το θέμα του το έστειλα πίσω και πλήρωσα  τα δικά μου μεταφορικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ξέρω εγώ που δε μπλέκω με αγγελίες, και γενικά με μεταχειρισμένα, ακόμα και στην πόλη μου που λέει ο λόγος να είναι ο πωλητής. Ακόμα και να πάρεις αυτό που υπόσχεται, ποτέ δεν ξέρεις σε τι κατάσταση μπορεί να βρίσκεται το αντικείμενο που αγοράζεις, τι ταλαιπωρία μπορεί να έχει φάει, πόσο ελαττωματικό μπορεί να είναι, ιδίως αν πρόκειται για μουσικά όργανα που δίνεις ένα σεβαστό ποσό κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε όταν ο άλλος είναι διατεθιμένος να κάνει απάτη, στη φωτό θα κωλώσει;

 

Ρε παιδια δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Μπορει ο αλλος να σου πει ψεμματα πχ για την κατασταση του αντικειμενου, αλλα να μην ειναι διατεθειμενος να κανει ολοκληρη μανουρα με ψευτικες φωτο. Κι αυτος που ετυχε σε μενα, επισης δεν το'χε να το τραβηξει τοσο.

 

Απο τον αποφασισμενο εννοειται οτι δε θα σε γλιτωσει η φωτο.. Αλλα αν θες να κανεις μια συναλλαγη, πρεπει να ζητησεις φωτο οπωσδηποτε....Δεν ξερω αν υπαρχει κ καλυτερη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θελει προσοχη γιατι κυκλοφορουν πολλοι ελληναραδες βλαχοαπατεωνισκοι. Νομιζω οι φωτο, το τηλεφωνο (για να "κοψεις" τον αλλο) και η αντικαταβολη ειναι απαραιτητα για να μειωσουν τον κινδυνο εξαπατησης.

Αυτό καλύπτει τα πάντα. Αν οτιδήποτε δεν σου πάει καλά κατά τη διαδικασία αυτή, αν ακούς καμπανάκια, δεν προχωράς.

 

Κατά τη γνώμη μου η ανταλλαγή από απόσταση πρέπει να γίνεται μόνο με αντικαταβολή προσυμφωνημένου ποσού, σαν να ήταν δύο ανεξάρτητες αγορές. Αυτό απαιτεί κάποια ρευστότητα, αλλά σε 15 μέρες τα παίρνεις πίσω.

 

Έτσι δεν χάνεις. Αν ο άλλος τζάσει, σου μένουν τα χρήματα (και αν συμφωνήσει να γίνει έτσι, προφανώς δεν θα τζάσει).

 

Επίσης για ακριβά αντικείμενα (δεν θα το έκανα μάλλον, αλλά) αν το έκανα, θα έβαζα αντικαταβολή με κούριερ και εντολή να ανοιχτεί κατά την παραλαβή. Σε αυτή την περίπτωση το κούριερ περιμένει να το ανοίξεις και αν κάτι δεν πάει καλά, βουρ στον αποστολέα ο οποίος χρεώνεται τα έξοδα  αποστολής απαζάρευτα από την εταιρεία κούριερ.

 

Αυτή η επιλογή αποστολής στοιχίζει γύρω στα 15-16 ευρώ, έναντι 5-6 κατά Μ.Ο. των ΕΛΤΑ. Αλλά αν έχεις βρει μια καλή ευκαιρία από μακρινό συναλλασσόμενο, αξίζει να δώσεις 10 ευρώ παραπάνω προκειμένου να διασφαλιστείς.

 

Τέλος θα έκανα ανταλλαγή από απόσταση μόνο για αντικείμενα των οποίων η κατάσταση επιβεβαιώνεται με την πρώτη γρήγορη ματιά. Π.χ. δεν θα έπαιρνα λυχνίες και διάφορα άλλα που μπορεί να αποδειχθούν προβληματικά κατά τη χρήση και γενικώς μετά την απομάκρυνση από το ταμείο (οπότε ο μόνος που αναγνωρίζει το λάθος είναι ο απομακρυνθείς).

 

Και (ακόμη πιο) τέλος, θα έκανα πιο εύκολα τέτοια συναλλαγή με γνωστό και εγγυημένης αξιοπιστίας μέλος του φόρουμ (πολύ σημαντικό για μένα) και όχι με τον πρώτο τυχόντα. Ακόμη και σταθερός θαμώνας των αγγελιών να είναι, αποτελεί μια κάποια θετική ένδειξη, αν και γνωρίζω 1-2 περιπτώσεις που δεν έχουν καλή φήμη. Σίγουρα η πλειοψηφία όμως είναι ΟΚ και υπάρχουν και οι υπόλοιπες δικλίδες που ανέφερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο θέμα!

Απατεώνες υπάρχουν παντου  κ εμένα μου έχει τύχει 2 φορές αφού αγοράζω τυφλά λόγω απόστασης να μου έρθει κάτι όχι και τόσο άψογο όσο μου είχανε πει. Το ένα ήταν πεταλιέρα που δεν δούλευε η μισή οθόνη και το άλλο πεταλάκι το οποίο δεν....πατιότανε...και ορκίζονταν ότι είναι σωστο όταν το έβαλε μέσα στο κουτί...τελικά με λίγο diy το έφτιαξα αλλά σπάστηκα.

 

Τωρα στο θέμα του τι πρέπει να κάνουμε, για μένα πρέπει να δουλεύει στις αγγελιές το feedback. Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν κάνω μία αψογη συναλλαγή να παρακαλάω τον άλλο να μου αφήσει ένα καλό feedback.Εχω μόνο 4 feedback στις 20-30 συναλλαγές που έχω κάνει. Και το έχω ανάγκη γιατί λόγω απόστασης αλλα και απέχθειας στο δημόσιο τομέα αρνούμαι πεισματικά να αγοράσω ή να πουλήσω (ειδικά το δεύτερο) με αντικαταβολή ελτα. Κάνω αλλά και ζητάω κατάθεση στη τράπεζα και στέλνω ή παραλαμβάνω με κτελ που είναι και πολύ φτηνά. Ομως ο άλλος για να το δεχτεί αυτό πρέπει να έχω "πρόσωπο στη κοινωνία" = feedback. Λογικό καθώς αναφέρεται και στις οδηγίες να μην δίνεις προκαταβολη σε άγνωστο μέσω τραπεζης. Εγώ όμως δεν κρέμασα ποτε κανένα ούτε με κρέμασε κανένας σε αυτόν τον τομέα, καθώς διαλέγω άτομα με τα οποία μιλάω στο τηλ. και κόβω πάνω κάτω τι ρόλο βαράνε και επίσης όταν εγώ είμαι ο πωλήτής τους παροτρείνω να δουν ποιος είμαι "ιντερνετικά" το σάιτ της μπάντας μου, το facebook μου, τη δράση μου εδώ, το feedback μου κτλπ έτσι ώστε ο άλλος να ξέρει ότι είμαι ενα ενεργό μελος της κοινότητας του νόιζ και όχι κάποιος διάτοταντας κλεφτοαστέρας που μπήκα εδω χθες, να κάνω μία μπάζα και να εξαφανιστώ...αυτά!

 

υγ επίσης στις αγγελίες μερικές φορές έχω αντιμετωπίσει προβλήματα με πιτσιρικάδες που μου κάνανε τη ζωή πατίνι για...5ευρω γιατί οκ καταλαβαίνω αυτό μπορεί να είναι ένα σημαντικό ποσό όταν είσαι 15 και χαρτζιλικώνεσαι, αλλά για όνομα του θεού...το κινητό σου έχει 700€ μη με πρήζεις για 5....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν κάνω μία αψογη συναλλαγή να παρακαλάω τον άλλο να μου αφήσει ένα καλό feedback.Εχω μόνο 4 feedback στις 20-30 συναλλαγές που έχω κάνει.

Πράγματι η τεμπελιά σε αυτό το θέμα με εξοργίζει και ιδίως σε 2-3 μέλη που τους έβαλα θετική και δεν μου ανταπέδωσαν από βαρεμάρα, και μιλάμε για συναλλαγές στο σπίτι μου που είχαν καταλήξει σε δίωρη φιλική κουβέντα με τσάι, μπισκότα βουτύρου κττ.

 

αρνούμαι πεισματικά να αγοράσω ή να πουλήσω (ειδικά το δεύτερο) με αντικαταβολή ΕΛΤΑ.

Από την εμπειρία μου, τα ΕΛΤΑ είναι αρκετά γρήγορα, βολικά, αξιόπιστα, και παίρνεις τα χρήματα πιο γρήγορα όταν στέλνεις αντικαταβολή (συνήθως τα λεφτά στα φέρνει στο χέρι ο ταχυδρόμος). ΜΟ είναι 15 μέρες ενώ με κούριερ 20 εργάσιμες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει ανταλλαγή εξ αποστάσεως μέχρι κιθάρα για αλλη κιθάρα, απροβλημάτιστα. Με τη διαφορά όμως πως είχα τσεκάρει πως ο άλλος είχε πολυ καλό και μεγάλο feedback (και παράλληλα ήταν ενεργό μέλος του φόρουμ).

Θα το ξανακανα, πάντα με τα ίδια κριτήρια.

 

Οι μόνες μου αρνητικότατες εμπειρίες απο αγγελίες είναι:

- αυτοί που ενώ γράφεις πως (πχ) δεν θέλεις ανταλλαγές ή παζάρια, το αγνοούν και όταν παρ'όλα αυτα απαντήσεις πως ΔΕΝ ενδιαφέρεσαι για ανταλλαγή, συνεχίζουν με "αντιπροσφορά" λες και δεν το ειπες ποτέ.

- οι αγενέστατοι ιντερνετοξερόλες (πλειονότητα δυστυχώς) που έρχεται να σου κάνει "μάθημα" διότι "εσύ δεν ξέρεις" και πρέπει να τους υποστώ μέχρι να τελειώσει η συναλλαγή.

 

(@sfaku - ελπίζω να μην είμαι απο αυτους που ξέχασαν να σου βάλουν θετικό feedback, θα είναι ντροπή μου μιας και υπήρξες υποδειγματικός στις συναλλαγές που εχω κάνει μαζί σου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου