Προς το περιεχόμενο

Synth poll - μεταχειρισμένο ή καινούριο μεχρι 2.000 ευρώ



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αν πάρεις κάποια - όποια συνθετική μηχανή, σημασία έχει να ασχοληθείς μαζί της και να μην την "παρατήσεις".

Για παράδειγμα κάποιο μεταχειρισμένο rack ή keyboard της Kurzweil, Yamaha, Korg, Roland, Nord κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν πάρεις κάποια - όποια συνθετική μηχανή, σημασία έχει να ασχοληθείς μαζί της και να μην την "παρατήσεις".

Εκτός από κάποιες πεθαμένες (για τα προσωπικά μου ηχητικά γούστα)μηχανές που προσωπικά δεν τις χρειαζόμουν και πήγαν στις αγγελίες, δεν έδωσα κάτι πολύ σημαντικό και παραγωγικό Μανώλη.Το μόνο που δεν ασχολήθηκα και κακώς το έδωσα ήταν το Vsynth GT.

Έχω εδώ και 6 χρόνια ένα K2600r με 2 ssd στο οποίο έχω ρίξει ξενύχτια πολλά για να το φτάσω εκεί που ήθελα. Και μιλάμε για v.a.s.t. τεχνολογία που ήταν άγνωστη σε μένα.

 

Από αυτά είμαι οκ.

 

Αλλά δεν μπορώ να πηγαίνω σε λάιβ των 50 ευρώ και να στήνω 2 modules και 2 claviers. Τα οποία τα ξεστήνω από το στούντιο και από το σπίτι μου.Και την επομένη άντε πάλι στήσιμο.

Σκέφτομαι στο σπίτι να έχω ένα all around μια και έξω.Το Kronos φοράει 9 μηχανές τις οποίες με υπερκαλύπτουν σε όλα μου τα είδη.

Τα κιλά του είναι βολικά. Ο ήχος του.Η πλατφόρμα λειτουργίας του.

Δεν ξέρω αν θα αποσβεστεί ,αλλά τα 2000 τα αξίζει.

 

Είναι και πιο καινούριο, πιο ευέλικτο.

 

Το OASYS είναι και πολύ γνώριμο στα χέρια μου. 4 χρόνια το είχα στημένο στο stage.Όλα μου τα έκανε.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τότε πάρε το OASYS που σου είναι πιό γνώριμο στα χέρια σου όπως λες ή το Kronos για τους λόγους που επίσης λες.

Όπως και ν´άχει θα δώσεις 2000 για να παίζεις με ένα κλαβιέ στα live και κυρίως για να κάνεις απόσβεση σε 40 live των 50 ευρώ.

 

Αν κατάλαβα σωστά, το οικονομικό όφελος από τα live θα είναι το ποσό που θα εισπράξεις όταν τελειώσεις τα 40 live και πουλήσεις το κλαβιέ, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα σωστά, το οικονομικό όφελος από τα live θα είναι το ποσό που θα εισπράξεις όταν τελειώσεις τα 40 live και πουλήσεις το κλαβιέ, σωστά;

 

Όχι. Λάθος σου. Δεν είμαι ούτε έμπορος ούτε βγάζω κέρδος από αγοροπωλησίες.

 

Και 2ον, επειδή το ανέφερες εσύ και ο cos_dr,  δεν καταλαβαίνω γιατί αναφερθήκατε στο δικό μου πρόσωπο για τις αγγελίες.

 

( >:(....κάτι δικαιώματα...)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλλον δεν κατάλαβες τι σου είπα.

Ενώ έχεις ήδη τον απαιτούμενο εξοπλισμό, θα προκαταβάλεις κάποιο ποσό για αγορά ενός μόνο κλαβιέ για να κάνεις κάποια μελλοντικά live, από τα οποία θα εισπράξεις συνολικά μέχρι την ολοκλήρωση των 40 live το ποσό που έδωσες αρχικά ως "προκαταβολή".

Οπότε, αφού ολοκληρωθούν και τα 40 live είσαι μία η άλλη.

 

Το οικονομικό όφελος από τα live, σε μετρητά, θα το λάβεις αφού πουλήσεις τότε το όργανο στην όποια... τότε... τιμή μπορέσεις να το πουλήσεις.

Με άλλα λόγια, αν κάνεις 40 live των 50 και το πουλήσεις τότε 2000 θα εισπράξεις όντως 50 ανά live. Αν όμως το πουλήσεις λιγότερα, θα έχεις παίξει για λιγότερα από 50 το live. Το ξαναλέω, όλα αυτά την στιγμή που έχεις ήδη τον απαιτούμενο εξοπλισμό.

 

Ερώτηση.

Τα live τα κάνεις δωρεάν για φιλανθρωπικό σκοπό, για την πλάκα σου ή για κάποιο οικονομικό όφελος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πειράζετε τον Costa το φίλο μου  ;D

μιας και μιλάτε για "τέρατα" ... δε πειράζει εγω βρήκα αυτη την αγγελία... πιστεύω καλή ευκαιρία ..

αν το παλικάρι έβαζε την αγγελία στο NOIZ πιστεύω θα έφευγε..

 

http://www.car.gr/xyma/view/4446838/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι εσύ δεν έχεις καταλάβει.

Σώνει και καλά να βγάλω κέρδος εφόσον κλείσω 40 λάιβ και πουλήσω το όργανο.

Από πού το έβγαλές αυτό το σκεπτικό;

To όργανο μπορεί να βγάλει τα λεφτά του και σε μια τουρνέ,και σε μια δισκογραφία.

Σώνει και καλά θα το πουλήσω μετά;

 

Τα 50 ευρώ τα ανέφερα απλά για να δείξω πόσο έχει ξεφτιλιστεί η τέχνη μας.

 

To ανέφερες και προηγουμένως αυτό, όπως και ο cos_dr. Το σκεπτικό με τις αγγελίες.

 

Θα προβώ σε μια αγορά για την προσωπική μου απόλαυση, και για να μην κουβαλάω έναν εξοπλισμό πολλών τεμαχίων στα live που κάνω.

Το οποίο θα προστεθεί στον ήδη υπάρχων εξοπλισμό μου και θα μου δώσει και νέες προοπτικές.

 

Αν πρέπει να παίξω για φιλανθρωπικό σκοπό, δεν θα το αρνηθώ.

Άλλοτε είμαι ερασιτέχνης, άλλοτε επαγγελματίας. Από live έως δισκογραφία.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σκέψου πάντως και την περίπτωση του flight case με ροδάκια, τόσο για τα keyboards όσο και για τα rack, αφού ο απαραίτητος εξοπλισμός ήδη υπάρχει. Πιό φθηνά θα σου έρθει.

 

Άλλοτε είμαι ερασιτέχνης, άλλοτε επαγγελματίας. Από live έως δισκογραφία.
Μάλιστα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση tier, 4 θήκες μεταφοράς.2 88αρια, 2 modules, 12 xlr, 4 boss ποδοδιακόπτες και 2 sustain pedals.

Αρχίζω να φέρνω στον Rick Wakeman.

 

 

 

 

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βάση tier, 4 θήκες μεταφοράς.2 88αρια, 2 modules, 12 xlr, 4 boss ποδοδιακόπτες και 2 sustain pedals.

Αρχίζω να φέρνω στον Rick Wakeman.

;D ;D ;D

 

Θα προβώ σε μια αγορά για την προσωπική μου απόλαυση, και για να μην κουβαλάω έναν εξοπλισμό πολλών τεμαχίων στα live που κάνω.
Δεν ξέρω τι παίζεις και πως παίζεις, αλλά...

Ειδικά για το live, τεχνικά τουλάχιστον, πιστεύεις πως αυτή η αντικατάσταση θα σε "βγάλει" ?

Δηλαδή με ένα κλαβιέ θα μπορέσεις να παίξεις όπως και με τα δύο ή θα σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα - τεχνικές ελλείψεις;

 

Δεν γνωρίζω, αλλά ίσως μπορείς να κάνεις μία δοκιμή με τον εξοπλισμό που ήδη έχεις, να δεις αν σε βολεύει παικτικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου