Προς το περιεχόμενο

Synth poll - μεταχειρισμένο ή καινούριο μεχρι 2.000 ευρώ



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση.

Θέλεις μόνο ένα μηχάνημα για το live που θα κάνει όλα αυτά που κάνουν τα άλλα που έχεις σπίτι;

Όχι Μανώλη. Θα κάνω και τους συνδυασμούς μου όποτε χρειάζεται. Αλλά το θέλω και για το στούντιο.Για τις δικές μου δουλειές.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Όχι Μανώλη. Θα κάνω και τους συνδυασμούς μου όποτε χρειάζεται. Αλλά το θέλω και για το στούντιο.Για τις δικές μου δουλειές.

Οπότε ξεχνάμε το θέμα κουβαλάω.

Θα σου έλεγα να πάρεις καινούργιο, μόνο καινούργιο. Βάλε κάτι παραπάνω και πάρε για παράδειγμα ένα Motif-XF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω Yamaha. Σε αυτή την κατηγορία έχω το K2600.

Προσανατολίζομαι στο  Accelerator.

Σκεφτόμουν και το Stage, αλλά θα χρειαστώ την synth engine του μόνο. Piano - B3 καλύπτομαι ήδη.

Θέλω fat warm analog signal.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα ρε φιλε προσωπικα και ακουσα βιντεο και ακουγεται αξιο , αλλα θα επαιρνα το v synth το οποιο το παλιο οπως εχω ξαναπει το εχω δουλεψει σε φιλο. Η αληθεια ειναι οτι τα preset radical leads της roland ποτε δε με επειθαν απολυτα, καποια ναι, καποια "αρμόνιζαν" στα αυτια μου, αλλα εχει τρομερες δυνατοτητες προγραμματισμου και το variphrase μεσα σε ολα τα αλλα που οποιος αντιληφθει τι κανει ιδιαιτερα σε ρυθμους και vocals και οχι μονο, (ειναι το manipulation των samples που μπορεις να προσθεσεις, να διαμορφωσεις και να παιξεις μαζι τους σε συνδυασμο με αυτα που εχει που κανει τη διαφορα), καταλαβαινει ποσο λυνει τα χερια και ποσο συμβαλλει στην δημιουργια

. Εχει soundscape, moving pads, αξιολογα φιλτρα,  τρελες  δυνατοτητες διαμορφωσης με εφφε.  και ογκο αναλογικο, συγχρονο interface, πιο ολοκληρωμενο  .

Δεν ξερω ποσο εχει το accelerator σαν τιμη.

 

Εχω επιμενω στο v-synth GT σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο των επιλογων πλαισιωμενο μαζι με το kronos.

Αντε μην μου τη βαρεσει και παω και δωσω 2000 να τα κλεισω, μην μας πορωνεις!!! λολ Τι μας κανεις κυριακατικα. λολ

Τι να με πανε μεσα για 50000 , τι για 55000 , τι θα αλλαξει? λολ

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ αγόρι μου είσαι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Πας να με φτάσεις...λες να αποκτήσω δευτερεύουσα ''μοναδική λάμψη''; 8)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τραβαω αναλογους προβληματισμους μεταξυ galaxy note 2 η SIII, για τα 80 ευρω παραπανω που χρειαζονται, ειμαι σε αλλη φαση, μουσικα εχω κλεισει εδω και χρονια.

Ειναι για αλλο φορουμ ο προβληματισμος μου δυστυχως η για παιδικη χαρα και ανεμων και υδατων

 

Εχεις λαμψη τρανη, το καταλαβα απο την πρωτη στιγμη.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παθατε ξαφνικα ολοι με το Accelerator? Απο το 2011 εχει βγει, τωρα το πηρατε χαμπαρι? Ενταξει καλο synth αλλα μην τρελαινεστε κι ολας. 8φωνικο ψηφιακο στα 1740€ (καινουργιο) με...ασπρομαυρη οθονη δεν θα το ελεγα και φτηνο. Κανει upgrate ως τις 32 φωνες αλλα πρεπει να πληρωσεις εξτρα φυσικα. Το synth ειχε κανει αισθηση πιο πολυ για το acceleration sensor που εχει, κατι παρομοιο με το Alesis Vortex δηλαδη που το κουνας πανω κατω και επηρεαζει διαφορες παραμετρους του ηχου (φιλτρο, pitch bend κλπ).

 

Ποτε δεν καταλαβα βεβαια τι θα κανει καποιος με το acceleration sensor πανω σε ενα synth, εκτος κι αν αυτος ο καποιος ειναι ο Keith Emerson. ;D Ολοι οι υπολοιποι, χλωμο το κοβω να παρουμε αγκαλια το Accelerator και να το κουναμε περα-δωθε για να αλλαξουμε το cutoff του φιλτρου. Υπαρχουν πολυ πιο ευκολοι τροποι να το κανεις αυτο. Το acceleration sensor το καταλαβαινω να υπαρχει στο Alesis Vortex που ειναι ενα keytar/controller, αλλα να υπαρχει σε ενα κανονικο synth νομιζω ειναι κατι το περιττο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν θέλω Yamaha. Σε αυτή την κατηγορία έχω το K2600.

Δεν είναι τα ίδια.

 

Προσανατολίζομαι στο  Accelerator.

Τότε τι ρωτάς;

 

Θέλω fat warm analog signal.

Δεν γνωρίζω την άποψη του ηχολήπτη κατά την διάρκεια του live, ή την δυνατότητα του pa συστήματος του μαγαζιού...

Επειδή υπάρχουν όρια και περιορισμοί, εσύ μπορεί να πληρώσεις fat αλλά στο τέλος (live) να ακούσεις slim  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το v synth gt που μπορω να παω να το παιξω λιγο σε εκθεση μιας και θα κανω τις γιορτινες βολτες? Καπου που να εχουν καλα ακουστικα για να μην κουβαλαω τα δικα μου λολ Που υπαρχει και με περιμενει?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τα ίδια.

 

Λογικό είναι.

Τότε τι ρωτάς;

 

Να έχει λίγο τζερτζελέ το φόρουμ.Και να πούμε καμμιά κουβέντα εμείς των πλήκτρων.

Δεν γνωρίζω την άποψη του ηχολήπτη κατά την διάρκεια του live, ή την δυνατότητα του pa συστήματος του μαγαζιού...

Επειδή υπάρχουν όρια και περιορισμοί, εσύ μπορεί να πληρώσεις fat αλλά στο τέλος (live) να ακούσεις slim  :)

 

Καλά για το λάιβ χστκ, το ίδιο συμβαίνει για καθε συνθ...αν είναι να κακοπέσεις ως πληκτράς σε τέτοια χέρια ...χέστα.

Εγώ κατεβαίνω με το δικό μου mixer. Το μόνο που θέλω από εκείνον είναι flat ρυθμίσεις και  xlr καλώδια.

Περισσότερο με καίνε οι παραγωγές μου.Ειδικά μετά τα Χριστούγεννα που περιμένω την παραγγελία του πελάτη μου.

 

 

@ waterfall K: Το accelarator έχει 2000 ευρω fully updated. Από την πρώτη μέρα που βγήκε,έπεσαν τα δικά μου σάλια.

Προσωπικά , είναι must have.Αύριο θα σου πω τα επόμενα νέα.

Αν είμαστε καλά του χρόνου, ίσως να είμαι και πελάτης της Music Computing.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου