Προς το περιεχόμενο

Ποιό distortion;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω για τις προτασεις για το blackstar δν ειχα ακουσει κατι ποτε και οντως στο youtube ετσι οπως ακουγοταν μπορω να πω δενμου αρεσε αυτο που εβγαζε φυσικα ολα αυτα που λετε θα ψαξω  να τα βρω και να τα δοκιμασω απο κοντα ετσι ωστε να χω μια αποψη καλυτερη.Για το joyo δεν ειχα ακουσει τα καλυτερα απο ενα φιλο μου αλλα οκ θα το δοκιμασω και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

MSD TELEGUN - επιβαλεται να το ακουσει καποιος πριν κατασταλαξει σε distortion

 

+1 αλλά δεν το βρίσκεις καινούργιο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSD TELEGUN - επιβαλεται να το ακουσει καποιος πριν κατασταλαξει σε distortion

 

+1

 

Αν κάνουμε ένα συμάζεμα καταλίγουμε πως MSD TELEGUN και blackstar είναι καλά και ευέλικτα dist.

 

Τα ocd και suhr είναι κορυφή έχουν κάποια ευελιξία αλλά όχι όπως αυτή των δύο παραπάνω.

Είναι η καλύτερη επιλογή κατά πολλούς(ειδικά για το suhr ακούγεται από πολλούς ότι είναι το καλύτερο dist).

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι προτάσεις αξιόλογες είναι, το θέμα είναι τι χρήματα διαθέτεις, πώς θα χρησιμοποιείς το distortion, τι διαθέσιμο χώρο έχεις στο pedalboard, όλα αυτά μαζί. Εγώ προσωπικά για κάποιον που έχει καλό ενισχυτή και θέλει το distortion του βασικά για lead παίξιμο, δεν θα μπορούσα να συστήσω κάποιο πετάλι παραπάνω από το Maxon SD-9. Μπορεί να μην είναι το πιο amp-like πετάλι σε feel (υπάρχουν πιο boutique ακριβά distortion πετάλια με περισσότερο amp-like feel σε χαμηλές εντάσεις), αλλά έχει το τρομερότερο bass response που έχω ακούσει, και κάπως έτσι τα φράζει στouς πιο boutique ανταγωνιστές του. Επίσης για κάποιο λόγο που δεν έχω ακόμα πλήρως κατανοήσει (πιθανά να πρόκειται πάλι για το bass response, ή απλά να είναι τέτοιος ο ήχος του), είναι από τα γκαζοπέταλα που έχω παίξει εκείνο που σε κάνει να ακούγεσαι καλύτερα παίζοντας legato. Δεν είναι τυχαίο ότι εγώ έχω πουλήσει τα Suhr Riot, Radial Tonebone Classic, Hermida Audio Zendrive 2 (εντάξει, μιλάμε για overdrive, αλλά κι αυτό για lead παίξιμο το είχα) μεταξύ άλλων, και συνεχίζω να ζω ευτυχισμένος με το SD-9.

 

 

 

Αξίζει όλο το βίντεο για τους ήχους του και το παίξιμό του... όποιος θέλει να ακούσει το Maxon, είναι από το 02:14 με το 1ο κανάλι, και από το 05:12 με το 2ο κανάλι του ενισχυτή.

http://www.youtube.com/watch?v=S2ZskAkUJ98

 

 

Αν τώρα θες distortion για metal ρυθμικά κατά βάση, τότε πήγαινε σε κάποιο από τα Riot, BlackStar κλπ... Δεν σημαίνει ότι αυτά κάνουν λιγότερο για άλλα στυλ κι άλλα παιξίματα, πρόκειται όντως για ευέλικτα πετάλια, απλά κατ'εμέ όταν πας για κάτι τέτοιο το SD-9 που πρότεινα παραπάνω δεν είναι η βέλτιστη των επιλογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω ποια απο τα 2 πεταλια distortion μου προτεινετε να αγορασω ή καποιο αλλο το οποιο ξερετε και ταιριαζει στα ειδη μουσικης που ακουω (classic rock,hard rock 70s-80s,heavy metal,blues).Aπο κιθαρα εχω μια gibson explorer.

το ενα ειναι αυτο:

http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/boss-mt-2-metal-zone-effects-pedal#

 

και αυτο:

 

http://www.suhr.com/riot-distortion/

Το πρωτο γ@μαει εαν παιζεις σουιδικο death metal με dirty amp..οποτε δεν σου κανει.

Το suhr το ειχα και το εδωσα πολυ flat πεταλι χωρις κατι...δεν ξερω.

τσεκ αυτα.140 ευρω εκαστος και σπερνουνε..και λαμπα

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή τη στιγμή πετάλι παραμόρφωσης που να τα κάνει όλα (απο blues μέχρι τριγαμοσταυρέιτορ), καλύτερο απο το blackstar (είτε το dual είτε το distx που είναι μονοκαναλο και απλα γυρνας το gain για την επιθυμητή βρώμα) δεν υπαρχει κατα την ταπεινή μου γνωμη. Απο τοτε που πήρα το dist x παντρεύτηκα πετάλι βρώμας... και παίζω πραγματικά απο μπλούζ μέχρι τσιμπουκουρδουλέιτορ...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε οπωσδήποτε και τα Distortion πεταλια της RAT. Για παρα πολύ κοσμο είναι τα καλυτερα distortions στον πλανητη.Η συγκεκριμενη εταιρια δεν κατασκευαζει ούτως η αλλως αλλου είδους πεταλια(delays,reverbs,κτλ.).Μονο Distortions κατασκευαζει. Μπορεις να φτιαξεις ότι ηχο θελεις ακομη και με το φθηνοτερο μοντελο της.Απο rock του 70' μεχρι μοντερνο death Metal.Ειναι όλα true bypass και δεν παθαινουνε τιποτε οσα χρονια και αν τα εχεις και τα χρησιμοποιείς νυχτα-μερα.

Ριξε μια ματια:

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=rat&bn=&gk=

 

http://ratdistortion.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και παλι για τις προτασεις μεχρι στιγμης εχω ξεχωρισει suhr,joyo και το blackstar απλα θελω να το ακουσω και απο κοντα  το τελευταιο να το ψαξω σε καποιο μαγαζι για να εχω καλυτερη αποψη.Τα αλλα τωρα οπως το Bi Metal πολυ βαβουρα δν μου πολυαρεσε και τα αλλα απλα μετρια στο ηχο που ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου