Προς το περιεχόμενο

Let's build a Stratocaster


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Roundlam fretboard σε Compound Radius neck.

Νικο θα μας τρελανεις,καναμε αμαν να κανουμε compound ταστιερα και εσυ το πας παραπερα. ???

Ανυπομονω να την δω απο κοντα. :)

Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Και αφου ανοιξε τον χορο των Relic ο Αργυρης, ανεβαζω και εγω φρεσκιες φωτογραφιες απο την relic strat μου.

Επειτα απο πολλες ωρες μελετης στο ιντερνετ, ειδα οτι το relic που ειχα κανει στην κιθαρα "επασχε" σε πολλα σημεια. Η κιθαρα ξαναβαφτηκε και εγινε καινουργιο relicing.

To μπρατσο δεν ειναι το δικο της αλλα μιας αλλης κιθαρας ενως φιλου, που ετυχε να βρισκεται εδω.

q1w2.thumb.jpg.8567650147ad43bd7293660884f8b526.jpg

q2w3.thumb.jpg.5e06b94a75407e61ba21f463cbd11103.jpg

  • Like 1

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφου ανοιξε τον χορο των Relic ο Αργυρης, ανεβαζω και εγω φρεσκιες φωτογραφιες απο την relic strat μου.

Επειτα απο πολλες ωρες μελετης στο ιντερνετ, ειδα οτι το relic που ειχα κανει στην κιθαρα "επασχε" σε πολλα σημεια. Η κιθαρα ξαναβαφτηκε και εγινε καινουργιο relicing.

To μπρατσο δεν ειναι το δικο της αλλα μιας αλλης κιθαρας ενως φιλου, που ετυχε να βρισκεται εδω.

 

 

Πωπωπω. Ομορφιές!!!!!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ιτ σ αλααααηβ!

 

 

Θελω να κάνω κι εγώ ραουντ λαμ αλλά δε βρίσκω ινφο στο νετ!

 

Θα κανω ταστιερα 3 χιλιοστα

 

Εχω και το ριμπ μπεντερ,

 

Πώς λυγάω ??.

 

Κανω ραντιους στο ηδη υπάρχον μπράτσο και μετά??? Πώς λυγιζω πανω του τον καπλαμα? Με ζεστη και υγρασία?? Βαζω σε βραστο νερο την ταστιερα και υστερα τραβαω με σφιγκτηρια?

 

Θωωωτς???

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργύρη θα γράψω τον τρόπο που το έκανα εγώ ,χωρίς να θέλω να πω ότι είναι ο μόνος τρόπος  που υπάρχει η οτι είναι η καλύτερη μέθοδος!

Αρχικά πλανισα τον έβενο στο επιθυμητό πάχος,έπειτα τον βυθισα σε ένα σκεύος με ζεστό νερό για ένα ολόκληρο βράδυ,περίπου δέκα ώρες, μην ξεχάσεις να βάλεις ένα βάρος πάνω από το ξύλο ώστε να μην επιπλέει!

Την άλλη μέρα,άλλαξα το νερό και έβαλα καινούργιο νερό το οποίο ήταν αρκετά ζεστό,σχεδόν καυτό!

Αφησα την ταστιέρα άλλη μισή ώρα μεσα στο νερό.

Το μπράτσο,πρέπει να έχει δοθεί το radius της ταστιερας, πριν μπει αυτή επάνω.

Αφού έβγαλα την ταστιέρα από το νερό ,την άφησα σε όρθια θεση να στραγγιξει για ενα-δυο λεπτά,μετά την

ακούμπησα  πάνω στο μπράτσο και εβαλα πάνω από αυτήν,την ταστιέρα, ένα μακρύ radius block , μπορεις να βάλεις δύο τρία μικρά αν δεν εχεις ένα μεγάλο,το βασικό είναι τα radius blocks να έχουν το ίδιο radius με αυτό του μπράτσου.

Άρχισα να σφίγγω το ή τα radius blocks με νταβιδια  σταδιακα καθ' όλο το μήκος του μπράτσου, εάν δεις ότι η ταστιερα είναι ακόμα σκληρή, διοχέτευσε ατμο από τα πλάγια με ένα ατμοσιδερο η αν είσαι πιο τολμηρός κάνε το κόλπο με τη χύτρα ταχύτητας.. ;D

Κανονικά η πίεση που πρέπει να νιώθεις στα νταβιδια πρέπει να είναι μικρή.

Προσοχή ,όχι τρύπες για location pins στην ταστιέρα πριν το κουρμπαρισμα η εγκοπές για τάστα...

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργύρη θα γράψω τον τρόπο που το έκανα εγώ ,χωρίς να θέλω να πω ότι είναι ο μόνος τρόπος  που υπάρχει η οτι είναι η καλύτερη μέθοδος!

Αρχικά πλανισα τον έβενο στο επιθυμητό πάχος,έπειτα τον βυθισα σε ένα σκεύος με ζεστό νερό για ένα ολόκληρο βράδυ,περίπου δέκα ώρες, μην ξεχάσεις να βάλεις ένα βάρος πάνω από το ξύλο ώστε να μην επιπλέει!

Την άλλη μέρα,άλλαξα το νερό και έβαλα καινούργιο νερό το οποίο ήταν αρκετά ζεστό,σχεδόν καυτό!

Αφησα την ταστιέρα άλλη μισή ώρα μεσα στο νερό.

Το μπράτσο,πρέπει να έχει δοθεί το radius της ταστιερας, πριν μπει αυτή επάνω.

Αφού έβγαλα την ταστιέρα από το νερό ,την άφησα σε όρθια θεση να στραγγιξει για ενα-δυο λεπτά,μετά την

ακούμπησα  πάνω στο μπράτσο και εβαλα πάνω από αυτήν,την ταστιέρα, ένα μακρύ rθadius block , μπορεις να βάλεις δύο τρία μικρά αν δεν εχεις ένα μεγάλο,το βασικό είναι τα radius blocks να έχουν το ίδιο radius με αυτό του μπράτσου.

Άρχισα να σφίγγω το ή τα radius blocks με νταβιδια  σταδιακα καθ' όλο το μήκος του μπράτσου, εάν δεις ότι η ταστιερα είναι ακόμα σκληρή, διοχέτευσε ατμο από τα πλάγια με ένα ατμοσιδερο η αν είσαι πιο τολμηρός κάνε το κόλπο με τη χύτρα ταχύτητας.. ;D

Κανονικά η πίεση που πρέπει να νιώθεις στα νταβιδια πρέπει να είναι μικρή.

Προσοχή ,όχι τρύπες για location pins στην ταστιέρα πριν το κουρμπαρισμα η εγκοπές για τάστα...

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

 

 

Θα το προσπαθήσω!!!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε φωτογραφίες, θυμήσου να αφήσεις το ξύλο να στεγνώσει πριν χαλαρώσεις τα νταβιδια,έπειτα πέρασε το μπράτσο με κόλλα και τοποθέτησε την ταστιέρα την οποία θα σφίξεις με τον ίδιο τρόπο που έγραψα πιο πάνω.

Καλή επιτυχία!

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε φωτογραφίες, θυμήσου να αφήσεις το ξύλο να στεγνώσει πριν χαλαρώσεις τα νταβιδια,έπειτα πέρασε το μπράτσο με κόλλα και τοποθέτησε την ταστιέρα την οποία θα σφίξεις με τον ίδιο τρόπο που έγραψα πιο πάνω.

Καλή επιτυχία!

 

Θενξ!

 

Λέω να φτιάξω ένα steambox με wallpaper steamer όπως ο παίχτης παρακάτω...

 

3.38

 

pandora 's box

 

 

 

 

Για να δούμε...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου