Προς το περιεχόμενο

2014 - Νέα Keyboards/Synths (NAMM14)


ThS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε εγώ τα λέω. Δεν έχω κόλλημα να τα χώσω ακόμα και στην αγαπημένη μου εταιρία, αν νιώσω ότι με πούλησε (που στο θέμα του Fantom-G όντως όλους μας πούλησε). Έλιωσε το πληκτρολόγιο να τα γράφω συνεχώς και αδιαλείπτως στο ημιεπίσημο forum της Roland, αλλά η αλήθεια πονάει. Δε θέλανε να ακούσουνε. Τρεχάτε ποδαράκια μου τώρα...  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε εγώ τα λέω. Δεν έχω κόλλημα να τα χώσω ακόμα και στην αγαπημένη μου εταιρία...

Και γω το ιδιο κανω φιλε. Δε βλεπεις το κραξιμο που ριχνω στην αγαπημενη μου εταιρεια Moog? Αλλα εκει αυτη, τα γραφει κανονικα στα...φιλτρα της. ;D ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eιναι τελικα ενα full editing synth ή ενα performance synth που απλα φορτωνει και παιζει τους ηχους των Fantom/Integra? Πες καμια λεπτομερεια. Ή καλυτερα δωσε ενα λινκ αν μπορεις να κατεβασουμε το manual να μη σε κουραζουμε κι ολας. :P

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό των synth της Roland - Yamaha - Kurzweil - Korg - κ.α. είναι editable. Ακόμα κι ένα sound module τύπου GM/GS όπως π.χ. το Sound Canvas είναι editable. Αν διαβάσει κάποιος προσεκτικά τα manual, το έχει καταλάβει ήδη αυτό.

 

(

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Δεν είναι κατά κύριο λόγο η παρουσία περισσότερων κουμπιών ελέγχου στο panel που καθ-ορίζουν εάν ένα synth είναι ή όχι editing synth ή performance synth.

Να το πω λιγάκι πιο "άγαρμπα".

Δεν είναι το κουμπί Write/Save που θα μου καθ-ορίσει εάν ένα synth είναι ή όχι editable. Προσωπικά μεγάλο κομμάτι του live/real time editing το κάνω: α) μέσω Midi, β) live on stage, γ) με πολύ μεγαλύτερη ευστάθεια και δ) ταλαιπωρώ πολύ λιγότερο τα knobs/potentiometers.

)

Κάτι σημαντικό αν πρόκειται για live.

Με νοιάζει πιο πολύ το performance του (ευκολία/ταχύτητα) γιατί πολύ απλά είμαι μουσικός.

Αν δεν μου κάνει το performance του, όσο καλό edit και να έχει, πολύ απλά δεν μου κάνει ή το συνδέω μέσω midi ως sound module. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες.

 

Σχετικά με το manual η την όποια επίσημη σχετική έντυπη πληροφορία, θα κυκλοφορήσει - αναρτηθεί επίσημα στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή.

 

Επίσης, το αρχικό manual μπορεί να αναφέρει κάποια πράγματα/δυνατότητες. Όμως, μην ξεχνάς πως μία μελλοντική αναβάθμιση (update/upgrade) μπορεί να ανατρέψει τα πάντα, βλέπε Jupiter-80, Fantom-X, Fantom-G και πάρα πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγώ τα λέω. Δεν έχω κόλλημα να τα χώσω ακόμα και στην αγαπημένη μου εταιρία...

Και γω το ιδιο κανω φιλε. Δε βλεπεις το κραξιμο που ριχνω στην αγαπημενη μου εταιρεια Moog? Αλλα εκει αυτη, τα γραφει κανονικα στα...φιλτρα της. ;D ;D

 

Άστα αυτά και δε μας ξεγελάς. Οι μεγάλοι έρωτες δεν κρύβονται.

Το ζαχαρώνεις το polyphonic paraphonic.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι ένα sound module τύπου GM/GS όπως π.χ. το Sound Canvas είναι editable.

Το θεμα ειναι πως ειναι editable. Οταν λεω full editable synth εννοω φυσικα να μπορει αυτος που το εχει να κανει editing στον ηχο μεσω των μενου του. Full editing στον ηχο, πχ, στο Yamaha MX, σε επιπεδο element, δεν μπορει να γινει απο τον χρηστη. Τωρα αν ο τεχνικος της Yamaha μπορει να κανει βαθυ editing με καποια ειδικα εργαλεια που του διαθετει η Yamaha ειναι αλλο καπελο και δεν ειναι το θεμα για το οποιο μιλαμε.

 

Ολα ειναι editable σε καποιο βαθμο, ναι, αλλα το θεμα ειναι ποιος μπορει να κανει editing και με ποιο τροπο. Το θεμα ειναι ο τελικος χρηστης/μουσικος να μπορει να κανει editing χωρις να χρειαζεται να ειναι τεχνικος της Χ εταιρειας, καταλαβαινεις φανταζομαι τι εννοω.

 

Το ζαχαρώνεις το polyphonic paraphonic.  ;D ;D ;D

Φιλε εγω με τα monosynths τελειωσα. Ειχα και το (πολυ καλο) DSI Mopho keyboard και το πουλησα πριν 2-3 μηνες. Αν ποτε ξαναγορασω αναλογικο synth θα ειναι τουλαχιστον 8φωνικο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall: στο βίντεο που παρέθεσα πιο πάνω, σε κάποιο σημείο (δε θυμάμαι δυστυχώς), φαίνεται καθαρά μία σελίδα με καρτέλες/σελίδες editing, που συνήθως στα Roland είναι τα πιο βασικά, για άμεσο editing. Και φυσικά στη σελίδα αυτή υπάρχει και το soft key με τίτλο Pro Edit, που στα Roland είναι η σελίδα πλήρους επεξεργασίας του ήχου. Άρα δε χωρεί αμφιβολία ότι έχει full editing. Όχι με τίποτα ειδικά εργαλεία μόνο για τεχνικούς, όχι editing via MIDI sysex (φυσικά κι αυτό γίνεται), αλλά απλό καθαρό editing, κλασικά με χρήση της οθόνης και των κουμπιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεν εχω κανενα λογο να μη το πιστεψω, ετσι κι αλλιως ρωταω ολα αυτα τα περι editing απο περιεργεια για να δω τι παιζει τελικα μ'αυτο το synth. Aκομα δεν εχω μια καθαρη εικονα για τι synth προκειται αλλα θα το δουμε με λεπτομερειες στις επομενες μερες. Θελω να ριξω ενα ματι στο manual οταν βγει, το Fantom ας πουμε ξερω πανω κατω την αρχιτεκτονικη του, εχω διαβασει αρκετα το manual του και εχω παρει μια ιδεα. To Integra παλι οχι, πρεπει να το ψαξω.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα έχει άλλες editing σελίδες για τα sample-based προγράμματα ήχου, κι άλλες για τα SuperNatural (modeling), π.χ. άλλα OSCs/Filters/Envelopes έχει στη μία μηχανή σύνθεσης, άλλα στην άλλη. Όταν δεις λεπτομερειακά το preview video του SonicState, θα αντιληφθείς τι παίζει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moog Sub 37 - Paraphonic Analog Synthesizer

 

http://www.moogmusic.com/imgs/SUB_37_TRIBUTE.pdf

 

A new Moog Paraphonic synth -  the Sub 37  - from what we can see of the panel image posted it is:

 

    Paraphonic - multiple voices through a single VCA and filter

    Dual oscillators with a single Sub

    LPF Filter with vriable slope  from 6 to 24db

    Multidrive

    Programable arp

    Two LFO's/Mods

    Buttons and knobs for some hidden functions

    At least 16 memories

    37 keys

 

 

Moog με step sequencer...Αν εχει την καταλληλη cv συνδεσιμότητα, θα κλεισει σπίτια

+1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεις λεπτομερειακά το preview video του SonicState, θα αντιληφθείς τι παίζει. ;)

Το εχω σταματησει στο 03:25 γιατι βλεπω Μακη στο Extra3. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου