Προς το περιεχόμενο

περί vst-ram-cpu ο λόγος


jim3329

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μουσικόφιλοι, θέλω την πολύτιμη βοήθειά σας!

θα αγοράσω καινούριο tower (cpu, motherboard, σκληρός δίσκος, μνήμες) και κάρτα ηχου (σφιχτό budget:tower-300~350E, κάρτα-100Ε), για να δουλεύω cubase, αλλά μόνο με vst (βαριά κυρίως, όπως ewso, ewql, kontakt, symphobia klp). Να συμπληρώσω ότι έχω ένα midi synth το οποίο συνδέεται στην παλιά, υπάρχουσα κάρτα. και κάπου εδώ αρχίζει το μπέρδεμα..

1) με έναν 4πύρηνο επεξεργαστή intel i5 (ή 6πύρηνο amd) και 8 giga ram θα μπορώ να 

    φορτώνω πχ 20 midi tracks, χωρίς να αντιμετωπίζω προβλήματα latency, κολλήματα κλπ?

2) τα βαριά vst, όταν φορτώνονται, επιβαρύνουν τη ram (οπότε να κοιτάξω για 16gb), τον

    επεξεργαστή, τον σκληρό δίσκο, την κάρτα ήχου??

3) τί θα προτείνατε για κάρτα ήχου μέχρι 100Ε και μόνο για δουλειά με vst (άντε και κανένα

    Phantom power στο τσακίρ κέφι)?

 

Ελπίζω να έδωσα άρκετες πληροφορίες για να σας 'βοηθήσω'  :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μπόλικη RAM τη χρειάζεσαι για τις βιβλιοθήκες που ανέφερες, οπότε βάλε όσο περισσότερη σε παίρνει. Πιστεύω ότι και με 8GB είσαι κομπλέ, αν και βάζοντας 16GB θα είσαι ακόμα καλύτερα, ώστε να είσαι καλυμμένος για μελλοντικές απαιτήσεις.

Επεξεργαστική ισχύ (=δυνατό επεξεργαστή) θα χρειαστείς για τα υπόλοιπα, δηλαδή για να τρέχει άνετα το DAW και τα VST effects, αλλά και όσα VST synthesizers χρησιμοποιούν modeling και όχι samples. Με έναν i5 σε LGA1150 είσαι κομπλέ.

Επίσης, αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις το μηχάνημα για άλλη χρήση (π.χ. παιχνίδια), μπορείς - σε πρώτη φάση τουλάχιστον - να μην ξοδέψεις χρήματα σε κάρτα γραφικών (αφού πλέον με κατάλληλα επιλεγμένο επεξεργαστή και μητρική μπορείς να τρέχεις το ενσωματωμένο σύστημα γραφικών) ώστε να εξοικονομήσεις κάποια χρήματα παραπάνω για την κάρτα ήχου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε budget τα 300-350 ευρώ για mobo-cpu-ram-σκληρό,πας κατευθείαν για ΑΜD.

Δεν θα σου στείλω links,απλά με:

AMD FX-6350 3,9 GHz με 14 mb cache στα 124 ευρώ

Μια μητρική gigabyte, ΑΜ3+ με 4 ντιμάκια μνημών στα 70 ευρώ

Με 2Χ4GB ddr3 1600άρες και πάνω μνήμες πάλι στα 70 ευρώ.

Και έναν SSD με 70 ευρώ φτάνεις στα 330κάτι ευρώ και πιστεύω ότι κάνεις την δουλειά σου.

 

Αν πας σε Ι5 τέταρτης γενιάς,υπολόγισε σχεδόν 50-60 ευρώ παραπάνω από όσα έγραψα.

Αν και η δική μου γνώμη είναι ότι σε single tasking εφαρμογές,ο Ι5 θα είναι πιο ισχυρός λόγω αρχιτεκτονικής,άσχετα αν έχει "ονομαστικά" λιγότερους πυρήνες,μικρότερη cache(6 ΜΒ) και χρονισμό.

Αλλά και με τον συγκεκριμένο ΑΜD,θα την κάνεις την δουλειά που θέλεις.

 

Για καρτούλα με 100 ευρώ,εγώ θα κοιτούσα στις αγγελίες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

ο ssd που προτείνεις Κανιμώθριε πιστεύεις είναι απαραίτητος? χρησιμεύει για εγκατάσταση του λειτουργικού και μόνο?? και το όφελος που προσφέρει είναι το γρηγορότερο ξεκίνημα του pc?

(ρωτάω γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα)

επίσης, είχα διαβάσει ότι το cubase αναγνωρίζει πολλούς πυρήνες. παρόλα αυτά θεωρείς ότι ο i5 4ης γενιάς θα είναι γρηγορότερος-καλύτερος-πιο αξιόπιστος από τον amd που προτείνεις?

 

και από καρτούλες τι προτείνετε? usb η pci? ποιές έχουν το χαμηλότερο latency?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

ο ssd που προτείνεις Κανιμώθριε πιστεύεις είναι απαραίτητος? χρησιμεύει για εγκατάσταση του λειτουργικού και μόνο?? και το όφελος που προσφέρει είναι το γρηγορότερο ξεκίνημα του pc?

(ρωτάω γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα)

επίσης, είχα διαβάσει ότι το cubase αναγνωρίζει πολλούς πυρήνες. παρόλα αυτά θεωρείς ότι ο i5 4ης γενιάς θα είναι γρηγορότερος-καλύτερος-πιο αξιόπιστος από τον amd που προτείνεις?

 

και από καρτούλες τι προτείνετε? usb η pci? ποιές έχουν το χαμηλότερο latency?

 

 

Όταν είδα σκληρός δίσκος,είχα στο μυαλό μου μόνο το λειτουργικό,αλλά μάλλον ψάχνεις δίσκο και για δεδομένα.

Με τον SSD πέρα από γρηγορότερη εκκίνηση του λειτουργικού,των εφαρμογών και των project σου,δε θεωρώ ότι είναι η αγορά που θα κάνει την "διαφορά" στο audio production.

Δηλαδή με ένα σύστημα όπως αυτό που έγραψα και έναν σχετικά γρήγορο HDD πάλι θα κάνεις την δουλειά σου.

 

H Cubase αναγνωρίζει πολλούς πυρήνες,απλά θα σου παραθέσω κάτι σημειώσεις που είχα κρατήσει όσο αφορά τα DAW και τους πολλούς πυρήνες.

Cubase and Nuendo don't currently provide all the benefits they could at low latency with a multi core system. Steinberg developers have acknowledged the problem, which is apparently due to "a serialisation of the ASIO driver,

which eats up to 40 percent of the processing time. Together with the other synchronisation delays,only 25 to 30 percent of the 1.5-millisecond time-slice can be used for processing. This is not very efficient.

 

Θέλω να πω ότι δεν θεωρώ ότι αν πάρεις τον 8πύρηνο της ΑΜD,θα έχεις τα οφέλη που "ονομαστικά" θα έπρεπε να προκύψουν.

Επίσης αν δεις οποιοδήποτε συγκριτικό,θα διαπιστώσεις ότι ο 6350,είναι 25%-30% λιγότερο ισχυρός από έναν Ι5 4ης γενιάς.

Όχι πως με τον AMD δεν θα κάνεις δουλειά,αλλά για audio production εγώ θα πρότεινα Intel.

Και καμία σχέση δεν έχω με fan boy και τέτοια,επίσης ξέρω ότι η Intel ρίχνει πολύ χρήμα στο marketing.

Kαι να τονίσω ξανά ότι ο 6350 είναι πανίσχυρος,απλά έχω τις αμφιβολίες μου για το πως μεταφράζονται στην πραγματικότητα οι 6 πυρήνες,η μεγάλη cache και ο χρονισμός.

 

Απο καρτούλες στα 100 ευρώ και με phantom power σε καινούργιο δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.Κάποιος άλλος ίσως ξέρει καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο καρτούλες στα 100 ευρώ και με phantom power σε καινούργιο δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.Κάποιος άλλος ίσως ξέρει καλύτερα.

 

http://www.thomann.de/gr/lexicon_lambda_studio.htm

 

Με επιφύλαξη για τα 20 vst tracks βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς με λίγα χρήματα παραπάνω να πας εδώ:

http://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_2i2.htm

 

Ή αν θες και MIDI I/O, πας εδώ:

http://www.thomann.de/gr/m_audio_m_track.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διαφωτίστε και μενα. Η συνδεση USB (και ειδικα μιας φθηνης καρτας) επηρρεάζει την ομαλη λειτουργια οταν εχεις αρκετα vst tracks?

 

Εγω χρησιμοποιώ πολυ λίγα τρακς για τα δικα μου, αλλα το εχω απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα ήχου παίζει ρόλο ως προς την ποιότητα των drivers άρα και το latency που θα έχει (σε ηχογράφηση είναι κρίσιμο), κι επίσης πόσα κανάλια μπορεί να ηχρογραφήσει ταυτόχρονα. Σε αυτό εν μέρει παίζει ρόλο σε τι bus τρέχει (USB 1.1, USB 2.0 ή firewire). Αν έχεις π.χ. usb 1.1 δε μπορείς να τρέξεις πάνω από 2in/2out.

Στο πόσα κανάλια μπορείς να επεξεργαστείς και να αναπαράγεις ταυτόχρονα, εκεί παίζει ρόλο πόσο δυνατό επεξεργαστή έχεις, και πόσο γρήγορο δίσκο, εφόσον μιλάμε για direct-to-disk σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιλώντας από προσωπική εμπειρεία αλλά και πολλών άλλων μουσικων - παραγωγων, στο ζητημα του επεξεργαστή θα συνιστουσα να αποφύγεις σε κάθε περιπτωση τον AMD. Είναι δυνατοί επεξεργαστές ναι, για όλα, εκτός από μουσικη.

 

Επι 3 χρόνια είχα τον Phenom τον 6πυρηνο, σε ένα σύστημα πολυ προσεκτικά στημενο με τα ακριβότερα υλικά τότε κλπκλπ. Ειναι παρα κατι παραπανω από αργός. Ανοιγα το Kontakt και επρεπε να περιμενω 5-6 sec μεχρι να εμφανιστεί το παραθυρο του instrument στο cubase 5. Ολα τα processes γινοταν με χαρακτηριστκή..βραδυτητα. Σημειωτεον οτι ολες οι ρυθμισεις στο bios ηταν προσεκτικα επιλεγμενες.

 

Οι intel ειναι αξιοσημείωτα πιο γρηγοροι σε όλα. Κανε βεβαια και την ερευνα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου