Προς το περιεχόμενο

Bullying-Ένα κοινωνικό φαινόμενο σε έξαρση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δεν εχω διαβασει.

 

Τότε να σε βοηθήσω.

 

http://www2.aap.org/advocacy/releases/jstmtevc.htm

 

Below is a document signed in July by the American Academy of Pediatrics (AAP) and five other prominent medical groups about the connection between media and violent or aggressive behavior in some children.

 

....

At this time, well over 1000 studies - including reports from the Surgeon General's office, the National Institute of Mental Health, and numerous studies conducted by leading figures within our medical and public health organizations - our own members - point overwhelmingly to a causal connection between media violence and aggressive behavior in some children. Τhe conclusion of the public health community, based on over 30 years of research, is that viewing entertainment violence can lead to increases in aggressive attitudes, values and behavior, particularly in children.

....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτή η ανακοινωση είναι 14 ετων. Όπως είπα, αντιστοιχη έβγαλε και η APA, και πλέον το εχει υπο αναθεώρηση, λόγω αντιθετων στοιχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ανακοινωση είναι 14 ετων. Όπως είπα, αντιστοιχη έβγαλε και η APA, και πλέον το εχει υπο αναθεώρηση, λόγω αντιθετων στοιχείων.

 

Καλησπέρα Νίκο (Neeq) Δες παρακάτω. Μάλλον εσύ κάνεις λάθος.

http://pss.sagepub.com/content/12/5/353.short (2001)

http://psycnet.apa.org/psycinfo/2006-23323-000  (2007)

http://www.apa.org/news/press/releases/2003/03/media-violence.aspx (2003)

http://ecrp.uiuc.edu/v11n2/daly.html (2009)

http://www.greatschools.org/students/media-kids/509-violence-and-aggression-media-mayhem-affects-kids.gs

 

Studies show that aggressive gaming affects kids - so much so that the American Academy of Pediatrics (AAP) concluded that "playing violent video games leads to adolescent violence like smoking leads to lung cancer."

Aν θέλεις και άλλες μελέτες, εδώ είμαι.

 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν πήγαινα 4η δημοτικού ένας ξάδερφός μου ήξερε ένα τραγούδι το οποίο δεν θυμάμαι αλλά είχε να κάνει με το ότι κάτι συνέβη και "είδαμε της δασκάλας το βρακί".

Το είπα σε μια παρέα στο διάλειμμα και γελάσαμε. Την άλλη μέρα ο Γρηγόρης άρχισε να με απειλεί ότι θα πει στη δασκάλα αυτό που έλεγα (το οποίο είχα ήδη ξεχάσει τι ακριβώς ήταν). Με κορόιδευε μπροστά σε άλλους και δεν αντιδρούσα γιατί έλεγε στη δασκάλα ότι "είδα το βρακί της". Γενικά με τα άλλα παιδιά δεν είχα πρόβλημα, μόνο με τον Γρηγόρη και 2-3 φίλους του.

Το πράγμα χειροτέρεψε όταν είπα σε άλλο πηγαδάκι ότι μου αρέσει πολύ η ωραία της τάξης - η Σοφία. Όταν το έμαθε ο Γρηγόρης άρχισε να μου λέει ότι θα το πει στη Σοφία και βέβαια ότι θα πει και για το βρακί της δασκάλας. Άρχισε να με κοροϊδεύει μπροστά στη Σοφία και εγώ να μην μπορώ να πω λέξη.

Τη λύση έδωσε η Σοφία, η οποία προς στο τέλος της χρονιάς με φίλησε (  :-*  ;D ) μπροστά σε όλους στο διάλειμμα.

Δεν με ξαναπείραξε κανείς από την παρέα του Γρηγόρη.

 

1. Το πρόβλημα που είχα (και με απασχολούσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) στην 4η δημοτικού το συζητώ πρώτη φορά.

2. Χρωστάω πολλά στη Σοφία, Σοφία αν διαβάζεις πληζ στείλε. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είχα πρόβλημα στο σχολείο γιατί βαριόμουν αφόρητα όλους τους συμμαθητές μου. Είχα και γω μια συμμαθήτρια Σοφία που από νωρίς της είπα ότι πολύ την αγαπώ και την αγαπούσα γιατί είχε ωραίο στήθος, αλλά ποτέ δεν μου έριξε δεύτερη ματιά.

Την είδα πριν λίγο καιρό στη στάση. 100 κιλά και με βλέμμα απλανές. Εντάξει τώρα; Ε Σοφία; Δε γούσταρες ε; Πάρτα τώρα άρρωστη. Ζήσε στη μιζέρια σου.

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είχα πρόβλημα στο σχολείο γιατί βαριόμουν αφόρητα όλους τους συμμαθητές μου. Είχα και γω μια συμμαθήτρια Σοφία που από νωρίς της είπα ότι πολύ την αγαπώ και την αγαπούσα γιατί είχε ωραίο στήθος, αλλά ποτέ δεν μου έριξε δεύτερη ματιά.

Την είδα πριν λίγο καιρό στη στάση. 100 κιλά και με βλέμμα απλανές. Εντάξει τώρα; Ε Σοφία; Δε γούσταρες ε; Πάρτα τώρα άρρωστη. Ζήσε στη μιζέρια σου.

 

 

 

 

Ο Ατρέου είναι μπούλη, προτείνω να βάλουμε τον άνθρωπα με τη μοναδική λάμψη, που έχει και βαρύ χέρι να του ρίξει ένα μπερτάκι ξΣύλο, μπας και συνετιστεί  ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ατρέου είναι μπούλη, προτείνω να βάλουμε τον άνθρωπα με τη μοναδική λάμψη, που έχει και βαρύ χέρι να του ρίξει ένα μπερτάκι ξΣύλο, μπας και συνετιστεί  ;D ;D

 

Υπήρξα μπούλης και δεν το αρνιέμαι. Στη δευτέρα δημοτικού είχαμε έναν χοντρούλη με αφράτα μαγουλάκια, ο αγαπημένος της κυρίας, που διάβαζε λέει χωρίς να σημαδεύει τις λεξούλες με το δάχτυλο. Και να τα μπράβο από την κυρία και να τα "σε αυτόν να μοιάσετε".

Σε ένα διάλλειμα εκεί που έτρωγε το κουλούρι, του το πήρα και του το τριψα στη μάπα.

Μεγαλώνοντας όμως το έχασα το χούι. Αν θελήσει ποτέ ο σιδερένιος άνθρωπος με τη μοναδική λάμψη να με δείρει θα ανακαλύψει σε μένα όχι έναν σαδιστή μπούλη αλλά έναν εραστή με ένα τριαντάφυλλο.

 

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Χρωστάω πολλά στη Σοφία, Σοφία αν διαβάζεις πληζ στείλε. ;D

 

Είμαι ο άντρας της Σοφίας. Χρόνια έψαχνα το κάθαρμα που της είχε δημιουργήσει απωθημένα στο σχολείο. Σε ψάχνουμε, εγώ και ο κουμπάρος μας ο Γρηγόρης.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ (που ήμουν ο φλώρος της γειτονιάς) στα δέκα μου έσπρωξα μια μέρα τον bully της γειτονιάς από ένα τοιχίο στο οποίο περπατούσε και μας έκανε μαγκιές, ενάμιση μέτρο από το έδαφος, και έφαγε τα μούτρα του. Μετά σηκώθηκε και με πλάκωσε, τουριξα κι εγώ καναδύο αλλά από τότε δεν ξαναμπούλεψε κανέναν στη γειτονιά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμεις ειχαμε τετοιους πχ στο γυμνασιο. Τοτε επισης, ο μαγκας ηταν αυτος που καπνιζε και ηταν κοινως γνωστο, και αυτος που τοτε ειχε τις πιο πολλες αποβολες απο την ταξη.

 

Το σημαντικο της υποθεσης ομως ειναι, πως μετα απο πολλα χρονια, τον πετυχαινω εξω απο σταθμο ηλεκτρικου και μου ζητησε χωρις να με γνωρισει, κανενα ψιλο...(τα μαυρα του τα χαλια ειχε...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου