Προς το περιεχόμενο

Bullying-Ένα κοινωνικό φαινόμενο σε έξαρση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Double Post γιατί ΠΡΕΠΕΙ

 

Το νέο μου άλμπουμ θα λέγεται:

 

ΑΧΙΝΟΙ ΚΑΝΟΥΝ BULLYING ΣΤΟΝ ΓΙΟΚΑ ΜΟΥ.

 

Πάνκ, φυσικά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

... Απλως εχω δει και περιπτώσεις bullying εδώ μέσα (ορισμένες απο τις οποίες και εχω ευχαριστηθεί).

...

 

Dinosp, μπερδεύεις τις λέξεις και οδηγείσαι σε λογικές πλάνες. Το αν παρατηρούνται ενορχηστρωμένες επιθέσεις σε νέα (ή διαφορετικά) μέλη είναι κάτι που μας έχει απασχολήσει αρκετά και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι έχουν ληφθεί σχετικά μέτρα ώστε να αποφεύγεται.

 

Εν προκειμένω, το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που θα έκανε αυτό που συνέβη (την ταυτόχρονη κριτική σε μια άποψη που πάσχει) να είναι bullying θα ήταν αν κάποιος έμπαινε στη διαδικασία να προσβάλει το "θύμα" μόνο και μόνο για να γίνει αποδεκτός από την κοινότητα. Αυτό το χαρακτηριστικό δεν το είχαμε, όπως δεν είχαμε και κάποιον ανυπεράσπιστο ή σε μειονεκτική θέση.  

 

Πριν λοιπόν κατηγορήσεις τη διαχείριση για στουθοκαμηλισμό (άλλη μια ατυχής λέξη) και για να έχεις πιο πλήρη εικόνα του τι σημαίνει επιθετικότητα σου αφιερώνω το PM που μου έστειλε ένα από τα θύματα αυτού που εσύ θα μπορούσες να θεωρήσεις bullying (χωρίς να του έχω απευθύνει το λόγο).

 

Είναι κρίμα να χαλάμε ένα ενδιαφέρον θέμα για να γκρινιάξουμε για το savoir vivre της δικτυακής αντιπαράθεσης στο noiz.

 

bullying_victim.png.6f62fcac47e577df9b2f2475c4443067.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Χάρι μου, δεν τα εχω με τη διαχείριση... Δεν θα ήμουν εδώ αν τα είχα...

 

Απλώς θεωρώ στρουθοκαμηλισμό

 

(Α) το να θελουμε να λυθεί το θέμα του bullying με παρέμβαση του κράτους, του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, των δασκάλων, των... οταν αυτή η προσέγγιση ΥΠΑΡΧΕΙ και σε μας τους μεγάλους και ώριμους (?) που δίνουμε συμβουλές, και το οτι

(Β) είχαμε τις προηγούμενες μέρες θεματα με μέλη που δεν τους άρεσαν προσεγγίσεις άλλων... αλλα τα ξεχάσαμε γρήγορα  

 

Θα ξαναδιαβάσω τι ακριβώς ειναι bullying, γιατί προφανώς μπερδεύω τις λέξεις. Και οντως προηγούμενά μου ποστ, ας πούμε... οτι δεν ήταν επαρκώς προσεκτικά.

 

Τέλος, οταν σχολιάζω ποστ σου, δε σχολιάζω τη διαχείριση... Σχολιάζω αυτα που έγραψε ο Χάρυ...

 

Σε φιλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγκημα του ξερόλα, ο απόρριψη του cpt. malax, η σφαλιάρα στον Τζεβελέκο ή στο παιδικό κωλαράκι που το παράκανε ή η αθώα καζούρα της παρέας κλπ μπορεί να είναι εν μέρει μεμπτά αλλά είναι πραγματικά, μέσα στην ανθρώπινη φύση και επ' ουδενί δεν χαρακτηρίζονται ως μπούλινγκ και μη το ξεφτιλίζουμε από τη μία άκρη στην άλλη.

 

Αν μη τι άλλο, ο άνθρωπος πρέπει (σε μία μη ιδεατή όπως η δική μας κοινωνία) να μαθαίνει από μικρός ότι τίποτα δεν χαρίζεται στις ανθρώπινες σχέσεις (κοινωνικές, ερωτικές, επαγγελματικές) και η θέση μας σε αυτές δεν είναι δεδομένη και προκαθορισμένη (αν δεν ανήκεις σε συγκεκριμένες κάστες) αλλά συνεχώς διεκδικήσιμη.

 

Προσωπικά, επειδή ελάχιστα πράγματα μου χαρίστηκαν, έτσι πορεύομαι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πότε σου φάνηκε πως μου έδωσε κάποιος "σφαλιάρα";

Τουλαχιστον σε 50 ταινιες. punish_3.gif Αλλα φαινεται οτι απ'την πολυ σφαλιαρα αρχισες να τα χανς και να μη θυμασαι. :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σφαλιάρα στον Τζεβελέκο

παρντόν;

εγώ ειμαι αυτός αρχηγέ;

αν ναι, πότε σου φάνηκε πως μου έδωσε κάποιος "σφαλιάρα";

 

Λίγο εγωκεντρικό σε βρίσκω....  ;) :P

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αν έχεις πνευματικά δικαιώματα, κάντο "Τζανετάκος" να νοιώσεις καλύτερα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πάντα τσαμπουκαλεμένος και με τα καρφάκια σου έτοιμα, το ότι το  όνομα  που έγραψες είχε "παρεξήγηση" γραμμένο πάνω του με τεράστια γράμματα ήταν προφανές, άλλη φορά  λάβε το υπόψη σου και απόφυγέ την, δεν θα ήταν δύσκολο ούτε θα σου έπεφτε ο τουπές, έτσι κάνουν οι πολιτισμένοι άνθρωποι τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα θέμα του οποίου οι πραγματικές διαστάσεις σιγά σιγά γινονται αντιληπτές και στη χώρα μας, σε μεγάλο βαθμό λόγω των social media.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου