Προς το περιεχόμενο

Bullying-Ένα κοινωνικό φαινόμενο σε έξαρση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εμάς υπήρξαμε όχι μόνο θύματα αλλά και θύτες αυτής της ιδιότυπης παρενόχλησης. Πρόκειται για το άγραφο καταστατικό που ορίζει την ένταξή μας στο κοινωνικό σύνολο, ξεχωρίζουμε τον αδύναμο κρίκο, τον απομονώνουμε, τον καταδιώκουμε.

Διαβάζω ότι εναπόκειται σε μεγάλο μέρος στα χέρια της πολιτείας η διόρθωση αυτής της συμπεριφοράς και ενώ μου ακούγεται σωστό και λογικό δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ για το εάν στην παρενόχληση που δέχεται οποιοσδήποτε από το σχολείο έως το στρατό δεν συνεισφέρουν με πολύ συνειδητό και βάναυσο τρόπο οι επιταγές αυτής της ίδιας πολιτείας που ακμάζει στην ομοιογένεια, που επιβάλλει την ομοιομορφία και την υπερασπίζεται με χίλιους δυο τρόπους.

Τέλος, όσοι αποφασίζουν έγκαιρα να μην πάρουν μέρος σε αυτή την παράσταση ως βάλλοντες ή ως βαλλόμενοι θα πρέπει να γνωρίζουν ότι ο δρόμος τους θα είναι μοναχικός.   

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αναμένω τις απόψεις σας.

 

Οι απόψεις μου είναι απλούστατες.

 

Για το bullying μέσα στο σχολείο (ή οποιονδήποτε εποπτευόμενο χώρο, του φόρουμ μη-εξαιρουμένου) υπεύθυνοι είναι οι κατά το νόμο υπεύθυνοι για το χώρο, συγκεκριμένα οι δάσκαλοι, φύλακες κλπ. Αν το παιδί μου ή το ανήψι μου πάθαιναν κάτι εξ' αιτίας τέτοιου περιστατικού μέσα στο χώρο του σχολείου, κάποιος θα πήγαινε στο νοσοκομείο (στην καλύτερη περίπτωση) και δε θα ήμουν εγώ.

 

Για το bullying εκτός σχολείου, θα είμαι ακόμη πιο σύντομος: οποιοσδήποτε γονέας/κηδεμόνας αφήνει ανήλικο παιδί ασυνόδευτο είναι μαλάκας με περικεφαλαία.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Λέο Μπουσκάλια "Ο πατέρας μου", στο οποίο περιγράφει πώς βίωσε την διαφορετικότητα του στην Αμερική.Το είχαμε διδαχθεί στο Λύκειο και έμεινε για πάντα χαραγμένο στην μνήμη μου:

http://www.unhcr.gr/1againstracism/i-pikri-gnorimia-me-ton-ratsismo/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι αφορα τα σχολια των συμφορουμιτων για αυτοπροστασια και "οφθαλμον αντι οφθαλμου"τι γινεται στις περιπτωσεις που τα θυματα ειναι κοριτσια και ειναι πιο δυσκολο ετσι η αλλιως να προβαλλουν αντισταση η εστω να αμυνθουν?

Καλος φιλος που διατηρει σχολη αυτοαμυνας,μου ελεγε οτι τα τελευταια χρονια εχει

αυξηθει δραματικα ο αριθμος των κοριτσιων που πηγαινουν στη σχολη.

Συζητωντας με καποιους γονεις,του ανεφεραν ως αφορμη για να γινει κατι τετοιο οτι τα παιδια υπηρξαν θυματα βιας.

 

Να συμφωνησω επισης με τον αγαπητο Eπικουρη στο ρολο που παιζει σε τετοια συμπεριφορα παιδιων,μεγαλο ισως,η ενδοοικογενειακη βια.

Στο σχολειο του γιου μου αλλα και παλαιοτερα της κορης μου,παιδια που δημιουργουσαν τετοιου ειδους προβληματα αποδειχτηκε-στη μια περιπτωση μεσω του σχολικου ψυχολογου,στην αλλη εγινε γνωστο οταν το ιδιο το παιδι το ειπε σε φιλους του-οτι υπηρχε βια μεσα στο σπιτι.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε ένα απόσπασμα από το βιβλίο του Λέο Μπουσκάλια......

Που σαι βρε Evris ............. ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα παιδί δεν γίνεται βίαιο αν δεν έχει τα αντίστοιχα προβλήματα στο σπίτι του. Το παιδί τόσα ξέρει τόσα κάνει, οι γονείς του όμως είναι αυτοί που τελικά πρέπει να αντιμετωπιστούν.

 

Και άντε μαθαίνει το παιδί πολεμικές τέχνες όχι τόσο για να τις ρίχνει όσο για να αποτρέπει τους bullies. Αυτό όμως δεν είναι λύση, πάντα κάποιο θύμα θα υπάρχει. Ή θα πρέπει να μαθαίνουν όλα τα παιδιά πολεμικές τέχνες, θα μαθαίνουν και οι bullies (μην νομίζετε ότι στις σχολές πηγαίνουν μόνο θύματα που θέλουν να υπερασπιστούν τους εαυτούς τους, πηγαίνουν και κομπλεξικά κωλόπαιδα που θέλουν να τις ρίχνουν και έχουν π.χ. ινδάλματα ανεγκέφαλους του mma ή κάτι παρόμοιο) και θα γίνει μια τρύπα στο νερό.

 

Τελικά όσο υπάρχουν προβληματικές οικογένειες τόσο θα υπάρχει και το bullying. Δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι δεν θα πρέπει να κάνουν παιδιά.

 

Για το bullying εκτός σχολείου, θα είμαι ακόμη πιο σύντομος: οποιοσδήποτε γονέας/κηδεμόνας αφήνει ανήλικο παιδί ασυνόδευτο είναι μαλάκας με περικεφαλαία.

 

Και όταν έρθει η μέρα που το παιδί δεν θα θέλει να τον πετυχαίνουν στον δρόμο με τους γονείς του, τι κάνεις; Και αυτή η μέρα θα έρθει. Θα μαλώνεις μονίμως, θα γίνεις υπερπροστατευτικός, θα χρησιμοποιείς μονίμως το χαρτί "όταν γίνεις πατέρας θα καταλάβεις";

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν έρθει η μέρα που το παιδί δεν θα θέλει να τον πετυχαίνουν στον δρόμο με τους γονείς του, τι κάνεις; Και αυτή η μέρα θα έρθει. Θα μαλώνεις μονίμως, θα γίνεις υπερπροστατευτικός, θα χρησιμοποιείς μονίμως το χαρτί "όταν γίνεις πατέρας θα καταλάβεις";

 

Έλεγα να το παίξω άμεσα το χαρτί... σε 'σένα... :) :)

Είσαι πατέρας;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να το παίξω άμεσα το χαρτί... σε 'σένα... :) :)

Είσαι πατέρας;

 

;D

Όχι, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι, όπως είπα, η μέρα που το παιδί δεν θα θέλει να τον πετυχαίνουν στον δρόμο με τους γονείς του θα έρθει. Και βασικά ρωτάω γιατί όντως το έχω απορία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

Όχι, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι, όπως είπα, η μέρα που το παιδί δεν θα θέλει να τον πετυχαίνουν στον δρόμο με τους γονείς του θα έρθει. Και βασικά ρωτάω γιατί όντως το έχω απορία.

 

Ωραία, δεκτόν. :) :)

 

Η μέρα που το παιδί "δε θα θέλει" να φαίνεται συνοδευόμενο, είναι πολύ νωρίτερα απ' ότι υποπτεύεσαι (στην περίπτωση του δικού μου, ήταν από τα οκτώ), διότι αυτή είναι η μόδα. Όμως, ο νομοθέτης έχει προβλέψει τη συγκεκριμένη δραστηριότητα (τη συνοδεία) ως καθήκον, και όχι ως ζήτημα προς διαπραγμάτευση. Κατά το ίδιο σκεπτικό, απαγορεύεται να αφήνεις ανήλικο μόνο του στο σπίτι, ή να τον στέλνεις να σου παίρνει τσιγάρα, ή να πεταχτεί μέχρι την ταβέρνα του κυρ-Παντελή να πάρει λακέρδα, ή να πάει στα αγγλικά π.χ.

 

Ο συνοδός πρέπει να είναι διακριτικός (ισχύει - κατά τη γνώμη μου - σε κάθε ηλικία, όχι μόνο στην παιδική), αλλά οφείλει να είναι εκεί. Το bullying (και πολλά άλλα δυσάρεστα) αποφεύγονται πλήρως, με αυτή την απλούστατη ρύθμιση και - παρ'ότι δεν είναι της μόδας να ομολογείται - τα παιδιά γουστάρουν να είναι οι γονείς τους κάπου κοντά, υπό την προυπόθεση ότι συμπεριφέρονται όμορφα.

 

Προφανώς, καθώς πλησιάζει στην ενηλικίωση, αυτή η συνοδεία πρέπει να γίνεται με περισσότερη διακριτικότητα και πάντα σχετιζόμενη με άλλες παραμέτρους, αλλά μέχρι τότε το ζήτημα του bullying έχει οριστικά ξεπεραστεί.

 

Θα δεις και μόνος σου, ότι έτσι είναι.

 

:) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου