Προς το περιεχόμενο

Bullying-Ένα κοινωνικό φαινόμενο σε έξαρση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον θέμα.

Ομολογώ οτι το σχολικό bullying δε με είχε απασχολήσει ποτέ, καθώς (ευτυχώς) δεν είχα ποτέ αντίστοιχες εμπειρίες.

Γκουγκλαροντας το, βρίσκω χιλιάδες αναφορές σε αυτο, anti-bullying οδηγίες, anti-bullying οργανισμούς, κτλ.

Οι απόψεις και οι προτεινόμενοι τρόποι αντιμετώπισής του συγκλίνουν (και ΔΕΝ περιλαμβάνουν τη βία ως αντίδοτο στη βία) όμως το φαινόμενο παραμένει ισχυρό και συχνό.

Η αρχική μου προσέγγιση ήταν οτι τα παιδιά ειναι πολυ σκληρά και χωρίς έλεος για τους αδύναμους, παρά τις οποίες νουθεσιες των γονιών και των δασκάλων.

Αλλα προφανώς σφάλλω.

Το ίδιο δεν ισχύει και με πολλούς μεγάλους?

Δεν έχουμε δει bullying στο noiz? (μουρα, κύκλος κτλ)? γιατί την βρίσκουμε χώνοντάς τα στους αδύναμους ή στους διαφορετικούς?

Δεν ξέρω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το φορουμ υπαρχει αρκετο καιρο και πλεον, κατα τη γνωμη μου, εχει αναπτυχθει ενας κωδικας επικοινωνιας και συννενοησης αναμεσα σε μελη που συναντιουνται σχεδον καθημερινα σε αυτο.

 

Δεν ειναι ψεμα πως εχει υπαρξει επιθετικη αντιμετωπιση σε νεα ή παλαιοτερα μελη που θα φερουν αποψεις ή συμπεριφορα που δεν ανηκουν ή δεν συμφωνουν με αυτον τον κωδικα (δεν αναφερομαι σε περιπτωσεις που υπαρχει παραβαση στους κανονες του φορουμ).

 

Προσωπικα το εχω δει απο τη θεση τριτου/αναγνωστη τετοιων συζητησεων.

 

Η διαφορα κατα τη γνωμη μου ειναι, οτι δεν εχει κανεις την υποχρεωσει να παρισταται εδω αν δεν συναινει με τους κανονες και τους αποδεκτους τροπους συμπεριφορας.

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φορουμ υπαρχει αρκετο καιρο και πλεον, κατα τη γνωμη μου, εχει αναπτυχθει ενας κωδικας επικοινωνιας και συννενοησης αναμεσα σε μελη που συναντιουνται σχεδον καθημερινα σε αυτο.

 

Δεν ειναι ψεμα πως εχει υπαρξει επιθετικη αντιμετωπιση σε νεα ή παλαιοτερα μελη που θα φερουν αποψεις ή συμπεριφορα που δεν ανηκουν ή δεν συμφωνουν με αυτον τον κωδικα (δεν αναφερομαι σε περιπτωσεις που υπαρχει παραβαση στους κανονες του φορουμ).

 

Προσωπικα το εχω δει απο τη θεση τριτου/αναγνωστη τετοιων συζητησεων.

 

Η διαφορα οτι δεν εχει κανεις την υποχρεωσει να παρισταται εδω αν δεν συναινει με τους κανονες και τους αποδεκτους τροπους συμπεριφορας.

 

 

 

Σωστό

 

Δεν εχω αρνητικές απόψεις για το noiz. Εξάλλου συμμετέχω, όσο μπορω, και γουστάρω πολυ, εδώ και έναν χρονο τώρα.

 

Επίσης, δεν κρίνω συμφορουμιτες. Απλως εχω δει και περιπτώσεις bullying εδώ μέσα (ορισμένες απο τις οποίες και εχω ευχαριστηθεί).

 

Το μόνο που ήθελα να πω ειναι οτι το bullying δεν ειναι μόνον σχολικό φαινόμενο. Υπάρχει, μαλλον, σε όλες τις "κλειστές" κοινωνίες...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σένα και δεκτόν αλλά όχι απαραίτητα για όλους.....

 

Ασφαλώς..

 

Υπάρχουν και κάποιοι που χάνουν τα παιδιά τους από το σπίτι μέχρι τα αγγλικά, και μετά κλαίγονται επτά χρόνια στην τηλεόραση. Επίσης, κάποιοι που αφήνουν μόνο τους το κοριτσάκι τους σε δωμάτιο ξενοδοχείου για να πάνε να φάνε και μετά απασχολούν άλλα τόσα χρόνια όλη την υφήλιο.

 

Συμφωνώ ότι όσοι έχουν τέτοιους στόχους, μπορούν να αγνοήσουν / διαφωνήσουν (με) την άποψή μου. Οι υπόλοιποι... ξέρουν ούτως ή άλλως (και σίγουρα εσύ σε αυτούς ανήκεις, αυτούς που ξέρουν).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ, Πάνο, βρίσκω ότι όσο και να θέλουμε να είμαστε πίσω απ'τα παιδιά μας αυτό μετά από ένα σημείο παύει να είναι δυνατό! Δεν είναι ότι δε μας θέλουν ή ότι άλλο. Είναι, ότι μεγαλώνουν αρκετά για να πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους!

 

Τώρα, αν αυτό θα γίνει στα τρία (παρατάω την μικρή στο δωμάτιο του ξενοδοχείου και μετά κλαίει όλη η υδρόγειος μαζί μου) ή στα 15 (που, ντάξει... μπορεί το παιδί να μείνει ένα βράδυ μόνο του στο σπίτι. Δε θα πεθάνει κι όλας), αυτό έχει να κάνει με το παιδί, τους γονείς, τη κοινωνία σε κάθε περίπτωση, και τελικά... στη κοινή λογική.

 

Πάντως, εγώ πιστεύω ότι αν είναι τα παιδιά μας να είναι εντάξει στο μέλλον (όπως είπα και πιο πριν) πρέπει να τα μάθουμε από ΤΩΡΑ το τι πρέπει, τι δε πρέπει, τι μπορεί, τι δε μπορεί, κλπ. Δε θα είμαστε για πάντα δίπλα τους. Αν κάνουμε ΤΩΡΑ καλά τη δουλειά μας, μετά δε θα μας χρειάζονται (πρώτα ο Τουτατής τέλος πάντων, έτσι; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, Πάνο, βρίσκω ότι όσο και να θέλουμε να είμαστε πίσω απ'τα παιδιά μας αυτό μετά από ένα σημείο παύει να είναι δυνατό! Δεν είναι ότι δε μας θέλουν ή ότι άλλο. Είναι, ότι μεγαλώνουν αρκετά για να πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους!

 

Τώρα, αν αυτό θα γίνει στα τρία (παρατάω την μικρή στο δωμάτιο του ξενοδοχείου και μετά κλαίει όλη η υδρόγειος μαζί μου) ή στα 15 (που, ντάξει... μπορεί το παιδί να μείνει ένα βράδυ μόνο του στο σπίτι. Δε θα πεθάνει κι όλας), αυτό έχει να κάνει με το παιδί, τους γονείς, τη κοινωνία σε κάθε περίπτωση, και τελικά... στη κοινή λογική.

 

Πάντως, εγώ πιστεύω ότι αν είναι τα παιδιά μας να είναι εντάξει στο μέλλον (όπως είπα και πιο πριν) πρέπει να τα μάθουμε από ΤΩΡΑ το τι πρέπει, τι δε πρέπει, τι μπορεί, τι δε μπορεί, κλπ. Δε θα είμαστε για πάντα δίπλα τους. Αν κάνουμε ΤΩΡΑ καλά τη δουλειά μας, μετά δε θα μας χρειάζονται (πρώτα ο Τουτατής τέλος πάντων, έτσι; )

 

Ναι βρε, έτσι είναι όλα αυτά, ΑΛΛΑ μέχρι να τύχει η στραβή (όπως δυστυχώς μαθαίνουν επώδυνα κάποιοι άνθρωποι). Επίσης, άλλο τριών ετών, άλλο δεκαπέντε, άλλο είμαι στο κήπο, άλλο πήγα να φάω, άλλο είμαι άρρωστος, άλλο είμαι κόπανος.

 

Ο νόμος (επαναλαμβάνω) είναι σαφής. Μπορούμε να τον γειώσουμε αν θέλουμε (και το κάνουμε), αλλά ΜΕΧΡΙ να γίνει η στραβή.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Double post γιατί ΠΡΕΠΕΙ.

 

Ρε παιδιά... Πήγα στο yahoo, όπου λέει ότι η Ρωσία θέλει 11,000,000,000 ευρώ από την Ουκρανία. Για φόρους που Δε πλήρωσαν όταν η Κριμέα ήταν μέρος της Ουκρανίας (από πετρέλαια, κλπ) και τώρα δεν είναι.

 

Και λέω μέσα μου... Κάτσε ρε φούστη μου. Εδώ κοτζάμ χώρες κάνουν bullying σε άλλες χώρες και μάλιστα τόσο απροκάληπτα και οι μπαμπάδες (Ευρώπη, Αμερική) παίρνουν τα παπάρια τους σε πιάτο από τον Puttin.

 

Δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι;

 

Γιατί αν είναι, προσωπικά δε βλέπω κανένα λόγο να είμαστε στην Ευρώπη πλέον. Το νόμισα ίσως, αλλά για προστασία, κλπ... μπούρδες!...

 

χμμμ...

 

ΕΔΙΤ: Πάνο, αν γίνει η στραβή στο παιδί σου (ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ... ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ) όποτε και να γίνει... την πάτησες. Και ΔΕ θα είσαι εκεί. Και εκεί να είσαι ΠΑΛΙ δε θα μπορείς να βοηθήσεις τελικά. Εδώ στη παραλία είσαι και το παιδί πατάει αχινό, τον τσιμπάει τσούχτρα ή μέλισσα. Δεν τον προλλαβαινεις. Τόσο απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λέω μέσα μου... Κάτσε ρε φούστη μου. Εδώ κοτζάμ χώρες κάνουν bullying σε άλλες χώρες και μάλιστα τόσο απροκάληπτα και οι μπαμπάδες (Ευρώπη, Αμερική) παίρνουν τα παπάρια τους σε πιάτο από τον Puttin.

 

Δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι;

 

Όχι, δεν είναι.

Αλλά αυτά.. στην καφεμυρωδάτη ενότητα του παρόντος ΠΟΡΤΑΛ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου