Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε ένα mac χωρίς την υπεραξία του mac και κράτα και το pc σου με τα ίδια χρήματα.

iAtkos  του ευαγγελίου το ανάγνωσμα του οσίου Niresh..

 

Ασε που κρίνοντας εξ ιδιών το "mac" σου θα τρέχει και πιο γρήγορα από ένα κανονικό mac (και λίγο πιο αργά από το ίδιο pc, αλλά ΟΚ αυτό συμβαίνει με όλα τα mac έτσι κι αλλώς..) και θα μπορείς να πειραματίζεσαι ελεύθερα. Κάνεις και update ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ από το apple store στο επόμενο osx.  Προσωπικά πιστεύω βέβαια ότι μετά από ΕΛΑΧΙΣΤΟ χρόνο θα το καταργησεις το φοβερο και τρομερο osx ετσι κι αλλιως αλλα οκ θα εχεις περασει την ωρα σου ευχάριστα.

 

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα περί αστειότητες κράτα τα για τον εαυτό σου.

 

Α, αυτό τώρα το είδα.

 

Δε μου λες παιδάκι μου.. έχεις αλλάξει ποτέ επεξεργαστή επειδή κάηκε; Ξέρεις κανέναν που να το έκανε; "Ναι", ή "ου", είναι οι πιθανές απαντήσεις. Αν "ου" τότε πρόκειται οπωσδήποτε για αστειότητες, απλά φρόντισε να μην τις λες εσύ.

 

Και μια που το αναφέρω δεν νομίζω να έμαθε κανείς να στήνει μηχανήματα ξεκινώντας με mac. Όλοι οι κομπιουτεράδες σε pc κάνουν τις βρωμοδουλειές τους, τουλάχιστον αρχικά.

 

Και γιατί πρέπει να μάθουν; Είναι υποχρεωμένος ένας προγραμματιστής / γραφίστας / φωτογράφος / μουσικός / χομπύστας να ξέρουν να κατσαβιδιάσουν το μηχάνημα;

 

Και πως μπορείς να αποδείξεις ότι την έκανε κάποιος "που ξέρει"; Και τι σημαίνει "που ξέρει"; Έλα τώρα μην επιμένεις, μια χαρά μπορείς να τον αλλάξεις.

 

"Που ξέρει" σημαίνει ότι έχει κάποιο certification γι' αυτή τη δουλειά, οσοδήποτε ανεπίσημο. Όσο για το αν μπορείς μία χαρά να τον αλλάξεις, κάνε και εσύ ένα τηλεφώνημα στο Πλαίσιο και έλα πες μου.

 

Παραδέχομαι το εξής (και μάλλον αυτό έχεις υπ' όψιν σου), ότι κάποιος οικείος προμηθευτής (ειδικά ενόσω υπήρχαν συνοικιακοί τέτοιοι) όντως θα σου τον άλλαζε, επικαλλούμενος (απέναντι στο δικό του προμηθευτή) το δικό του certification, όχι το ανύπαρκτο δικό σου / δικό μου, προκειμένου να σε εξυπηρετήσει.... Ναι, όντως αυτά γινόντουσαν αλλά δεν αλλάζει η ουσία του ζητήματος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, υπάρχουν πολλά πράγματα για τα οποία θα μπορούσε κανείς να κατηγορήσει την apple και έχουν να κάνουν με το appstore, την πολιτική της με τα κινητά, την πορεία του osx προς τη συμπεριφορά ταμπλέτας, τα bugs που έχουν εμφανιστεί και πολλά ακόμα.

 

+1000

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ.

 

Άλλα είναι τα προβλήματα στο MAC. Δεν είναι ούτε ή τιμή ούτε τα specs που είναι δεδομένο πως μιλάμε για ακριβά ποιοτικά μηχανήματα.

 

Όπως και στα PC άλλα είναι τα προβλήματα (δες windows 8) και όχι αυτά που προσπαθούν να δείξουν οι χρήστες των MAC όπως οι μπλε οθόνες και η ασυμβατότητα που στις μέρες μας είναι και αρκετά σπάνιο και εύκολο να αντιμετωπιστεί

 

Για επεξεργαστές δε, ακόμη και το DOA τίθεται υπό αμφισβήτηση ("ποιος είπαμε ότι έκανε την εγκατάσταση;", θα ρωτήσει ο αρμόδιος).

 

Το Ινστιτούτο καταναλωτή απάντα του και δεν θα ρωτήσει τίποτα περισσότερο....

Πραγματικά

Εκτός αυτού, άλλο DOA και άλλο "γεια σας, έχω πέντε μήνες μία κάρτα γραφικών και ξαφνικά δε λειτουργεί, όμως είναι εντός εγγύησης οπότε πείτε μου τι ώρα να σας τη φέρω να μου την αλλάξετε".

 

Ένοείτε.... Μην κοιτάς που εσένα σου φαίνεται περίεργο που έχεις συνηθίσει στο ξεζούμισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, αυτό τώρα το είδα.

 

Δε μου λες παιδάκι μου.. έχεις αλλάξει ποτέ επεξεργαστή επειδή κάηκε; Ξέρεις κανέναν που να το έκανε; "Ναι", ή "ου", είναι οι πιθανές απαντήσεις. Αν "ου" τότε πρόκειται οπωσδήποτε για αστειότητες, απλά φρόντισε να μην τις λες εσύ.

 

Και γιατί πρέπει να μάθουν; Είναι υποχρεωμένος ένας προγραμματιστής / γραφίστας / φωτογράφος / μουσικός / χομπύστας να ξέρουν να κατσαβιδιάσουν το μηχάνημα;

 

"Που ξέρει" σημαίνει ότι έχει κάποιο certification γι' αυτή τη δουλειά, οσοδήποτε ανεπίσημο. Όσο για το αν μπορείς μία χαρά να τον αλλάξεις, κάνε και εσύ ένα τηλεφώνημα στο Πλαίσιο και έλα πες μου.

 

Παραδέχομαι το εξής (και μάλλον αυτό έχεις υπ' όψιν σου), ότι κάποιος οικείος προμηθευτής (ειδικά ενόσω υπήρχαν συνοικιακοί τέτοιοι) όντως θα σου τον άλλαζε, επικαλλούμενος (απέναντι στο δικό του προμηθευτή) το δικό του certification, όχι το ανύπαρκτο δικό σου / δικό μου, προκειμένου να σε εξυπηρετήσει.... Ναι, όντως αυτά γινόντουσαν αλλά δεν αλλάζει η ουσία του ζητήματος.

 

 

 

Αυτές τις αστειότητες εσύ τις λες από πείρα ή τις συμπεραίνεις από μόνος σου?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ινστιτούτο καταναλωτή απάντα του και δεν θα ρωτήσει τίποτα περισσότερο....

 

Μήπως να του πω στα ίσα.. "Ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών ρε και το Γαλλικό Σύνταγμα";

 

Ένοείτε.... Μην κοιτάς που εσένα σου φαίνεται περίεργο που έχεις συνηθίσει στο ξεζούμισμα

 

Όχι, δεν πρόκειται για αστειότητες τελικά. Είναι η Άνοιξη.

 

Αυτές τις αστειότητες εσύ τις λες από πείρα ή τις συμπεραίνεις από μόνος σου?

 

Dimfil, άστο, δε σε παίρνει. Έχεις ήδη πει πολλά κουλά, μη πεις περισσότερα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@George_gr

 

Ευχαρίστως. Σου περισσεύει κανά 2χίλιαρο γιατί δεν έχω ψιλά μαζί μου τώρα. ;D

 

Α, αυτό τώρα το είδα.

 

Δε μου λες παιδάκι μου.. έχεις αλλάξει ποτέ επεξεργαστή επειδή κάηκε; Ξέρεις κανέναν που να το έκανε; "Ναι", ή "ου", είναι οι πιθανές απαντήσεις. Αν "ου" τότε πρόκειται οπωσδήποτε για αστειότητες, απλά φρόντισε να μην τις λες εσύ.

 

Trolley, σε συμπαθώ και σε εκτιμώ αλλά τα "παιδάκι μου" θα με κάνουν να αλλάξω γνώμη. Χαλάρωσε λίγο, σε παρακαλώ.

 

Προσωπικά δεν έχω αλλάξει επεξεργαστή γιατί δεν μου έχει τύχει. Μια περίπτωση φίλου γνωρίζω που τον άλλαξε μέσα στην εγγύηση (έχει καμιά πενταετία που έγινε αυτό).

Αλλά δεν είναι μόνο οι επεξεργαστές το θέμα, υπάρχουν ένα σωρό άλλα components σε ένα μηχάνημα.

 

Και γιατί πρέπει να μάθουν; Είναι υποχρεωμένος ένας προγραμματιστής / γραφίστας / φωτογράφος / μουσικός / χομπύστας να ξέρουν να κατσαβιδιάσουν το μηχάνημα;

 

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος μπορεί όμως να έχει την επιθυμία.

 

"Που ξέρει" σημαίνει ότι έχει κάποιο certification γι' αυτή τη δουλειά, οσοδήποτε ανεπίσημο. Όσο για το αν μπορείς μία χαρά να τον αλλάξεις, κάνε και εσύ ένα τηλεφώνημα στο Πλαίσιο και έλα πες μου.

 

Το Πλαίσιο είναι ένα απ' τα άπειρα μαγαζιά. Μπορεί όντως να είναι πιο "σκληροί".

 

...αλλά δεν αλλάζει η ουσία του ζητήματος.

 

Συμφωνούμε αλλά μάλλον έχουμε άλλο ζήτημα στο μυαλό μας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλατε για το πλαισιο αποκλειστικα για λαπτοπ η και για desktop?

 

Για λαπτοπ turbo x, ειμαι κατοχος δυο μοντελων, το ενα παλαιοτερο , το ενα συγχρονο ισχυει οτι οσο ειναι στην εγγυηση και την επεκταση της δεν επιτρεπουν να το ανοιξεις και να επεμβεις αν θελεις να ισχυει η εγγυηση.

Οτι να αναβαθμισεις θα πρεπει να το κανεις εκει

 

Για desktop turbo x που ειναι απο αυτα που ειναι συνθεσεις ετοιμες του plaisiou ισχυει το ιδιο.

 

Για desktop που εχεις ορισει εσυ τη συνθεση στο plaisio , δηλαδη τους εχεις πει εσυ τι να βαλουν μεσα, μπορεις να αναβαθμιζεις μονος σου οποιοδηποτε μερος και για τα επιμερους μερη καλυπτουν βλαβες εγγυησης, ουσιαστικα δηλαδη στο εχουν συναρμολογησει εχουν βαλει και το λογοτυπο πανω αλλα μαλλον επειδη ειναι συνθεση που εχει επιβαλλει ο πελατης εχουν αυτη την πολιτικη.

 

αυτα απο την δικη μου εμπειρια

 

Στην τριτη περιπτωση που ανηκει το κυριο pc μου απο το 2008 κανω αλλαγες , ακομα και βαζοντας μεσα εξαρτηματα που εχω αγορασει απο αλλο καταστημα, οταν ηταν στην εγγυηση μου καηκε η μητρικη της αρχικης συνθεσης και ενω ειχα βαλει αλλα πραγματα ηδη στα 2 χρονια μονος μου και τους το ειπα (καταστημα συνταγματος), το δεχτηκαν ολο σαν μοναδα και μου αλλαξαν μητρικη με δικα τους εξοδα.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimfil, άστο, δε σε παίρνει. Έχεις ήδη πει πολλά κουλά, μη πεις περισσότερα.

 

Κοίτα επειδή εσύ το πας προσωπικά και εσύ έχεις πει πολλά κουλά και στα δύσκολα δεν απαντάς καν...

 

Εγώ ένα θα σου πω.

Κάνε την ερώτηση σου για τις εγγυήσεις σε οποιοδήποτε ελληνικό φόρουμ που ασχολείται με υπολογιστές όπως πχ thelab.gr ή insomnia.gr και αν δεν σου πουν αυτά που σου είπα έλα να μου πεις.

Απλά θα γελάνε μαζί σου....

 

Επίσης αν κάποιος από εδώ έχει δουλέψει ή δουλεύει σε service ας πει και αυτός την γνώμη του για το τι ισχύει.

 

Πέραν της γνώμης μου όμως και της δικιά σου και των forum υπάρχουν νόμοι που καλύπτουν αυτά τα πράγματα οπότε αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου στείλω μερικά links για να διαβάσεις ακριβώς τι ισχύει.

 

Μιλατε για το πλαισιο αποκλειστικα για λαπτοπ η και για desktop?

 

Για λαπτοπ turbo x, ειμαι κατοχος δυο μοντελων, το ενα παλαιοτερο , το ενα συγχρονο ισχυει οτι οσο ειναι στην εγγυηση και την επεκταση της δεν επιτρεπουν να το ανοιξεις και να επεμβεις αν θελεις να ισχυει η εγγυηση.

Οτι να αναβαθμισεις θα πρεπει να το κανεις εκει

 

Για desktop turbo x που ειναι απο αυτα που ειναι συνθεσεις ετοιμες του plaisiou ισχυει το ιδιο.

 

Για desktop που εχεις ορισει εσυ τη συνθεση στο plaisio , δηλαδη τους εχεις πει εσυ τι να βαλουν μεσα, μπορεις να αναβαθμιζεις μονος σου οποιοδηποτε μερος και για τα επιμερους μερη καλυπτουν βλαβες εγγυησης, ουσιαστικα δηλαδη στο εχουν συναρμολογησει εχουν βαλει και το λογοτυπο πανω αλλα μαλλον επειδη ειναι συνθεση που εχει επιβαλλει ο πελατης εχουν αυτη την πολιτικη.

 

αυτα απο την δικη μου εμπειρια

 

Στην τριτη περιπτωση που ανηκει το κυριο pc μου απο το 2008 κανω αλλαγες , ακομα και βαζοντας μεσα εξαρτηματα που εχω αγορασει απο αλλο καταστημα, οταν ηταν στην εγγυηση μου καηκε η μητρικη της αρχικης συνθεσης και ενω ειχα βαλει αλλα πραγματα ηδη στα 2 χρονια μονος μου και τους το ειπα (καταστημα συνταγματος), το δεχτηκαν ολο σαν μοναδα και μου αλλαξαν μητρικη με δικα τους εξοδα.

 

 

Μιλάμε για υπολογιστή desktop που δεν είναι turbo-x όπως στην τρίτη περίπτωση που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@theoctapus

Το "παιδάκι μου" ήταν "χαϊδευτικό" (που λένε).

Αν θέλεις να αλλάξεις γνώμη, μαζί σου : πάρε μακ.  ;D ;D ;D

 

Το πρόβλημα μου, με τη παρούσα συζήτηση είναι ότι έχεις βάλει στην άκρη τον ορθολογισμό που συνήθως τιμάς. Πρώτον, γράφεις τα νούμερα στ' αρχίδια σου. Δεύτερον, έχεις αποπέμψει τη σπουδαιότητα της πρακτικής εμπειρίας με μία πλατφόρμα, μόνο και μόνο επειδή δεν την έχεις. Τρίτον, σπεύδεις να επικροτήσεις τις ανοησίες που γράφει ο dimfil, εκτός αν όντως πιστεύεις ότι το απευθύνεσθαι στο ινστιτούτο ομορφιάς καταναλωτή, is the way to go σε αυτή τη συζήτηση.

 

Τέταρτον, με απείλησες ότι μπορεί να αλλάξεις γνώμη για ΄μένα, μόνο και μόνο επειδή είσαι σταθερά αποφασισμένος να μην αλλάξεις γνώμη για ΄σένα. Δεν είναι έντιμο, πως να το κάνουμε...

 

Υ.Γ. Βλέπω ότι τώρα ο dimfil επικαλείται την αυθεντία των ελληνικών φόρουμ. Περιμένω αγαπητέ theoctapus ένα κατάλληλο σχόλιο.

 

 

@dimfil

Φίλε, δεν έχουμε προσωπικά. Ας το κρατήσουμε εκεί. Τα ποστ μας είναι στη θέση τους, όποιος θέλει μπορεί να τα διαβάσει. Αυτά.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που επεμβαίνω στην όμορφη :D κουβέντα σας και με πλήρη συνείδηση πως δεν έχω καμιά γνώση επί τεχνικών θεμάτων και δυνατοτήτων των υπολογιστών, πλην του ότι είμαι απλά χρήστης.

Έχω μια ένσταση σε κάτι που ελέχθει.

Όταν πωλείται ένα ανταλλακτικό-εξάρτημα ''χύμα'',  έχει εγγύηση, είτε το περάσει ο Μπάμπης ο Κατσαβίδης, είτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο*. Η εγγύηση παύει να ισχύει, αν ο Μπάμπης ο Κατσαβίδης το σπάσει κατά τη τοποθέτηση, ή του προκαλέσει άλλη φθορά.

 

* Η εγγύηση του εξαρτήματος μετράει από την ημέρα της αγοράς του και ισχύει, ανεξάρτητα από το υπόλοιπο μηχάνημα στο οποίο μπήκε.

 

ΥΓ μη με αρχίσετε στις πετριές αν δεν πιστεύετε αυτά που έγραψα, δεν με πειράζει, ούτε πρόκειται να αντιδικήσω με κανέναν.

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου