Προς το περιεχόμενο

Eurovision 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θα μπορούσαν για αρχή τα διάφορα επιδόματα να δίνονται μόνο για τα παιδιά που εμφανίζονται στο σχολείο.

(Να δεις για πότε τα σπουδάζει και τα 7 ο γύφτος).

 

Και μην ακούσω τίποτα για το "γύφτος". Ξέρετε τι λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 396
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αντικειμενικά κριτήρια.

Π.χ. αν είσαι ωραίος  τεκμαίρεται πως μαμάς 3 φορές το μήνα, κ.ο.κ....you catch my drift? ;D ;D ;D ;D

 

Και αντί για λογιστή τι θα έχεις, κριτή καλλιστείων; ;D ;D Η εφοριακοί πως θα κάνουν έλεγχο;  ;D ;D

 

Θα μπορούσαν για αρχή τα διάφορα επιδόματα να δίνονται μόνο για τα παιδιά που εμφανίζονται στο σχολείο.

 

Συμφωνώ απόλυτα αλλά αυτό δεν σχετίζεται με την απαγόρευση του να κάνεις παιδιά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατ αρχήν χαίρομαι... το απλό είναι κατόρθωμα (σε αντιδιαστολή με το απλοϊκό)... ;D

 

η αναγωγή σταματά στο ίδιο το παιδί αφού πρώτα περάσει από άπειρα εν δυνάμει στάδια μίζερης ζωής στα οποία εντελώς ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ είναι αφημένο, λόγω της οξύμωρης προσχηματικής "ιερότητας" της ανθρώπινης ύπαρξης στη φύση...

 

αλήθεια αδερφέ θα σε χάλαγε ένα σοβαρό μη αποσπασματικό μάθημα σε υψηλή προτεραιότητα (αντί των θρησκευτικών ας πούμε ::)), που θα προετοίμαζε τα παιδιά από το δημοτικό ώστε να γίνουν κάποτε συνειδητοί κατά το δυνατόν γονείς?

έπειτα ένα ειδικό "τεστάκι" ψυχολογικής αξιολόγησης παράλληλα με αυτό για το σύνδρομο ντάουν ας πούμε?

η απαγόρευση σε διαγνωσμένους παιδεραστές ή ψυχοπαθείς? σε ανθρώπους που κάνουν παιδί για "ανταλλακτικά" σε ένα άλλο που ήδη έχουν και είναι άρρωστο? ...

και ψάχνοντας μπορούμε να βρούμε φαντάζομαι δεκάδες περιπτώσεις ως αφορμή για συζήτηση έστω και "ιερόσυλη" κατ εσέ...

 

τέλος πια νομίζεις είναι η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορά μεταξύ της φυσικής τεκνοποίησης και της υιοθεσίας?

και γιατί οι κανόνες είναι (υπέρ του δέοντος) αυστηροί για την δεύτερη...μήπως επειδή (έστω και κατ επίφαση) έχει ο νομοθέτης ως προτεραιότητα το ανυπεράσπιστο παιδί? λέω και καμιά λαλακία να περνάει η ώρα...

 

προφανώς και δεν έχω τη λύση και τιμωρίες (ούτε είμαι ειδικός ώστε να προτείνω) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορώ να αδιαφορήσω και να μη προβληματίζομαι, ειδικά με την απόλυτη ανεπάρκεια των γονέων που αντιμετωπίζω στο περιβάλλον μου (κατά κανόνα με "άσχημα μετανιωμένους γονείς" και παιδιά που πληρώνουν επιλογές άγνοιας)... δεν ξέρω στο δικό σου όλα μπορεί να είναι αγγελικά πλασμένα και το λήγω εδώ γιατί το μάμησα στο off topic... ;D και σόρυ κι από εσένα αν φάνηκα κάπου εριστικός...

 

 

ΥΓ. αλήθεια πόσο φασίστας είναι ο νομοθέτης στην Κίνα που αν θυμάμαι καλά θέτει όριο παιδιών (άλλη η αφορμή αλλά όχι λιγότερο ή περισσότερο σοβαρή από άλλες αφημένες εντελώς στην τύχη τους)...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά κριτήρια.

αν είσαι ωραίος  τεκμαίρεται πως μαμάς 3 φορές το μήνα

Την ίδια γυναίκα?

Αν όχι, τίθεται και τεκμήριο αριθμού γυναικών?

Και τον εφοριακό πώς τον "λαδώνεις", σε είδος?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα που έχουν πάει οι συντονισταί; Ρομά λέγονται. Όχι γύφτοι.

 

 

Ρομά είναι αυτοί που στέλνουν τα παιδιά σχολείο. Αυτοί που τα στέλνουν στα φανάρια είναι γνωστοί και ως γύφτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα σοβαρό μη αποσπασματικό μάθημα σε υψηλή προτεραιότητα (αντί των θρησκευτικών ας πούμε)

+1. Από όσα προτείνεις, αυτό είναι το πλέον πρακτικό, υλοποιήσιμο και, ενδεχομένως, αποτελεσματικό.

 

Και γνωρίζοντας ότι "τεντώνω" τους κανονισμούς του φόρουμ στα όριά τους, δεν αντέχω να μην πω ότι θεωρώ την επιλογή των θρησκευτικών, ως μάθημα προς αντικατάσταση, εξαιρετική. Now mods, do your job. :)

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα μπορούσαν για αρχή τα διάφορα επιδόματα να δίνονται μόνο για τα παιδιά που εμφανίζονται στο σχολείο.

(Να δεις για πότε τα σπουδάζει και τα 7 ο γύφτος).

Και μην ακούσω τίποτα για το "γύφτος". Ξέρετε τι λέω.

 

και ήδη ο σοφός Χάρης έθεσε (χωρίς καθόλου πλάκα) την πρώτη σοβαρή πρόταση, που αν κρίνω από την πολύχρονη επαφή μου μέσω των δεκάδων αξιόλογων Ρομά (οκ atreu τοσωσα?) μουσικών που φιλοξένησα κατά καιρούς στο πάλαι ποτέ στούντιο μου, θα είχε αποτέλεσμα και στην μόρφωση των εν ζωή παιδιών αλλά και στο να έρχονται λιγότερα με "ειδική αποστολή" στον κόσμο....

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το δουλεύω ακόμα το σενάριο :-P.

 

Λάκη, αν βάλεις άλλη μία το πολύ, εμάς τους παντρεμένους αρκετά χρόνια, μας έπιασες...μη σου πω σε πολλούς κάνεις και χάρη... ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου