Προς το περιεχόμενο

Agile guitars



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eγω παντως αν εμενα εκει οπως εσυ μια τετοια θα την χτυπαγα χωρις ενδοιασμους ;D....

 

http://www.rondomusic.com/leona.html

 

Δε θέλω άλλo stratocasteroειδές. Γενικά πάντως οι τιμές στην Αμερική δεν είναι και τόσο καλές όσο νομίζει ο κόσμος. Μετά από πολλές βόλτες σε μαγαζιά κλπ, θεωρώ ότι οι fender/gibson/esp/klp είναι τσιμπημένες. Μπορεί να είναι λίγο φτηνότερες από Ελλάδα αλλά τίποτα εξωφρενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Otto, πολύ μ' αρέσει η harm. Εγώ θα της έβαζα ένα Bigsby, 2 TV Jones, master volume και phase switch...  ;D ;D ;D ;D

 

Πέραν της πλάκας, θεωρώ ότι είναι ωραίο όργανο ως έχει, αλλά κι ανοιχτό σε ανησυχίες σου στο πέρασμα του χρόνου. Μιας και είσαι εκεί, ψηφίζω να τη γραπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πασχίζω να βρω αρνητικές κριτικές αλλά είναι ακατόρθωτο. Από χτες έχω διαβάσει όλα τα ξένα μεγάλα forums που βρηκα και όλοι λένε καλά έως εξαιρετικά σχόλια. Επίσης έχω το θετικό ότι αν μου έρθει ελαττωματικό προιόν μπορώ να το στείλω πίσω και να το αντικαταστήσω μπαμ-μπαμ. Το μόνο που με κρατάει πίσω είναι ότι ποτέ μου δεν είχα κορεάτικη ή κινέζικη κιθάρα και φοβάμαι να κανω το "πισωπάτημα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πασχίζω να βρω αρνητικές κριτικές αλλά είναι ακατόρθωτο. Από χτες έχω διαβάσει όλα τα ξένα μεγάλα forums που βρηκα και όλοι λένε καλά έως εξαιρετικά σχόλια. Επίσης έχω το θετικό ότι αν μου έρθει ελαττωματικό προιόν μπορώ να το στείλω πίσω και να το αντικαταστήσω μπαμ-μπαμ. Το μόνο που με κρατάει πίσω είναι ότι ποτέ μου δεν είχα κορεάτικη ή κινέζικη κιθάρα και φοβάμαι να κανω το "πισωπάτημα".

 

Τί ήθελες δηλαδή σε αυτά τα λεφτά; Αμερικάνικη ή μεξικάνικη; Τα κορεάτικα και τα κινέζικα διαρκώς βελτιώνονται, κάνοντάς τα εξαιρετικά από άποψης value for money. Αν απλά σου αρέσει εμφανισιακά πχ κάποιος συνδυασμός top και φινιρίσματος αλλά τα έσκαγες για κάτι καλύτερο, προτιμότερο να πας σε custom καταστάσεις μετά. Δυστυχώς ενδιάμεση χρηματικά οδός δεν υπάρχει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Κρίνοντας από αυτά που γράφονται, οι Agile είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους, συν ότι αν ξεφύγει κάτι από το QC όπως λες και εσύ την στέλνεις πίσω άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί ήθελες δηλαδή σε αυτά τα λεφτά; Αμερικάνικη ή μεξικάνικη; Τα κορεάτικα και τα κινέζικα διαρκώς βελτιώνονται, κάνοντάς τα εξαιρετικά από άποψης value for money. Αν απλά σου αρέσει εμφανισιακά πχ κάποιος συνδυασμός top και φινιρίσματος αλλά τα έσκαγες για κάτι καλύτερο, προτιμότερο να πας σε custom καταστάσεις μετά. Δυστυχώς ενδιάμεση χρηματικά οδός δεν υπάρχει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Κρίνοντας από αυτά που γράφονται, οι Agile είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους, συν ότι αν ξεφύγει κάτι από το QC όπως λες και εσύ την στέλνεις πίσω άμεσα.

 

Μα σε αυτά τα χρήματα παίρνεις mexico fender. Συμφωνώ όμως πως ενδιάμεση οδώς δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελικά ΔΕΝ πήρα agile. Η λογική υπερνίκησε του αυθορμητισμού. Οι λόγοι:

 

1. Mετά από επικοινωνία με τον αφεντικό του μαγαζιού Kurt, επιβαιβεώθηκαν οι υποψίες μου ότι εμφανισιακά η κιθάρα δεν μπορείς να ξέρεις πως ακριβώς θα είναι πριν σου έρθει. Στο site υπάρχουν κιθάρες που ονομαστικά έχουν το ίδιο χρώμα αλλά οι φωτογραφίες είναι η μέρα με τη νύχτα. Οπότε δε θα παίξω κορώνα γράμματα (αν και κατά γενική ομολογία είναι όμορφες) έστω και για 400 δολλάρια (εδώ που τα λέμε όχι και αμελητέο ποσό).

 

2. Αποδεδειγμένα είναι βαριές πέραν του δέοντος και γενικά δεν είμαι φαν των πολύ βαρέων οργάνων.

 

3. Ακόμη δεν μπορώ να αντέξω τη σκέψη των οργάνων που έχουν κατασκευαστεί σε ένα εργοστάσιο στα βάθη της Ασίας. Προφανώς και αυτό είναι προσωπικό complex αλλά ποτέ μου δεν είχα, και μάλλον δύσκολα θα αποκτήσω, κιθάρα made in Asia.

 

4. Έχω gibson les paul (όχι όμως τόσο fancy).

 

5. Πήρα άλλη κιθάρα και την περιμένω. God bless american ebay.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

5. Πήρα άλλη κιθάρα και την περιμένω. God bless american ebay.

 

 

 

Τι πήρες αν επιτρέπεται ? κανένα λίνκ ? θέλω και εγώ να πάρω αλλα με φοβίζει το ότι δεν ξέρω τι παίζει με τα τελωνειακά από USA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πήρες αν επιτρέπεται ? κανένα λίνκ ? θέλω και εγώ να πάρω αλλα με φοβίζει το ότι δεν ξέρω τι παίζει με τα τελωνειακά από USA

 

Φυσικά και επιτρέπεται απλά θα στην ποστάρω μόλις μου έρθει σπίτι. Ακόμη περιμένω.  :P

 

Τα τελωνεία είναι ακριβά. Εγώ την πήρα μόνο και μόνο διότι είμαι εδώ αμερική και θα είμαι για λίγο καιρό ακόμα.

Αν θες να παραγγείλεις από εδώ το πρόβλημα δεν είναι μόνο το τελωνείο αλλά και τα μεταφορικά και ότι πολλοί πωλητές δε στέλνουν καν Ελλάδα από το φόβο της κακής μεταφοράς. Γενικά πάντως αθροιστικό τελωνείο και μεταφορικά σε βγάζουν εκτός budget και σε οδηγούν σε τοπικά καταστήματα ή στον Θωμά. :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου