Προς το περιεχόμενο

Barbie gets real.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το νόημα του νήματος, έτσι όπως το καταλαβαίνω, είναι ότι, ενώ στο παρελθόν η βιομηχανία μόδας δεν έκανε "εκπτώσεις" ως προς τα προβαλλόμενα πρότυπα ομορφιάς, τώρα κάνει μια στροφή προς  το ρεαλισμό την εύκολη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχα δει κάποτε ένα ντοκυμαντέρ για τη μια μαφιόζικη οργάνωση της Ιταλίας (νομίζω λεγόταν "Καμόρα") και μαντέψτε τι:

 

οι χαρακτήρες δεν είχαν τίποτα κοινό με το στυλ των μαφιόζων του Κόπολα και του Σκορτσέζε.

 

ε, λοιπόν, προτιμώ τη μυθοπλασία του Χόλιγουντ από τους άξεστους κοιλαράδες της πραγματικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ανακαλώ (ναι, έτσι γρήγορα).

 

Τα προτιμώ όλα ρεαλιστικά.

 

Και στο "Λιμάνι της αγωνίας", αντι για τον (θεό) Μάρλον Μπράντο, να παίζει γνήσιος Πειραιώτης λιμενεργάτης, με τη μαγκιά του και τον (ελληνικό) τσαμπουκά του.

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχα δει κάποτε ένα ντοκυμαντέρ για τη μια μαφιόζικη οργάνωση της Ιταλίας (νομίζω λεγόταν "Καμόρα") και μαντέψτε τι:

 

οι χαρακτήρες δεν είχαν τίποτα κοινό με το στυλ των μαφιόζων του Κόπολα και του Σκορτσέζε.

 

ε, λοιπόν, προτιμώ τη μυθοπλασία του Χόλιγουντ από τους άξεστους κοιλαράδες της πραγματικότητας.

Εμ, μήπως ο "Bugsy" έμοιαζε νε τον Warren Beatty;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, μήπως ο "Bugsy" έμοιαζε νε τον Warren Beatty;  :P

 

Άραγες, ο αληθινός φιλούσε το ίδιο με τον WB; (σκέφτονται τα εναπομείνανα θηλυκά μέλη του φόρουμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νόημα του νήματος, έτσι όπως το καταλαβαίνω, είναι ότι, ενώ στο παρελθόν η βιομηχανία μόδας δεν έκανε "εκπτώσεις" ως προς τα προβαλλόμενα πρότυπα ομορφιάς, τώρα κάνει μια στροφή προς το ρεαλισμό (και τα επιπλέον κιλά  :P ).

 

Και προκύπτει αυτό από την διαπίστωση ότι η Barbie έχει σωματικές αναλογίες ανατομικά απίθανες; Σε στυλ Kayan λαιμό, βικτωριανό κορσέ στη μέση και κινέζικο δέσιμο στα πόδια;

 

Δεν έχω ιδέα από μόδα, χρησιμοποιούνται πλέον τσουποτά μοντέλα; Οι πολυ γνωστές ίδιες μου φαίνονται με των 90s και των 00s. Απεναντίας θυμαμαι την πρόσφατη καμπάνια κατά του υπερβολικού photoshop που δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προκύπτει αυτό από την διαπίστωση ότι η Barbie έχει σωματικές αναλογίες ανατομικά απίθανες;

 

Το ίδιο ανατομικά απίθανες (ή τουλάχιστον απλησίαστες, στο ευρύ κοινό) είναι και οι αναλογίες του Κούρου και λοιπών αρχαιοελληνικών αγαλμάτων.

 

Σε εκείνη την περίπτωση, όμως, ούτε ενοχλεί ούτε επιθυμούμε το "real thing", παρά μόνο είμαστε υπερήφανοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο "Λιμάνι της αγωνίας", αντι για τον (θεό) Μάρλον Μπράντο, να παίζει γνήσιος Πειραιώτης λιμενεργάτης, με τη μαγκιά του και τον (ελληνικό) τσαμπουκά του.

Εδώ σ' έχω. 8)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=hxcyKYTiQs0

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σ' έχω. 8)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=hxcyKYTiQs0

 

γ@μωτο...  :( είχα ξεχάσει τον Ξανθόπουλο, λαιμαι...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: για όσο με αφορά, διαφωνώ με αυτή τη στροφή. Προτιμώ τα μοντέλα να είναι αυτό που υποδηλώνει ο χαρακτηρισμός τους και θα προτιμούσα να υπάρχει η κατάλληλη παιδεία, ώστε νεαρές κορασίδες να μη φτάνουν σε τραγικές καταστάσεις νευρικής ανορεξίας, για να μοιάζουν στην αγαπημένη τους περσόνα, διότι, όπως πολύ σωστά το έθεσε ο LΚ, στην αρχή του νήματος:

"Δεν είναι όλα για όλους"

 

Διαφωνείς αλλά και φάσκεις-αντιφάσκεις

 

Και ΜΟΝΟ που χρησιμοποιείται η λέξη "Μοντέλα", ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ η κοπελίτσα θα το πάρει ως το ιδανικό, ως το τέλειο, ως το ΣΤΟΧΟ της

 

Και το "δεν είναι όλα για όλους" απλά ΕΝΤΕΙΝΕΙ αυτή τη στόχευση, πεισμώνοντας την κάθε 12άρα, να τα καταφέρει ΚΑΙ αυτή, πόσο μάλλον όταν τρώει αυτό το μοντέλο γυναίκας από την ηλικία που έπαιζε με τις κούκλες της...

 

ΚΑΜΙΑ παιδεία δεν μπορεί να ανατρέψει τέτοιους αυτοματισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου