Προς το περιεχόμενο

Τροφή για σκέψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οσο για το γατακι, εδω σπιτι μου γινεται μαλλον το αντιθετο. Δεν εξηγειται αλλιως το οτι εχω πανω απο 10 γατες...

 

 

εξηγειται! ειναι γιατι μαζευεις στο στουντιο σου σκουπιδια (βλεπε Venom/Behringer etc)

 

[flash=200,200]

 

....just kidding κανε οτι θες παρε οτι θες και αμα σου αρεσει μπραβο σου......

(απλα υπαρχουν και αλλοι που κανουν το ιδιο με αλλα)

 

αυτο με την Behringer που εβαλε LEDακια πισω απο τα tube για να "λαμπουν" πιο πολυ το ξερεις ε?

 

http://www.audiomasterclass.com/is-that-the-vacuum-tube-glowing-or-yellow-leds-behind-it

 

 

 

(αν και δεν ειναι ολα τα Behringer χαλια... ενας φτηνος κομπρεσσορας και ενα ADAT to analog interface που εχω ειναι μια χαρα.... και η κονσολα σου W-K φαινεται καλη....)

 

αλλα ας πουμε δεν εχει κ την καλυτερη φημη σαν audio company (λογω διαφορων intellectual property lawsuits )

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια και ανεφερες την Behringer (η οποια κατασκευαζει τα προιοντα της στην Κινα, οπως σχεδον ολοι, αλλα αυτη τουλαχιστον εχει την τιμιοτητα και να πουλαει σε τιμες Κινας και οχι USA/Εurope) δεν ειδα να σχολιαζει καποιος την κονσολα X32, η οποια ειναι τουλαχιστον εφαμιλλη με κονσολες που κοστιζουν 4-5 φορες πιο πανω. Μουγκα ολοι. ;D Ειναι σαν να τους βλεπω, ολοι θελουν να πουν την γνωστη παπαρια "οτι πληρωνεις παιρνεις" ή να αρχιζουν να τη θαβουν λογω τιμης ("ελα τωρα, ειναι αυτη σοβαρη κονσολα στα 2300€?") αλλα ελα που τους προλαβε το SOS και τους ταπωσε με το λεπτομερεστατο review που της εκανε.

 

Επρεπε να αγορασει την Midas η Behringer το 2009 για να αρχισουν να κυκλοφορουν high end κονσολες σε τιμες αστειες. Γιατι μην εχεις καμια αμφιβολια οτι αν η κονσολα αυτη εβγαινε απο την Allen & Heath ή την Mackie για παραδειγμα, θα κοστιζε κανα 10χιλιαρο. Οταν η Χ Behringer μπορει και κυκλοφορει τετοιες κονσολες σε τετοια αστεια τιμη, ολοι μπορουν! Απλα δεν θελουν να κατεβασουν τιμες. Καλα κανουν απο τη μια, απ'την αλλη να μη παραπονουνται οτι τους εχει παρει τα σωβρακα η Behringer.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άσε, καταράκτη. Όταν είναι να πάρω Η/Υ ή οτιδήποτε άλλο, θα ρωτήσω αυτούς που ξέρουν και χρησιμοποιούν. ;) Απλό μου φαίνεται.

 

Το να είσαι συλλέκτης δεν είναι κακό. Σοβαρά το λέω. Αλλα ο ειδικός συλλέκτης γνωρίζει τη συλλεκτική αξία των πραγμάτων και όχι την τιμολογιακή, ή την πρακτική τους αξία.

 

Όταν αποδείξεις ότι γνωρίζεις να χρησιμοποιείς όλα αυτά που γνωρίζεις συλλεκτικά, τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση: ξερεις τι χρονολογια εχουμε?

Απαντηση: οχι... ;D

 

Μα... τα ερωτήματα μου δεν απευθυνόντουσαν σε 'σένα, το ξέρω ότι για 'σένα δε θα ήταν επαρκή. Απευθυνόντουσαν στον φίλο που δήλωσε "άσχετος", οπότε το παράδειγμα που αναφέρω είναι εξόχως απλοποιημένο, ακριβώς για να το κατανοήσει.

 

Σε κάθε περίπτωση, το δικό σου επιχείρημα ότι δύο συσκευές με τις ίδιες προδιαγραφές έχουν τον ίδιο ήχο, αποκαθηλώνεται πλήρως. Ισχύει δυνάμει, αλλά ισχύει μόνο όταν έχουμε όλες τις προδιαγραφές και (αυτό που δεν καταλαβαίνεις) όταν οι προδιαγραφές έχουν καταγραφεί στο ίδιο πλαίσιο αναφοράς (στο έχω ξαναγράψει αυτό και πάλι δεν το είχες καταλάβει).

 

Οι ίδιες οι "τεχνικές προδιαγραφές" που τόσο πολύ ασπάζεσαι, είναι πίνακες με metrics που αξιολογούνται με κάποια εργαστηριακή μέθοδο, η οποία κάλλιστα μπορεί να είναι διαφορετική από εργαστήριο-σε-εργαστήριο. Όλοι θυμόμαστε την περίοδο που η Apple παρουσίαζε προδιαγραφές και benchmarks που έδειχναν ότι τα δικά της μηχανήματα είναι πολύ ταχύτερα από τα αντίστοιχα PC, μόνο που δυστυχώς όλα τα άλλα εργαστήρια διαφωνούσαν.

 

Πέραν αυτού, αναλογίσου το εξής : η M-Audio έχει ήδη εγκαταλείψει την ιδέα ότι θα βγάζει synths (γι΄αυτό άλλωστε είναι τόσο φθηνό το Venom). Στο site, είναι το μόνο synthesizer στην εταιρεία (για την οποία εταιρεία έχω άλλωστε εσωτερική πληροφόρηση, μέσω τοπικού αντιπροσώπου, και επαφής μου στο εξωτερικό).

 

Ερώτηση : γιατί;

 

Αν ίσχυαν όσα γράφεις, το ταπεινής τιμής Venom είναι καλύτερο από ένα Moog Voyager οπότε η εταιρεία θα έπρεπε ήδη να έχει πουλήσει τόσα πολλά κομάτια, ώστε να ήταν αδιανόητο να εγκαταλείψει αυτή τη γραμμή παραγωγής. Θα έπρεπε να έχει αναγγείλει ακόμη περισσότερα μοντέλα, με ακόμη καλύτερες "προδιαγραφές" (δεν πειράζει, ας ανέβαινε και λίγο η τιμή, θα έδινα και.. 400 ευρώ) και να έχει ήδη αγοράσει την Korg και την Yamaha.

 

Όμως, τίποτε απ'όλα αυτά δεν έχει συμβεί και ο λόγος είναι προφανής : ότι η ανάλυσή σου είναι εντελώς λανθασμένη. To Venom είναι ένα σκουπίδι, που έβαλε την εταιρεία τόσο μέαα, ώστε οι άνθρωποι απλώς τα παράτησαν (δε βλέπω τον κατασκευαστή του Voyager να έχει τέτοια προβλήματα).

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να αντέχουμε περισσότερο...

 

Όχι φίλε μου, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αντέχουμε τον κάθε τραμπούκο. Η διεύθυνση θα πρέπει να μεριμνήσει και να αποφασίσει αν θέλει να διατηρεί στην κοινότητα αυτή μέλη με τέτοια συμπεριφορά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, από προσωπική εμπειρία με πεταλακι  κιθάρας της  Behringer και πιο συγκεκριμένα το tremolo ut100, δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος και αντιλαμβάνομαι τη μεγάλη διαφορά τιμής του με το Catalinbread semaphore, που απέκτησα στη συνέχεια.

 

Ακόμα και με το πολυεφε  vamp3, μόνο σε ηχογράφηση μπόρεσα να βγάλω αξιοπρεπή ήχο (σαφώς κατώτερο από ότι έβγαλα με την  tonelab και το  rp1000), ενώ σε καμία περίπτωση δε βρήκα χρηστικό ήχο στο στούντιο με ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αντέχουμε τον κάθε τραμπούκο. Η διεύθυνση θα πρέπει να μεριμνήσει και να αποφασίσει αν θέλει να διατηρεί στην κοινότητα αυτή μέλη με τέτοια συμπεριφορά.

 

Δε νομίζω ότι έβγαλες το συμπέρασμα πως το συγκεκριμένο μέλος είναι τραμπούκος αποκλειστικά από το παρόν thread...Οπότε γιατί μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς μαζί του επί τόσες σελίδες;

 

Όσο για αυτό:

...και κατά πάσα πιθανότητα μόνος (ποιός να σε αντέξει)

 

μπορεί κάλλιστα να είναι χτύπημα κάτω από την ζώνη και δεν σε τιμάει καθόλου.

Το ψόφησες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι έβγαλες το συμπέρασμα πως το συγκεκριμένο μέλος είναι τραμπούκος αποκλειστικά από το παρόν thread...Οπότε γιατί μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς μαζί του επί τόσες σελίδες;

 

Όχι βέβαια, το συμπέρασμα έχει βγεί εδώ και πολλούς μήνες. Δεν είναι η πρώτη φορά βλέπεις.

 

μπορεί κάλλιστα να είναι χτύπημα κάτω από την ζώνη και δεν σε τιμάει καθόλου.

Το ψόφησες.

 

Δεκάρα δεν δίνω αδερφέ. Ας μάθουν κάποιοι ότι η εποχή που μπορούσαν να λένε ότι θέλουν έχει περάσει. Αρκετά πια, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε κανέναν. Όποιος θέλει ας συμμετέχει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου