Προς το περιεχόμενο

Τροφή για σκέψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και είμαι άσχετος με όλα αυτά, εχω γνώμη! :o Εντάξει, γενικά ο ήχος των Moog, μου αρέσει και εμένα. Από τα βίντεο στο youtube που τα έχω ακούσει δηλαδή, από κοντά ποιός έχασε την τύχη του να την βρώ εγώ...

 

Αλλά νομίζω ότι είναι άκυρο να συγκρίνουμε τις τιμές των σύνθ από το πόσο ωραίος είναι ο ήχος τους. Γιατί αυτό; επειδή το αν ένα σύνθ έχει ωραίο ήχο, είναι υποκειμενικό, σε άλλον αρέσει πολύ, σε άλλον λίγο, σε άλλον καθόλου. Άρα είναι άσχετο το θέμα του πόσο ωραίο ήχο έχει το σύνθ για να εξαρτηθεί η τιμή αποκλειστικά από αυτό.

Αν και είμαι άσχετος θα ρωτήσω ένα παράδειγμα να το πούνε οι σχετικοί. Ας πάμε λίγες δεκαετίες πίσω και να θυμηθούμε ότι κάποτε υπήρχαν κάποια Moog και τότε η yamaha κυκλοφόρησε το CS80. Ποιό σύνθ ήταν ακριβότερο λοιπόν; Ένα οποιοδήποτε από τα Moog ή το CS80; Και τα 2 είχαν σπουδαίο ήχο για διαφορετικούς μουσικούς. Οπότε αυτό δεν έπαιζε κάποιο μεγάλο ρόλο στην τελική τιμή. Κάτι μου λέει όμως ότι το CS80 ήταν πολύ ακριβότερο από το ακριβότερο Moog εκείνης της εποχής.

Ήταν; Εάν ήταν σίγουρα δεν ήταν λόγω ήχου και σίγουρα δεν ήταν λόγω ονόματος της Yamaha. Τί μένει λοιπόν να καθορίσει την μεγαλύτερη με διαφορά τιμή; ΤΑ SPECS...

Επειδή και σε άλλες παρόμοιες διαμάχες έχω διαβάσει ώς απαντήσεις κατά της απόψεως του Καταρράκτη για τα SPECS vs ΉΧΟς, και κάποιοι έφερναν ώς παράδειγμα ότι π.χ. μία κιθάρα είναι ακριβότερη από κάποια άλλη λόγω ήχου, χμμμμ, επαναλαμβάνω είμαι άσχετος με αυτά, αλλά μία κιθάρα δεν είναι ακριβότερη λόγω ήχου, είναι ακριβότερη λόγω υλικών από την οποία φτιάχνεται η κιθάρα. Δηλαδή, ουσιαστικά λόγω τεχνικών χαρακτηριστικών, δηλαδή λόγω SPECS.

 

Αν βρείτε κάποιο λάθος στα παραπάνω παραδείγματα, επαναλαμβάνω, είμαι άσχετος αλλά τόσα αναλογικά που υπάρχουν από τότε πωλούνται τώρα για ελάχιστα χρήματα, γιατί; επειδή για την εποχή μας, η τεχνολογία τους-SPECS είναι μηδαμινής αξίας. Ελάχιστα από τα αναλογικά, έχουν υψηλές τιμές και σήμερα, και σε αυτά κοστίζει το όνομα καθαρά και όχι ο ήχος και φυσικά όχι τα ανύπαρκτα SPECS.

 

Και το FAIRLIGHT που κοστιζε πάντα μια περιουσία ολόκληρη ψηφιακό ήταν, όχι αναλογικό, αλλά το κόστος αντικατόπτριζε τα SPECS. Τα SPECS είναι το όλο ζουμί των συνθ και όταν κυκλοφόρησε το 1ο αναλογικό συνθ στον πλανήτη όλοι τρελάθηκαν λόγω της τεχνολογίας του και αυτή ήταν που κόστιζε πολύ, δεν κόστιζε ο ήχος του, χαλαρώστε. Είμαι άσχετος αλλά ψηφίζω την πραγματικότητα και αυτή είναι τα SPECS. 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι άσχετος αλλά ψηφίζω την πραγματικότητα και αυτή είναι τα SPECS. 8)

 

Πριν και από αυτό όμως, κάπου πολύ βαθειά στο νου σου, ψήφισες κάτι άλλο : ότι ένας άσχετος μπορεί να γνωρίζει ποια είναι η πραγματικότητα. Εκεί την πάτησες... :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν και από αυτό όμως, κάπου πολύ βαθειά στο νου σου, ψήφισες κάτι άλλο : ότι ένας άσχετος μπορεί να γνωρίζει ποια είναι η πραγματικότητα. Εκεί την πάτησες... :) :) :)

 

 

 

Αυτό δεν αναιρεί όμως τα παραδείγματα που έθεσα υπερ των SPECS. Και ας είμαι άσχετος. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν αναιρεί όμως τα παραδείγματα που έθεσα υπερ των SPECS. Και ας είμαι άσχετος. 8)

 

Κατ' αρχήν να θυμήσω ότι εσύ είπες ότι είσαι άσχετος, όχι εγώ.

 

Κάτα δεύτερον, μπορώ να σου κάνω μία ερώτηση: κάτι που λέγεται ψηφιο-αναλογικός μετατροπέας, το έχεις ακουστά; (απάντηση: ναι).  Το ξέρεις ότι υπάρχει ένας τέτοιος πάνω σε κάθε ψηφιακό synth; (απάντηση: ναι). To ξέρεις ότι η ποιότητα ενός τέτοιου μετατροπέα μπορεί να κυμαίνεται από το 'απαράδεκτο" ως το 'εξαιρετικό"; (απάντηση: ναι). Το ξέρεις ότι ένα τέτοιο πράγμα μπορεί να στοιχίζει από μισό ευρώ έως μερικά χιλιάρικα; (απάντηση: ναι). Το καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δύο synth με τις κατά τα άλλα ίδιες προδιαγραφές μπορεί να ακούγονται εντελώς διαφορετικά; (απάντηση: ναι). Τελειώσαμε με αυτές τις μαλακίες περί προδιαγραφών; (απάντηση: όχι ή ναι, ανάλογα με το αν καταλαβαίνουμε και οι δύο ελληνικά ή όχι).

 

Αυτά.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε συ trolley τώρα, τιμόνi έχει το ένα τιμόνι έχει και τ' άλλο, θα πάρω το yugo.

 

Καταρράκτη, έχεις δίκιο, δεν ξέρω τι είναι LFO, έχω χρόνια τώρα να γράψω matlab (δεύτερο έτος που έγραψα την πρώτη γεννήτρια ήχων, έχει περάσει καιρός) και πέρασαν πάνω από 10 χρόνια από τότε που έδωσα τα μαθήματα Σήματα και Συστήματα και Ανάλυση Fourier στο πανεπιστήμιο. Λίγο τα γεράματα λίγο η εγγενής βλακεία που με χαρακτηρίζει, οι αναμνήσεις διαγράφηκαν. Κάνε μου ιδιαίτερα, σίγουρα τόσο καιρό με τα κουμπάκια στα δάχτυλα θα έχεις μάθει πολλά.

Είσαι ο ένας και μοναδικός παντογνώστης, ω εσύ μεγάλε, μοναδικέ, ύψιστε. Δώσε τα φώτα σου στον λαό που έχει βουλιάξει στην άγνοια και την βλακεία. Επιπλέον μάθε μας τρόπους, πως να διαφημίζουμε και να δικαιολογούμε την τσιγκουνιά μας, πως να κάνουμε συζητήσεις και κυρίως πως να σεβαζόμαστε (;)) την γνώμη των άλλων ακόμα και όταν διαφωνούμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κοίτα... για να τελειώνουμε σιγά σιγά... (ελπίζω, αν και δε το βλέπω τέλος πάντων).

 

Αν είναι να μάθω κιθάρα θα πάω σε κιθαρίστα. Αν είναι να φτιάξω τα δόντια μου θα πάω σε οδοντίατρο, κοκ. Απλό.

 

Αν θέλω να βρω τι πλήκτρα να ΠΑΙΞΩ, και όχι να χαρώ τα specs του ή να το έχω στο κουτί και σε φώτο στο Instagram, πάλι θα πάω σε κάποιον που τα έχει ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ και έχει γνώση του τι γίνεται.

 

Στα παπάρια μου αν έχει λίγο ή πολύ μνήμη, κλπ. Αν δε μου πει κάποιος το ΓΙΑΤΙ χρειάζεται η παραπάνω μνήμη... Εγώ έχω 6 GB RAM και έναν 5ετή i7, πχ. Χωρίς μπλιμπλίκια, χωρίς τίποτε. ΑΛΛΑ κάνω τι δουλειά μου "καλύτερα απ'το καθένα", γιατί ακριβώς έχω ΟΤΙ χρειάζομαι. Ότι specs και να παίζουν σήμερα ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ!

 

Όταν θα έρθει η ώρα να πάρω καινούριο Η/Υ (που πλησιάζει κάπως, όντας 5 ετών Η/Υ) θα δω τι υπάρχει καινούριο, θα υπολογίσω με το καλύτερο τρόπο τι θα πάρω, τι θα βάλω, τι θα παίζει, και τι θα χρειαστεί, λοιπόν, και θα αγοράσω!

 

Γιατι;

 

Γιατί δεν έχω χρόνο να διαβάζω χαρτούρες, βιβλία επί βιβλίων, κλπ. ΟΤΑΝ έρθει η ώρα θα το κάνω για να δω τι παίζει. Τόσο απλά.

 

Κατά τα άλλα η παραγωγή μου σε παρτιτούρες και σε ήχο είναι τόσο μεγάλη που ότι specs και να μου πετάξει κανείς δε με νοιάζει.

 

________________________________

 

Και όταν έρθει, λοιπόν, η ώρα να πάρω κάτι καινούριο θα μιλήσω με φίλους που ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ. Θα κοιτάξω και κάποια reviews φυσικά, αλλά μέχρι εκεί!

 

________________________________

 

Τέλος, Καταράκτη,

 

Αν θες, πέρνα από Γέρακα να σου δειξω τι μένει από την κάθε πώληση, και πες μου αν θα γίνω αισχροκερδής ΑΝ πάω στη Κίνα να τυπώσω. Όπως κάνουν άλλοι εκδότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Axtarmas, ενα ποστ εγραψες και...εγραψες. Τι εγραψες? Τα αυτονοητα εγραψες. Αλλα στο ΝΟΙΖ, και ιδιαιτερα στο Keyboard τμημα, αυτη η λεξη ειναι αγνωστη.

 

@Τheoctapus, αργησες μερικες ωρες αλλα η απαντηση σου ηταν κεραυνος!!! Τυφλα να'χουν τα...8χρονα. Εκτος της αποδεδειγμενα τεραστιας ασχετοσυνης που εχεις πανω στο θεμα, μας χαρακτηριζεις και...τσιγκουνηδες. laugh4.gif Ε ναι, η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαστε τοσο large σαν και του λογου σου, και οταν μας ζητανε 3500€ για ενα αστειων προδιαγραφων προιον του...15ου αιωνα, αρνουμαστε να τα δωσουμε, εχουμε δε το θρασος να το κριτικαρουμε κι ολας! :o

Το εγραψα και πριν, η νοοτροπια τυπων/καταναλωτων σαν και σενα ειναι οτι καλυτερο για μας τους εμπορους. Εισαι η ιδανικη περιπτωση πελατη. Σου φερνουν φραπε, στον χρεωνουν 10€ και λες και ευχαριστω. Ευγε Τheoctapus, συνεχισε να στηριζεις την οικονομια (μας). okay.gif

Στα περι "εγγενης βλακειας που σε χαρακτηριζει" λεω αυτη τη φορα να σεβαστω τη γνωμη σου. Πανω σ'αυτο το θεμα, ειμαι σιγουρος οτι ξερεις κατι παραπανω.

 

κάτι που λέγεται ψηφιο-αναλογικός μετατροπέας, το έχεις ακουστά; (απάντηση: ναι). To ξέρεις ότι η ποιότητα ενός τέτοιου μετατροπέα μπορεί να κυμαίνεται από το 'απαράδεκτο" ως το 'εξαιρετικό"; (απάντηση: ναι). Το ξέρεις ότι ένα τέτοιο πράγμα μπορεί να στοιχίζει από μισό ευρώ έως μερικά χιλιάρικα; (απάντηση: ναι).

Ερωτηση: ξερεις τι χρονολογια εχουμε?

Απαντηση: οχι... ;D

 

@Nikola, μια και δεν ασχολεισαι με τα specs και δεν σε ενδιαφερουν, παρε με ενα τηλ. οποτε θελησεις να αγορασεις νεο υπολογιστη. Θα στον χτισω εγω κομματι κομματι και σε πολυ συμφερουσα τιμη. Εχω βρει ηδη τα κομματια, μην ανησυχεις, θα σου φτιαξω εγω ενα PC-Jet! ;) Αυριο κι ολας θα παραγγειλω τα κομματια, αρχιζοντας απο τους σκληρους δισκους. Εχω βρει μια απιστευτη εταιρεια που κυκλοφορει ποιοτικοτατες ρεπλικες σκληρων δισκων, και το καλυτερο?

Τις πουλαει στην ιδια ακριβως τιμη που ειχαν τοτε οι original δισκοι! :D :D Δεν ειναι εκπληκτικο? :D

10 ολοκληρα ΜΒ μονο 2,538€!! :D :D

 

10mb.png

 

Αστο πανω μου λοιπον Νικολα, μην ασχολεισαι εσυ με τα specs και αλλες χαζες λεπτομερειες, εχε μου εμπιστοσυνη και δεν θα χασεις. Ηδη με ενα ψιλοψαξιμο στο ιντερνετ σου βρηκα και τον επεξεργαστη. Αυθεντικη ρεπλικα του Pentium Pro στα 200MHz παρακαλω!! :D E? Καλο? :D

Το καλυτερο βεβαια ειναι η τιμη του: μονο 930€! :D :D

Τι? Τοσο κοστιζει και ενας 6-core I7-4960X στα 3.60GHz? Ε και? Εδω μιλαμε για ΗΧΟ! Εχεις ακουσει ποτε τον ηχο ενος Pentium Pro στα 200MHz? Εμπειρια ζωης λεμε! ;D

 

Ελα, αστα αυτα τωρα, ειπαμε, εσυ μην ασχολεισαι με specs, αστα ολα πανω μου... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου