Προς το περιεχόμενο

Τροφή για σκέψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αν ανεχεσαι "εξυπνακιστηκες συμπεριφορες" να το πεις αλλου, δεν με αφορα.

 

Έλα όμως που σε αφορά.

Τέλοσπάντων, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι όσο και να χτυπάμε τον κώλο μας δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο κοστίζει ένα προιόν σε έναν βιομήχανο και τι περιθώριο κέρδους έχει. Φυσικά μπορεί να έχει τεράστιο αλλά είναι δικαίωμά του.

 

Η κουβέντα έχει γίνει άπειρες φορές. Αν θέλει κάποιος να κάνει την δουλειά του με behringer ας την κάνει, μην μας το παίζει έξυπνος μετά ότι δήθεν έχει το ίδιο και καλύτερο προιόν και έχει δώσει κλάσμα των χρημάτων. Έλεος πια, δεν είναι όλα μαύρα/άσπρα. Προφανώς υπάρχουν περιπτώσεις που το "ότι πληρώνεις παίρνεις" δεν ισχύει και προφανώς υπάρχουν άλλες που ισχύει*. Ποιό είναι συνολικά πιο συχνό δεν είναι εφικτό να το μάθουμε ποτέ. Όλοι όμως έχουμε κάποια εμπειρία, καταναλωτικά όντα είμαστε όλοι και είτε μας αρέσει είτε όχι η καλύτερη ποιότητα και η περισσότερη δουλειά στοιχίζει περισσότερο.

 

Κι όλ' αυτά γιατί τα Moog είναι ακριβά. Χεστήκαμε που είναι ακριβά. Αποτελούν το 10-10% της παγκόσμιας αγοράς, πως στα κομμάτια έχουν καταφέρει να χαρακτηρίζουν το σύνολό της είναι μυστήριο.

 

*υποψιάζομαι ότι κανείς σ' αυτή την συζήτηση δεν ψωνίζει παντελόνια απ' την λαική. 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραιο παραδειγμα ωρε Marathon, οχι, πραγματικα ωραιο και μες το κλιμα... ;D

 

Και βεβαίως ο ΗΧΟΣ δεν είναι μόνο specs και τεχνολογία, βρες να ακούσεις κανένα συνθετητή από την δεκαετία του 80 και κατόπιν σύγκρινε τον με τις πορδές που ακούς από το venom.

Να σου πω εδω οτι παιζω με "συνθετητες" (sic) απο τα μεσα της δεκαετιας του 80, οταν εσυ μαλλον δεν ειχες καν γεννηθει. Να σου πω επισης οτι στο σπιτι μου υπαρχουν ακομα τρεις "συνθετητες" (sic again) των 80s, ενας εκ των οποιων ειναι ακριβως στα 40cm αποσταση απο την δεξια μου πλευρα. Το ονομα αυτου: Yamaha SY77.

 

Ελα, τσιμπα μια φωτο να δεις κι εσυ επιτελους ενα σοβαρο synth. :-*

 

image.png

(πσσστ! Το μεσαιο στα δεξια ειναι....whisper.gif)

 

Προφανώς υπάρχουν περιπτώσεις που το "ότι πληρώνεις παίρνεις" δεν ισχύει και προφανώς υπάρχουν άλλες που ισχύει*. Ποιό είναι συνολικά πιο συχνό δεν είναι εφικτό να το μάθουμε ποτέ.

H 20χρονη εμπειρια μου στο γενικο εμποριο μου εχει δειξει οτι το "ότι πληρώνεις παίρνεις" ειναι ενα μοτο που τις περισσοτερες φορες δεν ισχυει. Αυτα στα λεω τωρα γιατι μιλαμε μεσω νετ και δεν με ξερεις και δεν σε ξερω, αν αυριο ερθεις στο μαγαζι μου θα σου πω το αναποδο φυσικα. Οπως και καθε εμπορος εξαλλου.

 

Τεσπα...

 

Γελάνε ήδη οι ιεροί βράχοι της ακρόπολης, το ακούσαμε κι αυτό, venom vs voyager.

Επανερχομαι στον φιλο μου τον Νεκταριο. Βλεπω επιμενει να γραφει ασυναρτησιες. Δυστυχως ειναι τσεκαρισμενο οτι δεν φταιει η ζεστη, τα ιδια ελεγε και τον χειμωνα. :(

Ελα Νεκταριε, παρε το παρακατω αφιερωμενο ε-ξαι-ρε-τι-κα, και μεγεια το κουρεμα αγορι μου...laugh4.gif

 

 

Moog Voyager vs M-Audio Venom

 

Voyager

* 3 Oscillators (4 waves)

* FM, Sync

* White/Pink Noise

* 2 ADSR Envelope Generators (Amp/Filter)

* 1+1 LFO (with Triangle, Square, Sample & Hold)

* 2 Filters (1-4 Pole / dual LP in parallel mode or HP/LP in series mode)

* 2 Slots Modulation Matrix

* 1-voice Polyphony

 

Venom

* 3 Oscillators (94 waves)

* FM, Sync, Pulse-Width Modulation, Ring Modulation

* 3 AHDSR Envelope Generators (Amp/Filter/Freely Assignable)

* 3 LFO (with Sine, Sine+, Triangle, Saw, Square, Sample & Hold, Linear Sample & Hold, Logarithmic Sample & Hold, Logarithmic Square, Exponential Square, Logarithmic Up Saw, Exponential Up Saw)

* 1 Multimode Filter (2-Pole LP, 2-Pole BP, 2-Pole HP, 4-Pole LP, 4-Pole BP, 4-Pole HP)

* 16 Slots Modulation Matrix

* 12-voice Polyphony

* 4 Parts Multitimbral

* Poly & Mono mode

* Unison mode (up to 12 voices)

* 4 Arpeggiators with tap tempo

* Effects (EQ Bandpass, Compressor, Auto Wah, Distortion, Reducer, Reverb, Delay, Flanger, Chorus, Phaser, Master EQ)

* Built-in USB Audio/MIDI interface

* Mic/AUX/Instrument inputs (incoming audio can be modified by the Filter, Amp and Effects)

 

Voyager: €3400

Venom: €200                    mock.gif

 

Αυτα για να μαθαινουν οι νεοι και να μη παραμυθιαζονται απο διαφορους Νεκταριους. Οσο για τον ηχο, ενταξει, δεν ειμαι και τοσο σαδιστης, δεν ποσταρω λοιπον καποιο βιντεο, οποιος ενδιαφερεται για παραπανω γελιο το YouTube ειναι ανοιχτο ολο το 24ωρο... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο παραδειγμα ωρε Marathon, οχι, πραγματικα ωραιο και μες το κλιμα... ;D

είναι τοοοόσο τραβηγμένο, όσο και τα δικά σου ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 20χρονη εμπειρια μου στο γενικο εμποριο μου εχει δειξει οτι το "ότι πληρώνεις παίρνεις" ειναι ενα μοτο που τις περισσοτερες φορες δεν ισχυει. Αυτα στα λεω τωρα γιατι μιλαμε μεσω νετ και δεν με ξερεις και δεν σε ξερω, αν αυριο ερθεις στο μαγαζι μου θα σου πω το αναποδο φυσικα. Οπως και καθε εμπορος εξαλλου.

 

Αφήνεις πάντως διάπλατη τη πιθανότητα να είσαι έμπορος από εκείνους που πουλάνε ρολόγια SFIKO και ΟΜ3GA ή τηλεοράσεις FILIPS και να μας τα λες όλα αυτά για να δημιουργήσεις buzz, ώστε να συνεχίσεις να πουλάς παλιατζούρα σα να είναι κάτι χρήσιμο.

 

Θα κάνω πάντως το εξής: θα στείλω mail στον ιάπωνα (ναι, μα τον Κουροσάβα) και θα τον ρωτήσω αν θεωρεί τον εαυτό του δημοσιογράφο. Συνεχίζουμε τη συζήτηση όταν απαντήσει.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτρο και του moog, φιλτρο και του venom ;D

 

Εγω παντως ακολουθησα τη συμβουλη και ψαχνω χρηση του venom on stage...ακομα να βρω καποιον σοβαρο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω πάντως το εξής: θα στείλω mail στον ιάπωνα (ναι, μα τον Κουροσάβα) και θα τον ρωτήσω αν θεωρεί τον εαυτό του δημοσιογράφο. Συνεχίζουμε τη συζήτηση όταν απαντήσει.

...και εάν δεν ξέρει αγγλικά? ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνεις πάντως διάπλατη τη πιθανότητα να είσαι έμπορος από εκείνους που πουλάνε ρολόγια SFIKO και ΟΜ3GA ή τηλεοράσεις FILIPS και να μας τα λες όλα αυτά για να δημιουργήσεις buzz, ώστε να συνεχίσεις να πουλάς παλιατζούρα σα να είναι κάτι χρήσιμο.

Να'σαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολλοι εμποροι (οχι εγω παντως) που θα σου πουν "οτι πληρωσεις παιρνεις φιλε μου, SFIKO ειν'αυτο...." ;D

Το κακο ειναι οτι υπαρχουν ακομα πιο πολλοι πελατες που θα το χαψουν.

 

Θα κάνω πάντως το εξής: θα στείλω mail στον ιάπωνα (ναι, μα τον Κουροσάβα) και θα τον ρωτήσω αν θεωρεί τον εαυτό του δημοσιογράφο. Συνεχίζουμε τη συζήτηση όταν απαντήσει.

Να τον ρωτησεις την ακριβη σχεση του με τα Yamaha/Korg/Arturia synths.

 

Φιλτρο και του moog, φιλτρο και του venom ;D

Kαλη προσπαθεια, αλλα καταλαβαινεις κι εσυ οτι δεν το σωνεις. Τι να σωθει εξαλλου? Εδω μιλαμε για κατακλυσμο... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και εάν δεν ξέρει αγγλικά? ;D

 

τοτε να συννενοηθουνε με μουσικη, σαν τις Στενες Επαφές Τρίτου Τύπου.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν του το έστειλα. Έγραψα τα εξής:

 

"Hello. I am an amateur musician from Greece and i am having a dispute with a friend of mine, about you and your role in the music business. I claim that you are functioning as a modern-day journalist providing reviews and some insight on synthesizers, he insists that this is not the proper way to think about you. Trivial as it may seem, we would really like your response on that. We admire what you do, only for different reasons and your view on the matter would greatly help us. Kind Regards."

 

Ας περιμένουμε λοιπόν.

 

 

Υ.Γ. Ρε, πλάκα σου κάνω με τα SFIKO, χαλάρωσε τρελλαμένε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι είναι αυτό ?   :o :o :o

Ρε σε σηκώσαμε από το youtube για να μας παραθέσεις τα specs ?

ΡΕ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΕΙΠΑΜΕ !!!!! - ΟΧΙ ΠΑΡΑΘΕΣΗ SPECS !!!!

 

Και τι αποδεικνύει τώρα αυτό ? Ειλικρινά τώρα χωρίς πλάκα.

 

ΡΕΕΕΕ  ΣΤΑΜΑΤΑ ΠΙΑ , ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ !!!!

 

200 ευρώ πήγε το venom, ακρίβυνε, το είχα αφήσει 190.

Waterfall πραγματικά με έκανες και γέλασα, χαλάλι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου