Προς το περιεχόμενο

Τροφή για σκέψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

I am an amateur musician

Απο πλήκτρα...πήγες στις χορδές, αγόρασες πεταλιέρα και δεν ξέρω τι άλλο...και ακόμα μας τρώει η περιέργεια...Τι στο καλό γράφεις!!!!

Έχε υπόψην σου ότι ο Παράγκας στρατολογεί μουσικούς! ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Toυ στειλα κι εγώ μηνυμα (αναλογικό).

 

 

Παντως για να δουμε, αν απαντησει στον trolley θα εχει ενδιαφέρον.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toυ στειλα κι εγώ μηνυμα (αναλογικό).

 

 

Παντως για να δουμε, αν απαντησει στον trolley θα εχει ενδιαφέρον.

 

 

 

Νά ξέρεις πάντως ότι το όργανο αυτό στις "Στενές Επαφές" είναι Moog.

 

;D ;D ;D ;D

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νά ξέρεις πάντως ότι το όργανο αυτό στις "Στενές Επαφές" είναι Moog.

Γι αυτό δεν ήρθαν ποτέ εξωγήινοι...με 1-voice Polyphony τι μήνυμα να στείλεις!!!! :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΕΙΠΑΜΕ !!!!! - ΟΧΙ ΠΑΡΑΘΕΣΗ SPECS !!!!

Νεκταριε, αστο αγορι μου, αστο. Ελεος δηλαδη. Λιγο ντροπη ρε μεγαλε. Κατι σοβαρο εχεις να πεις πανω στα SPECS? Καταλαβαινεις αρχικα τα SPECS και τι σημαινουν? Γιατι αν καταλαβαινεις τι σημαινουν, θα κατεβασεις το κεφαλι σου κατω, θα πεις ενα συγνωμη για τις μπουρδες που εχεις γραψει και θα αποσυρθεις. Δε βλεπεις οτι γινεσαι ρεζιλι? Κανεις συγκριση ενος synth του 1969 και ενος synth του 2011, τι περιμενεις? Ανοιξε τα ματακια σου και κοιτα.

Ξεκολα επιτελους απο την τιμη, η τιμη ΔΕΝ ειναι κριτηριο για το ποσο ικανο ειναι ενα synth.

 

Eλα συνελθε...Baby_2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νομίζω ότι δεν χρειάζεται και πολύ προσπάθεια για να καταλάβει κάποιος ότι η σύγκριση ενός προιόντος στα 3400 και ενός στα 200 δεν έχει και πολύ νόημα, σε όποια κατηγορία προιόντων και να ανήκουν. Ή μήπως θέλει για κάποιους;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νά ξέρεις πάντως ότι το όργανο αυτό στις "Στενές Επαφές" είναι Moog.

 

;D ;D ;D ;D

 

 

κοιτα, με τον καταρραχτη συμφωνω σε πολλά, αλλα εγω for the record δεν ταυτιζομαι με  με την σταση του ως προς τα αναλογικά.

 Η κουβεντα γινεται σε ενα θεμα που αποτελει παγκοσμίως αντικείμενο debate αν ψαξει καποιος να δει.

 

Η δικη μου θέση ταυτίζεται σε συνδιασμό με την δική μου εμπειρική προσέγγιση στο κάτωθι που πιστευω οτι θα καλύψει τους περισσότερους επαρκώς

 

http://www.juliusdobos.com/the-philosophy-behind/analog-vs-digital-synthesizers-debate/

 

μαλιστα ενθυμούμαι παλιότερα οτι ο δικός μας (ο καπιτάλας χαχαχ) Superfunk ειχε αρθρογραφήσει εξαιρετικά για ανάλογο θέμα και για τα όργανα και για τις ηχογραφήσεις και ειχε αναλύσει τις προτιμήσεις και σε συνάρτηση με τα οικονομικά οφέλη που καθορίζουν τις εν γενει επιλογές, αλλα και τις ποιοτικές διαφορες.

 

Για εμενα και η ψηφιακή και η αναλογική τεχνολογία στη μουσική εχουν άρρηκτους δεσμους, εχουν την ιστορία τους, η χρησιμοτητα τους εχει τη σημασία της κατα περιπτωση και αναγκη.

 

Το κόστος δεν ειναι μονόδρομος σε μια επιλογή.

Γενικοτερα , περαν των πλακωματων, εμενα μου αρέσει η αναπτυξη του θέματος οπως ειπα και απλα θα πως στον καταρράχτη οτι ναι μεν εχει point απο μια πλευρά για το θεμα specs σε συναρτηση με το κόστος αλλα απο εκει και πέρα δεν μπορουμε να αφορίσουμε οσο και να προχωρα  και για οσα και να προσφέρει η ψηφιακη τεχνολογια ή και να μην αναγνωρίσουμε τις περιπτώσεις που η αναλογική τεχνολογια υπερτερεί ακομα και σημερα και εχει δικαίως φανατικούς υποστηρικτές.

 

Να διαβασεις το λινκ του αρθρου waterfall.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νομίζω ότι δεν χρειάζεται και πολύ προσπάθεια για να καταλάβει κάποιος ότι η σύγκριση ενός προιόντος στα 3400 και ενός στα 200 δεν έχει και πολύ νόημα, σε όποια κατηγορία προιόντων και να ανήκουν. Ή μήπως θέλει για κάποιους;

 

 

Προφανώς θα θέλει, διότι αν έβγαινε κάποιος κιθαρίστας και έβριζε από το πρωί ως το βράδυ τον Bassman γιατί δεν έχει 40 διαφορετικούς ήχους σαν τον mustang ενώ κοστίζει τα δεκαπλά, θα τον έπαιρναν με τις πέτρες.  ;D Όταν όμως τα κάνεις όλα ίσιωμα, και θεωρείς προφανώς ότι π.χ. μια Amek κονσόλα είναι απάτη γιατί υπάρχουν οι behringer,  ;D τότε τι να πεις από εκεί και πέρα, :o δεν παλεύεται ο άνθρωπος  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος ενδιαφερεται για παραπανω γελιο το YouTube ειναι ανοιχτο ολο το 24ωρο... ;D

 

Ρε μεγάλε το έχουμε καταλάβει ότι ΑΚΟΥΣ και ΒΛΕΠΕΙΣ τα συνθς από το youtube, μην μας το λες και το ξαναλές, έχουμε καταλάβει καλά με τι φρούτο έχουμε να κάνουμε.

KANEIΣ πως δεν καταλαβαίνεις αλλά δεν πειράζει.

Σαφώς και έχεις καταλάβει ότι μιλάω για συγκριτικό τεστ ΗΧΟΥ, αλλά ο ΗΧΟΣ για σένα πέρα από το ότι είναι κάτι άγνωστο είναι και αφηρημένη έννοια.

 

Επίσης το moog voyager είσαι σίγουρος ότι είναι μοντέλο του 1969 ?

Μιλάμε για το moog voyager έτσι...

Έλά τώρα, πίσω στο youtube να ΑΚΟΥΣΕΙΣ κανένα συνθάκι καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νομίζω ότι δεν χρειάζεται και πολύ προσπάθεια για να καταλάβει κάποιος ότι η σύγκριση ενός προιόντος στα 3400 και ενός στα 200 δεν έχει και πολύ νόημα, σε όποια κατηγορία προιόντων και να ανήκουν. Ή μήπως θέλει για κάποιους;

Γιατι δεν εχει νοημα? Επειδη αποδεικνυει ξεκαθαρα οτι ενα synth των 200€ ειναι πολυ πιο δυνατο απο ενα synth των 3400€? Ακριβως γι αυτο εχει νοημα αυτη η συγκριση και για ενα ακομα λογο, πρωτον γιατι συμβαινει ακριβως το αντιθετο απο αυτο που ολοι περιμενουν βλεποντας τις τιμες τους, και δευτερον γιατι αποδεικνυεται οτι εκει στη Moog μας δουλευουν ψιλο γαζι.

 

Η αληθεια ποναει αλλα, ειπαμε, οταν συγκρινεις τεχνολογια του 1969 με την τεχνολογια του σημερα, τι περιμενεις αραγε? 

 

κοιτα, με τον καταρραχτη συμφωνω σε πολλά, αλλα εγω for the record δεν ταυτιζομαι με  με την σταση του ως προς τα αναλογικά.

Για πες μου και μενα την σταση μου απεναντι στα αναλογικα, γιατι εγω εχω μια πολυ σαφη σταση εδω και χρονια, δεν ειμαι σιγουρος ομως αν εσυ εχεις καταλαβει τη σταση μου.

 

@Manos, αντε διαβασε κανενα review απο τους ασχετους εκει στο SOS, αρχισε απο την φτηνη Χ32. Μπας και συνελθεις και συ λιγο. :-*

 

Σαφώς και έχεις καταλάβει ότι μιλάω για συγκριτικό τεστ ΗΧΟΥ, αλλά ο ΗΧΟΣ για σένα πέρα από το ότι είναι κάτι άγνωστο είναι και αφηρημένη έννοια.

Καλα, προς το παρον φαε στη μαπα το συγκριτικο των Specs και οταν συνελθεις σε κανα χρονο εδω ειμαστε να τα πουμε και για τον ηχο. ;D ;D

 

Επίσης το moog voyager είσαι σίγουρος ότι είναι μοντέλο του 1969 ?

Μιλάμε για το moog voyager έτσι...

Σχεδον τον λυπαμαι.... ;D ;D Μιλας για το Voyager χωρις να εχεις την παραμικρη ιδεα γι αυτο. Ποσο πιο ρεζιλι πια? ;D

 

Ελα, πες μας και τα synths που εχεις τωρα, ετσι, για το κερασακι στην τουρτα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου