Προς το περιεχόμενο

Αρνητική Αξιολόγηση σε Αγγελία μετά την πώλησή τ&#



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφοσον δεν πηρε ουτε προκαταβολη, δεν εχει καμια απολυτως υποχρεωση απεναντι σου....  

 

Σωστό, αλλά για αυτό κάνουμε τη διάκριση ανάμεσα στο αφερέγγυος και στο απατεώνας. Το πρώτο είναι πολύ δύσκολο να αξιολογηθεί όπως είπαμε και πιο πάνω. Όταν έχουμε να κάνουμε με αγγελίες δεν θεωρούμε τίποτα εγγυημένο μέχρι να κλείσει, προσπαθούμε να κλείνουμε συμφωνίες με δέσμευση και παίρουμε εμείς το ρίσκο της προσωπικής αξιολόγησης του πωλητή. Αυτά :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου λεει παρε με αυριο γιατι ειμαι στο δρομο για ενα live (που να μην σωσει να ξανακανει)!

 

Πολύ βαρύ το παραπάνω...

 

Στο θέμα... Συμφωνώ με ότι είπαν τα υπόλοιπα παιδιά ώς τώρα.

 

Η αξιολόγηση αφορά την συναλλαγή (εφόσον υπάρξει) και όχι την ποιότητα/αποτέλεσμα της συνεννόησης (και κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι και το σωστό).

 

Ο πωλητής βέβαια οφείλει να είναι συνεπής και ξεκάθαρος στις συνεννοήσεις του, όπως αντίστοιχα και ο αγοραστής.

 

Και ας μην ξεχνάμε οτι το νόμισμα έχει πάντα 2 όψεις.

 

Προσωπικά, αρκετές φορές έχω δεχθεί μηνύματα του στύλ "φίλε την αγοράζω ΤΩΡΑ, κλείσε την αγγελία" ή άλλες φορές έχω δεσμεύσει αντικείμενο ενώ υπήρχε ενδιαφέρον και απο άλλους (λόγω φιλότιμου) και μετά οι υποψήφιοι αγοραστές απλά εξαφανίζονται...

 

Αν θέλεις διόρθωσε και τον τίτλο να είναι πιο αντιπροσωπευτικός μιας και δεν υπήρξε πώληση που να συμμετείχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

από τη μία με λυπεί που ευτελίζεται η "αξία του λόγου" με την νοοτροπία που αποπνέει η επιχειρηματολογία που διαβάζω εδώ, αλλά από την άλλη εντάξει..

 

η "ελαστική συνείδηση" είναι το "μαλακό υπογάστριο" του μπουρδέλου η Ελλάς...

 

αγαπητοί μου για να μη κάνουμε το μαύρο άσπρο δίνοντας "άλλοθι" στα διάφορα "εν δυνάμει λαμόγια" μπορούμε να δεχτούμε τουλάχιστον ότι:

 

Το ΔΙΚΑΙΩΜΑ μονομερούς ακύρωσης οποιασδήποτε προφορικής συμφωνίας ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ (αυτόματα) την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ (κατ ελάχιστον) της (κατά προτίμηση επιχειρηματολογημένης) ενημέρωσης του έτερου συμβαλλόμενου...

 

δεν ξέρω αν τίθεται νομικό πλαίσιο σε ανάλογες αθετήσεις λόγου (ο Λάκης μπορεί να μας φωτίσει) αλλά ΗΘΙΚΑ μη το βιάζουμε πάλι το έρμο το αυτονόητο σε αυτή την κ@λοχώρ@...καταντάει κουραστικό...

 

και ναι φίλοι μου.. εσείς δεν ξέρω αλλά εγώ το πρώτο πράγμα που θα ήθελα να ξέρω είναι αν ο άλλος έχει προηγούμενο σε αθέτηση λόγου στην όποια του συναλλαγή ώστε να τον εμπιστευτώ ή όχι (και το κατά πόσο αντίκτυπο θα έχει μια παρόμοια αθέτηση στο θυμικό μου ή στην πρακτική μου καθημερινότητα δεν μπαίνει στο "ζύγι" της εκτίμησης κανενός)...

συμφωνήσαμε? αλλά το μετάνιωσες? ΑΠΑΙΤΩ να με ενημερώσεις άμεσα... τόσο απλά...

 

 

ΥΓ. φιλικά και χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

δεν ξέρω αν τίθεται νομικό πλαίσιο σε ανάλογες αθετήσεις λόγου

 

 

Υπάρχει η λεγόμενη "Ευθύνη εκ των διαπραγματεύσεων", Νίκο.

Δηλαδή η απάντηση είναι, ναι, υπάρχει νομικό πλαίσιο.

 

Προσυμβατική ευθύνη - Αρνητικό διαφέρον - Διαφέρον εμπιστοσύνης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τη μία με λυπεί που ευτελίζεται η "αξία του λόγου" με την νοοτροπία που αποπνέει η επιχειρηματολογία που διαβάζω εδώ, αλλά από την άλλη εντάξει..

 

η "ελαστική συνείδηση" είναι το "μαλακό υπογάστριο" του μπουρδέλου η Ελλάς...

 

αγαπητοί μου για να μη κάνουμε το μαύρο άσπρο δίνοντας "άλλοθι" στα διάφορα "εν δυνάμει λαμόγια" μπορούμε να δεχτούμε τουλάχιστον ότι:

 

Το ΔΙΚΑΙΩΜΑ μονομερούς ακύρωσης οποιασδήποτε προφορικής συμφωνίας ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ (αυτόματα) την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ (κατ ελάχιστον) της (κατά προτίμηση επιχειρηματολογημένης) ενημέρωσης του έτερου συμβαλλόμενου...

 

δεν ξέρω αν τίθεται νομικό πλαίσιο σε ανάλογες αθετήσεις λόγου (ο Λάκης μπορεί να μας φωτίσει) αλλά ΗΘΙΚΑ μη το βιάζουμε πάλι το έρμο το αυτονόητο σε αυτή την κ@λοχώρ@...καταντάει κουραστικό...

 

και ναι φίλοι μου.. εσείς δεν ξέρω αλλά εγώ το πρώτο πράγμα που θα ήθελα να ξέρω είναι αν ο άλλος έχει προηγούμενο σε αθέτηση λόγου στην όποια του συναλλαγή ώστε να τον εμπιστευτώ ή όχι (και το κατά πόσο αντίκτυπο θα έχει μια παρόμοια αθέτηση στο θυμικό μου ή στην πρακτική μου καθημερινότητα δεν μπαίνει στο "ζύγι" της εκτίμησης κανενός)...

συμφωνήσαμε? αλλά το μετάνιωσες? ΑΠΑΙΤΩ να με ενημερώσεις άμεσα... τόσο απλά...

 

 

ΥΓ. φιλικά και χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν...

 

 

Eίσαι (λίγο) υπερβολικός. Κατά τη γνώμη μου.

 

Επίσης φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ή έχει το noiz νομική κάλυψη ή δεν έχει... ;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ή έχει το noiz νομική κάλυψη ή δεν έχει... ;D ;D ;D

 

Για σένα ....anytime!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eίσαι (λίγο) υπερβολικός. Κατά τη γνώμη μου.

 

Επίσης φιλικά.

 

σεβαστό...

αλλά εγώ επιμένω...αν τα θηρία δεν τα σκοτώνεις μικρά δεν μπορείς να παραπονιέσαι (όχι εσύ προσωπικά φυσικά) όταν σε δαγκώσουν...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σεβαστό...

αλλά εγώ επιμένω...αν τα θηρία δεν τα σκοτώνεις μικρά δεν μπορείς να παραπονιέσαι (όχι εσύ προσωπικά φυσικά) όταν σε δαγκώσουν...

 

Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς. Δεν ξέρω αν συμφωνώ όμως και στο γενικότερο πλαίσιο.

 

Ως προς το ελληνικό στοιχείο που αναφέρεις, με βεβαιότητα μπορώ να σου πω πάντως ότι οι καφρίλες που μου έτυχαν με μεταχειρισμένα στο Ίνγκλαντ δε μου έτυχαν στην Ελλάδα.  

 

Απλώς στη σκέψη σου αυτή, αν φυσικά θες τη γνώμη μου, νομίζω ότι πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν ότι οι αγοραπωλησίες σε μεταχειρισμένα έχουν έναν τρόπον τινά ''χαλαρότερο'' χαρακτήρα όχι φυσικά ως προς την περιγραφή ή την κατάσταση του αντικειμένου αλλά όσον αφορά τις διαπραγματεύσεις κλπ..Παράδειγμα: Κι εγώ πουλάω κάτι, μου έστειλαν 3 άτομα και αφού με ρώτησαν που μένω, εξαφανίστηκαν. Εδώ για παράδειγμα τι κάνεις; Το κρατάς το πράγμα; Περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα; Και αν στο ενδιάμεσο κάποιος καθυστερεί να απαντήσει και εμφανιστεί κάποιος άλλος τι κάνεις; Κατάλαβες που το πάω; Είναι δευτερεύον του δευτερεύοντος ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κοίτα έτσι που το θέτεις φλερτάρει επικίνδυνα την "λογική του συμψηφισμού"... πράγμα που είναι τόσο μακρυά από τη δική μου λογική όσο και η αγορά μιας les paul από τον SF... ;D

 

κατά την γνώμη μου πάντα λοιπόν, δεν κάνει λιγότερο μ@λ@κ@ τον πωλητή στην περίπτωση που έθεσε ο φίλος μας ούτε η καφρίλα των "αλλοδαπωνε" ούτε οποιαδήποτε άλλη "κακή" συμπεριφορά αγοραστών σου έχει ή μου έχει τύχει...

 

κάθε περίπτωση ειδικά σε πρώτο χρόνο έχει το "ειδικό της βαρος" και αν η συμψηφιστική λογική (που δεν συνάδει απαραίτητα με κακή πρόθεση μην παρεξηγηθώ) δεν προσεχθεί και αφεθεί, οδηγεί νομοτελειακά στον κλασσικό "ωχαδερφισμό" και στον "κανόνα της ανοχής" που φαντάζομαι δεν έχεις αντίρρηση  ότι είναι "πρωταγωνιστής" στην ελληνική κοινωνική παθογένεια...

 

τώρα αν οι συνειρμοί μου εξακολουθούν να σου φαντάζουν υπερβολικοί μπορεί να φταίει το ότι η κοσμοθεωρία μου στηρίζεται πια στην "αναγωγή στην μονάδα" και στην ατομική ευθύνη που στα 50 μου δεν μπορώ άλλο να της κρύβομαι... με βρίσκει παντού η πουτ@ν@.. ;D

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου