Προς το περιεχόμενο

Αρνητική Αξιολόγηση σε Αγγελία μετά την πώλησή τ&#



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ritchie 77, η "ευκολία" που αποτιμάς το ήθος σε ευρώ προσωπικά με ξεπερνά...

αλήθεια εσύ από ποιο ποσό συναλλαγής (είτε αγοράζεις είτε πουλάς) "θίγεσαι" αν ο απέναντί σου αθετήσει τον λόγο του... τόσο "κρύο αίμα" πια ;D...

 

τώρα αμφιβόλου ποιότητας "ντρίπλες" του στυλ "ναι αλλά δεν ξέρουμε και αν ο ΟP ήταν κι αυτός σωστός" ή δεν έχουμε και την θέση του άλλου κλπ είναι άτοπες KAI για τον απλούστατο λόγο ότι δεν δικάζεται κανείς εδώ... αναφέρθηκε ένα γεγονός και με αφορμή αυτό ως παραδοχή άνοιξε μια κουβέντα (που με "παραξένεψε" και καλώς ή κακώς "προέκτεινα") και από την οποία προσωπικά τουλάχιστον τελικά βγαίνω σίγουρα σοφότερος (ειδικά με τις τεκμηριωμένες γνώσεις που μας πρόσφερε ο Λάκης επ ευκαιρία)...

 

όπως ξαναείπα στον δικό μου "κόσμο" όποιος πουλάει είτε τσιχλόφουσκα είτε αεροπλάνο (όπως στο παράδειγμα) καλά θα κάνει να μην ΑΘΕΤΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ χωρίς να με ενημερώσει... με προσβάλει τα μάλα το να με γράφουν στα @@ τους (σου φτάνει ως "ζημιά?)  όταν δεν έχω δώσει πριν το δικαίωμα και χαλιέμαι άσχημα με όποιον μ@λ@κ@ το τολμήσει "ελαφρά τη καρδία" ακόμα ναι και με αντικείμενο μια κιθάρα ευτελούς αξίας... και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία ακόμα και αν είχε τραυματικές "εμπειρίες" από άλλους, από την στιγμή που εγώ υπήρξα σωστός...

τώρα το αν του χώσω που λέει ο λόγος "κανά μπουνίδι" άμα τον πετύχω ή τον βρίσω ή τον μηνύσω (μια και ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα) ή απλά σε δεύτερο χρόνο δώσω τόπο στην οργή όπως είναι και το πιο λογικό κατά κανόνα, καμία σημασία δεν έχει στην ουσία του "χαρακτηρισμού" της πράξης του και του αντίκτυπου της πάνω μου...

 

εσένα που δεν σε "αγγίζουν" τέτοια "μικρά" πάλι μπράβο σου... χαίρομαι όμως (όπως φαντάζομαι κι εσύ) που οι κόσμοι μας δεν "τέμνονται" άμεσα σε επίπεδο συνεργασίας ή συναλλαγής γιατί "λογικά" συμπεραίνω ότι με την ίδια ευκολία που το υποβιβάζεις (ουσιαστικά δικαιολογείς) ως γεγονός, μπορεί και να το πράξεις...

 

τέλος τα περί "γέλιου" δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα σχολιάσω...

 

ΥΓ. το ΙΔΙΟ ακριβώς ΦΥΣΙΚΑ ισχύει και αν είμαι από την πλευρά του πωλητή και ο αθετών είναι ο αγοραστής... το ότι κι αυτό "διαχωρίζεται" ως περίπτωση επίσης με ξεπερνάει...

ΥΓ2 εννοείται ότι (παρότι ποσώς με ενδιαφέρει αν ανώνυμα με συμπαθείς ή όχι), δεν έχω καμία πρόθεση αντιπαράθεσης και ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κάτι από όσα έγραψα...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο πωλητης εχει ξεκαθαρα το δικαιωμα να πουλησει σε οποιον θελει και οποτε θελει το αντικειμενο. Ακομα και να μην το πουλησει γιατι αλλαξε γνωμη. Το οτι εβαλε αγγελια στο noiz δεν δεσμευεται για κατι. Τωρα θα μου πεις γιατι δεν ξανασηκωσε τηλεφωνο εστω για να σου πει "τελικα δε την πουλαω" ή "την εδωσα σε ενα φίλο που την ηθελε" κτλ.? Ε παλι δικαιωμα του ειναι. Εσυ και εγω μπορει να ειμαστε πιο επικοινωνιακοι. Αυτος προφανως οχι. Μπορει να ντραπηκε. Μπορει να αδιαφορησε. Και παλι διακιωμα του.

Εφοσον δεν πηρε ουτε προκαταβολη, δεν εχει καμια απολυτως υποχρεωση απεναντι σου.... 

Ναι, κάπως έτσι είναι τα πράγματα.

Μπορεί απλοποιημένα λίγο αλλά κάπως έτσι.

 

Τώρα ευχές του τύπου "να του πέσει το πουλί για πάντα που δεν μου πούλησε εμένα τη σκουάιαρ" ή εξώδικο για την απόδοση αποθετικών ζημιών που υπέστη ο πιθανός αντισυμβαλλόμενος βασισμένος στην αθέτηση προφορικής εκδήλωσης ενδιαφέροντος, είναι δύο άκρα, άξια μελέτης (είτε από κοινωνιολογικό/ψυχολογικό ενδιαφέρον, είτε από νομικό ενδιαφέρον) μεν αλλά περιορισμένου πραγματικού (real - life) ενδιαφέροντος.

 

Να τονίσω ότι το τελευταίο διάστημα βρέθηκα πολλάκις και εγώ στο receiving end της "πω-ρε-φίλε-μηχανηματάρα-το-θέλω-χτες-και-δωσε-κιν-διεύθυνση-και-ΑΦΜ-και-έρχομαι-να-το-πάρω-στη-στιγμή-και-έκτοτε-μην-τον-είδατε-τον-Παναή" νοοτροπίας και ουδόλως μου άρεσε αλλά οκ, τι να κάνουμε, εδώ ζούμε και ξέρουμε πως πάει το πράμα.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αλλά οκ, τι να κάνουμε, εδώ ζούμε και ξέρουμε πως πάει το πράμα.

 

εμένα Κώστα μου επιτρέπεται(ε) παρότι "ζω εδώ και ξέρω", να μη το δέχομαι ως συμπεριφορά?

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονίσω ότι το τελευταίο διάστημα βρέθηκα πολλάκις και εγώ στο receiving end της "πω-ρε-φίλε-μηχανηματάρα-το-θέλω-χτες-και-δωσε-κιν-διεύθυνση-και-ΑΦΜ-και-έρχομαι-να-το-πάρω-στη-στιγμή-και-έκτοτε-μην-τον-είδατε-τον-Παναή" νοοτροπίας και ουδόλως μου άρεσε αλλά οκ, τι να κάνουμε, εδώ ζούμε και ξέρουμε πως πάει το πράμα.

 

...κι αυτή είναι και η πιο ώριμη αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων.

 

Τώρα, αν υπάρχει σενάριο "κράτησέ μου το 5 μέρες" και κατόπιν εξαφάνιση, αλλάζει το πράγμα, αλλά τέτοιες δεσμεύσεις δεν είναι υποχρεωμένος να τις δέχεται κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν και πως το δεχόμαστε είναι στην ιδιοσυγκρασία του καθενός. Ούτε στα δικαστήρια θα πάει ποτέ τέτοια περίπτωση αλλά ούτε υπάρχει λειτουργικός τρόπος να αξιολογείται έτσι η συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι, πρέπει να είσαι νομικός, για να με αμφισβητήσεις νομικά (αυτή την εικόνα μου έδωσες, χωρίς να στο καταλογίζω με πρόθεση, μπορεί εγώ να μην κατάλαβα καλά).

Λαθος καταλαβες. Αλλα και παλι με τη λογικη σου θα πρεπει να ειμαι μουσικος για να αμφισβητησω καποιον μουσικα, η πολιτικος για να αμφισβητησω καποιον πολιτικα, προπονητης για να αμφισβητησω καποιον προπονητικα και παει λεγοντας... :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρε Ritchie77 (αν και κρατάω τό ότι εγώ λάθος κατάλαβα), τώρα όντως δεν καταλαβαίνεις, ή κάνεις πώς δεν καταλαβαίνεις;

 

Ρωτά κάτι ο Νίκος:

 

δεν ξέρω αν τίθεται νομικό πλαίσιο σε ανάλογες αθετήσεις λόγου

 

Στην ουσία δηλαδή ρωτάει αν υπάρχει νομοθεσία που αφορά το σκέλος των διαπραγματεύσεων.

 

Του απαντάω:

 

Υπάρχει η λεγόμενη "Ευθύνη εκ των διαπραγματεύσεων", Νίκο.

Δηλαδή η απάντηση είναι, ναι, υπάρχει νομικό πλαίσιο.

 

Προσυμβατική ευθύνη - Αρνητικό διαφέρον - Διαφέρον εμπιστοσύνης .

 

Γράφει ο Νίκος το:

 

επιβεβαίωσε και νομική ευθύνη πλέον της ηθικής

 

 

Και εσύ αμέσως σχολιάζεις:

 

επιβεβαιωσε τι? εδω γελαμε  ;D

 

 

Αγνοείς, ως μη νομικός, την κείμενη νομοθεσία, και όχι μόνο αυτόν, αλλά "γελάς" και όταν στην παραθέτω.

 

Δεν τέθηκε καν θέμα ερμηνείας της διάταξης (που ούτε εκεί θα μπορούσες να ανταπεξέλθεις, ως μη νομικός) , αλλά έλεγα τι ισχύει (μετρήσιμο μέγεθος- μη επιδεχόμενο διαφορετικής ερμηνείας), οτι δηλαδή, ΝΑΙ, στο στάδιο των διαπραγματεύσεων υπάρχουν διατάξεις που τις ρυθμίζουν.

 

Για να καταλάβεις (θα χρησιμοποιήσω το παράδειγμά σου), είναι σαν να λες σε έναν προπονητή πως το ποδόσφαιρο ΔΕΝ παίζεται με 11 παίχτες η κάθε ομάδα, και σε ένα πολιτικό πως η Ελληνική Βουλή, ΔΕΝ έχει 300 βουλευτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρέπει να διαχωρίζεται το νόμιμο από το ηθικό (παρότι γνωρίζω επιφανείς πολιτικούς που θα διαφωνούσαν).

 

Προφανώς είναι νόμιμο να αλλάξει γνώμη ο πωλητής noiz, ιδίως αφού δεν υπάρχει κάποια επίσημη μορφή διαπραγμάτευσης, με γραπτές προσφορές, δεσμεύσεις και τα ρέστα (φαντάζομαι Λάκη ότι οι σχετικές διατάξεις τέτοιες διαπραγματεύσεις αφορούν και όχι αυτές των αγγελιών).

 

Από την άλλη, οι σωστοί (και ανθρώπινοι) τρόποι επιβάλλουν μια καλή εξήγηση έστω και με ένα SMS (για τους μη επικοινωνιακούς). "Σόρι φίλως, δεν μπόρεσα γιατί έτσι / γιουβέτσι". Οι καλοί τρόποι είναι δωρεάν και προσφέρουν χαρά στον συνάνθρωπο.

 

ILLEGAL DISCLAIMER: Μιλάω πάντοτε σε θεωρητικό πλαίσιο και όχι για τη συγκεκριμένη "καταγγελία", διότι όπως έχω εκφράσει επανειλημμένα σε τέτοια νήματα, με ενοχλεί το τηλεδικείο συγκεκριμένων συναλασσόμενων χωρίς αντίλογο του "κατηγορουμένου" και με αυθαίρετες ερμηνείες που βασίζονται σε συναισθηματικές αντιδράσεις ή και στην προσωπική εντύπωση του καθενός μας για το τι είναι δίκαιο (με την άγραφη ή τη γραπτή έννοια).

 

Όπως θα θυμόμαστε, σε κάποια από τα σχετικά θέματα έχει παρουσιαστεί τελικά ο "κατηγορούμενος", και η εικόνα της "υπόθεσης" έχει αλλάξει άρδην.

 

Διακρίνω πάντως μια τάση κάποιων συναλασσόμενων προς την ευθιξία -και όχι πάντοτε δικαιολογημένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακρίνω πάντως μια τάση κάποιων συναλασσόμενων προς την ευθιξία -και όχι πάντοτε δικαιολογημένα.

 

 

Το έχουμε αυτό... αν και για το συγκεκριμένο περιστατικό είπα τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Προφανώς είναι νόμιμο να αλλάξει γνώμη ο πωλητής noiz, ιδίως αφού δεν υπάρχει κάποια επίσημη μορφή διαπραγμάτευσης, με γραπτές προσφορές, δεσμεύσεις και τα ρέστα (φαντάζομαι Λάκη ότι οι σχετικές διατάξεις τέτοιες διαπραγματεύσεις αφορούν και όχι αυτές των αγγελιών).

 

 

 

 

Οι διατάξεις αυτές αφορούν τα πάντα.

Δεν είναι προαπαιτούμενη η "επίσημη" (φαντάζομαι εννοείς γραπτή) μορφή διαπραγμάτευσης.

 

Είτε είναι αγγελία είτε είναι ακόμα και προφορική προσφορά-πρόταση για τη σύναψη αγοραπωλησίας.

 

Το αν σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πιο δύσκολο δικονομικά (δίκαιο απόδειξης) να αποδειχτει το "τί και πώς" συμφωνήθηκε είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Εδώ λέμε τι ισχύει κατά το ουσιαστικό δίκαιο.

 

Και εγώ, όπως λες:

Μιλάω πάντοτε σε θεωρητικό πλαίσιο και όχι για τη συγκεκριμένη "καταγγελία".

 

Εξ αρχής ΔΕΝ ασχολήθηκα με την εδώ "καταγγελία", μπήκα στο νήμα όταν τέθηκε έναν νομικό θέμα ,  με αφορμή την "καταγγελία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου