Προς το περιεχόμενο

Αρνητική Αξιολόγηση σε Αγγελία μετά την πώλησή τ&#



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει χαθει λιγο το νοημα της αρχικης ερωτησης! Εγω μιλησα για αρνητικη αξιολογηση χρηστη! Ας μην το παμε σε μυνησεις και αποκεφαλισμους! Διαβαζω τι γραφεται αλλα δεν συμετεχω γιατι ειχα αρχισει να απογοητευομαι με τις αποψεις! Χαρηκα τουλαχιστον που βρεθηκαν κανα-δυο (μπορει και ενας) που τον λογο τον εχουν ψηλα και τον πιστευουν-τηρουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Εχει χαθει λιγο το νοημα της αρχικης ερωτησης! Εγω μιλησα για αρνητικη αξιολογηση χρηστη! Ας μην το παμε σε μυνησεις και αποκεφαλισμους! Διαβαζω τι γραφεται αλλα δεν συμετεχω γιατι ειχα αρχισει να απογοητευομαι με τις αποψεις! Χαρηκα τουλαχιστον που βρεθηκαν κανα-δυο (μπορει και ενας) που τον λογο τον εχουν ψηλα και τον πιστευουν-τηρουν!

 

Αναγκαστικά όπως κατάλαβες @marioG542, πλέον διάβασα όλο το Thread.

Fact no1 .

ΝΑΙ, εσύ ήσουν σαφέστατος.

Μίλησες για "αρνητικη αξιολογηση χρηστη", ακόμα και στο στάδιο πριν την ολοκλήρωση της αγοραπωλησίας.

 

Αν θες, συμφωνώ με το σκεπτικό, δεν ξέρω αν μπορεί να είναι υλοποιήσιμο για διάφορους λόγους.

 

ΔΕΝ ζήτησες νομική βοήθεια.

 

Το ότι με αφορμή το θέμα που έθεσες, "άνοιξε" η συζήτηση, φαντάζομαι το κατανοείς ή έστω το ανέχεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα οπως ειπωθηε και καπου στην αρχη, αυτο δε γινεται πουθενα, ουτε στο ebay. Aν εμενα με παρουν 10 ατομα για μια αγγελια αναγκαστικα μονο ο ενας θα αγορασει. δηλ οι υπολοιποι 9 θα πρεπει να με κρινουν αρνητικα επειδη ισως θεωρησαν οτι θα ολοκληρωθει η συναλλαγη μαζι τους? ακομα και αν τους εχω πει οτι προηγειται αλλος?

 

Αν ειναι ετσι να στελνω κι εγω μεηλ σε διαφορους και να τους λεω να μου κρατησουν το προιον μεχρι να βρω λεφτα και αν αυτοι τολμησουν να το δωσουν αλλου θα τους κανω αρνητικη αξιολογηση. Ειναι λογικο αυτο?

 

Απλα πρεπει να σκεφτεις οτι ισως ησουν ο 2ος η 3ος στη σειρα που πηρε τηλ. και οταν του ειπες "θα σε παρω αργοτερα" να τον εβαλε σε σκεψεις. Πρεπει να ερθεις και συ λιγο στη θεση του πωλητη  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα Κώστα μου επιτρέπεται(ε) παρότι "ζω εδώ και ξέρω", να μη το δέχομαι ως συμπεριφορά?

Βρε συ Νίκο αλλίμονο, ο καθείς και οι απόψεις του.

Αν το δέχεσαι ή όχι είναι δική σου υπόθεση αλλά το ζήτημα είναι αν μπορείς να αλλάξεις κάτι με την αποδοχή ή την απόρριψη αυτής της συμπεριφοράς.

 

Η συγκεκριμένη συμπεριφορά είναι η κορυφή ενός παγόβουνου και πηγάζει από βαθύτερα και σοβαρότερα αίτια και κοινωνικά δεδομένα και η οποία αν και με ενοχλεί πολύ, δεν είμαι ούτε σε θέση αλλά ούτε και σε διάθεση να προσπαθήσω να την αλλάξω.

 

Το μόνο που νομίζω ότι μπορώ να κάνω είναι να την επισημαίνω, να μην την επανλαμβάνω και να μην την αφήνω (δύσκολο αυτό) να με χαλάει.

 

Για να βάλουμε και τα πράγματα στο αρχικό πλαίσιο, μιλάμε για κάποιον πιθανό πωλητή που δεν πήρε πίσω τηλέφωνο όπως υποσχέθηκε κάποιον πιθανό αγοραστή μιας ηλεκτρικής κιθάρας. Ο ψόγος έγκειται σε μία μάλλο αγενής συμπεριφορά ή τυπική Ελληνική αδιαφορία και όχι για κάποιο έγκλημα.

 

Να αναφέρω εν συντομία, σε αντιδιαστολή του γεγονότος του thread, ένα (πρωτοφανές σε μένα) περιστατικό που μου συνέβει προ μηνών στο ebay.

 

O πωλητής, επειδή καθυστέρησε να μου απαντήσει στις ερωτήσεις μου μετά την αγορά (και ως εκ τούτου δεν μπορούσα να προχωρήσω στην πληρωμή), μου ζήτησε συγγνώμη και μου έστειλε το μηχάνημα λέγοντας ότι αναλαμβάνει αυτός το κόστος των μεταφορικών ως δείγμα συγγνώμης. Να τονίσω ότι το έστειλε (και παρέλαβα) πριν καν πληρώσω για το προϊόν!!

Δεν το συζητώ βέβαια ότι πλήρωσα και το προϊόν αλλά και τα μεταφορικά καθότι όπως μου είπε, ο λόγος που είχε καθυστερήσει ήταν ότι είχε πεθάνει ο πατέρας του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα οπως ειπωθηε και καπου στην αρχη, αυτο δε γινεται πουθενα, ουτε στο ebay. Aν εμενα με παρουν 10 ατομα για μια αγγελια αναγκαστικα μονο ο ενας θα αγορασει. δηλ οι υπολοιποι 9 θα πρεπει να με κρινουν αρνητικα επειδη ισως θεωρησαν οτι θα ολοκληρωθει η συναλλαγη μαζι τους? ακομα και αν τους εχω πει οτι προηγειται αλλος?

Όλα έχουν να κάνουν με την ΑΡΧΙΚΉ συνεννόηση που θα κάνεις μαζί τους...αν σε πάρει ο πρώτος και σου πει "θα μιλήσουμε" και μετά στους υπόλοιπους 9 πεις "ναι φίλε μου, είναι δικό σου το μηχάνημα" τα χεις ήδη μπλέξει και σε κάποιον/κάποιους θα φανείς αφερέγγυος....

 

Αν,όμως, στους επόμενους 9 εξηγήσεις την κατάσταση εξ'αρχής τότε εσύ έχεις πράξει όπως όφειλες και αν οι άλλοι δεν κατάλαβαν δεν είναι δικό σου φταίξιμο...

 

Να αναφέρω εν συντομία, σε αντιδιαστολή του γεγονότος του thread, ένα (πρωτοφανές σε μένα) περιστατικό που μου συνέβει προ μηνών στο ebay.

 

O πωλητής, επειδή καθυστέρησε να μου απαντήσει στις ερωτήσεις μου μετά την αγορά (και ως εκ τούτου δεν μπορούσα να προχωρήσω στην πληρωμή), μου ζήτησε συγγνώμη και μου έστειλε το μηχάνημα λέγοντας ότι αναλαμβάνει αυτός το κόστος των μεταφορικών ως δείγμα συγγνώμης. Να τονίσω ότι το έστειλε (και παρέλαβα) πριν καν πληρώσω για το προϊόν!!

Δεν το συζητώ βέβαια ότι πλήρωσα και το προϊόν αλλά και τα μεταφορικά καθότι όπως μου είπε, ο λόγος που είχε καθυστερήσει ήταν ότι είχε πεθάνει ο πατέρας του.

:o

Μπράβο και στους δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απλα πρεπει να σκεφτεις οτι ισως ησουν ο 2ος η 3ος στη σειρα που πηρε τηλ. και οταν του ειπες "θα σε παρω αργοτερα" να τον εβαλε σε σκεψεις. Πρεπει να ερθεις και συ λιγο στη θεση του πωλητη  ;)

 

Δεν διαβαζεις σωστα! Μου λεει "εκλεισε" και του λεω θα σε παρω σε λιγο να σου πω στοιχεια! Μου λεει ΑΥΤΟΣ, παρε με αυριο γιατι ειμαι στο δρομο για live!

Με μια απλη εξηγηση "εισαι 2ος στη σειρα" θα ηταν ολα σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npap

Αν και όσο περνάει ο καιρός τείνω να υιοθετώ κι εγώ αυτή την άποψη περί μη ανοχής (έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι) ταυτόχρονα δεν μπορώ παρά να παραδεχτώ ότι όσο και να προσπαθείς πάντα κάποιοι θα έχουν μια ηθική πυξίδα όχι και τόσο ... ακονισμένη. Προστατεύοντας λοιπόν εαυτόν από τσαντίλες και απογοητεύσεις απ' το πρωί ως το βράδυ λες κι ένα "δεν βαριέσαι".

 

Δεδομένης λοιπόν της ποικιλίας των συμπεριφορών και του αναγκαστικά ξεχειλωμένου εύρους του τι είναι αποδεκτό, πρακτικές σαν κι αυτές παραμένουν μέρος των εμπορικών και μη συναλλαγών.

 

Στο αρχικό θέμα, δυστυχώς και όπως είναι αναμενόμενο, όπως υπάρχουν μαλάκες πωλητές υπάρχουν και μαλάκες αγοραστές κι αν δώσεις χώρο και στους μεν και στους δε να εκφράσουν την μαλακία τους κακός χαμός μας περιμένει.

 

Επίσης το σύστημα των αξιολογήσεων πρέπει να παρέχει χρήσιμη πληροφορία και να μετατραπεί σε ιστολόγιο του τι μας κακοφαίνεται δεν νομίζω ότι είναι βήμα μπροστά. Να το πω διαφορετικά, ακόμα κι αν υπήρχε η δυνατότητα αξιολόγησης χωρίς συναλλαγή για το συγκεκριμένο συμβάν νομίζω ότι δεν υπάρχει επαρκής λόγος για να είχε αναφερθεί.

 

Φιλικά πάντα.

 

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδή ακριβώς η λογική μου απέχει από τις "τηλεδίκες" η δική μου συμμετοχή στην κουβέντα  ξεκίνησε και τελείωσε στο πραγματικά σημαντικό για μένα θέμα της "σιωπηρής αποδοχής στην αθέτηση του λόγου" με ΑΦΟΡΜΗ το γεγονός που έθεσε ο OP και των  απαντήσεων που δέχτηκε...

 

το ότι ΑΡΝΟΥΜΑΙ την απριόρι παραδοχή της και εγώ στο βαθμό που δύναμαι να την ορίσω (έστω και ως αρχική θεωρητική προσέγγιση "εκκίνησης" στην εκτίμηση κάθε περίπτωσης) μάλλον με καθιστά δον Κιχώτη στα μάτια κάποιων...δεκτόν σεβαστόν αλλά και παραλλήλως επαρκώς αδιάφορον...

 

αλλά το να κυνηγάω συνεχώς την μπάλα στην εξέδρα με κουράζει ρε φίλοι (υπάρχει και μια ηλικία και μάλιστα φέρουσα σώμα ταλαιπωρημένο από την αλητεία της νεότητας μου)... ;D

 

τεσ πα... μπορεί το "δάκτυλο" που δείχνει το δάσος να ανήκει σε κάποιο top model γι αυτό να έχει τόση πέραση... ;D

 

δεν έχει νόημα να συνεχίσω το διάλογο (αν και με τρώει) γιατί απλά θα "αναμασώ" πράγματα που ήδη στοιχειοθέτησαν την άποψή μου... απλά θα προσθέσω ότι πολλές φορές το χειρότερο δεν είναι το να κάνεις την "τρίχα τριχιά" αλλά το να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι η "τριχιά" είναι "τρίχα" για να μη σε τσούξει...

 

πάντα και πάνω από όλα φιλικά

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τραβήξει 6 σελίδες τούτο το νήμα...για ποιο λόγο άραγε;Επειδή προσπαθούμε να εξηγήσουμε κοινωνιολογικά και νομικά το αν μπορεί ή υποχρεούται ο εκάστοτε πωλητής να αρθρώσει πέντε γ@μημένες λέξεις "φίλε άκυρο,την έδωσα αλλού";

 

Και ενώ όλοι ξέρουμε ποιο είναι το σωστό και τι θα θέλαμε να συμβεί σ' εμάς αν βρισκόμασταν στη θέση του ΟΡ,παρ' όλα αυτά προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε ή να υποβαθμίσουμε τέτοιες συμπεριφορές.

 

Ζω κι εγώ στον μικρόκοσμο του φίλου npap...

Ό,τι λέμε το κάνουμε και ό,τι δεν κάνουμε δεν το λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τραβήξει 6 σελίδες τούτο το νήμα...για ποιο λόγο άραγε;Επειδή προσπαθούμε να εξηγήσουμε κοινωνιολογικά και νομικά το αν μπορεί ή υποχρεούται ο εκάστοτε πωλητής να αρθρώσει πέντε γ@μημένες λέξεις "φίλε άκυρο,την έδωσα αλλού";

 

Και ενώ όλοι ξέρουμε ποιο είναι το σωστό και τι θα θέλαμε να συμβεί σ' εμάς αν βρισκόμασταν στη θέση του ΟΡ,παρ' όλα αυτά προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε ή να υποβαθμίσουμε τέτοιες συμπεριφορές.

 

Ζω κι εγώ στον μικρόκοσμο του φίλου npap...

Ό,τι λέμε το κάνουμε και ό,τι δεν κάνουμε δεν το λέμε.

 

Σε όλα αυτά να επισημάνω πως όσοι απαντήσαμε αρνητικά στο ερώτημα που έθεσε το παιδί που άνοιξε το thread, το πράξαμε (όπως είδαμε όλοι από τις απαντήσεις) απαντώντας στο ερώτημα που έθεσε ο op και μόνο σε αυτό. Δε νομίζω πως είπε κανείς ότι γενικότερα έκανε καλά ο πωλητής σαν κίνηση με το να δώσει το αντικείμενο κάπου αλλού. Απέχει όμως φρονώ, το να θέλει να δώσει κανείς αρνητική αξιολόγηση η οποία αντικειμενικά αφορά πράγμα το οποίο πουλήθηκε δηλαδή το κατά πόσο ανταποκρίνεται στην αρχική περιγραφή που έκανε ο πωλητής με εκείνο στο οποίο κατέληξε η συζήτηση αυτή.

 

Δεν είπε κανείς πουθενά ότι δεν είχε καμμία υποχρέωση να τον ενημερώσει αλλά όλοι νομίζω σχολιάσαμε το αν έχει δικαίωμα να δώσει αρνητική αξιολόγηση.

 

Επί της ουσίας θέλω να πω δε διαφωνώ μαζί σου αλλά η απάντηση που δίνεις δεν απαντά στο αρχικό ερώτημα που τέθηκε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου