Προς το περιεχόμενο

Bridge Διπλος?


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Λοιπον εκανα αυτο που μου προτειναν και ανεβασα τον μαγνητη.Ηταν τερματισμενος ομως και αναγκαστηκα να κοψω την σουστα στα μισα για να παρει και αλλο υψος.

  Νταξει αλλος μαγνητης κυριολεκτικα.Πριμος μεν λιγο βρωμικος αλλα καμια σχεση με πριν.Πηρε πολλα κιλα επανω.Μια χαρα μου ακουγεται τωρα το οργανο.

  Προσπαθησα και επαιξα με το υψος και των δυο και πιστευω τους ισοροπησα καπως πιο ψηλα απο πριν και το οργανο εβγαλε κατευθειαν φωνη.

  Σας ευχαριστω ολους παιδια και νομιζω οτι ειμαι ενταξει για την ωρα ετσι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακουγοντας κανα δυο τρια κλιπς απο το σαιτ των bareknuckles μου αρεσαν πολυ οι ΡιΦ Ραφ που ειναι βινταζ κατασταση .Ο μπριτζ βγαινει τα 8.2 οσο και ο νεκ που εχω τωρα.Καπου εκει θελω να κινηθω ηχητικα.

 

Φίλε μου, τα Ohm που αναφέρεις δεν μετράνε ούτε ένταση του μαγνήτη ούτε μπορούν να σε ποροιδεάσουν (ακριβώς) για το πώς ακούγεται ο μαγνήτης. Αντίσταση μετράνε. Άλλο πράγμα αυτό από το output του μαγνήτη. Γι'αυτό ακριβώς τον λόγο πρότεινα να ΜΙΛΗΣΕΙΣ με κάποιον από τους winders, που σου αρέσουν όποιος και αν είναι αυτός, για να τους εξηγήσεις τί θέλεις ακριβώς και να σου κάνουν τις προτάσεις τους.

 

Βέβαια με Duncan, DiMarzio, Tonerider, και οποιονδήποτε άλλο που παράγει μαζικά, αγοράζεις ό,τι βρίσκεις στο ράφι. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, αν αυτό που είναι στο ράφι σου κάνει μια χαρά. Απλά δουλεύεις με την μέθοδο "trial & error". Αυτό είναι όλο.  

 

 

 

Nομιζω οτι ο bridge πρεπει να ειναι πιο δυνατος απο τον neck

 

Καθόλου απαραίτητα. Και εξαρτάται πόσο... vintage & historic-accurate θέλεις να είσαι. Η Gibson στα '50s, δεν έφτιαχνε μαγνήτες για bridge / neck. Έναν μαγνήτη έφτιαχναν (και αυτόν... στο περίπου). Έβαζαν ένα στη μια θέση και άλλον στην άλλη. Η διαφορά στον ήχο ερχόταν (σχεδόν) εξολοκλήρου από την θέση του μαγνήτη πάνω στην όλη κλίμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λοιπον εκανα αυτο που μου προτειναν και ανεβασα τον μαγνητη.Ηταν τερματισμενος ομως και αναγκαστηκα να κοψω την σουστα στα μισα για να παρει και αλλο υψος.

  Νταξει αλλος μαγνητης κυριολεκτικα.Πριμος μεν λιγο βρωμικος αλλα καμια σχεση με πριν.Πηρε πολλα κιλα επανω.Μια χαρα μου ακουγεται τωρα το οργανο.

  Προσπαθησα και επαιξα με το υψος και των δυο και πιστευω τους ισοροπησα καπως πιο ψηλα απο πριν και το οργανο εβγαλε κατευθειαν φωνη.

  Σας ευχαριστω ολους παιδια και νομιζω οτι ειμαι ενταξει για την ωρα ετσι.

 

 

Μια χαρά, αυτό μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Gibson στα '50s, δεν έφτιαχνε μαγνήτες για bridge / neck.

Προσφατα δηλαδη. Και εκτος απο αυτη την εξαιρεση που ανεφερες, ο κανονας ισχυει για ολες τις αλλες περιπτωσεις που ειναι και το συνηθες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Προσπαθησα και επαιξα με το υψος και των δυο και πιστευω τους ισοροπησα καπως πιο ψηλα απο πριν και το οργανο εβγαλε κατευθειαν φωνη.<

 

αν ειχα ενα ευρω για καθε φορα που εσωσα ενα κιθαριστα απο το να πουλησει την κιθαρα του,δωσει τον ενισχυτη του και αλλαξει τα πεταλια του επειδη απλα ΑΛΛΑΞΕ χορδες,σεταρε την κιθαρα του και ΡΥΘΜΙΣΕ τους μαγνητες του θα ημουν πλουσιος.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειχα ενα ευρω για καθε φορα που εσωσα ενα κιθαριστα απο το να πουλησει την κιθαρα του,δωσει τον ενισχυτη του και αλλαξει τα πεταλια του επειδη απλα ΑΛΛΑΞΕ χορδες,σεταρε την κιθαρα του και ΡΥΘΜΙΣΕ τους μαγνητες του θα ημουν πλουσιος.... ;D ;D

Στο ειπα συν ενα ευρω για καθε τελεκαστερ που πωλειτε στη χωρα.!!!Αμα κανεις μοδα και τις Jr θα σε παραδεχτω.χαχαχαχα.Οχι Νικο επαιξε καλυτερα ο μαγνητης,επομενως να δουμε.Αλλα γενικα τελικα τον θελω πιο καθαρο.Αυτος αρπαζει αρκετα.Αλλα οκ κατα τα αλλα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου