Προς το περιεχόμενο

Interstellar - Music


ex-guitalele

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

 

Φαντάζομαι πολλοί από εσάς (όπως και εγώ) είδαν το Interstellar του Cristophen Nolan με μουσική του Hans Zimmer που βγήκε αυτές τις μέρες.

 

 

Δεν θέλω να αναλύσω το αν μου άρεσε η όχι (Spoiler: μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ). Αυτό που θα 'θελα να συζητήσω μαζί σας είναι μία παρατήρηση που έκανα όσο έβλεπα την ταινία.

 

 

Προειδοποιώ ότι ίσως υπάρξουν κάποια Spoilers για την ταινία, γι αυτό αν δεν την είδε κάποιος καλύτερα να την δει και μετά να διαβάσει το post μου.  :up

 

 

Αυτό που παρατήρησα λοιπόν είναι ότι όταν ακούγαμε την μουσική που θύμιζε τον χτύπο του ρολογιού ο ρυθμός ήταν στα 60bpm. Έβγαλα το ρολόι μου στον κινηματογράφο και το μέτρησα, μου φάνηκε just.

 

 

Αυτό συνεχίστηκε και στην υπόλοιπη ταινία ο ρυθμός ήταν στα 60bpm όσο δηλαδή ένα Γήινο δευτερόλεπτο. Λέω Γήινο γιατί όπως αναφέρθηκε και πολλές φορές στην ταινία και για όσους ασχολούνται λίγο με αστρονομία-φυσική, η Θεωρία της Σχετικότητας του Άινσταϊν η οποία λέει ότι η βαρύτητα καμπυλώνει τον χρόνο (με πολύ απλά λόγια). Άρα αλλιώς μετράει ο χρόνος στην Γη αλλιώς σε ένα σύστημα με μεγαλύτερη, μικρότερη βαρύτητα. Το δευτερόλεπτο δηλαδή διαρκεί διαφορετικό χρόνο εδώ απ' ότι π.χ. στον Κρόνο. Στην ταινία ακουγόταν συνέχεια το τέμπο των 60bpm (του Γήινου δευτερολέπτου) και το συνδίασα ως μία ανάμνηση της Γης στην ταινία, όταν ο πρωταγωνιστής και η ομάδα βρίσκονταν σε άλλα πλανητικά και μη συστήματα με άλλη βαρύτητα άρα και με άλλη εμπειρία του χρόνου. Αν και τα δευτερόλεπτα σε εκείνα τα συστήματα ήταν μικρότερα-μεγαλύτερα στην μουσική εξακολουθούσαν σταθερά τα 60 Γήινα bpm.

 

 

Αυτό όμως άλλαξε την στιγμή που ο πρωταγωνιστής μπήκε στον 5-διάστατο χώρο. Εκεί το τέμπο αλλοιώθηκε. Προσωπικά το προσδίδω στο ότι εκεί στις 5 διαστάσεις το δευτερόλεπτο μας ήταν αδιάφορο, δεν είχε σημασία και ίσως γι αυτό και η αλλαγή του τέμπο. Και ήταν και δεν ήταν στην Γη εκείνη τη στιγμή άρα δεν μας ένοιαζε σε πιο χωροχρονικό συνεχές βρίσκονταν.

 

 

Μπορεί βέβαια να το υπερ-αναλύω, να 'ναι όλα αυτά στο μυαλό μου, αλλά μιας και είναι το αντικείμενο που σπουδάζω προσπαθώ πάντα να μπω στο μυαλό του συνθέτη και να καταλάβω πώς σκέφτεται...

 

 

Εσείς τι γνώμη έχετε για αυτό; Πιστεύεται ότι θα μπρούσε να κρύβεται κάτι τέτοιο πίσω από την σύνδεση της ιστορίας και της μουσικής ή λέτε να 'ναι τελείως τυχαίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

https://www.youtube.com/watch?v=8DsrJ_NezHU

 

Αυτό δεν είναι 60αρι σε καμία περίπτωση (σχεδόν στα διπλά είναι), αλλά δεν ξέρω αν είναι στο σημείο που αναφέρεις ότι ξεφεύγει το τέμπο.

 

Η ουσία είναι μια: Δώστε στον Nolan το Όσκαρ σκηνοθεσίας φάδερς μάδερς της Ακαδημίας, του το χρωστάτε από το Inception. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=8DsrJ_NezHU

 

Αυτό δεν είναι 60αρι σε καμία περίπτωση (σχεδόν στα διπλά είναι), αλλά δεν ξέρω αν είναι στο σημείο που αναφέρεις ότι ξεφεύγει το τέμπο.

 

Η ουσία είναι μια: Δώστε στον Nolan το Όσκαρ σκηνοθεσίας φάδερς μάδερς της Ακαδημίας, του το χρωστάτε από το Inception.  

 

Καλησπέρα :)

 

Οχι, το συγκεκριμένο δεν ειναι απο το σημείο που σου λέω... Αυτό αν θυμάμαι καλά παίζει οταν πέφτει στον 5-διαστατο "χώρο"...

 

Συμφωνώ για τα Όσκαρ... Αφού πέρυσι τα πηρε τα μισά το Gravity φέτος πρέπει να τα πά

ρει ΟΛΑ το interstellar...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπέρα :)

 

Οχι, το συγκεκριμένο δεν ειναι απο το σημείο που σου λέω... Αυτό αν θυμάμαι καλά παίζει οταν πέφτει στον 5-διαστατο "χώρο"...

 

Μάλλον αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο...

 

https://www.youtube.com/watch?v=pN4t_NDRfnQ

 

Τι να σου πω, ακόμα δεν πήγα να δω την ταινία- αλλά θα γίνει τάχιστα.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο...

 

https://www.youtube.com/watch?v=pN4t_NDRfnQ

 

Τι να σου πω, ακόμα δεν πήγα να δω την ταινία- αλλά θα γίνει τάχιστα.

 

 

 

Ναι, μπράβο!

 

Μόλις την δεις έλα να τα ξαναπούμε, θα δεις ότι υπάρχει και αλλού, πολλές φορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

 

 

Μπορεί βέβαια να το υπερ-αναλύω, να 'ναι όλα αυτά στο μυαλό μου, αλλά μιας και είναι το αντικείμενο που σπουδάζω προσπαθώ πάντα να μπω στο μυαλό του συνθέτη και να καταλάβω πώς σκέφτεται...

 

 

Εσείς τι γνώμη έχετε για αυτό; Πιστεύεται ότι θα μπρούσε να κρύβεται κάτι τέτοιο πίσω από την σύνδεση της ιστορίας και της μουσικής ή λέτε να 'ναι τελείως τυχαίο;

 

Η γνώμη μου ειναι οτι δεν ειναι τυχαίο.

 

Στις ταινιες και γενικοτερα στις μουσικες επενδυσεις παραστάσεων, ντοκυμαντερ υπάρχει σχεση της μουσικής με τη το σενάριο και με το θέμα.

Γενικοτερα ο ρυθμος, η επιλογη των ήχων, του ειδους της μουσικης,  της χροιάς, των εξαρσεων και των υφέσεων στα μουσικά θεματα, η αρμονία κλπ κλπ σχετιζεται και ειναι κατι που επιδιωκει με διαφορες τεχνικες ο συνθετης.

 

Οπως π.χ. σε μια στιγμη που η δράση ειναι σε φαση bullet time η slow motion η μουσικη πορταμενταρει με αναλογη μεταβολη του pitch.

  Eτσι και ο ρυθμος αναλογα με την θεματολογια, με την εξελιξη του σεναριο εχει τις εσκεμμένες μεταβολες του.

 

Aν ψαξεις υπαρχουν αναφορες γι αυτα στο διαδικτυο, εγω παλαιοτερα ειχα κανει και καποιο σεμιναριο που περιελαμβανε θεματα για  film and gaming music, atonality στα οποια εξηγήθηκαν καποια πραγματα.

 

(ολα αυτα που εγραψα με επιφυλαξη για την διατυπωση γιατι δεν ειμαι ειδικος, ενας μπακαλης ερασιτέχνης ειμαι αλλα με ενδιαφερει το αντικειμενο και εμενα και ερευνω και εφαρμόζω αντίστοιχα, περισσοτερα μπορει να σου πει μιας και ειναι αντικειμενο των σπουδων σου καποιος εξειδικευμένος και πιστοποιημένος στο θέμα)

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Zimmer στο Interstellar πραγματικά ξεπέρασε τον εαυτό του. Αυτό που λες πρέπει να ισχύει αν όχι σε όλο το άλμπουμ σίγουρα σε κάποια σημεία.

Από το 3:30 περίπου και πέρα είναι φανερό.

Η ταινία είναι πολύ καλή. Πάσχει μόνο από μελοδραματισμό. 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα τη ταινία εχθες το βράδυ και ακομη μαζεύω τα σαγόνια μου...ο νολαν είναι απο άλλη πλανήτη!!! ;D ;D

 

η μουσική φοβερη. ξέρει κανείς απο που μπορούμε να τη βρούμε?

 

το γεγονος οτι ησουν στο σινεμα και εβλεπες ταινια και μετραγες bpm με το ρολοι σου, σε καθιστα

ΥΠΕΡΚΑΜΕΝΟ!!! ;D ;D ;D ;D

και χαίρομαι γιατί βλέπω ότι υπάρχουν και χειρότεροι απο μένα!

θα σε φέρνω σαν παράδειγμα όταν μου λέει η γυναίκα μου οτι είμαι παντελως κατεστραμμένος και δεν σκεφτομαι τιποτε αλλο εκτος απο τη μουσικη το μπάσκετ και το σεξ...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μουσική φοβερη. ξέρει κανείς απο που μπορούμε να τη βρούμε?

 

http://www.amazon.co.uk/Interstellar-Original-Motion-Picture-Soundtrack/dp/B00OTB14SI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1415873558&sr=8-2&keywords=interstellar

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου