Προς το περιεχόμενο

'Εκχώρηση' μιας κλίμακας σε άλλη


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Αγαπητέ Στέφανε, ΚΙΝΗΤΟ ντο λέγεται. Όχι εκχωρούμενο Ντο. Επίσης, μια άλλη θεωρητική αποτύπωση αυτού που λες είναι το ΣΧΕΤΙΚΟ σολ-φα

 

Δες και παιδαγωγική μέθοδο Kodaly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''…In the movable do system, each solfège syllable corresponds not to a pitch, but to a scale degree: The first degree of a major scale is always sung as "do", the second as "re", etc ΅….. '' http://en.wikipedia.org/wiki/Solf%C3%A8ge#Movable_do_solf.C3.A8ge

 

corresponds = αντιστοιχεί

Αν θεωρείτε ότι το πρόβλημα είναι στη μετάφραση τότε  αποσύρω τη λέξη ‘’εκχωρείται’’ και χρησιμοποιώ το ‘’αντιστοιχεί’’

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, στις 6 σελίδες του 10ου θεματος διορθωσαμε μια λέξη. Κατι ειναι κι αυτο.

 

Την παραπανω απαντηση για το κινητο ντο σου την εδωσα στην 1η σελίδα του προηγουμενου θεματος βεβαια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλα αυτά τα χρόνια δεν έτρωγες το χρόνο σου με το να τσαλαβουτάς στα αυτονόητα και να τα κλείνεις σε κίτρινα κουτάκια με πολύχρωμες υπογραμμίσεις, και είχες πάει σε ένα ωδείο, τώρα θα ήσουν... γκουρού της θεωρίας  ;D, και δε θα ασχολιόσουν με ζητήματα προνηπιακά  ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όπως είπαν μερικοί ότι: ‘’…..το post σου μιλαει για κατι αυτονοητο. Κατι που κανουν αυτοματα οι περισσοτεροι μουσικοι’’

 

ότι: ‘’ το topic επρεπε να ειναι στην κατηγορια παιδικη χαρα…’’  και άλλα τέτοια

γιατί απ’ την αρχή δεν είπε κάποιος  ότι ο Στέφανος θα εννοεί το ‘’movable DO’’ ?? Γιατί κανείς δεν διόρθωσε τη  λέξη ‘’εκχώρηση’’ με τη λέξη ''αντιστοίχιση'' με ‘’movable DO’’......

 

Εγώ μόλις χθες βράδυ πρωτοείδα τη λέξη ‘’movable DO’’.

 

Αυτό όμως που εγώ περιγράφω εδώ για τα πνευστά (ΤΙΡ εύκολης εκμάθησης δακτυλισμών πνευστών  –η περιγραφή ήταν 100% πρακτική και άμεσης συνέχειας με τα προηγούμενα θέματα για τη φλογέρα και το ζουρνά ) δεν το είδα ούτε σε κάποια ελληνική ούτε σε ξένη ιστοσελίδα και γι αυτό το ποστάρισα εδώ.

Είμαι σίγουρος δε ότι κάποιοι που είναι , όπως εγώ,  στο ‘’νηπιακό στάδιο’’ θα επωφελήθηκαν .

Έπρεπε όμως να δεχτώ από μερικούς αυτή την ανάρμοστη λεκτική συμπεριφορά και το trolling?.

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ μόλις χθες βράδυ πρωτοείδα τη λέξη ‘’movable DO’’.

Άρα... με λίγα λόγια μάλλον δε ξέρεις τι λες (αφού έχτες μόλις το είδες για πρώτη φορά).

 

Βγες να ρωτήσεις ότι θες. Είδες ότι με χαρά μου απάντησα στα ερωτήματα σου για το λινκ σε εικόνες.

 

ΜΗΝ κάνεις τον δάσκαλο!  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Στέφανε αφού έχεις διάθεση και θέλεις να ασχοληθείς και γνωρίζεις και αγγλικά γιατί δεν ανοίγεις ένα νήμα σχετικό με τη θεωρία της μουσικής όχι όμως όπως εσύ την αντιλαμβάνεσαι αλλά μεταφράζοντας άρθρα της wiki που απ' ότι βλέπω δεν υπάρχουν στα ελληνικά.     

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, στις 6 σελίδες του 10ου θεματος διορθωσαμε μια λέξη. Κατι ειναι κι αυτο.

 

Την παραπανω απαντηση για το κινητο ντο σου την εδωσα στην 1η σελίδα του προηγουμενου θεματος βεβαια ;)

 

 Σωστός @neeq και είπα να του το θυμήσω γιατί καταλαβαίνω ότι χτυπάνε άσχημα οι λάθος ορολογίες και θεωρίες. Παρ'όλα αυτά (κάνοντας και το δικηγόρο του @STEFANOS  ;D)

πιστεύω ότι ο τρόπος που εκλαϊκεύει κάποιες έννοιες ίσως βοηθήσει έναν χομπίστα πχ. ανω των 40-50 ετών που περνάει την ώρα του με κάποιο λαϊκο όργανο ο οποίος θέλει να βλέπει χρωματιστά κουτάκια για να μην ξεστραβώνεται και που προφανώς αν του αραδιάσεις μια μουσική θεωρία ''σωστά'' διατυπωμένη παλι δεν θα καταλάβει 'γρι'.

 

  Παρ'όλα αυτά η όποια διόρθωση είναι επιβεβλημένη.

Εγώ θα'θελα πάντως να πω ένα μπράβο στον κο Στέφανο αφου μόνος του βρήκε αυτό το κόλπο.

Προσοχή όμως, λέγεται μόνο κινητό ντο! Όχι (μαλλον) 'αντιστοίχιση'. Σίγουρα όχι  'εκχώρηση' . (Καταλαβαίνετε ότι αν κάνατε ένα σύγγραμμα με τις θεωρίες σας θα έπασχε τουλάχιστον από πλήθος αδόκιμων όρων κι αυτά προϋποθέτουν πιο σοβαρό διάβασμα.)

 

Και προφανώς δεν ηξεραν το 'κινητό ντο'/'σχετικό σολ-φα' ολοι όσοι συμμετείχαν στο θέμα περα απο τους @neeq, @VangelisV, @manosx κλπ. σίγουρα κάποιος μου διαφεύγει.

 Απλα, οι υπολοιποι σας πειράζουν γιατί θεωρούν ότι τους το παίζετε προφέσορας ενώ (φαίνεται) δεν έχετε θεωρητικές σπουδές.

     

 

                 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα... με λίγα λόγια μάλλον δε ξέρεις τι λες (αφού έχτες μόλις το είδες για πρώτη φορά).

 

Βγες να ρωτήσεις ότι θες. Είδες ότι με χαρά μου απάντησα στα ερωτήματα σου για το λινκ σε εικόνες.

ΜΗΝ κάνεις τον δάσκαλο!  :(

Για το συγκεκριμένο θέμα απ' το πρώτο ποστάρισμα λέω το σωστό και μάλιστα πρακτικά απλά δεν ήξερα ότι το λένε ''movable Do'' αλλά και που όμως - μέχρι σήμερα- κανείς σας δεν μου το υπέδειξε.

Τα κείμενα μου,  καταγράφουν  την προσωπική μου πορεία μάθησης. Στην ουσία είναι  σημειώσεις ενός μαθητή που γράφω με μεράκι και θέλω να μοιραστώ με άλλους , να μάθω περισσότερα και να τις εμπλουτίσω και ΣΙΓΟΥΡΑ όχι διδασκαλικό σύγγραμμα (Αυτό έκανα σε όλη μου τη σταδιοδρομία και θα συνεχίσω να κάνω ) .

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου