Προς το περιεχόμενο

Μονοι μαγνήτες - Bare knuckle, Fralin, fender η κατι αλλο;


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω παίξει τους fat 50 σε πολλες καινούργιες std δεν τρελάθηκα με καμία. Αντιθετως εχω παίξει πολλες με 57/62 μεσα σε αυτες και η δικη μου και οφειλω να πω οτι ειναι κατα τη γνωμη μου ειναι μακραν οι καλύτεροι fender μαγνητες ( bill Lawrence). Ακομα κσι οι 69 αρηδες μου σκουστηκαν "λίγοι".Κραταω μια επιφύλαξη για τους 54 που θα βαλω στην καινούργια μου στρατ (θα εβαζα παλι 57/62  παραπαει ομως)αλλα εχω διαβάσει οτι ειναι σαν τους 57/62 με πιο πολλά πριμα.Αν θες δοκιμή έρχεσαι και τους ακους και σε σοβαρό ενισχυτη. ;)Καλοριζικοι.

p.s  οι fat 50 παρατηρησα οτι δεν ειναι και πολυ twangy κατι που εγω θελω

 

 

Εσυ απο ποτε απέκτησες σοβαρό ενίσχυτη για να έρθω να ακούσω ; Γιατι τελευταία φήμες και βιντεο ντοκουμέντα δείχνουν οτι παίζεις με κατι ψηφιακουρες που ουτε καλο διαχωρισμό καμπίνας ενίσχυτη δεν κανουν  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Εσυ απο ποτε απέκτησες σοβαρό ενίσχυτη για να έρθω να ακούσω ; Γιατι τελευταία φήμες και βιντεο ντοκουμέντα δείχνουν οτι παίζεις με κατι ψηφιακουρες που ουτε καλο διαχωρισμό καμπίνας ενίσχυτη δεν κανουν  ;D

 

 

ενισχυτη σοβαρό ειχα παντα το οτι παιζω και με αλλα μηχανηματα ψηφιακα ειναι για διευκόλυνση και επειδη μενω σε διαμερισμα.Ενισχυτη high gainδεν θα επαιρνα ποτε για σπιτι....τεσπα.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενισχυτη σοβαρό ειχα παντα το οτι παιζω και με αλλα μηχανηματα ψηφιακα ειναι για διευκόλυνση και επειδη μενω σε διαμερισμα.Ενισχυτη high gainδεν θα επαιρνα ποτε για σπιτι....τεσπα.

 

Πλακα έκανα βασικα , ελπιΩ να μην το πήρες σοβαρά . Θα μιλήσω και με Μιχάλη και θα κανονισουμε αν καποια μερα μπορεις να συναντηθούμε όπου σε βολεύει να ακούσω τους 57/62 . Ειναι η αμεσως επομενη σκέψη μου . Ευχαριστω για την πρόταση btw

 

Κανένας με bare knuckle ρε παιδιά ;  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες.

 

Έχω δοκιμάσει από BKPs singles τον Irish tour στο middle position και τον Sinner σαν full set. Ο Ιrish είναι τρομερός σε HSS και ΗSH κιθάρες για τις θέσεις 2 και 4. Γλυκός και στρογγυλός ήχος με αρκετό output για να μην ακούγεται κούφιος/ψόφιος/etc, θα έλεγα ο μαγνήτης με παρότρυνε να παίξω SRV...

 

Οι sinners είχανε πάρα πολύ output και δεν μπορύσα να τους κάνω καλά εύκολα. Έπρεπε να παίζω συνέχεια με το volume της κιθάρας για να πάω από κάθαρα σε βρώμικα γιατί παραμορφώνανε ακόμα και στο καθαρό κανάλι. Επίσης χτυπούσανε κόκκινο και στο pod σε καθαρά  patches.  Αρκετά μοντέρνο EQ θα έλεγα με έντονο high-mid spike.

 

Έχω παίξει στο παρελθόν μια με Fralin Split coils αλλά αυτοί είναι humbuckers σε single μορφή. Φέρνανε πάντως σε ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδωσες τον evh??? :o ??? :'(

 

Ναι !!! Μου άρεσε καλύτερα ο μαρσαλ !!! Ίσως κοιτάξω ατο πιβι 6505 καποια στιγμή !!!

 

Φιλε μου

 

Zepwyrm οι Irish tours σε σχεση με κλασικούς μαγνητες φεντερ ένιωσες να υπερτερούν τοσο πολυ ώστε να δικαιολογούν τα τόσα χρήματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τους fat 50s σε μια strat.Δεν παρατηρησα να εχουν τοσο εντονα μπασα οσο λες.Το αντιθετο μαλιστα ειναι αρκετα "πριμοι".Κοβω λιγο απο το tone δηλαδη μερικες φορες.Η αληθεια ειναι οτι ο neck εχει λιγα μπασακια παραπανω αλλα αυτο δεν δημιουργει καποιο προβλημα ,απλα τον χαμηλωνεις απο εκεινη την μερια.και ειναι ο.κ.

Κατα την γνωμη μου αν θελεις FENDER ηχο και οχι απλως ηχο μονου μαγνητη (ο οποιος πιθανον να ειναι και πιο κοντα σε αυτο που ψαχνεις),οι επιλογες ειναι  4

57/62 ,fat50s,'54,cs'69.

Δοξα το θεο σημερα υπαρχουν απειρες λυσεις σε πεταλια και ενισχυτες για να μπορεις να τροποποιησεις τον  ηχο της κιθαρας σου συμφωνα με τα γουστα σου. Αν ομως θες να ακουσεις το original απευθυνεσαι στη "μαμα" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου γνώμη είναι να μην πας σε boutique κατασκευαστή αγαπητέ Άρη. Και αυτό για δύο λόγους: Πρώτον δε λέει να πάρεις ένα σετ μαγνητών το οποίο κοστίζει σχεδόν όσο η αγοραστική αξία της κιθάρας σου αυτή τη στιγμή. Δεύτερον, δεν αξίζει τον κόπο να επενδύσεις σε ένα ακριβό σετ μονών, απ΄ τη στιγμή που αυτά που παίζεις είναι αλλού.

 

Θεωρώ ότι η fender έχει παραπάνω από αξιοπρεπείς λύσεις για αυτό που ζητάς και σε προσιτές τιμές. Τα μοντέλα που σου πρότειναν οι συνάδελφοι από πάνω είναι όλα πολύ καλά, εγώ έχω προσωπική προτίμηση στους 57/62 και τους custom shop 54. Αυτό που με ανησυχεί λιγάκι είναι ότι σου άρεσαν, όπως λες, οι scn οι οποίοι για τον μέσο βιντατζοφεντεράκια είναι πολύ μακριά από τον παλιό καλό ήχο στρατ. Αυτό σημαίνει ότι τα vintage style, low output, "θορυβώδη" σετ της fender μπορεί και να μη σου κάνουν παρόλο που λες ότι αναζητάς γλυκάδα η οποία προφανώς ερμηνεύεται διαφορετικά από τον καθένα μας.

 

Παρόλα αυτά, αν έχεις αποφασίσει να τα σκάσεις και δε σε αφορούν οι παράμετροι που αναφέρω στην πρώτη παράγραφο, sky is the limit: Fralin (vintage hot είναι το πιο δημοφιλές σετ του, εγώ έχω τους blues special οι οποίοι κουρεύουν χρέη), Lollar, Seymour Duncan (προσφάτως έπαιξα με τους antiquity και έπαθα θέμα) και φυσικά ο δικός μας Nick Silver. Και πάει λέγοντας.

 

 

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Αντικειμενικά όλοι οι boutique-winders ζητάνε πολλά λεφτά για αυτό που σου παρέχουν. Που είναι μια μικρή (διακριτή μεν αλλά μικρή) βελτίωση στον ήχο σου. Αν είναι το τελευταίο κομμάτι του παζλ για να επιτευχθεί η ηχητική σου Νιρβάνα τότε κάνε το.

 

Γενικότερα είμαι της άποψης ότι πολύ συμβουλευτική σε τέτοια θέματα δεν πιάνει γιατί ο καθένας μας στο τέλος θα κάνει την κα*λα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ βασικα πολυ καλα μου τα λέτε . Σκέφτομαι ακομα μήπως αλλάξω το ποντεσιομετρο σε 500 πριν προχωρήσω σε περαιτέρω αλλαγές μαγνητων γιατι εχω κουραστεί με τους μόνους μαγνητες γενικα . Σε μια άλλη κιθάρα εχω εναν 59 ο οποίος σπλιταριςμενός εχει πιο μελωδικά καθαρα απο τους φατ 50 και για να σας το αποδείξω θα φτιάξω ενα βιντεο σύγκρισης . Θα τσεκάρω και τους 57/62 και βλέπουμε !!!

 

Ωστόσο μια ερώτηση οι φραλιν που προαναφέρθηκαν , εχουν καλο καθαρο ; Η εχουν αυτο το γκρεζι για ροκιές ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου