Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τον Bugera V22hd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ, ελπιζω οτι το θεμα ειναι στη σωστη κατηγορια. Ζηταω αν γινεται καποια συμβουλη για ενα προβλημα που εχω με τον Bugera V22hd Infinium. (Ειναι μονο η κεφαλη, οχι ο v22 combo).

 

To προβλημα λοιπον ειναι πως τους τελευταιους δυο μηνες, οταν ζεσταινεται (χωρις υπερβολικες εντασεις η ωρες χρησης) ο ηχος κοβεται αλλα οχι εντελως, ακουγεται ισα ισα σαν ψιθυρος. Το περιεργο ειναι οτι αρχικα κουνοντας το βυσμα στο Input του ενισχυτη ο ηχος ξαναερχοταν, αλλα κοβοταν παλι στη συνεχεια. Αυτο κ στα δυο input, normal και bright.

 

Θεωρησα οτι το βυσμα εισοδου του ενισχυτη ηταν κακης ποιοτητας οποτε το αλλαξα με ενα αλλο. Το προβλημα συνεχιστηκε κ τωρα το ιδιο γινεται και με τo βυσμα του return στο fx loop. Δηλαδη αν το κουνησεις ο ηχος "αναβοσβηνει". Οι κολλησεις στην πλακετα φαινονται ενταξει παρεπιπτοντως.

 

Με λιγα λογια δεν μπορω αν καταλαβω τι προκαλει το προβλημα. Η κεφαλη εχει προειδοποιητικο led αν εχει χαλασει καποια λαμπα, αλλα δεν δειχνει κατι τετοιο. (Μια φορα ομως ειχε αναψει, οταν τον ειχα αφησει για πολυ ωρα στο standby)

Οι γνωσεις μου στα ηλεκτρονικα ειναι πολυ λιγες οποτε ελπιζω οτι καποιος θα εχει μια καλυτερη εντυπωση για το τι μπορει να φταιει.

 

Επισης δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση επιστροφης αφου τον ανοιξα κ εκανα κολληση, και τελος οικονομικα ειναι πολυ δυσκολο να τον παω σε μαστορα.

 

Αν καποιος εχει καποια συμβουλη θα το εκτιμουσα πολυ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν εχεις το προβλημα που περιγραφεται εδω:

 

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=1021339

 

Εχει προς το τελος και την αναλυση του.

 

 

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω εχω τον v22 με το ηχειο. Απο τη μανα του δεν ειχε ψυκτρες στα voltage regulator. Οταν ζεσταινοταν τα voltage regulator ζεσταινονταν και μου εκανε σκασιματα στον ηχο και επισης μου χαμηλωνε τον ηχο. Εβαλα τις ψυκτρες με τη παστα και δεν ξανακανε τιποτα.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=197523.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι ειδα, εχουν μαλλον προσθεσει ψυχτρα στον Voltage regulator που ειναι διπλα στο pot του reverb, αλλα εχει νομιζω αλλους δυο που δεν εχουν ψυχτρα. Υπαρχει περιπτωση αυτη η συμπεριφορα αν ειναι απο προβλημα λαμπας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει μαλλον θα χρειαστει ειδικος, γιατι δεν εχω εξοπλισμο η γνωσεις στο θεμα. Δεν ξερω αν βοηθαει, αλλα υποτιθεται πως τα infinium μοντελα εχουν "αυτοματο" biasing. Αλλαζει κατι αυτο?

 

Μαλλον θα πρεπει να δοκιμασω ψυχτρα κ στα υπολοιπα. Με προβληματιζει παντως οτι κουνοντας το βυσμα ο ηχος επανερχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες εκανες κολληση, τι κολλησες?

Μηπως κατα λαθος ξεκολλησες τιποτα που μεταφερει το σημα στην phase inverter?

Η καλυτερα εκανες την κολληση ψυχρη?

Αυτο που περιγραφεις ως προβλημα, σημαινει οτι για καποιο λογο, το σημα δεν μεταφερεται σωστα στην πορεια του.

Και καλα το σκεφτηκες, το bias δεν εχει να κανει κατι στην περιπτωση σου.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω, αυτο που εννοω ειναι οτι ξεκολλησα το παλιο βυσμα απο την πλακετα κ κολλησα ενα καινουργιο. Με κλασσικο κολλητηρι κ καλαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου