Προς το περιεχόμενο

μάστορες του cubase ...Help


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξέρω τι παίζει πρόσφατα, αλλά σε κάποια κομμάτια μου (στο 11 pro αυτό - αν και δεν δοκίμασα στο 10.5 ή 10) φαίνεται ότι υπάρχει volume automation χωρίς να υπάρχει.

Κοινώς, έχουν μια τάση κάποια faders να πηγαίνουν στο 2.28 πχ....ενώ τα έχω σετάρει στο 0 ή άλλη τιμή. 

Τους βάζω πάλι 0 και μετά από λίγο όταν έρχεται κάποιο event ή πριν ανεβαίνει πάλι στο 2.28. Κάνω remove το οποιοδήποτε panel ανεβαίνει όταν λεω show automation η μπάρα πάει στο 0 ξαναπερνάω το event πάλι στο 2.25. Την ίδια στιγμή στο καταργημένο automation εμφανίζεται δίπλα στο fader του automation track ένα κόκκινο σημαδάκι όπως πχ το peak περίπου στο 2.28.

 

Γενικά μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα με το automation και το δούλευα κανονικά με default settings. Σήμερα που το σκάλισα παραπάνω βλέπω ότι υπάρχουν επιλογές όπως touch/auto latch/cross over ή automation follows events ακόμα και ολόκληρο δικό του panel με το F6. Ποτέ δεν είχα θέμα. Και ούτε ασχολήθηκα μ αυτά, σίγουρα κάτι θα κάνουν.

Αλλά αυτό που γίνεται τις τελευταίες μέρες με ενοχλεί αφάνταστα.

Μια λύση είναι πλέον όταν θέλω στα "βλαμμένα" tracks να κάνει ό,τι θέλω εγώ να του βάζω σώνει και καλά automation όταν έρχεται το event. Γιατί αν το βάλω στο inspector ακόμα και με το ποντίκι την ώρα που παίζει μου κάνει μόνο του override στο...2.28

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον. Δηλαδή automation ΔΕΝ υπάρχει στο πρότζεκτ;

 

Μήπως υπάρχουν vca και αλλαγές τέμπο;

 

Μήπως υπάρχει κάποιο midi keyboard συνδεδεμένο;

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή μήπως στέλνεις midi μηνύματα για κάποιον άλλον λόγο και τελικά το Cubase τα καταλαβαίνει σαν κάτι άλλο.. είναι πολύ συνηθισμένο σε setup με αρκετά keyboards..

Π.χ. κουνάει στο midi controller η ρόδα (χωρίς να το θέλεις..) Στέλνει συγκεκριμένο midi message.. Αλλάζεις πρόγραμμα στο synth; Στέλνεται midi message.. Πατάς κάποιο κουμπί ελέγχου στο synth; Στέλνεται midi message.

Από εταιρεία σε εταιρεία η "μετάφραση" κάποιων λιγότερο standard midi messases είναι εντελώς διαφορετική (δυστυχώς!).. Ετσι γεννιούνται περίεργα προβλήματα σαν αυτό που περιγράφεις..

Το καλύτερο είναι να λύσεις το πρόβλημα χωρίς να σκαλίσεις πολύ μόνιμες ρυθμίσεις του Cubase imho..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Συμφωνώ 2

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολα και ανώδυνα:

 

1) Μετακίνηση ύποπτου τρακ μερικές γραμμές παρακάτω. Το κάνει ακόμα στο ίδιο τρακ;

 

2) Αν το κάνει στην ίδια αράδα (π.χ. το ύποπτο τρακ ήταν 2ο, τώρα το κάνει στο τωρινό 2ο) κατα 90% υπάρχει κάποιο generic remote ή mackie control ή κάποιο κοντρολ τέλος πάντων που δέχεται midi, και πιθανότατα κάποιο ποτενσιόμετρο που θέλει εκγύμναση τρεμοπαίζει κάπου εκεί στις 2,5 3 η ώρα. Άρα 

 

3) Σβήσιμο/αποσυνδεση της ένοχης συσκευής προσωρινά, ή από το αντιστοιχο generic remote αποσύνδεση της εισόδου του.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Ενδιαφέρον. Δηλαδή automation ΔΕΝ υπάρχει στο πρότζεκτ;

 

Μήπως υπάρχουν vca και αλλαγές τέμπο;

 

Μήπως υπάρχει κάποιο midi keyboard συνδεδεμένο;

 

δεν υπάρχει automation στα συγκεκριμένα tracks που παρουσιάζεται το πρόβλημα. Και αν υπήρχε το έσβησα στην προσπάθεια να φέρω το volume εκεί που θέλω. Με αποτέλεσμα να εμφανίζεται πάλι η τάση να πάει στο 2.28. Και φυσικά πάλι κάνω show automation βγαίνει ένα άδειο automation με την μπάρα στο 0, τρέχω το event στην περιοχή του δηλαδή και χωρίς κάτι οπτικό στην μπάρα βλέπω το volume να ανεβαίνει και ένα κοκκινάκι εκεί που στο inspector δεξιά είναι τα meters.

 

vca δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου.

Αλλαγές τέμπο υπάρχουν πολλές, αλλά εκεί που γίνεται αυτό είναι περιοχή με σταθερό τέμπο.

Midi keyboard όχι, μόνο κιθάρες. Υπάρχουν κάποια midi tracks αλλά είναι muted. Τα έχω ως οδηγούς.

29 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Προσοχή μήπως στέλνεις midi μηνύματα για κάποιον άλλον λόγο και τελικά το Cubase τα καταλαβαίνει σαν κάτι άλλο.. είναι πολύ συνηθισμένο σε setup με αρκετά keyboards..

Π.χ. κουνάει στο midi controller η ρόδα (χωρίς να το θέλεις..) Στέλνει συγκεκριμένο midi message.. Αλλάζεις πρόγραμμα στο synth; Στέλνεται midi message.. Πατάς κάποιο κουμπί ελέγχου στο synth; Στέλνεται midi message.

Από εταιρεία σε εταιρεία η "μετάφραση" κάποιων λιγότερο standard midi messases είναι εντελώς διαφορετική (δυστυχώς!).. Ετσι γεννιούνται περίεργα προβλήματα σαν αυτό που περιγράφεις..

Το καλύτερο είναι να λύσεις το πρόβλημα χωρίς να σκαλίσεις πολύ μόνιμες ρυθμίσεις του Cubase imho..

 

εγώ δεν έχω συνδέσει midi όργανο. Υπάρχουν όπως είπα midi tracks αλλά στην συγκεκριμένη φάση είναι muted. Τα ανοίγω μόνο για refference και μετά τα κλείνω.

Και αυτό έχει συμβεί (τουλάχιστον το παρατήρησα) σε projects πού έστησα μετά τον Ιουλιο που έβαλα το 11. Όμως δεν δοκίμασα το ίδιο project σε προηγούμενες εκδόσεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εγώ δεν έχω συνδέσει midi όργανο

 

 

Οκ, οπότε δεν είναι remote.

 

- Μήπως υπάρχει κάποιο envelope gain στο συγκεκριμένο κλιπ, που δεν το έχει πάρει το μάτι;

- Μιλάμε για ένα απλό audio track ή κάποιο group οπου συμβαίνει αυτό;

 

Δοκίμασε να κάνεις μια πυρηνική δοκιμή, σε καινουργιο save εννοείται.

 

image.png.ca7419e6c5344f707e9efcc01a149c1a.png

 

Delete All Automation in Project ή σε Selected Tracks. Παίζει κανονικά μετά ή όχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

 

Οκ, οπότε δεν είναι remote.

 

- Μήπως υπάρχει κάποιο envelope gain στο συγκεκριμένο κλιπ, που δεν το έχει πάρει το μάτι;

- Μιλάμε για ένα απλό audio track ή κάποιο group οπου συμβαίνει αυτό;

 

Δοκίμασε να κάνεις μια πυρηνική δοκιμή, σε καινουργιο save εννοείται.

 

image.png.ca7419e6c5344f707e9efcc01a149c1a.png

 

Delete All Automation in Project ή σε Selected Tracks. Παίζει κανονικά μετά ή όχι;

πολύ ριζοσπαστική λύση.

Αλλά θα την δοκιμάσω

14 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

 

Οκ, οπότε δεν είναι remote.

 

- Μήπως υπάρχει κάποιο envelope gain στο συγκεκριμένο κλιπ, που δεν το έχει πάρει το μάτι;

- Μιλάμε για ένα απλό audio track ή κάποιο group οπου συμβαίνει αυτό;

 

α. δεν νομιζω

β. σε ορισμένα μόνο απλά audio

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι οτι το κάνει και όποτε θέλει.

Μηδενίζεις το vol το τρέχεις δεν γίνεται τίποτα.

Το ξανατρέχεις πάλι και το βλέπεις να μεγαλώνει από το 0 έως το 2.28

Επίσης άλλες φορές το έχεις μηδενίσει, το παίζει στο 0 και αφού το σταματήσεις βλέπεις το vol να ανεβαίνει μόνο του εν στάσει...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως συμβαίνει κάτι κατά την εγγραφή, και αποθηκεύεται στο pool (είμαι του SX3, μην γελάτε ...) μαζί με το audio track?

Αν δηλαδή σβήσεις το event από το track τελείως (σε νέο save εννοείται), και ξαναγράψεις κάτι στο ίδιο track, πάλι θα το κάνει?

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου