Προς το περιεχόμενο

μάστορες του cubase ...Help


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Το οποίο υπάρχει; Συνδεδεμένο;

 

ναι υπάρχει συνδεδεμένο, αλλά στα τελευταία προτζεκτς δεν το χρησιμοποιώ γιατί το έχωσα σε ένα ράφι πληκτρολογίου κάτω από το γραφείο και εκεί δεν με βολεύει, αλλά είναι μόνιμα στο ον....

 

και δες τι ανακάλυψα όταν μου είπες να ψάξω και το είδα....

 

https://forums.steinberg.net/t/cubase-volume-automation-issue/747464/4

 

μπήκα τώρα στο νήμα να δω τι θα πούν κι αυτοί

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cc121 έχει ρεύμα συνδεδεμένο; Γιατί αν δεν έχει ρεύμα και είναι μόνο με το usb, δε δουλεύει το μοτοριζέ fader, και μπορεί να στέλνει ό,τι του καπ(ι)νίσει.

 

Σίγουρα εμπλέκεται το cc γιατί volume στο επιλεγμένο ελέγχει αυτό.

 

Για να δούμε τι θα πει κι ο Μάρτιν κείθε στα ξένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μάλλον αυτό ήταν.

Το έσβησα και διόρθωσα όλα τα 2.2τόσο σε ακέραια και έμειναν έκτοτε εκεί. Ούτε που κουνήθηκαν

Τώρα τα ερωτήματα είναι....

κάποιος καλός άνθρωπος να μου εξηγήσει πως γίνεται αυτό και αρχίζουν να κουνιούνται χωρίς λόγο.

και μετά να δω, αν συνέβη λόγω bug, λόγω ασυμβατότητας με το 11, λόγω έκδοσης driver  κλπ

7 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Το cc121 έχει ρεύμα συνδεδεμένο; Γιατί αν δεν έχει ρεύμα και είναι μόνο με το usb, δε δουλεύει το μοτοριζέ fader, και μπορεί να στέλνει ό,τι του καπ(ι)νίσει.

 

Σίγουρα εμπλέκεται το cc γιατί volume στο επιλεγμένο ελέγχει αυτό.

 

Για να δούμε τι θα πει κι ο Μάρτιν κείθε στα ξένα.

δεν το είχα στο ρεύμα με τη λογική ότι το είχα μόνιμα στο ρεύμα και δεν ήθελα να ζεσταίνεται το τροφοδοτικό του. Το έβαζα στο ρεύμα μόνο αν ήθελα να δουλέψω το ποτενσιόμετρο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Κυρ Αλή μου, ζωγράφισες πάλι.

Μπραβίσσιμο ρε παλίκαρε.

Μιλαμε κορυφη.

Το πιο γρηγορο debugging που έγινε 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας ομως. Εινσι θεμα  bug του cc121 ;

Ειναι λογικο μια τετοια συσκευή να στελνει εντολές ετσι αβερτα κουβερτα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Πες μας ομως. Εινσι θεμα  bug του cc121 ;

 

Όχι απαραίτητα. Το CC121 όσο και όμορφο και καλό εργαλείο να είναι, έχει κι αυτό την αχίλλειο πτέρνα όλων των μηχανημάτων. Τη σκόνη. Η οποία επικάθεται στις διαδρομές των ποτενσιόμετρων και των fader δημιουργώντας γάρτζα / μάκα / σκουλαμέντρα, με αποτέλεσμα το ποτενσιόμετρο/fader να μην κάνει προσωρινά επαφή και άρα να "χάνει" αυτή την περιοχή. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το fader του CC έστελνε μια τιμή μεταξύ 2,κάτι και 2,55. Καλά ήταν, μικρή ανακρίβεια. Ίσως με λίγη εκγύμναση, κούνημα πάνω κάτω δηλαδή, να "έσπαγε" η βρώμα τοπικά, και να καταλάγιαζε σε μία μόνο τιμή. Είναι αναπόφευκτο νομίζω όταν κάθεται ένα μηχάνημα (ιδιαίτερα οι κονσόλες) να μην πάθει κάτι τέτοιο.

 

Για μένα όλα αυτά είναι καθημερινή πραγματικότητα, αφού έχω συνδεδεμένο το oxygen 61 με το οποίο συνόδευαν τον Μακρυγιάννη στον ταμπουρά. Έχουν τρελαθεί ΚΑΙ τα 8 ποτενσιόμετρα, 4-5 fader, επισκεύασα το Pitch Bend μόνος μου, που κι αυτό καθόταν κοντά μισό ημιτόνιο κάτω μόνο του, ένα χάλι. Βέβαια ό,τι πληρώνεις παίρνεις, και γι' αυτό δεν παραπονιέμαι, ήταν πάμφθηνο. Για να δουλέψει αξιόπιστα (και ΑΝ) θέλει πολλή γυμναστική πρώτα, και πολλές φορές χρειάζεται να το απενεργοποιήσω τελείως αν χάσω τη μπάλα και δεν μπορώ να διαγνώσω από ποιο fader ή ποτενσιόμετρο έρχονται "οι τρελές εντολές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

Όχι απαραίτητα. Το CC121 όσο και όμορφο και καλό εργαλείο να είναι, έχει κι αυτό την αχίλλειο πτέρνα όλων των μηχανημάτων. Τη σκόνη. Η οποία επικάθεται στις διαδρομές των ποτενσιόμετρων και των fader δημιουργώντας γάρτζα / μάκα / σκουλαμέντρα, με αποτέλεσμα το ποτενσιόμετρο/fader να μην κάνει προσωρινά επαφή και άρα να "χάνει" αυτή την περιοχή. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το fader του CC έστελνε μια τιμή μεταξύ 2,κάτι και 2,55. Καλά ήταν, μικρή ανακρίβεια. Ίσως με λίγη εκγύμναση, κούνημα πάνω κάτω δηλαδή, να "έσπαγε" η βρώμα τοπικά, και να καταλάγιαζε σε μία μόνο τιμή. Είναι αναπόφευκτο νομίζω όταν κάθεται ένα μηχάνημα (ιδιαίτερα οι κονσόλες) να μην πάθει κάτι τέτοιο.

 

τρελλαίνομαι για το λεξιλόγιο !

 

το cc121 μετράει μήνες. Δεν έκλεισε χρόνο. Το δουλεύω μόνο σε κάποια προτζεκτ που σίγουρα βολεύει, σε άλλα με βολεύουν τα key commands. Εδώ και 4-5 μήνες το έχω σε συρόμενο ράφι κάτω από το τραπέζι μου και μονίμως σκεπασμένο με ένα πανάκι. Λογικό αυτό με τα faders και την χλαπάντζα τους αλλά νομίζω είναι λίγο νωρις. Σίγουρα μπορει να ισχύει αυτό που είπες ότι δεν είναι στο ρεύμα.

Αλλά.....

γιατί να στέλνει πίσω σε κάποια τρακς (στην τύχη) και όποτε θέλει εντολές τη στιγμή που κάθεται κάτω από το τραπέζι και δεν το αγγίζει κανείς?

Είμαι περίεργος να δω τι θα απαντήσουν στο steinberg φορουμ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου