Προς το περιεχόμενο

μάστορες του cubase ...Help


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το θέμα είναι οτι το κάνει και όποτε θέλει.

Μηδενίζεις το vol το τρέχεις δεν γίνεται τίποτα.

Το ξανατρέχεις πάλι και το βλέπεις να μεγαλώνει από το 0 έως το 2.28

Επίσης άλλες φορές το έχεις μηδενίσει, το παίζει στο 0 και αφού το σταματήσεις βλέπεις το vol να ανεβαίνει μόνο του εν στάσει...

 

Όταν σολάρεις το κανάλι, συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παρακάτω είναι σολο

Δείτε και πείτε μου τι στο καλό κάνω λάθος....

 

 

https://www.dropbox.com/s/z5fyhl71h12hu8r/automation.mp4?dl=0

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1:54 του βίντεο, φαίνεται μια κάθετη γραμμή κάτω (η οποία δεν φαίνεται πριν), και φαίνεται από αυτή την γραμμή και μετά να αλλάζει το vol.

Δεν ξέρω τι είναι, αλλά μήπως να το ψάξεις?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Στο 1:54 του βίντεο, φαίνεται μια γραμμή κάτω, και φαίνεται από αυτή την γραμμή και μετά να αλλάζει το vol.

Δεν ξέρω τι είναι, αλλά μήπως να το ψάξεις?

το είδα, αλλά πιό πριν που το ξαναέκανε δεν ήταν. Μάλλον κάτι άλλο κατα την εγγραφή ήταν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Από τη στιγμή που χωρίς δεδομένα στη λωρίδα και χωρίς να είναι ενεργοποιημένα τα READ/WRITE πηδάει η ένταση, ΔΕΝ είναι automation. Είναι άγγιγμα fader. Κάτι λειτουργεί ως remote και σηκώνει το fader.

 

Ένα γρήγορο τεστ είναι το εξής. Μεταφορά του τράκ bass hb n, είτε πιο πάνω προς τα γκονγκ, είτε πιο κάτω προς το 2. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι απλά να αλλάξουν θέση, και ύστερα να παρατηρήσουμε αν τα ίδια παθαίνει το τρακ που βρέθηκε στη θέση του bass hb n. (το Bass HB N είναι τώρα νούμερο 18. Μετά την αλλαγή, θα πρέπει όποιο τρακ βρεθεί στη θέση 18 να παθαίνει τα ίδια.)

 

Εγώ απλά θα έθετα όλα τα διαθέσιμα remote εκτός.

 

image.png.432ae77d5a0f47eec413fe01daf3bb82.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Οκ. Από τη στιγμή που χωρίς δεδομένα στη λωρίδα και χωρίς να είναι ενεργοποιημένα τα READ/WRITE πηδάει η ένταση, ΔΕΝ είναι automation. Είναι άγγιγμα fader. Κάτι λειτουργεί ως remote και σηκώνει το fader.

 

Ένα γρήγορο τεστ είναι το εξής. Μεταφορά του τράκ bass hb n, είτε πιο πάνω προς τα γκονγκ, είτε πιο κάτω προς το 2. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι απλά να αλλάξουν θέση, και ύστερα να παρατηρήσουμε αν τα ίδια παθαίνει το τρακ που βρέθηκε στη θέση του bass hb n. (το Bass HB N είναι τώρα νούμερο 18. Μετά την αλλαγή, θα πρέπει όποιο τρακ βρεθεί στη θέση 18 να παθαίνει τα ίδια.)

 

μιλάς για θέση. Οχι να φτιάξω empty track και να τα περάσω μέσα

?

πάντως δεν πρέπει να ισχύει,

τώρα είχα ένα τρακ στο -7 σε άλλη θέση φυσικά και ήταν χαμηλά και ήθελα να το ακούσω καλύτερα για να ηχογραφήσω κάτι αλλού. Το ανέβασα στο -5. Ξεκίνησα να ακούω και στην πορεία πήγε στο 2.25...

θα τρελλαθώ....

Το άλλαξα απλως στο -5 από το inspector.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για αλλαγή θέσης, ώστε να μάθουμε αν το 18 είναι συγκεκριμένο στόχος εντολής.

 

Αλλά, υποθέτω ότι αυτό το άλλο τρακ που έπαθε τα ίδια ήταν επιλεγμένο την ώρα που τα έπαθε.

 

Άρα πρέπει να είναι remote, dimsonic. Μα ξεχασμένο πλήκτρο, μα ποτενσιόμετρο, μα fader, μα κινητό/tablet με metagrid, κάτι αλλάζει την ένταση στο επιλεγμένο κανάλι. Μπορεί και loopback από κάποιο ξεχασμένο midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι εξοικειωμένος με αυτό που λες remote. Τι πλήκτρο τι ποτενσιόμετρο?

από πού και πως?

(και πιθανόν να ισχύει, διότι μη όντας εξοικειωμένος, μπορεί κάτι να πάτησα κάποτε)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα ερχόμαστε Studio Setup,image.png.3795b66510ced5746e38135132fb03e4.png

και ύστερα

image.png.0d1c1c92a2123397303179f3ab2b50e0.png

Όπου υπάρχει Remote ή Μackie Control ή ό,τι άλλο τέτοιο, πάμε στο MIDI Input του, εκεί που φαίνεται το δικό μου Oxygen 61, και το αλλάζουμε σε Not Connected. Πατάμε ΟΚ να πιάσει, και ο θεός να βάλει το χέρι του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν τα έχω πειράξει αυτα ποτέ, πόσο μάλλον τώρα πρόσφατα.

Αντε να τα πείραξα όταν πήρα midi kbd πριν 5 χρόνια

 

λοιπόν βλέπω connected το steinberg cc121

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου