Προς το περιεχόμενο

μάστορες του cubase ...Help


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

γιατί να στέλνει πίσω σε κάποια τρακς (στην τύχη) και όποτε θέλει εντολές τη στιγμή που κάθεται κάτω από το τραπέζι και δεν το αγγίζει κανείς?

Δεν στέλνει στην τύχη, στέλνει στο επιλεγμένο τρακ!

 

Κανονικά, αν ήταν στο ρεύμα, όταν πήγαινες στο τρακ που ήταν στο -5,3 π.χ., το CC121 θα τράβαγε με το servo του κάτω το fader στο -5,3. Αν μετά επέλεγες κάποιο τρακ που ήταν στο 0, θα ανέβαινε στο 0. (και έτσι, θέλοντας και μη θα γυμναζόταν, και θα αυτοκαθαριζόταν.)

 

Τώρα που δεν είναι στο ρεύμα, υποψιάζομαι οτι γίνεται το εξής.

 

Το cubase του λέει: Είμαστε στο τρακ Bass HB! Σήκω το fader στο 0, και στείλε μου πίσω την τιμή για να την δείξω κι εγώ.

- Μάλιστα λέει το CC και κουνάει το fader (αλλά δεν το κουνάει γιατί δεν έχει ρεύμα). Κι επειδή μάλλον έχει μείνει κάτω από το γραφείο κάπου εκεί λίγο πιο πάνω από το 0, στέλνει αυτή την τιμή τελικά. Αλλά επειδή έχει και λίγη ακινησία, βρωμίτσα, υγρασία, κακό μάτι, τρεμοπαίζει η τιμή. 2 και κάτι, 2 παρα κάτι, όλο παίζει, δεν κάνει καλή επαφή να πει "2,34 ξερό".

- Το cubase ακούγοντας το CC ανανεώνει τις τιμές και ανεβάζει το εικονικό fader ώστε να συμφωνεί μαζί του.

 

Και έτσι απλά επιλέγοντας τα τρακ, αυτή η ροή πληροφοριών από το cc121 επικαλύπτει τις στάθμες που είχαμε ορίσει. Και ακριβώς επειδή ΔΕΝ υπάρχει automation READ, να πει στο cubase "εδώ εμένα άκου, κι άσε το CC να λέει", οι αλλαγές γίνονται σε πραγματικό χρόνο, και δημιουργούν αυτό το χαωτικό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Δεν στέλνει στην τύχη, στέλνει στο επιλεγμένο τρακ!

 

Κανονικά, αν ήταν στο ρεύμα, όταν πήγαινες στο τρακ που ήταν στο -5,3 π.χ., το CC121 θα τράβαγε με το servo του κάτω το fader στο -5,3. Αν μετά επέλεγες κάποιο τρακ που ήταν στο 0, θα ανέβαινε στο 0. (και έτσι, θέλοντας και μη θα γυμναζόταν, και θα αυτοκαθαριζόταν.)

 

Τώρα που δεν είναι στο ρεύμα, υποψιάζομαι οτι γίνεται το εξής.

 

Το cubase του λέει: Είμαστε στο τρακ Bass HB! Σήκω το fader στο 0, και στείλε μου πίσω την τιμή για να την δείξω κι εγώ.

- Μάλιστα λέει το CC και κουνάει το fader (αλλά δεν το κουνάει γιατί δεν έχει ρεύμα). Κι επειδή μάλλον έχει μείνει κάτω από το γραφείο κάπου εκεί λίγο πιο πάνω από το 0, στέλνει αυτή την τιμή τελικά. Αλλά επειδή έχει και λίγη ακινησία, βρωμίτσα, υγρασία, κακό μάτι, τρεμοπαίζει η τιμή. 2 και κάτι, 2 παρα κάτι, όλο παίζει, δεν κάνει καλή επαφή να πει "2,34 ξερό".

- Το cubase ακούγοντας το CC ανανεώνει τις τιμές και ανεβάζει το εικονικό fader ώστε να συμφωνεί μαζί του.

 

Και έτσι απλά επιλέγοντας τα τρακ, αυτή η ροή πληροφοριών από το cc121 επικαλύπτει τις στάθμες που είχαμε ορίσει. Και ακριβώς επειδή ΔΕΝ υπάρχει automation READ, να πει στο cubase "εδώ εμένα άκου, κι άσε το CC να λέει", οι αλλαγές γίνονται σε πραγματικό χρόνο, και δημιουργούν αυτό το χαωτικό αποτέλεσμα.

Now that makes Sense !

είσαι άρχοντας.

Πάω να το βάλω στο ρεύμα 

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μονίμως σκεπασμένο με ένα πανάκι

 

 

Απλά όταν μπει στο ρεύμα, επειδή το fader θα κόβει βόλτες συχνά, να μην βρίσκει κάπου στο γραφείο ή μπλέκει με το πανάκι και ζορίζεται ε; Σόρρυ για το αυτονόητο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

 

Απλά όταν μπει στο ρεύμα, επειδή το fader θα κόβει βόλτες συχνά, να μην βρίσκει κάπου στο γραφείο ή μπλέκει με το πανάκι και ζορίζεται ε; Σόρρυ για το αυτονόητο!

ναι...

 

μήπως να έβαζα κάτι τέτοιο?

af8db2cbf06bef8d80e3f9bcad0f715ce5aecbbf

  • Χαχα 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου