Προς το περιεχόμενο

Gibson ES 335 and 0.11


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

n. Σκέφτομαι να πάω σε 011 ώστε να μπορέσω να κατεβάσω και λίγο το action ωστε να με βολεύει περισσότερο.Το μανίκι είναι αλφάδι χωρίς relief.

 

 

αν σου αρεσουν οι 10αρες και ο μονος λογοs για να πας σε 11αρες ειναι για να κατεβασεις το action, δοκιμασε αν βρεις το κλειδακι να προσθεσεις ενα κλικ relief...δε χρειαζονται απαραιτητα 11αρες για να εχεις χαμηλο setup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως η κιθαρα σιγουρα δεν θα εχει προβλημα με τις 11ρες, ισως και να μην χρειαστει καν ρυθμιση η βεργα. Οπως το βλεπω εγω, ολα τα παχη χορδων και τα setup συνηθιζονται, το θεμα ειναι τι παιξιμο θελεις να κανεις, γιατι το καθε setup καπως ειναι ιδανικο για αλλα πραγματα. Αλλιως θα στησεις την κιθαρα για blues-o-bends, αλλιως για legato παιξιμο, κτλ.. Εγω στην 335 μου εχοντας δοκιμασει κυριολεκτικα τα παντα (μεχρι και 14ρες flat ειχα πανω καποτε, οπως και τις nylon coated για τζαζ), τωρα φοραω 11ρες round, και παιζουν τα παντα..  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή με ενδιαφερει το θεμα της αλλαγης παχους χορδων προς τα πανω, θελω να ρωτησω αν πηγες από 10-46 στο 'κανονικο' 11-48 η κατι βαρυτερο όπως πχ 11-52 η 11-56 και αν ειχες καποιο θεμα με τα nut slots? Αν δεν εχουν το σωστο ανοιγμα ενδεχομένως να εχεις ανυψωση του action με τις 11αρες στα πρωτα ταστα ανεξάρτητα του ποσο χαμηλα θα είναι η γεφυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή με ενδιαφερει το θεμα της αλλαγης παχους χορδων προς τα πανω, θελω να ρωτησω αν πηγες από 10-46 στο 'κανονικο' 11-48 η κατι βαρυτερο όπως πχ 11-52 η 11-56 και αν ειχες καποιο θεμα με τα nut slots? Αν δεν εχουν το σωστο ανοιγμα ενδεχομένως να εχεις ανυψωση του action με τις 11αρες στα πρωτα ταστα ανεξάρτητα του ποσο χαμηλα θα είναι η γεφυρα

 

Το ιδανικό είναι να κοπούν νέα slots. Εάν όμως δεν είσαι σίγουρος για το αν θες να κρατήσεις αυτά τα διαμετρήματα, βάλε ένα σετ χωρίς να κάνεις αλλαγή στο nut, και αν σου αρέσει τότε το κόβεις/πας για κόψιμο*.

 

*Το nut πάντα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα σημερα βρηκα κλειδακι και την εκανα λιγο πιο κατω απο 1/4 της στροφής.Θα την αφησω καποιες ωρες και θα περιμενω να δω το αποτελεσμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

n. Σκέφτομαι να πάω σε 011 ώστε να μπορέσω να κατεβάσω και λίγο το action ωστε να με βολεύει περισσότερο.Το μανίκι είναι αλφάδι χωρίς relief.

Νομίζω οτι ανυσηχείς τσάμπα.  Στην 335 μου έχω 0.12 - 0.52  (flat) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με μανίκι/action.  Ειδικά η συγκεκριμένη είναι η πιο ευκολόπαιχτη κιθάρα που είχα ποτέ. Οπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος το nut θέλει επανεξέταση.

ttp://www.myspace.com/trioaynan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να δεις αν ειναι θεμα nut μετρωντας συμφωνα με αυτον τον οδηγο

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

2. Μετά θα πρεπει να τσεκαρεις το ποσο σωστα ειναι κομμενο το nut της κιθαρας (πολυ σπανια ειναι σωστο απο το εργοστασιο):

 

-βαλε παλι ενα καποταστο πισω απο το 3ο ταστο (σολ στη μι δηλ.)) και μετρα την αποσταση της χορδης απο το πρωτο ταστο.

-πρεπει να ειναι η ελαχιστη δυνατη χωρις να ακουμπα σε αυτο οσο ενα τσιγαροχαρτο περιπου.

-αν ειναι μεγαλυτερη τοτε πρεπει να βαθυνεις τα αυλάκια του nut (εκει που καθονται οι χορδες) αυτη ειναι μια δουλεια που θελει πειρα και ειδικές λίμες οποτε αστην σε καποιο επαγγελματια.

 

Επισης πολύ σημαντικό είναι να μην «πιανουν» πολυ σφικτα τα αυλάκια την χορδη γιατί θα ‘εχουμε πρόβλημα με το κούρδισμα μας.

 

Οι χορδες πρεπει να «καθονται» χωρις πιεση στον καβαλλαρη και τα αυλάκια να ειναι αρκετα φαρδια (οχι ομως υπερβολικα) ωστε η χορδη να μπορει να κινηθει με

ανεση οταν κανουμε bends.

Λιγο απλο μολυβακι στα αυλάκια κάνει θαυματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εκανα και τελικα βγηκε αψογη.Το καλυτερο setup που εχω κανει ποτε.Στο 12 ταστο και στις 2 E χορδες εχω 2 mm υψος απο το ταστο και η κιθαρα εγινε βουτηρο.

Ακριβως οπως την ηθελα.Με τις 0.10 χορδες τελικα.Το περιεργο ειναι οτι την ειχα φερει πριν λιγο καιρο απο επαγγελματικο σεταπ.Μαλλον θα πρέπει να αλλαξω μαστορα :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα πρέπει να αλλαξω μαστορα

 

Δεν υπαρχει καλυτερος μαστορας απο εσενα οταν μιλαμε για action μια και ΚΑΝΕΝΑΣ μαστορας δεν μπορει να μαντεψει το action που ΕΣΥ θελεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου