Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση distortion (wampler triple wreck)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου δωσω 2 λύσεις. Μια φτηνή μία ακριβή. Αν θες αποκλειστικά αυτον τον ηχο των 80΄s παρε ενα πετάλι των 80's. Με τι επαιζε η πλειοψηφεία τότε? Με κάτι που έχουμε του πεταματού σήμερα αλλα κατα τη γνώμη μου είναι και γαμώ τα πετάλια. boss ds1..... ναι αυτο που θα βρεις με 25-30ευρω στις αγγελίες. Α και μην ακούσω παπαριές του στυλ "ναι αλλα τότε τα κάνανε αλλιως....."  γιατί θα σου πω "ε και?" Ναι έχουν μία απειροελάχιστη διαφορά η οποία για να χαζεύεις στο σπίτι σου τα απογεύματα και να παίζεις τα ριφάκια των maiden, αντε κ κανα λαιβακι που κ που, ειναι μια χαρα! Καταλαβαίνεις, εννοώ ότι απο τη στιγμή που δεν είμαστε επαγγελματιές ας μην είμαστε και τόσο ψίρες, αν ο ήχος δεν ειναι 200.000% ακριβώς αυτό που έχουμε στο μυαλό μας, γιατί στη τελική αυτό που ακούς απο ένα δίσκο ή λάιβ μίας μεγάλη μπάντας έχει επεξεργαστεί απο μηχανήματα χιλλιάδων ευρώ ξανά και ξανά μέχρι να φτάσει στα αυτιά μας...Τώρα στη λίγο πιο ακριβή λύση, το πετάλι που πλέον εδώ και 3 χρόνια παίζω και δεν το αλλάζω με τίποτα, και το έχω βάλει δίπλα σε πάααρα πολλά, το παιδί για όλες τις δουλειές, αλλά ειδικά στο μέταλ σπάει πέτρες, το blackstar dist-x. Απλά οι αρμονικές του είναι τόσο όμορφες που ειναι αδύνατον να παίξω με άλλο πετάλι. Ο ήχος του είναι 3διάστατος όταν όλα τα πεταλάκια της σειράς μου φαίνονται να έχουν 2διάστατο ήχο. Και μην ακούς ότι είναι μόνο για μέταλ...γύρνα το gain αριστερά και θα εκπλαγείς με τον overdrive ήχο που θα πάρεις! ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σου δωσω 2 λύσεις. Μια φτηνή μία ακριβή. Αν θες αποκλειστικά αυτον τον ηχο των 80΄s παρε ενα πετάλι των 80's. Με τι επαιζε η πλειοψηφεία τότε? Με κάτι που έχουμε του πεταματού σήμερα αλλα κατα τη γνώμη μου είναι και γαμώ τα πετάλια. boss ds1..... ναι αυτο που θα βρεις με 25-30ευρω στις αγγελίες. Α και μην ακούσω παπαριές του στυλ "ναι αλλα τότε τα κάνανε αλλιως....."  γιατί θα σου πω "ε και?" Ναι έχουν μία απειροελάχιστη διαφορά η οποία για να χαζεύεις στο σπίτι σου τα απογεύματα και να παίζεις τα ριφάκια των maiden, αντε κ κανα λαιβακι που κ που, ειναι μια χαρα! Καταλαβαίνεις, εννοώ ότι απο τη στιγμή που δεν είμαστε επαγγελματιές ας μην είμαστε και τόσο ψίρες, αν ο ήχος δεν ειναι 200.000% ακριβώς αυτό που έχουμε στο μυαλό μας, γιατί στη τελική αυτό που ακούς απο ένα δίσκο ή λάιβ μίας μεγάλη μπάντας έχει επεξεργαστεί απο μηχανήματα χιλλιάδων ευρώ ξανά και ξανά μέχρι να φτάσει στα αυτιά μας...Τώρα στη λίγο πιο ακριβή λύση, το πετάλι που πλέον εδώ και 3 χρόνια παίζω και δεν το αλλάζω με τίποτα, και το έχω βάλει δίπλα σε πάααρα πολλά, το παιδί για όλες τις δουλειές, αλλά ειδικά στο μέταλ σπάει πέτρες, το blackstar dist-x. Απλά οι αρμονικές του είναι τόσο όμορφες που ειναι αδύνατον να παίξω με άλλο πετάλι. Ο ήχος του είναι 3διάστατος όταν όλα τα πεταλάκια της σειράς μου φαίνονται να έχουν 2διάστατο ήχο. Και μην ακούς ότι είναι μόνο για μέταλ...γύρνα το gain αριστερά και θα εκπλαγείς με τον overdrive ήχο που θα πάρεις! ;)

Απ τα χειρότερα ever πετάλια που έχω παίξει....

Και δεν το λέω για να μηδενίσω το πετάλι που για σένα είναι must

αλλά για να τονίσω πόσο διαφορετικά μπορεί να είναι ολων τα γουστα μας...

Εχω το Blackstar του Gus που είναι για τα δθικά μου αυτιά πολυ καλυτερο...

Αλλά και πάλι θα προτείνω punch 2 κανάλια χωρις λαμπιόνια και ΗΧΟ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνκιθαριστές!

 

μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

Έχω έναν καθαρό ενισχυτή, τον Kustom Defender 50watt, μονοκάναλος, ο οποίος μου αρέσει πολύ στο καθαρό του κανάλι και με full ένταση στο volume και χαμηλά το mater control, βγάζει ήχο τύπου AC/DC, ή στυλ τραγουδιών american woman (grand funk railroad). Ως εκεί ικανοποιούμαι και μάλιστα πολύ. Όμως επειδή με τα χρόνια όλα αλλάζουν όπως και οι μουσικές επιθυμίες, αναζητώ να αγοράσω ένα distortion με πολύ gain. Στόχος μου είναι ήχοι metal τύπου jake e. lee (ozzy), iron maiden, Bon Jovi, malmsteen, γενικότερα 80's hard rock και metal.

 

Ο λοιπός εξοπλισμός μου είναι:

Κιθάρες

1)Hagstrom ultralux series, με seymour duncan JB bridge pickup (με αυτόν θα χρησιμοποιηθεί το όποιο distortion)

2)Fender strat reverse '68 limited edition

 

πετάλια

T-rex alberta

Ibanez TS9

EH Memory toy delay

Vox buldog distortion (ακούγεται χάλια)

 

Η σκέψη μου είναι για αυτό το τρομερό πετάλι που άκουσα, της wampler, το triple wreck.

Έχετε γνώμη για αυτό; ή εάν έχετε κάτι εναλλακτικό να προτείνεται;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Καλημέρα φίλε,

 

ΔΕν ξέρω το συγκεκριμένο πετάλι μεν, άλλα έχω εδω και χρόνια το Wampler Pinnacle Deluxe το οποιό απλά δεν υπάρχει! Τρομέρή γκάμα ήχου για όλα τα γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τα χειρότερα ever πετάλια που έχω παίξει....

Και δεν το λέω για να μηδενίσω το πετάλι που για σένα είναι must

αλλά για να τονίσω πόσο διαφορετικά μπορεί να είναι ολων τα γουστα μας...

Εχω το Blackstar του Gus που είναι για τα δθικά μου αυτιά πολυ καλυτερο...

Αλλά και πάλι θα προτείνω punch 2 κανάλια χωρις λαμπιόνια και ΗΧΟ!!!!

 

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός....οκ περι γούστου πάντα παίζει μια διαφοροποίηση, και καταλαβαίνω να μη σου καθεται ενα πεταλι. Ας πουμε εμένα δεν μου κάθεται με τίποτα το rat....και έχει τεράστια δισκογραφία απο πίσω του. Αλλά επειδή μολις προχθές επαιξα και σε ενα πολυ καλο και δυνατό λάιβ και τον έχω τον ήχο στη πλάτη μου πρόσφατο, αυτο τον ΟΓΚΟ που είχα στις καφρίλες με το πετάλι αυτο+gibson les paul+engl gigmaster 30+marshal 412 (δεν εχω ιδεα ποια συγκεκριμένη) με συγκλόνισε  ;D, και απο οτι μου είπαν αρκετοι μουσικοί κ κιθαρίστες μετά ήταν απο τα καλύτερα γκάζια που εχουν ακούσει ποτε...οπότε το συγκεκριμένο πετάλι απο μια εταιρία που μόνο του πεταματού δεν τη λες, μονο το χάλια δεν το λες....αλλο να μη σου ταιριάζει αλλά νομίζω ξαναλέω είσαι λιιιιιιγο υπερβολικος  ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός....οκ περι γούστου πάντα παίζει μια διαφοροποίηση, και καταλαβαίνω να μη σου καθεται ενα πεταλι. Ας πουμε εμένα δεν μου κάθεται με τίποτα το rat....και έχει τεράστια δισκογραφία απο πίσω του. Αλλά επειδή μολις προχθές επαιξα και σε ενα πολυ καλο και δυνατό λάιβ και τον έχω τον ήχο στη πλάτη μου πρόσφατο, αυτο τον ΟΓΚΟ που είχα στις καφρίλες με το πετάλι αυτο+gibson les paul+engl gigmaster 30+marshal 412 (δεν εχω ιδεα ποια συγκεκριμένη) με συγκλόνισε  ;D, και απο οτι μου είπαν αρκετοι μουσικοί κ κιθαρίστες μετά ήταν απο τα καλύτερα γκάζια που εχουν ακούσει ποτε...οπότε το συγκεκριμένο πετάλι απο μια εταιρία που μόνο του πεταματού δεν τη λες, μονο το χάλια δεν το λες....αλλο να μη σου ταιριάζει αλλά νομίζω ξαναλέω είσαι λιιιιιιγο υπερβολικος  ;)

Σε σχέση με το HT Dual που είχα, το Gus G που έχω to DistX είναι μακράν το χειρότερο στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ αυτιά...και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχω το δικαίωμα να λέω οπως θελω τη γνωμη μου και χωρις να λέγομαι υπερβολικος...Μακραν το χειρότερο drive ΒlackStar..

Θα μπορούσα να πω κάλλιστα γι αυτους που το άκουσαν και είπαν απο τα καλύτερα γκάζια προφανως δεν εχουν ακουσει G Spot ή Fat Foot αλλά δεν μίλησα....

Ο ΟP άλλωστε θέλει ένα καλό πετάλι drive για όλες τις δουλειές δεν ψάχνεται για boutique κατασκευες....

Αν παρατήρησες στο δικο σου σχολιο δεν ειπα για την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ σου άποψη...

Μίλησα για τα δικά μου αυτιά...

Κι εκεί μένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνεις τι λέω αρχηγέ...δεν διαφωνώ σε βάση αυτού που λές, οτι δηλαδή ολα είναι θέμα προσωπικου γούστου, απλά λέω οτι είσαι λίγο υπερβολικός στην έκφραση.

 

Anyway ας παρει ο καθεις οτι γουστάρει δεν το αναλυω αλλο....καλές αγορές..

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μου φαινονται ολα οσα αναφερθηκαν,αλλα ενα σημαντικο πεταλι για τη συγκεκριμενη εποχη ηταν και το rat το οποιο ισως να μην το εχουμε σε μεγαλη υποληψη γιατι δεν ειναι κατι εξωτικο-μπουτικ κλπ,αλλα αυτο που κανει εξακολουθει να το κανει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ας μην ξεχναμε κατι σημαντικο ........

Το καθε πεταλι παιζει διαφορετικα αναλογα τον ενισχυτη.. κιθαρα... καμπινα..καλωδια..μαγνητες.

Οποτε στον καθενα μας σκαει αλλιως ο ηχος.

Για παραδειγμα αλλιως παιζει ενα απλο boss πεταλι οπως ανεφερε και ο φιλος πιο πανω (ds1)

μπροστα απο ενα boogie και μια prs και αλλιως παιζει μπροστα απο εναν φθηνο ενισχυτη και με μια φθηνη κιθαρα...δεν αναφερω μαρκες για να μην παρεξηγηθω ;D ;D ;D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, μετά από εκτεταμένο άκουσμα (στο youtube) των διάφορων πεταλιών που προτάθηκαν, θεωρώ ότι το πιο κατάλληλο είναι το plextortion της wampler. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μετά από εκτεταμένο άκουσμα (στο youtube) των διάφορων πεταλιών που προτάθηκαν, θεωρώ ότι το πιο κατάλληλο είναι το plextortion της wampler. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Αμα αποφάσισες μέσω youtube κλάφτα Χαράλαμπε...

Πάρτο και το βλέπω σύντομα στις αγγελίες....  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου