Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Whitenoise, αν κι εγώ συνέκρινα πχ μια ES-175 με μια Jackson, κι εσύ το ίδιο θα μου απαντούσες και θα είχες και δίκιο.

 

Συγνώμη αν σε έθιξε αυτό που είπα. Δε σε είχα για τόσο εύθικτο :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κι εγώ συνέκρινα μια ES-175 με μια Jackson' date=' κι εσύ το ίδιο θα μου απαντούσες και θα είχες και δίκιο.

 

Συγνώμη αν σε έθιξε αυτό που είπα. Δε σε είχα για τόσο εύθικτο :roll:[/quote']

δεν θίχτηκα αλλά η αλήθεια ειναι πως δεν σε είχα συνηθίσει να μιλάς έτσι,anyway

απτήν στιγμή που την TL την προτείνετε για τα εφφε της και όχι τα γκάζια της θα έλεγα πως η σύγκριση της με το g-major τουλάχιστον,ειναι λογικότατη(και στο κόστος) :wink:

οκ το force πάει πολύ ψηλά

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απτήν στιγμή που την TL την προτείνετε για τα εφφε της και όχι τα γκάζια της

 

Εξαρτάται τι θεωρείς "γκάζι". Αυτό που έγραψα είναι ότι η TL δεν είναι Metal-oriented πεταλιέρα (τουλάχιστον από όσο έχω καταλάβει). Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχει γκάζια!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απτήν στιγμή που την TL την προτείνετε για τα εφφε της και όχι τα γκάζια της

 

Εξαρτάται τι θεωρείς "γκάζι". Αυτό που έγραψα είναι ότι η TL δεν είναι Metal-oriented πεταλιέρα (τουλάχιστον από όσο έχω καταλάβει). Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχει γκάζια!

φυσικα και εχει γκαζια αλλα δεν νομίζω να θεωρείς πως έχει καλύτερα απτού ίδιου του ενισχυτή η ενός καλού πεταλιού??

αν θυμάμαι καλα ο sf χρησιμοποιεί τα εφφε της μόνο και είχα την εντύπωση πως αυτό κανείς και εσύ(αν ναι,κανείς πολύ καλά φυσικά)

στην περίπτωση αυτή λοιπόν,γιατί να μην συγκριθεί με το major??

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμάμαι καλα ο sf χρησιμοποιεί τα εφφε της μόνο και είχα την εντύπωση πως αυτό κανείς και εσύ(αν ναι' date='κανείς πολύ καλά φυσικά)[/quote']

 

Νομίζω ότι ο SF χρησιμοποιεί ΚΑΙ τα drives της, απλά έχει έξτρα ένα Fuzz Factory (του JAM) το οποίο είναι εξαιρετικά ιδιαίτερο πετάλι και δε θα μπορούσε να υπάρχει σε πεταλιέρα.

 

Εγώ τώρα τα ψάχνω τα drives και (χωρίς να έχω καταλήξει κάπου ακόμη) θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ καλά.

Στην ερώτησή σου, αν τα θεωρώ καλύτερα από το drive του ενισχυτή μου (HRD) η απάντηση είναι ναι, μιας και οι Fender δε φημίζονται για τα drives τους.

Επίσης τα drives που χρησιμοποιώ τόσο καιρό στα live είναι 2 stock πετάλια:

BOSS SD-1 και Μarshall BluesBraker II τα οποία αν και φτηνά, κάνουν τη δουλειά τους άψογα για αυτό που θέλω.

 

Δε νομίζω ότι θα έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα να αντιγράψω τον ήχο τους (ή ακόμη και καλύτερο) ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ερώτησή σου' date=' αν τα θεωρώ καλύτερα από το drive του ενισχυτή μου (HRD) η απάντηση είναι ναι, μιας και οι Fender δε φημίζονται για τα drives τους.

[/quote']

πραγματι :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol:

 

Aπο εκει και περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα' date='α,και μια ερωτηση ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ το TL??? :wink:

[/quote']

 

Nαι την έχω δοκιμάσει! Και στα γρήγορα αλλά και με την ησυχία μου μπροστά στον ενισχυτή μου. Σίγουρα είναι μέρα με την νύχτα σε σχέση με άλλες πεταλιέρες αλλά δεν με εντυπωσίασε σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο έχει θεοποιηθεί, απλά ίσως και να φταίει το γεγονός ότι όσον αναφορά την κιθάρα έχω εδώ και καιρό βρεί τον ήχο μου στα λίγα πετάλια που έχω κρατήσει και δεν βρήκα κάτι στην tl που να το χρειάζομαι πραγματικά.

 

μηπως θα πρεπει να σας "προβληματιζει" το γεγονος οτι 4 ατομα εδω μεσα εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια γνωμη για την ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ηχητικη ποιοτητα του TL??

 

Μπάαα, το 60% των ελλήνων κιθαριστών παίζει με Ibanez και zoom πεταλιέρες, δεν λέει κάτι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μηπως θα πρεπει να σας "προβληματιζει" το γεγονος οτι 4 ατομα εδω μεσα εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια γνωμη για την ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ηχητικη ποιοτητα του TL??

 

Μπάαα' date=' το 60% των ελλήνων κιθαριστών παίζει με Ibanez και zoom πεταλιέρες, δεν λέει κάτι αυτό.[/quote']

 

fleamail: +1 με τη λογική ότι μπροστά στο απόλυτα άθλιο φυσικά και η TL είναι έτη φωτός μπροστά και έχει καταπληκτικό ήχο.

 

@ SF: ο καθένας έχει δική του άποψη για τον "καλό και σωστό" ήχο και φυσικά γι' αυτό και υπάρχουν 10 είδη κιθάρων και 20 μεγάλοι κατασκευαστές ενισχυτών. Αλλά από την άλλη η άποψη ότι με 360 ευρώ ορισμένοι κάνουν 100% καλύτερα αυτό που άλλοι έχουν πληρώσει τα τριπλάσια χρήματα όταν εκφράζεται τόσο απόλυτα είναι βέβαιο ότι θα συναντήσει αντιδράσεις.

 

Όσο για την TL έχω ξαναπεί (εξ' ου και μέχρι αυτή τη στιγμή απείχα από την συζήτηση...) ότι εμένα προσωπικά δεν με έπεισε να αντικαταστήσω τα πετάλια μου (αφού έχω βρει ακριβώς αυτό που ψάχνω...).

 

@elavd: To διαρκές ψάξιμο για παραμετροποίηση του ήχου που αφαιρούσε χρόνο από το πραγματικό παίξιμο δεν μπορεί να οφείλεται σε 15 μεταλλικά κουτάκια και να εξαφανίστηκε εντελώς από την compact εκδοχή τους. Μάλλον ο ενθουσιασμός του καινούριου είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου