Προς το περιεχόμενο

Παραγωγή-μίξη. Γνώμες, συμβουλές.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Επειδή όλα τα καλά παιδιά :-* εδώ στο Νόιζ μού λενε ότι οι παραγωγές των κομματιών μου έχουν ένα άρωμα 80'ς (sic), είπα να αλλάξω μερικά πράγματα σε αυτές. 

     

Έτσι λοιπόν πήρα το τελευταίο κομμάτι μου (εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=208381.0 ) μιούταρα την φωνή και το ρένταρα αυτούσιο όπως το είχα ανεβάσει (κι όπως μου αρέσει....). 

 

Μετά το ξαναμίξαρα μειώνοντας τα reverbs και delays των οργάνων και αλλάζοντας την "δωματιίλα" των τυμπάνων.

Τα ανέβασα στο box με ονομασίες: Yesterday's ashes-1 wet το πρώτο και δικιά μου επιλογή και Yesterday's ashes-2 dry το δεύτερο.

 

 

 

Πείτε ρε παιδιά καμιά γνώμη και συμβουλή για το ποιο σας ακούγεται καλύτερα, γιατί τώρα τελευταία ακούω τον Paraga και στον ύπνο μου να με κορο'ι'δεύει για την 80ίλα των παραγωγών μου...... :-[ :-X :o ;D

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο 2ο είσαι και δεν θέλω αντιρρήσεις λαίμαι γιατί θα έρθω στον ύπνο σου και θα παίζω πανκ  8)

Λες έ... Πολύ "στεγνό" ρε γαμώτο....  Αλλά αφού το λες....και για να μην μείνω άυπνος ::)

In my book η 80ιλα it's a good thing.

Να σου πω την αλήθεια, leopard, οι παραγωγές (ιλουστρασιόν) των 80ς μ'αρέσουν (εκείνο το ταμπούρο shot...:o), με τα (περισσότερα) τραγούδια της έχω μερικές ενστάσεις....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gated snare λεγεται, το ξεκινησε ο Phil Collins και τον αντιγραψανε ολοι 15 χρονια τουλαχιστον

 

ειχα βαλει αυτο ringtone στο κινητο μια φορα και με ρωτησε ενα φιλαρακι γιατι εβαλα πυροβολισμους για ringtone ;D

 

[flash=200,200]

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω θα σε μπερδεψω χειροτερα. ;D

 

Κατι μεταξυ 1 και 2.

 

Μ'αρεσουν τα τυμπανα στο 1 με το βαθος(ισως λιγο λιγοτερο να ειχαν) και οι κιθαρες στο

2 που ειναι πιο "στα μουτρα".Ειδικα εκεινη που παιζει τη μελωδια,με διαφορα στο dry μ'αρεσει πιο πολυ.

 

Aν και οπως ξερεις δεν ξερω που παν τα 4 απο τετοια πραγματα,θα αρχιζα απο το dry

και θα εβαζα λιγο βαθος οπου χρειαζοταν.

Οχι βεβαια απο Φιλικολις να γινει ψαροταβερνα "Η σαλαμανδρα". ;D ;D

 

Περα απο την πλακα παντως,σε σχεση με τα πιο παλια η διαφορα στα του ηχου ειναι μεγαλη στα κομματια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα μου άρεσε (για το ύφος της μουσικής) το πρώτο.

Δίνει μια αίσθηση live ηχογράφησης (λόγω reverb κυρίως).

Το άλλο είναι πιο "αποστειρωμένο", και νομίζω ότι κάνει για άλλο είδος μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε (για το ύφος της μουσικής) το πρώτο.

Δίνει μια αίσθηση live ηχογράφησης (λόγω reverb κυρίως).

Το άλλο είναι πιο "αποστειρωμένο", και νομίζω ότι κάνει για άλλο είδος μουσικής.

 

80ιλας? ;D ;D

Πανε ακου τα πασχαλινα του Oscar Peterson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

80ιλας? ;D ;D

Πανε ακου τα πασχαλινα του Oscar Peterson.

;D ;D ;D

Νωρίς είναι ακόμα.

Σειρά έχουν πρώτα τα χριστουγεννιάτικα του Σινάτρα.  ;D :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρά έχουν πρώτα τα χριστουγεννιάτικα του Σινάτρα.  ;D :P :P

 

Nαι ρε συ,αυτο εννοουσα.

Απλα μου ελεγαν εδω κατι συναδελφοι,να παμε το βραδυ στα Βλαχικα για αρνι

και τα μπερδεξα.Ας ειναι και Σιναταρας. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου