Προς το περιεχόμενο

Για την Maggie


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ πολύ.

 

Παρόλο που είναι απλό (και ως γνωστόν μισώ κάθε τι απλό στη μουσική), νομίζω ότι το συγκεκριμένο κάνει τη δουλειά του μια χαρά! ;D

 

To "τικ-τικ" που σας ενοχλεί είναι πράγματι το "στεφάνι" που λέει ο Σπύρος και προσωπικά μου αρέσει. Το χρειάζεται το κομμάτι νομίζω κάτι τέτοιο. Φυσικά είμαι πολύ κακός στον προγραμματισμό drums κι έτσι... βγήκε λίγο μάπα. Αλλά κάτι θέλει για να δίνει την φόρα φόρα του.

 

Απο 'κει και πέρα, ήθελα το πιάνο πιο δυνατά, γιατί η Maggie θέλει πολύ το πιάνο... κι έτσι... Αλλά δε νομίζω ότι η ισοροπία είναι λάθος.

 

Θα κοιτάξω να διορθώσω, πάντως, αυτά τα δύο σημεία και σας ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

πολύ ωραίο θέμα και εξαιρετική η εξέλιξή του στον χρόνο...

 

ΥΓ. αν προσέξεις λίγο το ταίριασμα των διαφορετικών χώρων στα όργανα καθώς και την "θέση" τους επιδιώκοντας μια πιο "φυσική" αίσθηση στερεοφωνίας στην όλη σκηνή, λογικά και το "μέτρημα" που ενόχλησε αρκετούς (μεταξύ αυτών και μένα) θα προσεγγίσει την αρχική σου πρόθεση πιο "ομαλά" χωρίς να ξενίσει... περί ορέξεως βέβαια...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και πάλι ευχαριστώ παίδες! :)

 

ΥΓ. αν προσέξεις λίγο το ταίριασμα των διαφορετικών χώρων στα όργανα καθώς και την "θέση" τους επιδιώκοντας μια πιο "φυσική" αίσθηση στερεοφωνίας στην όλη σκηνή, λογικά και το "μέτρημα" που ενόχλησε αρκετούς (μεταξύ αυτών και μένα) θα προσεγγίσει την αρχική σου πρόθεση πιο "ομαλά" χωρίς να ξενίσει... περί ορέξεως βέβαια...

Ειδικά για αυτό, το πιθανότερο είναι πως έχεις δίκιο... Και είναι "λάθος" μου και απειρία μου...

 

Βλέπεις πάντα δούλευα με "wet" samples (από την Eastwest) και έτσι αυτά είχαν απ'την μάνα τους το Panning και το reverb τους και δε χρειαζόταν δουλειά σε εκείνα τα σημεία (τα κόλπα του τεμπέλη). Τώρα που έχω αλλάξει σε samples που έχουν μεγαλύτερο έλεγχο, θέλει παραπάνω δουλειά και εμπειρία την οποία και δεν έχω...

 

άρα... το αποτέλεσμα που ακούτε. Δε νομίζω ότι είναι "κακό", αλλά θέλει κι άλλη δουλειά στο θέμα της μίξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ούτε εγώ νομίζω ότι είπα ότι είναι "κακό"...

ίσως βέβαια ενίοτε οι τεχνικές παρατηρήσεις μου, κάνουν εμένα να δείχνω "κακός"... μάλλον πρέπει να τις κόψω γενικώς... ::)  :)

 

από μένα κράτα αυτό λοιπόν...

 

πολύ ωραίο θέμα και εξαιρετική η εξέλιξή του στον χρόνο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ούτε εγώ νομίζω ότι είπα ότι είναι "κακό"...

ίσως βέβαια ενίοτε οι τεχνικές παρατηρήσεις μου, κάνουν εμένα να δείχνω "κακός"... μάλλον πρέπει να τις κόψω γενικώς... ::)  :)

 

από μένα κράτα αυτό λοιπόν...

 

προς Θεού... δε με πείραξε τίποτε... Και οι τεχνικές σου παρατηρήσεις είναι εξαιρετικά καλοδεχούμενες. Απλά σου εξήγησα γιατί συμβαίνει αυτό στο δικό μου τεχνικό τομέα! :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

υπεροχο κομματι , γιατι η βασικη του μελωδια ειναι πολυ δυνατη ,θα μπορουσε να ειναι θεμα του yianni η καποια μουσικη για διαφημιση ( απο εκεινες που τις ανεβαζει η μουσικη )

η απο καποιο soundtrack

 

το 'rimshot' ειναι ηχος που γενικα μου αρεσει πολυ ,οποτε και εδω μου αρεσε

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

το 'rimshot' cross stick  ειναι ηχος που γενικα μου αρεσει πολυ ,οποτε και εδω μου αρεσε

 

 

 

ΚΟΡΕΚΤΕΝΤ  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου